Ευθανασία: υπέρ ή κατά;

Ευθανασία

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Είμαι υπέρ της Ευθανασίας

    Ψήφοι: 20 40.0%
  • Είμαι ενάντια της Ευθανασίας

    Ψήφοι: 14 28.0%
  • Δεν με απασχολεί

    Ψήφοι: 1 2.0%
  • Δεν είμαι σίγουρος

    Ψήφοι: 2 4.0%
  • Εξαρτάται...

    Ψήφοι: 13 26.0%

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
κατα ρε παιδια.. Οτι κι αν αρρωστος ειναι... δεν ειναι σωστο να αφαιρεσεις ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι κατά. Θεωρώ ότι η ευθανασία δεν συγχωρείτε σε καμία περίπτωση.... η αφαίρεση μιας ζωής είναι αποτρόπαιη πράξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ναι...
Είναι λίγο σκληρό, αλλά αυτό πιστεύω. Δηλαδή, ουσιαστικά η φύση έχει προνοήσει για εμάς. Αν είχε υποστεί μια παρόμοια ασθένεια στη φύση και δεν υπήρχε τρόπος να το καταπολεμήσει (μερικές χιλιάδες χρόνια π.χ), απλά μετά από λίγο καιρό θα πέθενε.
Και γενικά σε όλα τα θέματα, νομίζω ότι η φύση έχει "ζωγραφίσει" και τις περισσότερες φορές η δική μας πινελιά καταστρέφει τον πίνακα που λέγεται "ζωή" :)

Η ζωή έχει προχωρήσει όμως, και αντί να πεθαίνει κανείς για μέρες από τους πόνους μπορεί να τελειώσει την ζωή του πιο ευτυχισμένος από ποτέ με μια ισχυρή δόση μορφίνης που θα τον απαλλάξει από τον διαρκή πόνο. Μετά από έρευνα πάνω σε αυτό, βρήκα κάποια περιστατικά που οι ασθενείς έσκιζαν τα καλώδια του ορού και αυτά που τους έδιναν την "ζωή" μόνο και μόνο για αν πεθάνουν, αναφέρονται κι άλλα πολλά περιστατικά αλλά δεν θέλω να επεκταθώ γιατί θα γίνω δυσάρεστος.

κατα ρε παιδια.. Οτι κι αν αρρωστος ειναι... δεν ειναι σωστο να αφαιρεσεις ζωη...

έχεις κοπεί ποτέ με χαρτί? αν έχεις κοπεί φαντάσου αυτόν τον πόνο x1000 φορές στα εσωτερικά σου όργανα ενώ αυτά νεκρώνονται το ένα μετά το άλλο, αυτή είναι η ασθένεια του Huntighton.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
κατα ρε παιδια.. Οτι κι αν αρρωστος ειναι... δεν ειναι σωστο να αφαιρεσεις ζωη...

Κι εγώ είμαι κατά. Θεωρώ ότι η ευθανασία δεν συγχωρείτε σε καμία περίπτωση.... η αφαίρεση μιας ζωής είναι αποτρόπαιη πράξη..
Παιδιά δεν μιλάμε για έναν υγιεί άνθρωπο στον οποίο του είρθε να πεθάνει. Μιλάμε για ανθρώπους οι οποίοι δεν έχουν ελπίδες βελτίωσεις και ζουν ένα μαρτήριο.

έχεις κοπεί ποτέ με χαρτί? αν έχεις κοπεί φαντάσου αυτόν τον πόνο x1000 φορές στα εσωτερικά σου όργανα ενώ αυτά νεκρώνονται το ένα μετά το άλλο, αυτή είναι η ασθένεια του Huntighton.

Δεν είναι μόνο η Huntington. Υπάρχει το Σύνδρομο Εγκλεισμού, Ebola (θανατηφόρα στο 90% των περιστατικών) και πολλά άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Υπέρ... Το να βάλεις τέλος στην ζωή ενός ταλαιπωρημένου ανθρώπου είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να του κάνεις... Πάντα όμως μετά από επιθυμία του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Υπέρ αν η ζωή του ασθενή είναι τόσο ανυπόφορη ώστε να φτανει ο ίδιος στο σημείο να θέλει να πεθάνει για να λυτρωθεί από το βασανιστήριο του.
Τώρα που λέτε για την ασθένεια huntington αυτό δεν είχε και η 13 και ο αδερφός της στο house και τον βοηθησε να πεθάνει για να μην υποφέρει? Τι νόημα έχει να ζεις αν είσαι σε τέτοια κατάσταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπέρ καθώς ο θάνατος δεν είναι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να συμβεί σε κάποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top