Εργασία σε ναυτιλιακή

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Κάτι σε Ελλάδα έστω υπάρχει από ΕΠΑΛ πχ με υπολογιστές να φτιάχνεις ιστοσελίδες όπου μπορείς να βγεις και στο εξωτερικό οτιδήποτε που έχει μέλλον και χρήμα στην Ελλάδα από ΕΠΑΛ και ένα πανεπιστήμιο μετά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,652 μηνύματα.
Κάτι σε Ελλάδα έστω υπάρχει από ΕΠΑΛ πχ με υπολογιστές να φτιάχνεις ιστοσελίδες όπου μπορείς να βγεις και στο εξωτερικό οτιδήποτε που έχει μέλλον και χρήμα στην Ελλάδα από ΕΠΑΛ και ένα πανεπιστήμιο μετά
Δεν ξερω να σου πω κατι αλλο για επαλ ..για μενα οι υπαλληλικές δουλειες απο επαλ ειναι κολλημενες στο χιλιαρικο.
Το εξωτερικο που λες δεν ειναι για τα παντα ... γιατρους νοσηλευτες και μηχανικους θελουν.
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Με λίγα λόγια μου εξηγείς ότι όσοι πάνε επαλ δεν έχουν εξέλιξη και θα καταντήσουν υπάλληλοι με ένα βασικό μισθό 800€.Μπορει να έχεις όντως δίκιο εγώ που διάλεξα επαλ και ακούω αυτά τώρα προβληματίζομαι αρκετά.Δεν περιμενα να μην μπορείς να γίνεις τίποτα από όσα ονειρεύεται και έχει βάλει στόχο κάποιος
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ψυκτικός - υδραυλικός δεν θέλει περαιτέρω σπουδές δεν θέλει πολύ διάβασμα με το που τελειώνεις το επαλ πας για δουλειά την μαθαίνεις καλά και σε μερικά χρόνια ξεκινάς δίκη σου.

Αν πιστεύεις ότι δεν έχει λεφτά δοκίμασε να καλέσεις ψυκτικό το καλοκαίρι, αν σου πει μες τις επόμενες 3 4 μέρες άναψε λαμπάδα, δεν προλαβαίνουν. Βέβαια σε κάποια χρόνια αργότερα έρχονται και τα προβλήματα υγείας… μετά από τόσα κρύα λογικό είναι.

web developer απ όσο ξέρω για Ελλάδα γύρο στα 800€ είναι, λιγα οκ αλλά δεν είναι και κάτι wow

Κυριλέ δουλειά με λεφτά χωρίς κόπο και διάβασμα… εμένα δεν μου έρχεται κάτι.
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ψυκτικός - υδραυλικός δεν θέλει περαιτέρω σπουδές δεν θέλει πολύ διάβασμα με το που τελειώνεις το επαλ πας για δουλειά την μαθαίνεις καλά και σε μερικά χρόνια ξεκινάς δίκη σου.

Αν πιστεύεις ότι δεν έχει λεφτά δοκίμασε να καλέσεις ψυκτικό το καλοκαίρι, αν σου πει μες τις επόμενες 3 4 μέρες άναψε λαμπάδα, δεν προλαβαίνουν. Βέβαια σε κάποια χρόνια αργότερα έρχονται και τα προβλήματα υγείας… μετά από τόσα κρύα λογικό είναι.

web developer απ όσο ξέρω για Ελλάδα γύρο στα 800€ είναι, λιγα οκ αλλά δεν είναι και κάτι wow

Κυριλέ δουλειά με λεφτά χωρίς κόπο και διάβασμα… εμένα δεν μου έρχεται κάτι.
Φίλε είναι δύσκολη δουλειά ψυκτικός πρέπει να ανεβαίνεις σε ψηλά σημεία και μερικά παιδιά μπορεί να έχουν υψοφοβια.Οσο για αυτό που λες ότι δεν βρίσκεις ψυκτικούς το καλοκαίρι άμα ήταν έτσι αφού πνίγονται τόσο πολύ στην δουλειά γιατί δεν έχουν μια Φερράρι ? Δεν λέω μπορεί να βγάζουν αλλά ένας μέσος όρος ψυκτικών δεν τους λες και ευκατάστατους όσο για το web developer στην Ελλάδα λογικό να περνεις τόσα λίγα στο εξωτερικό γνωρίζεις τι μισθοί παίζουν και αν βρίσκεις εύκολα δουλειά ?
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Φυσικά, το έγραψα κιόλας δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά, υποθέτω δεν έχουν Φεράρι γιατί δούλεψαν σκληρά για αυτά τα λεφτά και δε θέλουν να τα ρίξουν σε κάτι που κάθε μέρα θα χάνει την αξία του όλο και περισσότερο. Και δεν είναι και όνειρο όλον μια Φεράρι.

Δεν σου λέω οτι βγάζουν εκατομμύρια αλλά μια χαρά είναι.

Δεν ξέρω να σου πω για εξωτερικό τι παίζει σε σχέση με web development παντός δεν θα έχει μεγάλη διαφορά πιστεύω, αναλογικά πάντα.

Αν θες να το ψάξεις παραπάνω με προγραμματισμό οι game developers, data scientists σίγουρα πληρώνονται πολύ καλύτερα όποτε c++ Java Python
Αλλά σε αυτούς τους τομείς οι εξελίξεις τρέχουν όποτε όταν θα είσαι στην αγορά εργασίας δεν ξέρεις τι θα θέλει η αγορά.

Συμβουλή μου είναι πήγανε κάπου που να σου αρέσει τώρα και να σου κινεί το ενδιαφέρον.

Για ναυτιλιακά και logistics δεν μπορώ να σου πω κάτι γιατί δεν έχω ιδέα.
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Φυσικά, το έγραψα κιόλας δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά, υποθέτω δεν έχουν Φεράρι γιατί δούλεψαν σκληρά για αυτά τα λεφτά και δε θέλουν να τα ρίξουν σε κάτι που κάθε μέρα θα χάνει την αξία του όλο και περισσότερο. Και δεν είναι και όνειρο όλον μια Φεράρι.

Δεν σου λέω οτι βγάζουν εκατομμύρια αλλά μια χαρά είναι.

Δεν ξέρω να σου πω για εξωτερικό τι παίζει σε σχέση με web development παντός δεν θα έχει μεγάλη διαφορά πιστεύω, αναλογικά πάντα.

Αν θες να το ψάξεις παραπάνω με προγραμματισμό οι game developers, data scientists σίγουρα πληρώνονται πολύ καλύτερα όποτε c++ Java Python
Αλλά σε αυτούς τους τομείς οι εξελίξεις τρέχουν όποτε όταν θα είσαι στην αγορά εργασίας δεν ξέρεις τι θα θέλει η αγορά.

Συμβουλή μου είναι πήγανε κάπου που να σου αρέσει τώρα και να σου κινεί το ενδιαφέρον.

Για ναυτιλιακά και logistics δεν μπορώ να σου πω κάτι γιατί δεν έχω ιδέα.
Ούτε εγώ έχω ιδέα από ναυτιλιακά μην νομίζεις ψάχνοντας πάω.Οτι έχει σχέση με προγραμματισμό και τεχνολογία έχει μέλλον 100% και σε "ρουφάνε" πολλές εταιρίες.Αν ξέρεις κάτι πάνω σε αυτόν τον κλάδο θα με ενδιέφερε να μάθω
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά επειδή παρακολουθω εδώ καιρό θέματα για τις ναυτιλιακές εταιρείες και τι σπουδές και πως μπαίνει κάποιος να δουλέψει.Φετος είμαι Α Λυκείου ΕΠΑΛ και θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με τα ναυτιλιακά αλλά με εμποδίζουν αρκετά πράγματα που λένε κάποια παιδιά:

1.Οι ναυτιλιακές θεωρούν κόκκινη σημαία όσους είναι από ΕΠΑΛ
2.Για να μπει χρειάζεται μέσον που μερικοί δεν το έχουν
3.Σε θέμα εκπαίδευσης ακούω πολλές απόψεις δηλαδή ΙΕΚ και ΑΕΙ.Στα ΙΕΚ ναι ωραία εύκολα και αυτά αν βγαλεις ένα χαρτί θα σε πάρει η ναυτιλιακή με χαρτί ΙΕΚ και απολυτήριο ΕΠΑΛ πολύ λένε δύσκολο χωρίς μέσον.Αντιθετα στα ΑΕΙ είναι δύσκολες οι σπουδές για αποφοίτους ΕΠΑΛ λόγο το επίπεδο τον μαθημάτων σε σχέση με το ΓΕΛ

Αν γνωρίζει κάποιος παιδιά ας βοηθήσει ακούω πολλά διαφορετικά πράγματα άλλοι λένε μπαινεις και από ΙΕΚ και άλλοι όχι πείτε την γνώμη σας και εμπειρίες από γνωστούς να βρούμε μια άκρη.Δεν είναι θέμα που αφορά μόνο εμένα αλλά το 90% των παιδιών που θέλουν να ασχοληθούν με ναυτιλιακά
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 824 μηνύματα.
1.Οι ναυτιλιακές θεωρούν κόκκινη σημαία όσους είναι από ΕΠΑΛ
Αδερφέ εγώ απλά θα σου προτείνω το εξής και κάνε ότι θες από εδώ και πέρα γιατί βλέπω ότι είσαι προβληματισμένος και έχεις γράψει σε πολλά threads: Αν έχεις πτυχίο ΑΕΙ σε ναυτιλιακές σπουδές (πχ. από ΠΑΠΕΙ) δεν τους ενδιαφέρει καθόλου αν τελείωσες ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ. Έχω φίλο ο οποίος τελείωσε ναυτιλιακά στο πανεπιστήμιο Αιγαίου, έκανε την πρακτική του χωρίς βύσμα χωρίς τίποτα και τον προσέλαβαν κανονικά σε ναυτιλιακή εταιρία. Απλά έκανε αυτό που κάνουν όλοι οι άνθρωποι και έστελνε βιογραφικά μέχρι να τον πάρουν. (Στο ΠΑΠΕΙ ίσως έχει και αντίστοιχο γραφείο πρακτικής άσκησης). Οπότε, πήγαινε απλά σπούδασε ναυτιλιακά σε ΑΕΙ να έχεις τη σιγουριά του χαρτιού μια και καλή, ψάξε μια πρακτική μέσω του Πανεπιστημίου και μετά αν είσαι καλός θα σε προσλάβουν στη ναυτιλιακή. Έτσι δεν θα παιδεύεσαι κιόλας με φυσικές/χημείες κλπ κατά τη διάρκεια των σπουδών σου.
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ειναξ
Αδερφέ εγώ απλά θα σου προτείνω το εξής και κάνε ότι θες από εδώ και πέρα γιατί βλέπω ότι είσαι προβληματισμένος και έχεις γράψει σε πολλά threads: Αν έχεις πτυχίο ΑΕΙ σε ναυτιλιακές σπουδές (πχ. από ΠΑΠΕΙ) δεν τους ενδιαφέρει καθόλου αν τελείωσες ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ. Έχω φίλο ο οποίος τελείωσε ναυτιλιακά στο πανεπιστήμιο Αιγαίου, έκανε την πρακτική του χωρίς βύσμα χωρίς τίποτα και τον προσέλαβαν κανονικά σε ναυτιλιακή εταιρία. Απλά έκανε αυτό που κάνουν όλοι οι άνθρωποι και έστελνε βιογραφικά μέχρι να τον πάρουν. (Στο ΠΑΠΕΙ ίσως έχει και αντίστοιχο γραφείο πρακτικής άσκησης). Οπότε, πήγαινε απλά σπούδασε ναυτιλιακά σε ΑΕΙ να έχεις τη σιγουριά του χαρτιού μια και καλή, ψάξε μια πρακτική μέσω του Πανεπιστημίου και μετά αν είσαι καλός θα σε προσλάβουν στη ναυτιλιακή. Έτσι δεν θα παιδεύεσαι κιόλας με φυσικές/χημείες κλπ κατά τη διάρκεια των σπουδών
Είναι εύκολο να μπει κάποιος από ΕΠΑΛ σε ΑΕΙ.Το παπει στα ναυτιλιακά έχει βάση 18000 μόρια ενώ της Χίου 12-13 χιλιάδες.Επισης τι κατεύθυνση και τι ειδικότητα χρειαζεται να διαλέξω ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Αδερφέ εγώ απλά θα σου προτείνω το εξής και κάνε ότι θες από εδώ και πέρα γιατί βλέπω ότι είσαι προβληματισμένος και έχεις γράψει σε πολλά threads: Αν έχεις πτυχίο ΑΕΙ σε ναυτιλιακές σπουδές (πχ. από ΠΑΠΕΙ) δεν τους ενδιαφέρει καθόλου αν τελείωσες ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ. Έχω φίλο ο οποίος τελείωσε ναυτιλιακά στο πανεπιστήμιο Αιγαίου, έκανε την πρακτική του χωρίς βύσμα χωρίς τίποτα και τον προσέλαβαν κανονικά σε ναυτιλιακή εταιρία. Απλά έκανε αυτό που κάνουν όλοι οι άνθρωποι και έστελνε βιογραφικά μέχρι να τον πάρουν. (Στο ΠΑΠΕΙ ίσως έχει και αντίστοιχο γραφείο πρακτικής άσκησης). Οπότε, πήγαινε απλά σπούδασε ναυτιλιακά σε ΑΕΙ να έχεις τη σιγουριά του χαρτιού μια και καλή, ψάξε μια πρακτική μέσω του Πανεπιστημίου και μετά αν είσαι καλός θα σε προσλάβουν στη ναυτιλιακή. Έτσι δεν θα παιδεύεσαι κιόλας με φυσικές/χημείες κλπ κατά τη διάρκεια των σπουδών σου.
Μπορείς να μου απαντήσεις σε κάτι που σε ρώτησα σχετικά με τα ναυτιλιακά ?
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,577 μηνύματα.
Με λίγα λόγια μου εξηγείς ότι όσοι πάνε επαλ δεν έχουν εξέλιξη και θα καταντήσουν υπάλληλοι με ένα βασικό μισθό 800€.Μπορει να έχεις όντως δίκιο εγώ που διάλεξα επαλ και ακούω αυτά τώρα προβληματίζομαι αρκετά.Δεν περιμενα να μην μπορείς να γίνεις τίποτα από όσα ονειρεύεται και έχει βάλει στόχο κάποιος
Κοίτα μαν μου. Το επάλ, όπως και το ΓΕΛ εχουν τις δυσκολίες τους αλλα για διαφορετικούς λόγους. Το επαλ ως επι το πλείστον προσφέρει αμεση αποκατάσταση και σε προετοιμάζει για χειρονακτική εργασία, και για αυτό είναι πιο εύκολο. Σίγουρη δουλείτσα, ευκολία, αλλα αδυναμία προσωπικής ανέλιξης και δυσκολία εισαγωγής σε ΑΕΙ, με πτυχίο επάλ βρίσκεις δουλεία.
Τώρα το ΓΕΛ είναι πολύ πιο δύσκολο ως προς τα μαθήματα, ομως η εισαγωγή σε ΑΕΙ είναι πιο πιθανή και ευκολότερη, και ανοίγει τους δρομους για πνευματική εργασία. Με πτυχίο ΓΕΛ δε θα σε προσλάβει κανείς και χρειάζεσαι οπωσδήποτε πανεπιστήμιο και εξειδίκευση.
Μπορείς φυσικά να γίνεις κατι που ονειρεύεσαι και βάζεις στόχο απο ΕΠΑΛ, απλά είναι πιο δύσκολο γιατι πας θεσσαλονίκη μέσω πατρας -> ιταλια -> βαλκάνια -> ΠΓΔΜ -> Σαλονίκη. Είναι επιτεύξιμο.

Το θέμα είναι οτι, εσύ δεν εχεις ξεκάθαρο στόχο. Είναι μια θολούρα, και όλα απο αυτά που θές (που δεν ειναι αλληλένδετα μεταξύ τους) περιέχυν μαθήματα τα οποία δε σε ενδιαφέρουν (η δε διατίθεσαι να κάτσεις να τα μάθεις).

H αλήθεια είναι οτι οι εργοδότες (τοσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό) θέλουν ανθρώπους που θα συμβάλλουν στο πλουτοπαραγωγικό δυναμικό της εταιρίας, και αυτό δε γίνεται αν θες πολυτέλειες και ανέσεις. Οπως αναφέρανε οι προλαλήσαντες, απο τη στιγμή που μπαίνεις σε ΑΕΙ δεν εχει σημασία αν μπήκες απο ΓΕΛ ή απο ΕΠΑΛ.
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Κοίτα μαν μου. Το επάλ, όπως και το ΓΕΛ εχουν τις δυσκολίες τους αλλα για διαφορετικούς λόγους. Το επαλ ως επι το πλείστον προσφέρει αμεση αποκατάσταση και σε προετοιμάζει για χειρονακτική εργασία, και για αυτό είναι πιο εύκολο. Σίγουρη δουλείτσα, ευκολία, αλλα αδυναμία προσωπικής ανέλιξης και δυσκολία εισαγωγής σε ΑΕΙ, με πτυχίο επάλ βρίσκεις δουλεία.
Τώρα το ΓΕΛ είναι πολύ πιο δύσκολο ως προς τα μαθήματα, ομως η εισαγωγή σε ΑΕΙ είναι πιο πιθανή και ευκολότερη, και ανοίγει τους δρομους για πνευματική εργασία. Με πτυχίο ΓΕΛ δε θα σε προσλάβει κανείς και χρειάζεσαι οπωσδήποτε πανεπιστήμιο και εξειδίκευση.
Μπορείς φυσικά να γίνεις κατι που ονειρεύεσαι και βάζεις στόχο απο ΕΠΑΛ, απλά είναι πιο δύσκολο γιατι πας θεσσαλονίκη μέσω πατρας -> ιταλια -> βαλκάνια -> ΠΓΔΜ -> Σαλονίκη. Είναι επιτεύξιμο.

Το θέμα είναι οτι, εσύ δεν εχεις ξεκάθαρο στόχο. Είναι μια θολούρα, και όλα απο αυτά που θές (που δεν ειναι αλληλένδετα μεταξύ τους) περιέχυν μαθήματα τα οποία δε σε ενδιαφέρουν (η δε διατίθεσαι να κάτσεις να τα μάθεις).

H αλήθεια είναι οτι οι εργοδότες (τοσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό) θέλουν ανθρώπους που θα συμβάλλουν στο πλουτοπαραγωγικό δυναμικό της εταιρίας, και αυτό δε γίνεται αν θες πολυτέλειες και ανέσεις. Οπως αναφέρανε οι προλαλήσαντες, απο τη στιγμή που μπαίνεις σε ΑΕΙ δεν εχει σημασία αν μπήκες απο ΓΕΛ ή απο ΕΠΑΛ.
Κοίτα δεν είναι διατεθειμένοι όλοι σόι πάνε επαλ να κάνουν χειρονακτική εργασία έχει και άλλες ειδικότητες που δεν είναι χειρονακτικές δεν παίζει ρόλο ΓΕΛ η ΕΠΑΛ αν θέλει κάποιος να σπουδασει μπορεί και από τα δύο δηλαδή όσοι πάνε επαλ θα περνούν 3 και 60 και θα τους βγαίνει η ψυχή για να βγάζουν ψυχούλα ? Δεν πάει έτσι
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,577 μηνύματα.
Κοίτα δεν είναι διατεθειμένοι όλοι σόι πάνε επαλ να κάνουν χειρονακτική εργασία έχει και άλλες ειδικότητες που δεν είναι χειρονακτικές δεν παίζει ρόλο ΓΕΛ η ΕΠΑΛ αν θέλει κάποιος να σπουδασει μπορεί και από τα δύο δηλαδή όσοι πάνε επαλ θα περνούν 3 και 60 και θα τους βγαίνει η ψυχή για να βγάζουν ψυχούλα ? Δεν πάει έτσι
Ουδέποτε είπα οτι είναι καταδικασμένοι να τους βγαίνει η ψυχή και να βγάζουν ψύχουλα, αλλα δε μπορείς να συγκρίνεις τον μισθό ενος τελειόφοιτου ΕΠΑΛιώτη με εναν πτυχιουχο ΑΕΙ.
Ουτως η αλλως είπα, απο την στιγμή που μπαίνεις στο ΑΕΙ δεν εχει σημασία αν μπήκες μεσω επαλ ή ΓΕΛ.

Είπα ομως οτι το κάθε σχολείο εχει τα καλά και τα κακά του, και οσον αφορά την εισαγωγή στα ΑΕΙ το ΓΕΛ υπερκερνά τα ΕΠΑΛ με την έννοια οτι κανουν πιο απαιτητικά μαθήματα που είναι πιο κοντά στα πανεπιστημιακά και δε θα έχουν τοσο μεγάλο πρόβλημα/
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ουδέποτε είπα οτι είναι καταδικασμένοι να τους βγαίνει η ψυχή και να βγάζουν ψύχουλα, αλλα δε μπορείς να συγκρίνεις τον μισθό ενος τελειόφοιτου ΕΠΑΛιώτη με εναν πτυχιουχο ΑΕΙ.
Ουτως η αλλως είπα, απο την στιγμή που μπαίνεις στο ΑΕΙ δεν εχει σημασία αν μπήκες μεσω επαλ ή ΓΕΛ.

Είπα ομως οτι το κάθε σχολείο εχει τα καλά και τα κακά του, και οσον αφορά την εισαγωγή στα ΑΕΙ το ΓΕΛ υπερκερνά τα ΕΠΑΛ με την έννοια οτι κανουν πιο απαιτητικά μαθήματα που είναι πιο κοντά στα πανεπιστημιακά και δε θα έχουν τοσο μεγάλο πρόβλημα/
Εγώ που έχω σκοπό να μπω σε ΑΕΙ και είναι επαλ είναι πάρα πολύ δύσκολο ?
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,577 μηνύματα.
Εγώ που έχω σκοπό να μπω σε ΑΕΙ και είναι επαλ είναι πάρα πολύ δύσκολο ?
ειναι δύσκολο, αλλα σίγουρα όχι ακατόρθωτο.
Το θέμα ειναι να ξεκαθαρίσεις τι θες, αυτό ειναι το πιο δύσκολο. Για όλα τα αλλα παντα υπαρχει λυση
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
ειναι δύσκολο, αλλα σίγουρα όχι ακατόρθωτο.
Το θέμα ειναι να ξεκαθαρίσεις τι θες, αυτό ειναι το πιο δύσκολο. Για όλα τα αλλα παντα υπαρχει λυση
Το γνώμη εχεις για το bca και το sbe είναι καλά το δίδακτρα παίζουν ?
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 824 μηνύματα.
τι κατεύθυνση και τι ειδικότητα χρειαζεται να διαλέξω ?
Αυτό καλό είναι να ρωτήσεις και τους καθηγητές σου, εγώ είδα στο ίντερνετ ότι ο τομέας ναυτιλιακών επαγγελμάτων σε οδηγεί σε ειδικότητες πλοιάρχου και μηχανικού εμπορικού ναυτικού. Υποθέτω Διοίκησης-Οικονομίας θα ήταν ο καλύτερος τομέας για εσένα και για ειδικότητα -> Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών :). Έτσι θα έχεις λίγες γνώσεις για οικονομικά και θα μπορείς να δηλώσεις τις σχολές ναυτιλιακών σπουδών στο μηχανογραφικό σου.
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά επειδή φέτος είμαι Α Λυκείου (ΕΠΑΛ) σκέφτομαι του χρόνου τι κατεύθυνση να επιλέξω.Ειμαι ανάμεσα σε ναυτιλιακά και διοίκηση οικονομίας.Αν πάω ναυτιλιακά αξίζει να γίνω πλοίαρχος?Πως είναι η ζωή μέσα στα καράβια παλεύεται?Έχω διαβάσει ότι τους ανθυποπλοίαρχος δινουν πολύ χαμηλούς μισθούς και κάθονται 6 μήνες ισχύει ? Η άλλη επιλογή είναι διοίκηση και οικονομία για να ασχοληθώ πάλι με τα ναυτιλιακά απλα σε γραφεία.Αξιζει να μπω σε ΑΕΙ η ιδιωτική σχολή ΙΕΚ η κολλέγιο ποια είναι η γνώμη σας αξίζει? Βρίσκει εύκολα κάποιος δουλειά χωρίς μέσον με ένα πτυχιο ΑΕΙ η ιδιωτικής σχολής και με τι μισθούς ξεκινάνε.Επισης τι δεξιότητες και τι ταλέντα πρέπει να έχει κάποιος σε αυτόν τον χώρο για να είναι "καλός".Οποίος γνωρίζει πληροφορίες για την ενασχόληση με τα ναυτιλιακά από ΕΠΑΛ ας μου πει την γνώμη του
 

AdonisV

Νεοφερμένος

Ο AdonisV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν ενδιαφέρεσαι για ΑΕΝ πλοιάρχων/μηχανικών να διαβάσεις εδώ αυτήν την ανάρτηση του 2023 στο e-nautilia.


Δεν ξέρω ποιος σου είπε πως οι μισθοί των ανθυποπλοίαρχων είναι χαμηλοί, για ελληνικά δεδομένα είναι πάρα πολύ ψηλοί ακόμα και αν δουλεύεις για πρώτη φορά μετά την αποφοίτησή. Επίσης νομίζω δουλεύεις 8-10 μήνες το χρόνο όχι 6, αλλά καλό θα ήταν να έλεγε κάποιος που ξέρει καλύτερα, και εγώ ενδιαφέρομαι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top