Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 308)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.1%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 56 18.2%

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όταν λέω σε κάποιον:"Γιατί γράφεις με Greeklish;" μου λέει:"Για εξοικονόμηση χρόνου".Δηλαδή ;; Πως εξοικονομείς χρόνο; (δεν λέω για τα " τεσπα","gt" κλπ).:hmm:

Εκτός από τα Greeklish,όμως, πολλοί χρησιμοποιούν αγγλικό ερωτηματικό (?) ακόμα και στο σχολείο (εκθέσεις,ασκήσεις,πίνακα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εγω τα αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι γιατι μου ανεβαζουν το αιμα στο κεφαλι. Καθως φαινεται ορθως επραττα...
Παρολα αυτα πολλες φορες μου εχουν ξεφυγει "διαμαντια" σε εκθεσεις και πρεπει να γυριζω να τα διορθωνω...
Αλλα τα χρησιμοποιουν πολυ οι ξαδερφες μου και η αδερφη μου. Πρεπει λοιπον με καποιο τροπο να τις πεισω να χρησιμοποιουν κανονικα ελληνικα πριν γινουν περισσοτερο ανορθογραφες απο ο,τι ειναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το αγγλικό ερωτηματικό είναι το μόνο που έχω κολλήσει σε σοβαρό βαθμό. Αδυνατώ να βάλω ελληνικό. Η αλήθεια είναι πως εκτός του ότι μ'αρέσει πιο πολύ το ξένο, το προτιμώ και λόγο ταχύτητας (πιο γρήγορο από το να αλλάζεις σε αγγλικά για να μπει το ; ).
Συντμήσεις κάνω στο msn σε λέξεις όπως "δλδ, τεσπα, τπτ", μπορεί όμως άμα έχω όρεξη να τα γράψω και ολόκληρα και με τόνους!. Γράφω μόνο ελληνικά κατά βάση, εκτός από chat servers που δεν τα αναγνωρίζουν.
Επίσης, κάτι που αδυνατώ να κατανοήσω με αυτούς που γράφουν greeklish είναι το πώς τους βολεύει να γράφουν αντί για σίγμα C κεφαλαίο και αντί για όμικρον το 0. Να μην αναφερθώ στην εναλλαγή κεφαλαίων-μικρών γράμμα παρά γράμμα. Όποιος μου λύσει αυτήν την απορία κερδίζει καραμελίτσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Τα greeklish είναι ένας χείριστος τρόπος γραφής των σημερινών Νεοελλήνων νέων και όχι μόνο,που για διάφορους λόγους προτιμάνε να γράφουν με λατινικούς χαρακτήρες και να κακοποιούν βάναυσα την πλούσια ελληνική γλώσσα,που ναι μεν δεν είναι έτσι όπως ήταν παλαιότερα,αλλά τουλάχιστον παραμένει ελληνική.
Εγώ,απο τότε που χρησιμοποιώ κινητό ή ηλεκτρονικούς υπολογιστές,πάντα με ελληνικούς χαρακτήρες και τόνους έγραφα.Αυτό συνεχίζω να κάνω και τώρα.Ποτέ δεν διαβάζω μηνύματα σε greeklish(τι ηλίθια ονομασία Θεέ μου),και ζητάω απο τους συνομιλητές μου,είτε να γράφουν σε ωραιότατα ελληνικά(φυσικά με ορθογραφικά λάθη να είναι σε μια πρόταση τόσα πολλά που σε κάνει να αναρωτιέσαι τι στο καλό γίνεται...),είτε να γράφουν στ'αγγλικά.
Εγώ προσωπικά,απ'όσο έχω δει,γράφω πιο γρήγορα( παρ'ότι γράφω με ελληνικούς χαρακτήρες και φυσικά με τόνους-αναρωτιέμαι,οι Γάλλοι στο msn και λοιπά,γράφουν με ελληνικούς χαρακτήρες;Ή μήπως γράφουν κανονικά,αλλά χωρίς τους τόνους;Τίποτα απο τα δυο.Γράφουν κανονικά Γαλλικά,με τόνους και λοιπά.Αλλά εδώ είναι μόδα,ε; )απο ένα παιδί που γράφει με greeklish,αυτό το έχω παρατηρήσει είναι η αλήθεια.
Θέμα εξοικονόμησης χρόνου δεν υπάρχει,πολύ απλά.Το πολύ να κερδίζει κάποιος ένα ή δύο δευτερόλεπτα.Και όταν μιλάμε για την γλώσσα μας και τον πολιτισμό μας,που έχει πέσει σε σημείο που αναρωτιέσαι αν υπάρχει πιο κάτω-και εγώ σας λέω ότι ναι υπάρχει πιο κάτω,και προς τα εκεί οδεύουμε-,δεν πρέπει να κακοποιείται κατ'αυτόν τον τρόπο η γλώσσα μας,για κανέναν λόγο.Η ελληνική γλώσσα έχει απλοποιηθεί ήδη τόσο πολύ,που στο τέλος θα μιλάμε αγγλικά και όχι ελληνικά.
Στην τάξη μου πέρσι,που ήμουν μαθητής της Β'Λυκείου,απο τα 25 περίπου παιδιά που ήμασταν,τα 19 γράφουν σε υπολογιστές και κινητά,με αυτά τα απαίσια greeklish.Οι τρεις απο τους έξι που απέμειναν,γράφουν με κεφαλαία ελληνικά,σε κινητά(που μπορεί να το δικαιολογήσω για λόγους οικονομίας,όχι χρόνου,αλλά χρημάτων,σε περίπτωση που το μήνυμα είναι μεγάλο σε έκταση)αλλά και σε υπολογιστές,κάτι που δεν το καταλαβαίνω.Ο ένας απο τους τρεις που ξέμειναν,γράφει με μικρά αλλά χωρίς τόνους,γιατί βαριέται...Εγώ και ένα άλλο παιδί,γράφουμε κανονικά ελληνικά με τόνους.Μια μέρα σκέφτηκα να κάνω μια τέτοια μικρή έρευνα στην τάξη μου,για το πως γράφουν στα μηνύματά τους,μέσω κινητών τηλεφώνων ή ηλεκτρικών υπολογιστών,και αυτά ήταν τα αποτελέσματα.Φαντάζομαι τι γίνεται σε όλη την Ελλάδα.
Τώρα πάμε στις συντμήσεις,αλλά και στους αριθμούς αντί για γράμματα,που χρησιμοποιούν οι νέοι,όταν τουλάχιστον γράφουν με ελληνικούς χαρακτήρες.Μόνο ελάχιστες φορές έχω χρησιμοποιήσει την σύντμηση -τέσπα-,αλλά παλαιότερα.Τώρα δεν χρησιμοποιώ συντμήσεις,μόνο σε κάποιο μήνυμα στο κινητό τηλέφωνο,κάποια φορά,όταν το μήνυμα είναι μεγάλο σε έκταση.(π.χ. δν αντί για δεν ή μν αντί για μην και λοιπά).Στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές και συγκεκριμένα σε διάφορες ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης,δεν δικαιολογούνται οι συντμήσεις,κατά την γνώμη μου.Επίσης δεν μου αρέσει καθόλου και με κάνει να αναρωτιέμαι,γιατί όταν παιδιά γράφουν ναι μεν με ελληνικούς χαρακτήρες,αλλά χρησιμοποιούν μερικές φορές αριθμούς αντί για γράμματα.Αντι για το Θήτα,βάζουν 8 και ούτω κάθ'εξής.Ξέρετε.
Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει και σε εκθέσεις παιδιών,που συνηθίζουν να γράφουν με greeklish ή με συντμήσεις,είναι ότι γράφουν στις εκθέσεις τους(που κατά κύριο λόγο δεν είναι ουσιαστικά δικές τους,αλλά των φροντιστηρίων...),πολλές φορές,λέξεις και εκφράσεις που μόνο στα greeklish υπάρχουν ή αριθμούς αντί για γράμματα ή συντμήσεις ή αργκό ή λέξεις και φράσεις χωρίς νόημα σε άσχετα σημεία.Και φυσικά,πάντοτε βλέπω πολλά ορθογραφικά λάθη,πάρα πολλά.
Θα έλεγα και άλλα,αλλά απλώς ήθελα να πω την άποψή μου πρώτα και μετά να συζητήσουμε για το θέμα αυτό.
Συγχωρέστε με για το μεγαλούτσικο κείμενο,αλλά τι να κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mia_

Νεοφερμένος

Η mia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εμένα μαρέσουνε πολύ.είναι εύχρηστα+για όσους τα έχουνε συνηθίσει+εύκολα στην ανάγνωση.δεν υπάρχουνε τόνοι,δεν σε νοιάζουνε τα ορθογραφικά+γράφεις πιο γρήγορα.Αν+σε φόρουμς δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Τα greeklish είναι ένας χείριστος τρόπος γραφής των σημερινών Νεοελλήνων νέων και όχι μόνο,που για διάφορους λόγους προτιμάνε να γράφουν με λατινικούς χαρακτήρες και να κακοποιούν βάναυσα την πλούσια ελληνική γλώσσα,που ναι μεν δεν είναι έτσι όπως ήταν παλαιότερα,αλλά τουλάχιστον παραμένει ελληνική.
Εγώ,απο τότε που χρησιμοποιώ κινητό ή ηλεκτρονικούς υπολογιστές,πάντα με ελληνικούς χαρακτήρες και τόνους έγραφα.Αυτό συνεχίζω να κάνω και τώρα.Ποτέ δεν διαβάζω μηνύματα σε greeklish(τι ηλίθια ονομασία Θεέ μου),και ζητάω απο τους συνομιλητές μου,είτε να γράφουν σε ωραιότατα ελληνικά(φυσικά με ορθογραφικά λάθη να είναι σε μια πρόταση τόσα πολλά που σε κάνει να αναρωτιέσαι τι στο καλό γίνεται...),είτε να γράφουν στ'αγγλικά.
Εγώ προσωπικά,απ'όσο έχω δει,γράφω πιο γρήγορα( παρ'ότι γράφω με ελληνικούς χαρακτήρες και φυσικά με τόνους-αναρωτιέμαι,οι Γάλλοι στο msn και λοιπά,γράφουν με ελληνικούς χαρακτήρες;Ή μήπως γράφουν κανονικά,αλλά χωρίς τους τόνους;Τίποτα απο τα δυο.Γράφουν κανονικά Γαλλικά,με τόνους και λοιπά.Αλλά εδώ είναι μόδα,ε; )απο ένα παιδί που γράφει με greeklish,αυτό το έχω παρατηρήσει είναι η αλήθεια.
Θέμα εξοικονόμησης χρόνου δεν υπάρχει,πολύ απλά.Το πολύ να κερδίζει κάποιος ένα ή δύο δευτερόλεπτα.Και όταν μιλάμε για την γλώσσα μας και τον πολιτισμό μας,που έχει πέσει σε σημείο που αναρωτιέσαι αν υπάρχει πιο κάτω-και εγώ σας λέω ότι ναι υπάρχει πιο κάτω,και προς τα εκεί οδεύουμε-,δεν πρέπει να κακοποιείται κατ'αυτόν τον τρόπο η γλώσσα μας,για κανέναν λόγο.Η ελληνική γλώσσα έχει απλοποιηθεί ήδη τόσο πολύ,που στο τέλος θα μιλάμε αγγλικά και όχι ελληνικά.
Στην τάξη μου πέρσι,που ήμουν μαθητής της Β'Λυκείου,απο τα 25 περίπου παιδιά που ήμασταν,τα 19 γράφουν σε υπολογιστές και κινητά,με αυτά τα απαίσια greeklish.Οι τρεις απο τους έξι που απέμειναν,γράφουν με κεφαλαία ελληνικά,σε κινητά(που μπορεί να το δικαιολογήσω για λόγους οικονομίας,όχι χρόνου,αλλά χρημάτων,σε περίπτωση που το μήνυμα είναι μεγάλο σε έκταση)αλλά και σε υπολογιστές,κάτι που δεν το καταλαβαίνω.Ο ένας απο τους τρεις που ξέμειναν,γράφει με μικρά αλλά χωρίς τόνους,γιατί βαριέται...Εγώ και ένα άλλο παιδί,γράφουμε κανονικά ελληνικά με τόνους.Μια μέρα σκέφτηκα να κάνω μια τέτοια μικρή έρευνα στην τάξη μου,για το πως γράφουν στα μηνύματά τους,μέσω κινητών τηλεφώνων ή ηλεκτρικών υπολογιστών,και αυτά ήταν τα αποτελέσματα.Φαντάζομαι τι γίνεται σε όλη την Ελλάδα.
Τώρα πάμε στις συντμήσεις,αλλά και στους αριθμούς αντί για γράμματα,που χρησιμοποιούν οι νέοι,όταν τουλάχιστον γράφουν με ελληνικούς χαρακτήρες.Μόνο ελάχιστες φορές έχω χρησιμοποιήσει την σύντμηση -τέσπα-,αλλά παλαιότερα.Τώρα δεν χρησιμοποιώ συντμήσεις,μόνο σε κάποιο μήνυμα στο κινητό τηλέφωνο,κάποια φορά,όταν το μήνυμα είναι μεγάλο σε έκταση.(π.χ. δν αντί για δεν ή μν αντί γαι μην και λοιπά).Στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές και συγκεκριμένα σε διάφορες ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης,δεν δικαιολογούνται οι συντμήσεις,κατά την γνώμη μου.Επίσης δεν μου αρέσει καθόλου και με κάνει να αναρωτιέμαι,γιατί όταν παιδιά γράφουν ναι μεν με ελληνικούς χαρακτήρες,αλλά χρησιμοποιούν μερικές φορές αριθμούς αντί για γράμματα.Αντι για το Θήτα,βάζουν 8 και ούτω κάθ'εξής.Ξέρετε.
Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει και σε εκθέσεις παιδιών,που συνηθίζουν να γράφουν με greeklish ή με συντμήσεις,είναι ότι γράφουν στις εκθέσεις τους(που κατά κύριο λόγο δεν είναι ουσιαστικά δικές τους,αλλά των φροντιστηρίων...),πολλές φορές,λέξεις και εκφράσεις που μόνο στα greeklish υπάρχουν ή αριθμούς αντί για γράμματα ή συντμήσεις ή αργκό ή λέξεις και φράσεις χωρίς νόημα σε άσχετα σημεία.Και φυσικά,πάντοτε βλέπω πολλά ορθογραφικά λάθη,πάρα πολλά.
Θα έλεγα και άλλα,αλλά απλώς ήθελα να πω την άποψή μου πρώτα και μετά να συζητήσουμε για το θέμα αυτό.
Συγχωρέστε με για το μεγαλούτσικο κείμενο,αλλά τι να κάνουμε;

Το ίδιο κείμενο το έχω και εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=38743&page=50
-----------------------------------------
Το αγγλικό ερωτηματικό είναι το μόνο που έχω κολλήσει σε σοβαρό βαθμό. Αδυνατώ να βάλω ελληνικό. Η αλήθεια είναι πως εκτός του ότι μ'αρέσει πιο πολύ το ξένο, το προτιμώ και λόγο ταχύτητας (πιο γρήγορο από το να αλλάζεις σε αγγλικά για να μπει το ; ).
Συντμήσεις κάνω στο msn σε λέξεις όπως "δλδ, τεσπα, τπτ", μπορεί όμως άμα έχω όρεξη να τα γράψω και ολόκληρα και με τόνους!. Γράφω μόνο ελληνικά κατά βάση, εκτός από chat servers που δεν τα αναγνωρίζουν.
Επίσης, κάτι που αδυνατώ να κατανοήσω με αυτούς που γράφουν greeklish είναι το πώς τους βολεύει να γράφουν αντί για σίγμα C κεφαλαίο και αντί για όμικρον το 0. Να μην αναφερθώ στην εναλλαγή κεφαλαίων-μικρών γράμμα παρά γράμμα. Όποιος μου λύσει αυτήν την απορία κερδίζει καραμελίτσα.
Φίλε μου,τις ίδιες απορίες έχω και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Και άντε να δουλέψει μετά η αναζήτηση με τόσα +
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Eγω τα μισω!Οχι γιατι ειμαι μελλουσα φιλολογος ( :p ) αλλα ειναι αντιαισθητικα!
Ειναι ωραιο τωρα καποιος να γραφει αντι για το "τι κανεις" "ti kaneis"?
Kαι μερικες φορες το α το αντικαθιστουν με 4 (πχ."ti k4neis") ή οπως ειπε και ο TheClash, αντικαθιστουν το θ με 8.
Τι να πω,εγω απλα δεν συμφωνω μ'αυτο τον τροπο γραφής.
ΤheClash,συμφωνω απολυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω παλι δεν εχω κανενα προβλημα. Στο φορουμ βεβαια δε δινω και τοση σημασια στο αν πχ θα γραψω δλδ και τετοια γιατι δεν εχει τοση σημασια, αλλα οταν πρεπει να γραψω σωστα δεν εχω κανενα προβλημα. Στο κινητο ετσι κι αλλιως χρησιμοποιοω t9 οποτε γραφω ελληνικα και στο μσν χρησιμοποιω και τα δυο αναλογα την ορεξη.
Επομενως καταληγω στο οτι δεν φταινε τα Greeklish, αλλα αυτοι που τα χρησιμοποιουν. Δεν ειναι καποιος δαιμονας που θελει να καταστρεψει τα νεα παιδια :who:


ΥΓ.: τα χρησιμοποιω και 6 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Κι εμένα δε μ' αρέσουν καθόλου-άλλωστε αυτό ήταν που με τράβηξε στο ischool. Αν και πλέον έχω συνηθίσει τα greeklish και τα διαβάζω χωρίς πρόβλημα, δε μου αρέσουν αισθητικά. Αφού έχουμε ελληνικά γράμματα γιατί να γράφουμε σε greeklish? κ αι το ποσοστό που το κάνουν από μόδα δεν είναι 33,9% αλλά 99,9%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Χαίρομαι που πάντα έγραφα "ορθογραφημένα" greeklish και δεν επηρεάστηκε η ορθογραφία μου. Φίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Εγω τα' χω κόψει εντελως, ακόμα και στο μσν. Εφτασα σε σημειο που στις εκθέσεις του σχολείου να χάνω 2 μονάδες απο ορθογραφικά...πφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Παιδια και γω τα σιχαινομουν αλλα αρχισα να τα χρησιμοποιώ τελευταια και μαλλον θα τα κοψω παλι διοτι μπλοκαρει το μυαλο μου ακόμα και σε λέξεις πανευκολες και νοητες ορθογραφικώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ελληνικα βεβαια!Ελεος πια με τα βαρβαρα και δυσνοητα greeklish!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Εγώ όπου επιτρέπεται του δίνω και καταλαβαίνει στα greeklish.Αλλά με νευριάζουν αφάνταστα τα άτομα που δεν ξέρουν ούτε αυτά να γράφουν και βάζουν το c αντί γιατο s στο σ/ς.Έλεος άσχετοι.Το 3 όμως βολεύει ιδιαίτερα αν και δεν το χρησιμοποιώ.
Και σίγουρα είναι πιο εύκολα ειδικά για IM μηνύματα κτλ.
Γενικώς είμαι της άποψης ότι αν ο άλλος καταλαβαίνει τι θέλει να πει ο άλλος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Οτι θα καταλάβει, θα καταλάβει. Το θέμα είναι πόσο κόπο θα καταβάλλει για να καταλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Πάλι καλά τουλάχιστον που σε όλα τα φόρουμς σχεδόν δεν μπορείς να γραψείς greeklish γιατί παλαιότερα κ'άποια posts δεν μπορούσες να τα διαβάσεις με τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αλίθοια?



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Άσχετο: Θυμάμαι στο Insomnia και σε άλλα forums, όταν έγινε η αλλαγή και υποχρεωτική γραφή σε ελληνικά, πολλά μέλη απείλησαν ότι θα φύγουν και έδειξαν δυσαρέσκεια... Τόση εξάρτηση πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top