Καπιταλισμός

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Ας τα πάρουμε από την αρχή: Ο σοσιαλισμός δεν είναι μόνο μία αυτόνομη θεωρία. Μπορεί άνετα να εφαρμοστεί και σε δημοκρατικά πολιτεύματα. Σε αυτή την περίπτωση, υπαγορεύει ένα κράτος δικαίου, ισότητας και χωρίς ταξικές διαφορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς είναι καπιταλισμός ή τουλάχιστον αυτή τη μορφή πήρε στις ηνωμένες πολιτείες

Τι σε οδηγεί στο να πιστέψεις ότι ο κοπιταλισμός είναι "καλό" οικονομικό" σύστημα , ιδιαίτερα ρίχνοντας μια ματιά στη στις αρχές του 20αιώνα στην αμερική.Μιλώντας 1900-1908 3 εκατομμύρια παιδιά σκλάβοι στις ΗΠΑ που χωρίς αυτά δεν θα ήταν δυνατά τα κέρδη του μόχθου και 15 εκατομμύρια υποσιτιζόμενοι , χωρίς κατάλληλη στέγη και ρουχισμό -- > απόρροια του καπιταλισμού

+

Ας τα πάρουμε από την αρχή: Ο σοσιαλισμός δεν είναι μόνο μία αυτόνομη θεωρία. Μπορεί άνετα να εφαρμοστεί και σε δημοκρατικά πολιτεύματα. Σε αυτή την περίπτωση, υπαγορεύει ένα κράτος δικαίου, ισότητας και χωρίς ταξικές διαφορές...

Στην ουσία άμα είχαμε καπιταλισμό ή σοσιαλισμό, θα είχαμε λύσει τα προβλήματα μας. Ο καπιταλισμός με όλα τα καταναλωτικά προϊόντα που υπάρχουν, προϋποθέτει να έχεις τα χρήματα να τα αγοράσεις, με τον σοσιαλισμό από την άλλη στα παρέχει το κράτος, στην ουσία είναι το ίδιο, όμως τώρα που έχουμε μίξη αυτών των 2 γίνεται ένα μπάχαλο διότι το κράτος ανεπαρκεί να παρέχει ποιοτικές υπηρεσίες και από την άλλη ο καπιταλισμός δεν μπορεί να αναπτυχθεί σωστά λόγω του δημοσίου, άμα είχαμε καπιταλισμό, οι μισθοί θα ήταν πολύ μεγαλύτεροι, δεν θα υπήρχε ανεργεία, καθώς για να έχουν κέρδος οι επιχειρήσεις θα έπρεπε να αγοράζουμε τα προϊόντα τους, φυσικά θα καλύπταμε μόνοι μας την περίθαλψη μας, αλλά από την άλλη θα ήταν πιο ποιοτική. Αν είχαμε σοσιαλισμό, θα είχαμε πραγματικά δημοσία δωρεάν παιδεία, περίθαλψη, δουλειά για όλους κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου ειναι ενας απο τους πυλωνες που οδηγησαν στην ηθικη φθορα και πτωση του ανθρωπου, ο καπιταλισμος.

και αυτο γιατι βασικα δεν εφαρμοζεται σωστα. θα συμφωνησω με οσα διατυπωθηκαν περι ανισων ευκαιριων...

θεωρω οτι ο καπιταλισμος ως συστημα δεν εξυπηρετει τους υπαρξιακους σκοπους της ζωης του ανθρωπου (ετσι οπως τους οριζω εγω τουλαχιστον)..


ελευθερια σε ολους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
θεωρω οτι τοσο ο σοσιαλισμος οσο και ο καπιταλισμος εχουν και θετικα και αρνητικα αλλα και τα δυο μπορουν να λειτουργησουν οταν διδαξεις τους πολιτες των κρατων να λειτουργουν σωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
θεωρω οτι τοσο ο σοσιαλισμος οσο και ο καπιταλισμος εχουν και θετικα και αρνητικα αλλα και τα δυο μπορουν να λειτουργησουν οταν διδαξεις τους πολιτες των κρατων να λειτουργουν σωστα


Ποιος θα διδαξει; Δε φταινε τοσο οι πολιτες οσο αυτοι που ειναι "ψηλα". Βεβαια εχουν και ευθυνη οι πολιτες που επαναπαυονται, βολευονται και δεν διεκδικουν αυτα που τους αξιζουν. Αλλα ξερεις κατι; Αυτοι που ειναι "ψηλα" βολευονται απο τη σταση των περισσοτερων πολιτων, επομενως δεν εχουν συμφερον απο το να ...διδαξουν στους πολιτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Ποιος θα διδαξει; Δε φταινε τοσο οι πολιτες οσο αυτοι που ειναι "ψηλα". Βεβαια εχουν και ευθυνη οι πολιτες που επαναπαυονται, βολευονται και δεν διεκδικουν αυτα που τους αξιζουν. Αλλα ξερεις κατι; Αυτοι που ειναι "ψηλα" βολευονται απο τη σταση των περισσοτερων πολιτων, επομενως δεν εχουν συμφερον απο το να ...διδαξουν στους πολιτες.
προσεξε εννοω οτι αν καταφερναμε να διωξουμε οσο γινεται τον ωφελισμο απο τους ανθρωπους τοσο καλιτερα θα ειναι τα πραγμα ητε βρισκομαστε στο ενα ήτε στο αλλο πολιτευμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
προσεξε εννοω οτι αν καταφερναμε να διωξουμε οσο γινεται τον ωφελισμο απο τους ανθρωπους τοσο καλιτερα θα ειναι τα πραγμα ητε βρισκομαστε στο ενα ήτε στο αλλο πολιτευμα
Καταρχάς μου έφυγαν τα μάτια απ το κεφάλι με την ορθογραφία σου , πως ακριβως σκοπεύεις να διώξεις να τον ωφελιμισμό
απ τις ψυχές των ανθρώπων ?Το πολιτεύματα/ οικονομικά συστήματα για αυτό ακριβώς τον λογο αλλάζουνε για να βάλουν ενα φίμουτρο στα απαράλλαχτα απ την εποχή του έπους του γκιλγκαμασ ήθη

κατα τη γνωμη μου ειναι ενας απο τους πυλωνες που οδηγησαν στην ηθικη φθορα και πτωση του ανθρωπου, ο καπιταλισμος.

και αυτο γιατι βασικα δεν εφαρμοζεται σωστα. θα συμφωνησω με οσα διατυπωθηκαν περι ανισων ευκαιριων...

θεωρω οτι ο καπιταλισμος ως συστημα δεν εξυπηρετει τους υπαρξιακους σκοπους της ζωης του ανθρωπου (ετσι οπως τους οριζω εγω τουλαχιστον)..


ελευθερια σε ολους...
Απ' τον 17ο αιώνα άρχισε η πτώση του ανθρώπου και η ηθική φθορα in flames gn?Γενικολογίες του δεν ξέρω τι λέω όταν μιλαω αρκει να μιλαω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Το σίγουρο είναι ότι ο καπιταλισμός, δηλ. η εδραίωση του κεφαλαίου συνέβαλε στην επικράτηση του καταναλωτισμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Καταρχάς μου έφυγαν τα μάτια απ το κεφάλι με την ορθογραφία σου , πως ακριβως σκοπεύεις να διώξεις να τον ωφελιμισμό
απ τις ψυχές των ανθρώπων ?Το πολιτεύματα/ οικονομικά συστήματα για αυτό ακριβώς τον λογο αλλάζουνε για να βάλουν ενα φίμουτρο στα απαράλλαχτα απ την εποχή του έπους του γκιλγκαμασ ήθη

Απ' τον 17ο αιώνα άρχισε η πτώση του ανθρώπου και η ηθική φθορα in flames gn?Γενικολογίες του δεν ξέρω τι λέω όταν μιλαω αρκει να μιλαω
sorry για τα ορθογραφικά άλλα χθες δεν ήμουν και στα καλύτερα μου

γνωρίζω χωρά στην οποία ο καπιταλισμός έχει κάνει θαύματα και αυτή είναι η Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Το σίγουρο είναι ότι ο καπιταλισμός, δηλ. η εδραίωση του κεφαλαίου συνέβαλε στην επικράτηση του καταναλωτισμού...

Ακριβώς. Όσο απάνθρωπος κι αν φαίνεται ο καπιταλισμός, όση ανισότητα κι αν έχει φέρει στον κόσμο, ποιος αρνείται τα αγαθά που προσφέρει; Εγώ προσωπικά, δηλώνω ανίκανη να αντισταθώ στην απόκτηση υλικών αγαθών -ακόμη και εντελώς άχρηστων για εμένα- στη ΣΠΑΤΑΛΗ, στην κατοχή χρημάτων, έτσι για να έχω. Αναγνωρίζω βέβαια ότι είμαι υποχείριο επίπλαστων αναγκών, ανελεύθερο ον, κτλ κτλ, όμως το mall είναι για μένα ο Παράδεισος.

(μη βαράτε)

Όχι, αλήθεια. Δυστυχώς ο καπιταλισμός, ή καλύτερα η κοινωνία της αφθονίας - γιατί συνέπεια του καπιταλισμού είναι, είναι ελκυστική και δε νομίζω να διαφωνούν πολλοί. Και δυστυχώς, μόνο το τομάρι μας σκεφτόμαστε. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
"Ο καπιταλισμός έχει ένα μόνιμο ελάττωμα: την άνιση κατανομή του πλούτου...........:D
Ο σοσιαλισμός αντίθετα έχει ένα σταθερό προτέρημα: την ίση κατανομή της φτώχειας...........
":D
Ουίνστον Τσώρτσιλ,

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Μάλλον έχουμε θεοποιήσει το κεφάλαιο και δεν ξέρουμε προς τα που βαδίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Απ' τον 17ο αιώνα άρχισε η πτώση του ανθρώπου και η ηθική φθορα in flames gn?Γενικολογίες του δεν ξέρω τι λέω όταν μιλαω αρκει να μιλαω

χμ...αγχος και γουσταρω...

κοιτα δεν ξερω αν εγω λεω ο,τι να ναι..αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι εσυ δεν ξερεις να διαβαζεις και να βλεπεις τι λεει ο αλλος

γραφω:
κατα τη γνωμη μου ειναι ενας απο τους πυλωνες που οδηγησαν στην ηθικη φθορα και πτωση του ανθρωπου, ο καπιταλισμος.

το "ενας απο τους πυλωνες" σημαινει οτι υπαρχουν και αλλα που εννοειται απο πιο παλια ειχαν ριξει ηθικα τον ανθρωπο, απλα οι αλλοι κανανε τον ανθρωπο ζωο..
ο καπιταλισμος τους εκανε κατι χειροτερο..

θηρια








freedom
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
χμ...αγχος και γουσταρω...

κοιτα δεν ξερω αν εγω λεω ο,τι να ναι..αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι εσυ δεν ξερεις να διαβαζεις και να βλεπεις τι λεει ο αλλος

γραφω:


το "ενας απο τους πυλωνες" σημαινει οτι υπαρχουν και αλλα που εννοειται απο πιο παλια ειχαν ριξει ηθικα τον ανθρωπο, απλα οι αλλοι κανανε τον ανθρωπο ζωο..
ο καπιταλισμος τους εκανε κατι χειροτερο..
Ακόμα επιμένω μια λίγο περισσότερο πάθος ότι λες οτι να ναι .Η σε καποιο βαθμο ηθικη κατάπτωση του ανθρωπου δεν ηταν αποτελεσμα του καπιταλισμου , ο καπιταλισμος ειναι αποτελεσμα της προαιωνιας ηθικης καταπτωσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ακόμα επιμένω μια λίγο περισσότερο πάθος ότι λες οτι να ναι .Η σε καποιο βαθμο ηθικη κατάπτωση του ανθρωπου δεν ηταν αποτελεσμα του καπιταλισμου , ο καπιταλισμος ειναι αποτελεσμα της προαιωνιας ηθικης καταπτωσης

καλα...κελαηδα

ο,τι να ναι..μου αρεσει που λες οτι εγω λεω ασυναρτησιες και εσυ απορριπτεις τα λεγομενα μου χωρις να στηριξεις καπου την θεση σου..

με το που παγιωθηκε ο καπιταλισμος λεω οτι ο ανθρωπος λογω των ανισοτητων που ο καπιταλισμος δημιουργησε, εγινε χειροτερο ζωο...ηταν απο πριν (ποτε δεν διαφωνησα σε αυτο) αλλα με τον καπιταλισμο συνεχιστηκε αυτη η φθορα...μαυρο χρημα, συνεχης επιδιωξη πλουτου και υλικων και περιουσιας, ρουσφετι..ολα αυτα αρκουν πιστευω..
και επεσε ο ανθρωπος πιο χαμηλα...πρακτικα η λεξη ανθρωπος δεν υφισταται..ειναι μια ιδανικη κατασταση ..αυτο που βρισκεται και βλεπω τριγυρω μου ειναι...

(θηρια)



ελευθερια σε ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
καλα...κελαηδα
με το που παγιωθηκε ο καπιταλισμος λεω οτι ο ανθρωπος λογω των ανισοτητων που ο καπιταλισμος δημιουργησε, εγινε χειροτερο ζωο...ηταν απο πριν (ποτε δεν διαφωνησα σε αυτο) αλλα με τον καπιταλισμο συνεχιστηκε αυτη η φθορα...μαυρο χρημα, συνεχης επιδιωξη πλουτου και υλικων και περιουσιας, ρουσφετι..ολα αυτα αρκουν πιστευω..
και επεσε ο ανθρωπος πιο χαμηλα...
Λιγο περιεργο να συνεχιζονται να διαδραματίζονται τα ιδια γεγονα οπως καθαρα γραφεις και να πεσει πιο χημαλα ο ανθρωπος , μονο σου σφουγγαρίσες το δαπεδο ωστε να φας μια καλη γλυστρα αη ρεστ μαη κεησ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Καπιταλισμός είναι η εδραίωση της αστικής τάξης στην εξουσία.

Όλα τα υπόλοιπα (κράτος κλπ) είναι μηχανισμοί για να συντηρούν την παραπάνω κατάσταση. Για να επιβιώνει ο καπιταλισμός μες στους αιώνες, φέρνει συνεχώς στο φως ιδεολογήματα (παγκοσμιοποίηση, οι αγορές αυτορρυθμίζονται κλπ) έτσι ώστε και ο κόσμος να παρασύρεται. Βέβαια για να ελέγχουν τον υπόλοιπο κόσμο, τις υπόλοιπες τάξεις της κοινωνίας, υπάρχουν μηχανισμοί οι οποίοι αποδομούν κάθε συνείδηση. Τέτοιοι μηχανισμοί είναι (δυστυχώς) το σχολείο, η τηλεόραση κλπ.

Αυτό που λείπει σήμερα κατά τη γνώμη μου είναι η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ! Απουσιάζει παντελώς από το σύνολο των ανθρώπων. Όλη η αγωνία του καπιταλιστικού συστήματος είναι πως θα διατηρήσει το σύνολο της κοινωνίας σε επίπεδα χαμηλής συνείδησης!

Για αυτό τον λόγο και τώρα τρέμουν που βλέπουν τους μαθητές στο δρόμο! (Πολύ το έχω χαρεί!)
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι οι αντιστάσεις των νέων ανθρώπων (δυστυχώς) μειώνονται μετά το σχολείο, όταν πια έχουν εργασία. Εκεί το σύστημα τους πατά κάτω, τους κρατά στο χέρι, βλέπε ελαστική απασχόληση, 12ωρα, ανεργία κλπ. Όλα αυτά κατά την άποψή μου το καπιταλιστικό σύστημα τα δημιουργεί διότι αλλιώς δεν θα μπορούσε να επιβιώσει! Όταν ο νέος έχει τόσα προβλήματα επιβίωσης, που χρόνος για καλλιέργεια και συνείδηση.... είναι απολύτως λογικό.

Ελπίζω να μην σας κούρασα/προσέβαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Λιγο περιεργο να συνεχιζονται να διαδραματίζονται τα ιδια γεγονα οπως καθαρα γραφεις και να πεσει πιο χημαλα ο ανθρωπος , μονο σου σφουγγαρίσες το δαπεδο ωστε να φας μια καλη γλυστρα αη ρεστ μαη κεησ

η φθορα του"ανθρωπου"φιλε μου ειναι αιωνια και θα συνεχιζεται παντα..

συνεχεια ο ανθρωπος θα πεφτει θα πεφτει θα πεφτει ηθικα, δεν υπαρχει τελειωμος σε αυτο...υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα αυτο ειναι κατι που δεν σταματα.σαν τον χρονο ενα πραγμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Βαρεθηκα να γυροφερνεις μια συζητηση γυρω απ το τιποτα , μιλα συγκεκριμενα πως ο καπιταλισμος βυθησε ακομα πιο χαμηλα την ηθικη του ανθρωπου , τι τον προκαλεσε να κανει που δεν εχει ξανασημειωθει στην ιστορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Βαρεθηκα να γυροφερνεις μια συζητηση γυρω απ το τιποτα , μιλα συγκεκριμενα πως ο καπιταλισμος βυθησε ακομα πιο χαμηλα την ηθικη του ανθρωπου , τι τον προκαλεσε να κανει που δεν εχει ξανασημειωθει στην ιστορια

Πελεκανοι και βατραχοι φιλε μου...πελεκανοι και βατραχοι.

γυροφερνω??χαχαχ

διαβασε πρωτα και ακουσε αυτα που λεω εξηγησα εκατο φορες το παιχνιδι που συμβαινει με τις περιουσιες, τον υλικο ευδαιμονισμο, το μαυρο χρημα ,...ολα αυτα ο καπιταλισμος τα εφερε...γιατι απλα αυτος διδαξε στον ανθρωπο να αγωνιζεται για τον προσωπικο του πλουτισμο...αλλα ετσι δημιουργηθηκαν οι ανισοτητες..καλα αν μετα απο τοσα νομιζεις οτι γυροφερνω μαλλον εσυ κανεις trolling, μιας και δεν στηριζεις πουθενα αυτα που λες..

αντε γεια..ελευθερια σε ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top