Κατατακτήριες για Λογιστική - σε ποιο εξάμηνο μπαίνω μετά;

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Καλησπέρα ευχαριστώ για το χρόνο σου αρχικά. Πρώτα από όλα το οποιοδήποτε λύκειο από εδώ που μένω είναι γύρω στη μία ώρα μακριά. Δεύτερον, τελείωσα από θεωρητική επομένως δεν μπορώ να δώσω πανελλαδικες από κατεύθυνση οικονομίας. Επίσης, η ύλη των μαθηματικών για τις πανελλαδικες είναι σαν περιεχόμενο τραγικά εξειδικευμενη, είχα προσπαθήσει να δώσω από 4ο πεδίο και τα παράτησα και σκέψου το προσπάθησα και από ιδιωτικό σχολείο. Τρίτον, επέλεξα την λογιστικη γιατί απλά αποφάσισα ότι από την κατεύθυνση των ανθρωπιστικων δεν με ενέπνεε να ασχοληθώ για το υπόλοιπο της ζωής μου καμιά σχολή εκτός από την αγγλική φιλολογία που για να την πιάσω θέλω 15 ώρες διάβασμα την ημέρα, καθώς δεν υπάρχει δυνατότητα για φροντιστήριο κι αυτό είναι κάτι που είναι ανέφικτο με το παιδί. Τέταρτον, έχω τελειώσει το πρώτο έτος στο ιεκ αλλά θέλω να ξεκινήσω προετοιμασία νωρίτερα γιατί ξέρω ότι δεν μπορώ να διαθέσω απεριόριστες ώρες στο διάβασμα, οπότε όσο νωρίτερα ξεκινήσω, τόσο καλύτερη η προετοιμασία μου, μιας και δυνατότητα για βοήθεια από φροντιστήριο δεν υπάρχει (δεν υπάρχει φροντιστήριο για πανεπιστημιακα μαθήματα ούτε στην περιοχή που υπάρχουν σχολεία και η ασύγχρονη διδασκαλία με ένα μωρό παιδί είναι αδύνατη). Τέλος, επαλ υπάρχει μόνο ημερησιο και θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να περιμένω 2 χρόνια να μπορέσω να δώσω πανελλαδικες μαθαίνοντας τα ίδια και παίρνοντας πτυχίο στον ίδιο βαθμό που παίρνω και στο ιεκ, κι αυτό σίγουρα θα με απογοητεύσει και θα τα παρατήσω στη μέση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


1ον τελείωσα με 17.8 απολυτήριο
2ον δεν υπάρχει από όσο ξέρω άλλο ΑΕΙ λογιστικης να είναι σχετικά κοντά μου. Πχ η Πάτρα από μένα είναι 2μιση ώρες δρόμος
3ον αυτό είναι περίπλοκο γιατί βρίσκομαι σε διάσταση με τον πρώην μου και δεν έχω ιδέα πως υπολογίζεται αυτό τυπικά και άτυπα. Δεν ξέρω αν με πιάνεις. Πιθανόν βέβαια να ρωτάς για μετεγγραφές, το οποίο με πάει ακόμα έναν χρόνο πίσω κι εγώ είμαι ήδη 24, δεν με παίρνει να χάνω χρονιές
Λοιπόν, με βάση αυτά που μου λες σκεφτομαι τα εξής. Δεν μπορεί να κάνεις έστω και σε ΙΕΚ λογιστικής μαθήματα οικονομικών και ως μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση να σου φαίνονται τραγικά εξειδικευμένη η ύλη της κατεύθυνσης οικονομίας (αν θες μπορείς να το εξηγήσεις για να το καταλάβω). Επίσης δεν γνωρίζω για να είμαι ειλικρινής το πλαίσιο με τις εξετάσεις από ημερήσιο γενικό λύκειο δεύτερη φορά από άλλη κατεύθυνση (αν μπορείς διευκρίνισε σε παρακαλώ). Επίσης σε ένα πιο γενικό επίπεδο, φαίνεται ήδη πως αυτό το παιδί μεγαλώνει με έναν γονέα και με όποιες συνέπειες αυτό έχει για την περαιτέρω ανατροφή του. Ύστερα, δεν ξέρω και πόση υποστήριξη και δυνατότητα υπάρχει από το οικογενειακό σου περιβάλλον για να προετοιμαστείς κατάλληλα. Η προετοιμασία για κατατακτήριες από ΙΕΚ είναι σαφώς απαιτητικότερες από αυτές των πανελληνίων διότι πέραν της ύλης ο τρόπος σκέψης και η νοοτροπία είναι διαφορετικός και πιο απαιτητικός, για αυτό ακόμη και αν συναγωνίζεσαι κατά πάσα πιθανότητα ατομα που έχουν τελειώσει και αυτά μία μεταδευτεροβάθμια σχολή δεν είναι καθόλου σίγουρη η εισδοχή σου όταν το τμήμα λαμβάνει 1% επί των εισακτέων, ποσοστό ιδιαίτερα απαγορευτικό. Ξανασκέψου και ξαναζύγισε καλύτερα την κατάσταση. Εάν είσαι άτομο που διαβάζει και με βάση και αυτά που γνωρίζεις ούσα σπουδάστρια λογιστικής σε ΙΕΚ, θεωρώ πως το να δώσεις πανελλήνιες είναι προτιμητέο (*απλώς δεν γνωρίζω λόγω θεωρητικής κατεύθυνσης τι πρέπει να γίνει), πας δηλαδή σε μία εξέταση εξελικτικά προγενέστερη και άρα πιο ανεκτή (θεωρητικώς μιλώντας). Απλώς δεν γνωρίζω και ποια η σχέση σου με το διάβασμα, η απόδοση σου, το προφίλ σου όπως θα έλεγα (κατατόπισε με αν μπορείς). Το παιδί σε αυτή τη φάση είναι «εμπόδιο» αλλά όχι ανυπέρβλητο. Θα χρειαστείς σίγουρα βοήθεια από την οικογένεια, δε γίνεται διαφορετικά. Κάνε μία προσπάθεια ακόμη (επίσης αντιφατικό ενώ προσπάθησες από 4ο πεδίο το οποίο δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τελεσφόρησε (αν μπορείς εξήγήσε το μου) εντέλει να σπουδάζεις λογιστική σε ΙΕΚ!), θέλει ένα ξεκαθάρισμα σε αυτό το επίπεδο... Ίσως συμβαίνουν και άλλα πράγματα που δεν μας τα γνωστοποιείς (δεκτό) και υπάρχει μία νοητική σύγχυση, αλλά αυτό εξαρτάται πόσα θα μας πεις για να είναι πιο ολοκληρωμένη η εικόνα. Με έχεις μπερδέψει...
 

mdrs

Νεοφερμένος

Η mdrs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Για το ότι προσπάθησα από 4ο πεδιο και δεν τελεσφορησε. Πραγματικά στη λογιστική που θα μου χρησιμεύσει η παραγωγος f(χ) ας πούμε? Είναι τρελα απαιτητική ύλη συγκριτικά με τα οικονομικά μαθηματικά και παντελώς άσχετα στην πλειοψηφία τους . Επισης, έχει αλλάξει το σύστημα των πανελλαδικών εντελώς, πως θα πάω να δώσω πανελλαδικες με εντελώς καινούρια ύλη και εντελώς καινούριο σύστημα χωρίς φροντιστήριο?και όχι το παιδί δεν είναι εμπόδιο, απλώς πρώτα πάει το παιδί και μετά όλα τα άλλα και επειδή δεν μπορεί το παιδί να περιμένει να τελειώσω εγώ σχολες κλπ για να κάνει οτιδήποτε, πρέπει να τελειώσω με τις σπουδές όσο το δυνατόν συντομότερο και παράλληλα να μη μείνω στα 850 ευρώ γιατί δεν φτάνουν. Και ναι εκτός από αυτά έχω αλλα, πραγματικά εμπόδια από πίσω. Το παιδί δεν είναι εμπόδιο, αυτά όμως είναι...
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Για το ότι προσπάθησα από 4ο πεδιο και δεν τελεσφορησε. Πραγματικά στη λογιστική που θα μου χρησιμεύσει η παραγωγος f(χ) ας πούμε? Είναι τρελα απαιτητική ύλη συγκριτικά με τα οικονομικά μαθηματικά και παντελώς άσχετα στην πλειοψηφία τους . Επισης, έχει αλλάξει το σύστημα των πανελλαδικών εντελώς, πως θα πάω να δώσω πανελλαδικες με εντελώς καινούρια ύλη και εντελώς καινούριο σύστημα χωρίς φροντιστήριο?και όχι το παιδί δεν είναι εμπόδιο, απλώς πρώτα πάει το παιδί και μετά όλα τα άλλα και επειδή δεν μπορεί το παιδί να περιμένει να τελειώσω εγώ σχολες κλπ για να κάνει οτιδήποτε, πρέπει να τελειώσω με τις σπουδές όσο το δυνατόν συντομότερο και παράλληλα να μη μείνω στα 850 ευρώ γιατί δεν φτάνουν. Και ναι εκτός από αυτά έχω αλλα, πραγματικά εμπόδια από πίσω. Το παιδί δεν είναι εμπόδιο, αυτά όμως είναι...
Κοίτα δεν στα λέω με δασκαλίστικο ύφος αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται. Καλώς ή κακώς η ύλη είναι αυτή που είναι για τις πανελλαδικές. Επίσης για να υπάρχουν μαθηματικά, υπάρχει λόγος, επίσης ψάξε προσεκτικά τα μαθήματα οικονομικών σχολών ΑΕΙ και νομίζω θα καταλάβεις ότι απαιτείται ένα υψηλό επίπεδο κατανόησης μαθηματικών εννοιών (και μέσα σε αυτά και διαφορικός λογισμός ο οποίος αποτελεί βάση για πολλά πεδία). Αν το παιδί είναι προτεραιότητα καλή μου κοπέλα γιατί έχεις μπει σε αυτό το φόρουμ και θεωρείς ότι όλα σου φταίνε όπως έγραψες παραπάνω; Επαναλαμβάνω και υποψιάζομαι πως τα πράγματα σε αυτό το κομμάτι με παιδί οικογένεια μάλλον δεν πήγαν όπως θα τα ήθελες και για αυτό έχει επέλθει αυτή η αναστάτωση, ωστόσο πρέπει να δεις με τις ισχύουσες συνθήκες τι θα γίνει. Φοβάμαι όμως πως δεν είσαι αποφασισμένη και μάλλον δεν ξέρω αν το θες και τόσο πολύ. Δυστυχώς και συγγνώμη που ακούγεται σκληρό αλλά είναι πολύ δύσκολο με ένα παιδί ειδικά σε αυτήν την ηλικία που είναι να προχωρήσεις σοβαρά ακαδημαϊκά. Επειδή δουλεύω σε νοσοκομείο οι γυναίκες ειδικευόμενες παίρνουν άδεια μητρότητας γιατί δεν μπορούν να εργάζονται και όσες έχουν και εξετάσεις ειδικότητας είναι εξαιρετικά δύσκολο. Αντίστοιχα κατανοώ πόσο δύσκολο και κουραστικό θα είναι να πρέπει να προετοιμαστείς για οποιεσδήποτε εξετάσεις με αυτά τα δεδομένα. Θα πρέπει να κάνεις υπερπροσπάθεια. Αυτή είναι η αλήθεια.
 

mdrs

Νεοφερμένος

Η mdrs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αυτό για τα μαθηματικά το λέω γιατί από τη στιγμή που ήδη είμαι σε ιεκ πάνω κάτω μπορώ να καταλάβω ότι τα μαθηματικά για τα οικονομικά επαγγέλματα δεν έχουν καμία σχέση με τα μαθηματικά που δίνουν στις πανελλαδικες και εννοειται οτι εχω ψαξει τα μαθηματα ενα προς ενα. Αποφασισμένη να προχωρήσω είμαι γιατί πρώτα από όλα θέλω να είμαι σε θέση να παρέχω στο παιδι μου μια καλύτερη ποιότητα ζωής χωρίς να χρειάζεται να δουλεύω 20 ώρες το 24ωρο γιατί εκτός από ποιότητα ζωής χρειάζεται και τη μαμά του , οπότε έχω πολύ σοβαρότερο κίνητρο από την απλή προσωπική μου ικανοποίηση. Δεν υπάρχει πιο δύσκολο πράγμα, έχω ξεκινήσει προετοιμασία για τον εοππεπ (που είναι να δώσω του χρόνου τον Δεκέμβριο) και ήδη έχω να κοιμηθώ πάνω από 3 ώρες το βράδυ πάνω από μια εβδομάδα. Αποφασιστικοτητα? Στο Θεό!
 

ninaki101

Νεοφερμένος

Η ninaki101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Δυτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχω λογιστικό γραφείο. ΔΕΝ θες να ανοίξεις ειδικά με παιδί :thumbsup:
 

mdrs

Νεοφερμένος

Η mdrs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τι ενθαρρυντική απάντηση 😂😂 δεν έχω σκοπό να ανοίξω γραφείο στο άμεσο μέλλον έτσι κι αλλιώς 😂
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,431 μηνύματα.
Με τι θες να ασχοληθείς μέσω της λογιστικής;
 

mdrs

Νεοφερμένος

Η mdrs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Έχει σημασία;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,431 μηνύματα.

mdrs

Νεοφερμένος

Η mdrs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να μου εξηγήσετε? Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλήξει στο μετά τη σχολή
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,431 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να μου εξηγήσετε?
Γιατί αν δεν θες λογιστικό γραφείο τότε προσανατολίζεσαι προς το corporate & managerial accounting που τα μαθηματικά που λες παραπάνω άχρηστα είναι (σχετικά) χρήσιμα!

Η κατατακτηριες απο ΙΕΚ ειναι δύσκολη ιστορία και δεν ξέρω πόσους παίρνει ή πως είναι σαν διάβασμα

Θα πρότεινα πανελλήνιες (ξεκίνα την ύλη των μαθηματικών νωρίς-τα άλλα ειναι διαχειρίσιμα)
 

mdrs

Νεοφερμένος

Η mdrs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κοίτα αν είναι να μπω όντως Α εξαμηνο όπως λένε παραπάνω, όντως με πανελλαδικες θα το κάνω. Για το άλλο θέμα, του προσανατολισμου μετά των σχολών, έχω μια ιδιαίτερη ευαισθησία προς το κομμάτι της μισθοδοσίας, αλλά επειδή ξέρω ότι δεν υπάρχει ξεχωριστή ειδικότητα στο συγκεκριμένο κομμάτι, για λογιστικό γραφείο σκέφτομαι, αλλά δεν έχει περάσει από το μυαλό μου να κάνω κάτι δικό μου
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top