Είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε παρέλαση;

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Κοίτα να δεις.
Εγώ ντρεπομαι για τη σημερινή Ελλάδα , έτσι όπως την έχουν καταντήσει η άχρηστοι πολτικόι.
Αν ζούσα στην Ελλάδα του Περικλή ή ακόμα και του Βενιζέλου τότε ναι θα 'μουν παργαματικά περήφανος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μίλησα για εθνική περηφάνια. Αυτή όχι, δεν εξαρτάται από τους πολιτικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Και γω σου λέω.
Είμαι υπέρήφανος για τους προγόνους μου που χάθηκαν αλλά δε μπορώ να το δηλώσω αυτό σε μια χώρα την οποία δεν σέβομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Δε βλέπω το λόγο να μην είναι κάποιος περήφανος εθνικά. Η κλασική δικαιολογία των "κακών πολιτικών" και του "κακού κράτους" δεν πιάνει σε μένα...Υπάρχουν άνθρωποι που στερήθηκαν την ελευθερία τους και την οικογένειά τους εξ'αιτίας του κράτους, αλλά δε σταμάτησαν να υμνούν την Ελλάδα. Άλλωστε οι πολιτικοί έρχονται και φεύγουν. Τα εθνικά ιδεώδη μένουν και δεν εξαρτώνται από 200 άχρηστους που τυχαίνει να είναι στο Κοινοβούλιο. Δε λέω 300, δεν είναι όλοι άχρηστοι...

Δεν χωράει εδώ αυτή η συζήτηση, αλλά θα ήθελα να διαβάσω σε pm γιατί ακριβώς νιώθεις περήφανος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Γράψτο έδω.
Είμαι και 'γω περίεργος γιατί θα 'πρεπε να 'μαι περήφανος για την σημερινή Ελλάδα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Γράψτο έδω.
Είμαι και 'γω περίεργος γιατί θα 'πρεπε να 'μαι περήφανος για την σημερινή Ελλάδα
Για το πολυτεχνειο ,για το "οχι" στους ιταλους,για μερικες καταξιωσεις(Νομπελ λογοτεχνιας).Αλλα με τετοια μιζερια που
Και στο κατω κατω της γραφης οι αλλοι λαοι που ειναι υπερηφανοι για την πατριδα τους
εχουν κανει τιποτα?Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει και θα σε καταπλακωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Νιώθω περήφανος για κάποιους ανθρώπους που αντιστάθηκαν σε όλα αυτά, όχι για "τους Έλληνες".
Νιώθω περήφανος για την αντίσταση και αντίδραση κάποιων ποιητών όχι επειδή πήραν κάποιο κωλοβραβείο αλλά επειδή με τον τρόπο τους στάθηκαν στο πλευρό των καταπιεσμένων και των συνανθρώπων τους που ζούσαν ό,τι ζούσαν σε ανάλογες καταστάσεις.

Και κοίτα να δείς, νόμιζα ότι ήδη έχει πέσει και θέλει να με καταπλακώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νιώθω περήφανος για πάρα πολλούς λόγους που δε μου φτάνει μια ζωή για να εκθέσω. Είναι βέβαια ευνόητοι οι λόγοι. Η διαφορά ανάμεσα στους "κάποιους" και στους Έλληνες είναι οτι οι "κάποιοι" δεν θα έκαναν τίποτα χωρίς τους Έλληνες. Ό,τι έκαναν το έκαναν με τους Έλληνες και για τους Έλληνες. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος της περηφάνιας μου. Νιώθω περήφανος για την Ελλάδα γιατί μου διδάσκει τι μπορεί να καταφέρει ο οποιοσδήποτε. Νιώθω περήφανος για την Ελλάδα γιατί απέδειξε οτι ο λαός της βρίσκεται πάντα πολύ πιο μπροστά από την εξουσία που την κυβερνάει. Νιώθω περήφανος για το λαό αυτό. Την εξουσία τη θεωρώ δευτερεύον στοιχείο, άρα δε με αφορά τι κάνουν οι Έλληνες πολιτικοί. Με αφορά όμως τι κάνουν οι Έλληνες.
Είμαι περήφανος για το λαό αυτό, χωρίς πολλές αιτιολογήσεις.
Δε νιώθω ενοχές και ντροπή για κανέναν εξουσιαστή. Δεν έχω μάθει να ντρέπομαι για τις ανομίες των άλλων. Επειδή όμως ξέρω οτι αυτές δεν είναι ανομίες του Ελληνικού λαού, συνεχίζω απερίσπαστα να είμαι περήφανος για πάρτη του. Και θα συνεχίσω μεχρι το τέλος. Η λάσπη μπορεί να σκεπάζει τα κρυστάλλινα νερά, αλλά δεν τα εξαφανίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Για το πολυτεχνειο ,για το "οχι" στους ιταλους,για μερικες καταξιωσεις(Νομπελ λογοτεχνιας).Αλλα με τετοια μιζερια που
Και στο κατω κατω της γραφης οι αλλοι λαοι που ειναι υπερηφανοι για την πατριδα τους
εχουν κανει τιποτα?Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει και θα σε καταπλακωσει
Σωστός. Και να προσθέσω ότι το εθνικό φρόνημα των Τούρκων είναι πολύ υψηλότερο από το δικό μας κι ας μην έχουν να δείξουν κάτι αξιόλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αυτοί σιγά μην το δείξουν και ας είναι παράνομο. Εμάς μοιράζουν τριήμηρες αν δεν πας. Ευτυχώς δεν με διάλεξαν γιατί έλλειπα :P
Ζήτα ένα αντίγραφο του ποινολογίου σου που θα λέει την αιτία της αποβολής σου. Πλάκα θα 'χει να δούμε τι έγραψαν.


(δεν αναφέρεται σε σένα ο β' ενικός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Νιώθω περήφανος για πάρα πολλούς λόγους που δε μου φτάνει μια ζωή για να εκθέσω. Είναι βέβαια ευνόητοι οι λόγοι. Η διαφορά ανάμεσα στους "κάποιους" και στους Έλληνες είναι οτι οι "κάποιοι" δεν θα έκαναν τίποτα χωρίς τους Έλληνες. Ό,τι έκαναν το έκαναν με τους Έλληνες και για τους Έλληνες. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος της περηφάνιας μου. Νιώθω περήφανος για την Ελλάδα γιατί μου διδάσκει τι μπορεί να καταφέρει ο οποιοσδήποτε. Νιώθω περήφανος για την Ελλάδα γιατί απέδειξε οτι ο λαός της βρίσκεται πάντα πολύ πιο μπροστά από την εξουσία που την κυβερνάει. Νιώθω περήφανος για το λαό αυτό. Την εξουσία τη θεωρώ δευτερεύον στοιχείο, άρα δε με αφορά τι κάνουν οι Έλληνες πολιτικοί. Με αφορά όμως τι κάνουν οι Έλληνες.
Είμαι περήφανος για το λαό αυτό, χωρίς πολλές αιτιολογήσεις.
Δε νιώθω ενοχές και ντροπή για κανέναν εξουσιαστή. Δεν έχω μάθει να ντρέπομαι για τις ανομίες των άλλων. Επειδή όμως ξέρω οτι αυτές δεν είναι ανομίες του Ελληνικού λαού, συνεχίζω απερίσπαστα να είμαι περήφανος για πάρτη του. Και θα συνεχίσω μεχρι το τέλος. Η λάσπη μπορεί να σκεπάζει τα κρυστάλλινα νερά, αλλά δεν τα εξαφανίζει.

Οι "κάποιοι" ήταν και είναι Έλληνες, μόνo που έκαναν ό,τι έκαναν για λόγους που προανέφερα.
Αυτοί για τους οποίους νιώθεις υπερήφανος είναι αυτοί που βάζουν στην εξουσία αυτούς που κάνουν τις αννομίες, ή μήπως μιλάς για άλλους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ ξέρω οτι ο Έλληνας όπου πρέπει είναι άρχοντας. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες. Άλλωστε ο έλεγχος συνειδήσεων καλά κρατεί. Άσε που δεν έχω μάθει να διαμορφώνω την εθνική μου περηφάνια βασιζόμενος αποκλειστικά στο παρόν που ανήκω κι εγώ. Εμας θα μας κρίνει η Ιστορία κι εμείς κρίνουμε την Ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ ξέρω οτι ο Έλληνας όπου πρέπει είναι άρχοντας.

Τι εννοεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όπου πρέπει ξεχνάει άχρηστες κόντρες και συσπειρώνεται για το κοινό όφελος. Τελευταίο ίσως παράδειγμα το 1973 στο Πολυτεχνείο, αλλά και πολλά άλλα. Επίσης το άρχοντας πάει στο φυσικό χαρακτηριστικό του Έλληνα να μην είναι γύφτουλας. Η φτώχια θέλει καλοπέραση λένε κι ο Έλληνας το ξέρει καλά. Από την άλλη, πλούτος και μιζέρια είναι χειρότερο. Άρα και πάλι γουστάρω τον Έλληνα με χίλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατι δεν υπαρχουν πλουσιοι και μιζεροι ελληνες; :/
και το γυφτουλας πως το εννοεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
miv άρα νιώθεις περηφάνια και για τους Γάλλους, έτσι? Νιώθεις περηφάνια και για όλους όσους αντιδρούν στην καταπίεση και συσπειρώνονται για το κοινό όφελος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νιώθω περηφάνια για τα ημέτερα. Για τα αλλότρια νιώθω απλά θαυμασμό διότι δε μου ανήκουν. Σαν λαός οι Γάλλοι φυσικά είναι της αρεσκείας μου. Λογικό να νιώθω θετικά αισθήματα για όσους αντιδρούν στην καταπίεση. Αυτό είναι ένα απο τα αίτια της εθνικής μου περηφάνιας. Όπως ανέφερα, θα ήταν απλα και μονο ενδεικτική η οποιαδήποτε αναφορά όλων αυτών των στοιχείων που με κάνουν περήφανο ως Έλληνα. Νομίζω όμως οτι ξεφύγαμε αρκετά από την ουσία του νήματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Ε, σιγά. Το πολύ πολύ να το κλειδώσουν. Εξάλλου η απάντηση έχει δωθεί.
Όταν όμως λες ότι είσαι περήφανος ως Έλληνας δέχεσαι όλη την ιστορία όλων των Ελλήνων. Αλλιώς να λές είμαι περήφανος για το πολυτεχνείο, για τους αγώνες που δίνουν ορισμένοι Έλληνες κάθε φορά που αδικούνται κ.ά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ενδεικτικά ήταν αυτά που ανέφερα. Όταν λέω περήφανος φυσικά και αναφέρομαι σε ολόκληρη την Ιστορία. Η Ιστορία όμως ειναι κατάκτηση συλλογική. Δε με αφορά τι κάνει ο Καραμανλής κι η Παπαρήγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
δεν μου απάντησες όμως, αυτοί για τους οποίους νιώθεις υπερήφανος(σαν σύνολο), δεν είναι αυτοί που βάζουν στην εξουσία αυτούς που κάνουν τις αννομίες, από δεξιά ως αριστερά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top