Ιατρική: πανελλήνιες ξανά ή σπουδές στη Ρουμανία;

Antonios1

Νεοφερμένος

Ο Antonios1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Και γω στο ίδιο συμπέρασμα έφτασα διαβάζοντας τα.

Ακριβός.

Καταλαβαίνω ότι το παιδί είναι 18 και τα θέλει όλα τώρα και καλά κάνει.
Λογικό είναι, και μείς έτσι ήμασταν. Σ αυτές τις ηλικίες αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά το χρόνο.

Ταυτίζομαι με αυτό που είπε ο Ουριηλ για το αίσθημα όταν φτάνεις για πρώτη φορά σε χώρες πρώην ανατολικού μπλοκ.
Με το καλό κιόλας το επόμενο εξάμηνο 🙂

Στο θέμα της γλώσσα θα διαφωνήσω, με βασικό λεξιλόγιο θα κάνεις βασικό διάλογο, τίποτα το ουσιαστικό.
Οκ μιλάνε αγγλικά αλλά δεν είναι αυτή η γλώσσα του κράτους ούτε των κατοίκων του.
Εγώ είχα μάθει παρα πολύ καλά τα βουλγαρικά αλλά ποτέ δεν θα γίνει όπως η μητρική σου γλώσσα, πάντα θα υπάρχουν πράγματα και καταστάσεις (πχ αστυνομία τράπεζα νοσοκομείο, σε έναν τυχαίο στο δρόμο επειδή κάτι σου είπε η κάτι θέλεις να ρωτήσεις) που θα περιγράφεις επειδή δεν ξέρεις την λέξη η δεν σου έρχεται εκείνη την ώρα.

Άλλο διαβάζω και κατανοώ επιστημονικό κείμενο (Που είναι το παν όταν σπουδάζεις )
Και άλλο ξεκινάω ξανά τη ζωή μου από το 0 γιατί αυτό γίνετε στην ουσία, και πρέπει να προσαρμοστώ στο περιβάλλον που είμαι τώρα. Αν είσαι οκ με το να μιλάς με 10, 25, 50, Έλληνες για τα επόμενα 6, 7 χρόνια go with it.

Τώρα αν κάνεις σχέση με ντόπια κοπέλα και είστε καλά μαζί, αυτό βοηθάει παρά πολύ και επιταχύνει ραγδαία την όλη διαδικασία. Για να κλείσω και λίγο πιο αισιόδοξα.

Εμείς δεν έχουμε συμφέρων είτε μείνεις Ελλάδα είτε πας Ρουμανία, Αυτά 🙃
Ναι προφανως απλα θελω να ακουσω διαφορες γνωμες + εχω κοπελα 3 χρονια και θα φυγει αγγλια δεν ξερω αυτο πως θα με επηρεασει αν ξαναδωσω ή φυγω αλλα δεν πιστευω πως ειναι ενας παραγοντας να εισαγω στην εξισωση
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ναι προφανως απλα θελω να ακουσω διαφορες γνωμες + εχω κοπελα 3 χρονια και θα φυγει αγγλια δεν ξερω αυτο πως θα με επηρεασει αν ξαναδωσω ή φυγω αλλα δεν πιστευω πως ειναι ενας παραγοντας να εισαγω στην εξισωση
Τι να πω αδερφέ. Αν είναι έτσι τα πράγματα, θα επηρεάσει σίγουρα το γεγονός αυτό. Καλά προφανώς το άλλο δεν θα το βάλεις στην εξίσωση έτσι κι αλλιώς είναι αστάθμητος παράγοντας, περισσότερο εμπορικά το είπα.

Πολλές αλλαγές μαζεμένες και βρίσκεσαι σε σύγχυση, απόλυτος λογικό.

Η δίκη μου συμβουλή είναι πάρε το χρόνο σου, δηλαδή ξανά δοκίμασε, τα μαθήματα τα ξέρεις, δεν θα σου είναι κάτι καινούριο. Αλλά θα το κάνεις σαν να είναι όλα κάτι που δεν έχεις ξανά δει. Διάβασμα απο την αρχή ΟΛΑ

Λες ότι θα φύγει η κοπέλα σου που είστε και πολλά χρόνια μαζί (με βάση την ηλικία σου)
Θα αλλάξει όλη σου η καθημερινότητα μόνο απ αυτό. Να το τραβήξεις κιόλας μόνος σε μια ξένη χώρα, Βαρύ.

Ενα ενα τα βήματα, η Ρουμανία εκεί θα είναι.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,500 μηνύματα.
Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, φύγε κατευθείαν Ρουμανία. Γιατί και τη δεύτερη φορά μπορεί να μη πιάσεις τη σχολή που θες στην Ελλάδα (όλα μέσα στη ζωή είναι), οπότε θα χάσεις κι άλλο χρόνο, χρήματα (φροντιστήριο) και θα έχεις και το άγχος όλη τη χρονιά.
Ο αδερφός μου σπούδασε Craiova, μόνο θετικά έχει να λέει για εκεί. Το πτυχίο αναγνωρίζεται κανονικά, δεν είχε κανένα πρόβλημα και κανείς ποτέ δε τον ρώτησε που τελείωσε. Ολλανδία βρίσκεται τώρα σε μια πολύ καλά αμειβόμενη θέση, κανείς δεν είπε τίποτα για την Ρουμανία (μόνο στην Ελλάδα για την ακρίβεια έχουμε αυτά τα κόμπλεξ με τις σπουδές στα Βαλκάνια). Σε σοβαρές χώρες σε αντιμετωπίζουν ως ίσο επιστήμονα, ανεξάρτητα αν τελείωσες Ελλάδα, Ρουμανία ή Βουλγαρία. Εδώ τα κόμπλεξ καλά κρατούν ακόμα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Καταλαβαίνω...
Αν η απόκλιση ήταν μεγάλη, θα ήταν πιο εύκολο να αποφασίσεις να πας.
Δική μου άποψη είναι ότι ένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται πραγματικά για την ιατρική θα τα καταφέρει είτε σπουδάσει στο εσωτερικό είτε στο εξωτερικό. Διότι στην τελική όπου και να βρίσκεσαι θα χρειαστεί να διαβάσεις, να προσπαθήσεις, να κοπιάσεις. Όμως, έχει μεγάλη σημασία να έχεις τα σωστά εφόδια.
Σύγκρινε τις βαθμολογίες στα rankings και την επαγγελματική αποκατάσταση όλων των ιατρικών τμημάτων στην Ελλάδα με του πανεπιστημίου cluj. Αν ακόμα δεν μπορείς να αποφασίσεις, τότε η λύση που θα προτείνω είναι ίσως γελοία, εμένα όμως με έχει βοηθήσει σε κάθε δίλημμα.
Όταν θα έχεις όλα τα δεδομένα στα χέρια σου, πάρε ένα χαρτί και σχημάτισε δύο στήλες. Γράψε τα υπέρ της κάθε επιλογής. Μόνο τα υπέρ, όχι τα κατά. Και μετά, καθώς θα γράφεις, θα διαπιστώσεις σε ποια από τις δύο στήλες προσπαθείς ασυναίσθητα να γράψεις περισσότερα.
Επαναλαμβάνω, αυτή είναι μια λύση για να βρεις τι πραγματικά προτιμάς εσύ ο ίδιος, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό που κατά βάθος θέλεις είναι και η καλύτερη επιλογή.
Αυτο που ειπες ειναι σεισμος και με συνεταραξε.. ακομα το σκεφτομαι...ευγε και πολλα μπραβω.
Παντα ειθελα ενα εργαλειο αληθειας να ''ανακρινω'' παιδακια τωρα το εχω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Antonios1

Νεοφερμένος

Ο Antonios1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, φύγε κατευθείαν Ρουμανία. Γιατί και τη δεύτερη φορά μπορεί να μη πιάσεις τη σχολή που θες στην Ελλάδα (όλα μέσα στη ζωή είναι), οπότε θα χάσεις κι άλλο χρόνο, χρήματα (φροντιστήριο) και θα έχεις και το άγχος όλη τη χρονιά.
Ο αδερφός μου σπούδασε Craiova, μόνο θετικά έχει να λέει για εκεί. Το πτυχίο αναγνωρίζεται κανονικά, δεν είχε κανένα πρόβλημα και κανείς ποτέ δε τον ρώτησε που τελείωσε. Ολλανδία βρίσκεται τώρα σε μια πολύ καλά αμειβόμενη θέση, κανείς δεν είπε τίποτα για την Ρουμανία (μόνο στην Ελλάδα για την ακρίβεια έχουμε αυτά τα κόμπλεξ με τις σπουδές στα Βαλκάνια). Σε σοβαρές χώρες σε αντιμετωπίζουν ως ίσο επιστήμονα, ανεξάρτητα αν τελείωσες Ελλάδα, Ρουμανία ή Βουλγαρία. Εδώ τα κόμπλεξ καλά κρατούν ακόμα.
Ο αδερφος σου μετα τη ρουμανια πηγε στην ολανδια; Πως ηταν οι συνθηκες στο πανεπιστημιο καο καθολη τη διαρκεια των 6 ετων;
 

mitsss

Νεοφερμένος

Ο mitsss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Το τα θες όλα τώρα και δικαίως που ανέφερε κάποιος παραπάνω είναι και ο σημαντικότερος παράγοντας που μπορεί να σε θολώσει στην παρούσα φάση.

Εγώ προτείνω το εξής:
1)Να ξαναδώσεις
2)Παράλληλα να κάνεις του χρόνου την αίτηση στη Ρουμανία early entry.Παράλληλα με το που πάρεις το offer θα κάνεις αίτηση για υποτροφίες σε ιδρύματα του εσωτερικού που πληρώνουν για σπουδές έξω. Υπάρχουν πολλά ιδρύματα, που μου έδωσαν και για τα 2 μεταπτυχιακά μου και για το διδακτορικό μου παρότι έμεινα στην Ελλάδα .Είχαν περισσότερες θέσεις για υποτροφίες πάντα για έξω. Μπορώ να στα στείλω σε προσωπικό μήνυμα.

Οπότε του χρόνου,έχεις τρέξει και τα δύο έχεις ψάξει και τα δυο.

Σενάριο 1:Γράφεις λίγο καλύτερα στις εισαγωγικές.
Νομίζω δε θα σκεφτείς πια να πας Ρουμανία.

Σενάριο 2:Δε γράφεις καλύτερα στις εισαγωγικές.
Πας Ρουμανία με υποτροφία Μποδοσάκη/ ΙΚΥ κλπ κλπ

Το να κάνεις 1 χρόνο υπομονή θα σε οπλίσει καλύτερα για το μέλλον.
Επίσης δε μας είπες το βασικό:Με τα μορια που έβγαλές, που εισήχθης;
 

Antonios1

Νεοφερμένος

Ο Antonios1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Το τα θες όλα τώρα και δικαίως που ανέφερε κάποιος παραπάνω είναι και ο σημαντικότερος παράγοντας που μπορεί να σε θολώσει στην παρούσα φάση.

Εγώ προτείνω το εξής:
1)Να ξαναδώσεις
2)Παράλληλα να κάνεις του χρόνου την αίτηση στη Ρουμανία early entry.Παράλληλα με το που πάρεις το offer θα κάνεις αίτηση για υποτροφίες σε ιδρύματα του εσωτερικού που πληρώνουν για σπουδές έξω. Υπάρχουν πολλά ιδρύματα, που μου έδωσαν και για τα 2 μεταπτυχιακά μου και για το διδακτορικό μου παρότι έμεινα στην Ελλάδα .Είχαν περισσότερες θέσεις για υποτροφίες πάντα για έξω. Μπορώ να στα στείλω σε προσωπικό μήνυμα.

Οπότε του χρόνου,έχεις τρέξει και τα δύο έχεις ψάξει και τα δυο.

Σενάριο 1:Γράφεις λίγο καλύτερα στις εισαγωγικές.
Νομίζω δε θα σκεφτείς πια να πας Ρουμανία.

Σενάριο 2:Δε γράφεις καλύτερα στις εισαγωγικές.
Πας Ρουμανία με υποτροφία Μποδοσάκη/ ΙΚΥ κλπ κλπ

Το να κάνεις 1 χρόνο υπομονή θα σε οπλίσει καλύτερα για το μέλλον.
Επίσης δε μας είπες το βασικό:Με τα μορια που έβγαλές, που εισήχθης;
Μου ακουγεται σαν ενα πολυ ωραιο σχεδιο , φαρμακευτικη μπηκα εψαχνα μηπως υπαρχει τροπος με εξετασεις καποιου ετους να μπω ιατρικη αλλα μ ειπαν πρεπει να την τελειωσω πρωτα και με κατατακτηριες μπαινω στο 3ο ετος δλδ 1,2 δεν κανω κτ π πιστευω δν αξιζει γτ ειναι 5ετης φοιτηση η φαρμακευτικη
 

mitsss

Νεοφερμένος

Ο mitsss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Έχεις περάσει δηλαδή σε πολύ αξιόλογη σχολή ούτως ή άλλως.Άλλο βασικό που δεν νομίζω να σε έχουν ρωτήσει.
Οι γονείς σου τι λένε πάνω σε αυτό;

(Ακόμα και αν φύγεις τώρα για Ρουμανία, θα πας να γραφτείς στη φαρμακευτική no matter what.Πες ότι ΤΟ λειτούργημα της Ιατρικής κάποτε δε το επιθυμείς,μετά από χρόνια . Να έχεις την καβάτζα σου)
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,943 μηνύματα.
Μόνο από οδοντιατρική μπαίνεις 3ο έτος.

Θα ήταν ένα τίμιο πλάνο να βγάλεις πρώτα οδοντιατρική κι έπειτα ιατρική, γιατί έτσι ξεκλειδώνεις μια πολύ καλή ειδικοτητα, τη Γνάθο.

Γενικά αξίζει να ξαναδωσεις μια φορά, ανεξάρτητα εάν τα καταφέρεις και ανεξάρτητα εάν θα πας τελικά εξωτερικό.
 

Antonios1

Νεοφερμένος

Ο Antonios1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Έχεις περάσει δηλαδή σε πολύ αξιόλογη σχολή ούτως ή άλλως.Άλλο βασικό που δεν νομίζω να σε έχουν ρωτήσει.
Οι γονείς σου τι λένε πάνω σε αυτό;

(Ακόμα και αν φύγεις τώρα για Ρουμανία, θα πας να γραφτείς στη φαρμακευτική no matter what.Πες ότι ΤΟ λειτούργημα της Ιατρικής κάποτε δε το επιθυμείς,μετά από χρόνια . Να έχεις την καβάτζα σου)
Εννοειται οτι θα γραφτω
Οι γονεις μου μου λενε πανω κατω αυτο π ειπες και εσυ αλλα οτι στη τελικη η αποφαση ειναι δικη μου και θα στηριξουν οτι επιλεξω διοτι 2 χρονια προσπαθησα πραγματικα πολυ.

να σημειωθει οτι ο πατερας μου ειναι ιατρος ο οποιος δεν περασε την πρωτη φορα που εδωσε και εφυγε χωρις να ξαναδωσει στο semelweis αν το λεω σωστα στη βουδαπεστη αλλα το γεγονος αυτο δεν αλλαξε κατι στη καριερα του και αυτη τη στιγμη ειναι στους κορυφαιους για τη χωρα μας

οποτε ενταξει εγω το βλεπω και με μια λογικη ουι ειναι περιπου 12 χρονια σπουδων και το γουσταρω πολυ. Αρα το να τελειωσω πιο γρηγορα ειναι υπερ μου;

δεν ξερω ειμαι μπερδεμενος δεν εχω ξεκουραστει σχεδον καθολου διαβαζα σαν τρελος και εχασα τον εαυτο μου πηρα 20 κιλα απομακρυνθηκα απο φιλους και ειχα πει στον εαυτο μου την μερα των εξετασεων αυτο δεν το ξαναπερναω.

ωστοσο περιμενα να μπω με την πρωτη και μεχρι τη φυσικη το ειχα σιγουρο.

πραγματικα εχω καει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενν
Μόνο από οδοντιατρική μπαίνεις 3ο έτος.

Θα ήταν ένα τίμιο πλάνο να βγάλεις πρώτα οδοντιατρική κι έπειτα ιατρική, γιατί έτσι ξεκλειδώνεις μια πολύ καλή ειδικοτητα, τη Γνάθο.

Γενικά αξίζει να ξαναδωσεις μια φορά, ανεξάρτητα εάν τα καταφέρεις και ανεξάρτητα εάν θα πας τελικά εξωτερικ

Μόνο από οδοντιατρική μπαίνεις 3ο έτος.

Θα ήταν ένα τίμιο πλάνο να βγάλεις πρώτα οδοντιατρική κι έπειτα ιατρική, γιατί έτσι ξεκλειδώνεις μια πολύ καλή ειδικοτητα, τη Γνάθο.

Γενικά αξίζει να ξαναδωσεις μια φορά, ανεξάρτητα εάν τα καταφέρεις και ανεξάρτητα εάν θα πας τελικά εξωτερικό.
Εννοουσα οτι τα 2 πρωτα ετη ειναι κοινα αρα αρχιζω απο 3 ενω με οδοντιατρικη τα 3 πρωτα ειναι κοινα
 

mitsss

Νεοφερμένος

Ο mitsss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, φύγε κατευθείαν Ρουμανία. Γιατί και τη δεύτερη φορά μπορεί να μη πιάσεις τη σχολή που θες στην Ελλάδα (όλα μέσα στη ζωή είναι), οπότε θα χάσεις κι άλλο χρόνο, χρήματα (φροντιστήριο) και θα έχεις και το άγχος όλη τη χρονιά.
Ο αδερφός μου σπούδασε Craiova, μόνο θετικά έχει να λέει για εκεί. Το πτυχίο αναγνωρίζεται κανονικά, δεν είχε κανένα πρόβλημα και κανείς ποτέ δε τον ρώτησε που τελείωσε. Ολλανδία βρίσκεται τώρα σε μια πολύ καλά αμειβόμενη θέση, κανείς δεν είπε τίποτα για την Ρουμανία (μόνο στην Ελλάδα για την ακρίβεια έχουμε αυτά τα κόμπλεξ με τις σπουδές στα Βαλκάνια). Σε σοβαρές χώρες σε αντιμετωπίζουν ως ίσο επιστήμονα, ανεξάρτητα αν τελείωσες Ελλάδα, Ρουμανία ή Βουλγαρία. Εδώ τα κόμπλεξ καλά κρατούν ακόμα.

Επίσης ο αδερφός σου με το σύστημα των εισαγωγικών που εισήχθη;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αντώνη σίγουρα οι γονείς σου ξέρουν περισσότερα γιατί έχουν ζήσει και περισσότερα από εσένα και εμένα.
Από την άλλη φέρνεις στην εξίσωση κάτι που δε μας είχες πει ως τώρα.
Ότι ο μπαμπάς σου είναι γιατρός.
Και σκέφτομαι αν τελικά είναι επιλογή σου ή απλά ο πατέρας σου σε προετοιμάζει μια ζωή για γιατρό και στο έχει περάσει ενδόμυχα.
Είναι πολλά αυτά που πρέπει να σκεφτείς.

Εγώ θα ξαναέδινα. Πιθανότατα αν είχα δηλώσει επιστήμες ζωής να πήγαινα και τις πρώτες εβδομάδες στη σχολή να δω αν 1 στο εκατομμύριο μου άρεσε εξίσου ή και περισσότερο αυτό στο οποίο εισήχθην.

Ελπίζω να βοήθησα αρκετά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,943 μηνύματα.
Εννοειται οτι θα γραφτω
Οι γονεις μου μου λενε πανω κατω αυτο π ειπες και εσυ αλλα οτι στη τελικη η αποφαση ειναι δικη μου και θα στηριξουν οτι επιλεξω διοτι 2 χρονια προσπαθησα πραγματικα πολυ.

να σημειωθει οτι ο πατερας μου ειναι ιατρος ο οποιος δεν περασε την πρωτη φορα που εδωσε και εφυγε χωρις να ξαναδωσει στο semelweis αν το λεω σωστα στη βουδαπεστη αλλα το γεγονος αυτο δεν αλλαξε κατι στη καριερα του και αυτη τη στιγμη ειναι στους κορυφαιους για τη χωρα μας

οποτε ενταξει εγω το βλεπω και με μια λογικη ουι ειναι περιπου 12 χρονια σπουδων και το γουσταρω πολυ. Αρα το να τελειωσω πιο γρηγορα ειναι υπερ μο;

δεν ξερω ειμαι μπερδεμενος δεν εχω ξεκουραστει σχεδον καθολου διαβαζα σαν τρελος και εχασα τον εαυτο μου πηρα 20 κιλα απομακρυνθηκα απο φιλους και ειχα πει στον εαυτο μου την μερα των εξετασεων αυτο δεν το ξαναπερναω.

ωστοσο περιμενα να μπω με την πρωτη και μεχρι τη φυσικη το ειχα σιγουρο.

πραγματικα εχω καει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενν



Εννοουσα οτι τα 2 πρωτα ετη ειναι κοινα αρα αρχιζω απο 3 ενω με οδοντιατρικη τα 3 πρωτα ειναι κοινα

Κοινά τα δυο πρώτα έτη Ιατρικής-Φαρμακευτικής δεν είναι. Έχουν κάποια κοινά μαθήματα, που συνήθως αναγνωρίζονται από τη μια σχολή στην άλλη, χωρίς να είναι πάντα σίγουρο, και τα οποία διδάσκονται από διαφορετικούς καθηγητές διαφορετικών σχολών σε διαφορετικά αμφιθέατρα.

Η μόνη προηγούμενη σχολή που σε βάζει στο 3ο έτος είναι η Οδοντιατρική. Φυσικά χρωστάς όσα δεν ήταν κοινά στα πρώτα δυο ετη.

Εγω αυτό έκανα. Μετα από Πολυτεχνείο προσπάθησα να δώσω για Ιατρική δεν τα κατάφερα (burnout), μετα προσπάθησα ξανά αλλά αυτή τη φορά κόπηκα για μισή μονάδα, προσπάθησα και τριτη και πέρασα στα 26. Κι εγω έβαλα κιλά και τα έχασα μετα. Δεν το μετάνιωσα στιγμή, παρόλο που μέχρι τότε μου φαίνονταν αρκετά τα χρόνια. Κέρδισα πολλά περισσότερα πράγματα από το χρόνο που «έχασα». Και χωρίς φροντιστήριο όλο αυτό κ με δουλειά τον περισσότερο καιρό.

Οι σπουδές είναι 6 έτη και όχι 12. Η ειδικοτητα είναι από 5 μέχρι 7 έτη ανάλογα με το ποια θα διαλέξεις στην οποία φυσικά και αποζημιώνεσαι και είσαι κανονικός ειδικευόμενος ιατρός. Το ποσό θα τραβήξει αυτό εξαρτάται και από την αναμονή που θα έχεις, όποτε ένας χρόνος είναι εντελώς άνευ σημασίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,532 μηνύματα.
Λίγο-πολύ θα εμμείνω στην άποψη του φίλτατου @Ryuzaki, ξεκουράσου και ξαναδώσε τουλάχιστον άληλ μια φορά εδώ.
 

Antonios1

Νεοφερμένος

Ο Antonios1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Επίσης ο αδερφός σου με το σύστημα των εισαγωγικών που εισήχθη;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αντώνη σίγουρα οι γονείς σου ξέρουν περισσότερα γιατί έχουν ζήσει και περισσότερα από εσένα και εμένα.
Από την άλλη φέρνεις στην εξίσωση κάτι που δε μας είχες πει ως τώρα.
Ότι ο μπαμπάς σου είναι γιατρός.
Και σκέφτομαι αν τελικά είναι επιλογή σου ή απλά ο πατέρας σου σε προετοιμάζει μια ζωή για γιατρό και στο έχει περάσει ενδόμυχα.
Είναι πολλά αυτά που πρέπει να σκεφτείς.

Εγώ θα ξαναέδινα. Πιθανότατα αν είχα δηλώσει επιστήμες ζωής να πήγαινα και τις πρώτες εβδομάδες στη σχολή να δω αν 1 στο εκατομμύριο μου άρεσε εξίσου ή και περισσότερο αυτό στο οποίο εισήχθην.

Ελπίζω να βοήθησα αρκετά.
Εχετε βοηθησει ολοι πολυ.

ο πατερας μου δεν μου προωθησε ποτε το επαγγελμα του η επιλογη μου ηταν συνειδητη.

δεν μ αρεσαν τα θεωρητικα και οικονομικα οπως επισης απεχθανομαι τα μαθηματικα.

επιπλεον παντοτε ηθελα να βοηθαω καποιον οποτε μπορω κ απο μικρος με εβλεπα σε ενα νοσοκομειο κλπ οποτε καπως ετσι κατεληξα.

θα το σκεφτω πολυ σοβαρα και σημερα το βραδυ θα παρω αποφαση νομιζω κυριοτερος παραγοντας που θα δω ειναι αν οντως μπορω να ανταπεξελθβ σε αλλη μια χρονια και δεν θα μπω στο τριπακι εχω ελευθερο χρονο ας δω τικ τοκ κλπ.

οπως επισης αν μπορω να ξαναδω τα παντα

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Εχετε βοηθησει ολοι πολυ.

ο πατερας μου δεν μου προωθησε ποτε το επαγγελμα του η επιλογη μου ηταν συνειδητη.

δεν μ αρεσαν τα θεωρητικα και οικονομικα οπως επισης απεχθανομαι τα μαθηματικα.

επιπλεον παντοτε ηθελα να βοηθαω καποιον οποτε μπορω κ απο μικρος με εβλεπα σε ενα νοσοκομειο κλπ οποτε καπως ετσι κατεληξα.

θα το σκεφτω πολυ σοβαρα και σημερα το βραδυ θα παρω αποφαση νομιζω κυριοτερος παραγοντας που θα δω ειναι αν οντως μπορω να ανταπεξελθβ σε αλλη μια χρονια και δεν θα μπω στο τριπακι εχω ελευθερο χρονο ας δω τικ τοκ κλπ.

οπως επισης αν μπορω να ξαναδω τα παντα

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας
ευχομαι καλη τυχη σε οτι αποφασισεις
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,500 μηνύματα.
Ο αδερφος σου μετα τη ρουμανια πηγε στην ολανδια; Πως ηταν οι συνθηκες στο πανεπιστημιο καο καθολη τη διαρκεια των 6 ετων;

Οδοντιατρος τελείωσε, οπότε δεν είχε ειδικότητα, κατευθείαν μπορούσε να δουλέψει.
Δουλεψε ενάμιση χρόνο στην Ελλάδα, αλλά ποτέ δεν ήθελε να ζήσει την Ελλάδα καθώς δεν μπορεί να σου προσφέρει τόσο την ποιότητα ζωής όσο και τους μισθούς της Ολλανδίας. Οπότε μετά έφυγε Ολλανδία και δε σκέφτεται να γυρίσει με τίποτα.
Πολύ ικανοποιημένος ήταν, αλλά θέλει διάβασμα, όπως όλες οι Ιατρικές/Οδοντιατρικές εξάλλου. Τα μαθήματα τα έδινε και προφορικά και γραπτά, οπότε έπρεπε να περάσεις και τα δύο σκέλη για να περάσεις το μάθημα. Το επίπεδο είναι αρκετά καλό, μη σε αγχώνει. Γνωρίζω αρκετούς που τελείωσαν Ρουμανία, κανείς δεν έχει παράπονο και όλοι τους δουλεύουν και είναι καλοί στο αντικείμενο τους.

Μη το ρισκάρεις κατά τη γνώμη μου να δώσεις και 2η φορά, αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για έξω. Ο αδερφός μου έδωσε 2 φορές, τη δεύτερη φορά πέρασε ΗΜΜΥ και έχασε την Οδοντιατρική για ελάχιστα μόρια. Δε σου λέω ότι θα γίνει και το ίδιο με 'σένα, αλλά γιατί να το ρισκάρεις;

Επίσης ο αδερφός σου με το σύστημα των εισαγωγικών που εισήχθη;

Ναι, είχε εισαγωγικές εξετάσεις και ήθελε απολυτήριο τουλάχιστον 17. Συν τη γλώσσα. Πήγε σε ρουμανόφωνο, δε το προτιμούν πολλοί ξένοι, αλλά το επίπεδο είναι καλύτερο από τα αγγλόφωνα. Συνεπώς, πριν φύγει, είχε να μάθει και τη γλώσσα, έκανε εντατικά ένα τρίμηνο, κάθε μέρα μαθήματα και μετά όταν ανέβηκε πάνω, πάλι ξανά. Παραδόξως είναι πανεύκολη γλώσσα.
Στο τρίτο έτος αποφάσισε να δώσει παν-ρουμανικες εξετάσεις για υποτροφία, βγήκε στους 20 καλύτερους και έδινε μόνο 1000 το χρόνο για δίδακτρα. Έδωσε σε βιολογία και χημεία που πάντα ήταν άριστος, η έκθεση και τα μαθηματικά τον χαντακωσαν στις πανελλήνιες, τα οποία δε τα έχει ξαναδεί στη ζωή του από τότε :P
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,647 μηνύματα.
δεν ξερω ειμαι μπερδεμενος δεν εχω ξεκουραστει σχεδον καθολου διαβαζα σαν τρελος και εχασα τον εαυτο μου πηρα 20 κιλα απομακρυνθηκα απο φιλους και ειχα πει στον εαυτο μου την μερα των εξετασεων αυτο δεν το ξαναπερναω.

ωστοσο περιμενα να μπω με την πρωτη και μεχρι τη φυσικη το ειχα σιγουρο.
Σιγουρα την 2η χρονια μπορεις να οργανωσεις το διαβασμα και τον χρονο καλυτερα , ωστοσο στην δικη μου τουλαχιστον περιπτωση η ψυχολογικη πιεση αυξηθηκε εκθετικα . Το σχολειο προσδιδε μια ισορροπια , χωρις αυτο αυτοκαταστρεφεσαι μεσα στο αγχος των πανελληνιων .
Πολυ πιθανο αν ξαναδωσεις να τα καταφερεις αλλα δεν χρειαζεται να το ξαναπερασεις ολο αυτο . Κανε την ερευνα σου για την ποιοτητα σπουδων και αν μεινεις ικανοποιημενος προχωρα το
 

Antonios1

Νεοφερμένος

Ο Antonios1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Σιγουρα την 2η χρονια μπορεις να οργανωσεις το διαβασμα και τον χρονο καλυτερα , ωστοσο στην δικη μου τουλαχιστον περιπτωση η ψυχολογικη πιεση αυξηθηκε εκθετικα . Το σχολειο προσδιδε μια ισορροπια , χωρις αυτο αυτοκαταστρεφεσαι μεσα στο αγχος των πανελληνιων .
Πολυ πιθανο αν ξαναδωσεις να τα καταφερεις αλλα δεν χρειαζεται να το ξαναπερασεις ολο αυτο . Κανε την ερευνα σου για την ποιοτητα σπουδων και αν μεινεις ικανοποιημενος προχωρα το
Okk τωρα το σκεφτομαι και πρεπει να αποφασισω σημερα ευχαριστω
 

Reader

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 163 μηνύματα.

MrDna

Νεοφερμένος

Ο MrDna αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ πως είτε είναι στην Ρουμανία είτε στην Ελλάδα το υπόβαθρο θα το πάρει. Το θέμα είναι πόσο ο ίδιος το θέλει και να ασχοληθεί και να αξιοποιήσει τις δυνατότητες που θα του δωθούν. Κάθε επιλογή έχει τα θετικά και τα κατά της , ωστόσο πιστεύω είναι στο χέρι του όπου και να πάει να γίνει εξαίρετος στο λειτουργημα αυτό. Σίγουρα ένα χαρτί δεν μπορεί να σε καθορίσει αυτό καθαυτό....
Καλή επιτυχία σε ότι και αν διαλέξεις!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top