Δεν έχω φίλους...

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Το καλύτερο που θα είχες να κάνεις θα ήταν να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση.Από τη στιγμή που θα έχεις αυτοπεποίθηση και θα ψαχτείς βαθιά μέσα σου,θα αναρωτηθείς τί σημαίνει,τότε ακόμη η έλλειψη φίλων(μιλάω για φίλους αληθίνους,δεν σχολιάζω καν τις υποτιθέμενες φιλίες) θα αντιμετωπιστεί.Αληθινές φιλίες λίγοι άνθρωποι έχουν και μάλλον είναι πολύ τυχεροί αυτοί οι λίγοι.Το ζήτημά,όμως,είναι άκρως προσωπικό.Έχει να κάνει με τον εαυτό σου και με το να βρεις τον δρόμο προς την ευτυχία.Εκεί βρίσκεται η ουσία και όχι σε επιφάνειες.Καλώς ή κακώς,θέλει δουλειά αυτή η αναζήτηση της ευτυχίας,γιατί είναι ζήτημα ευτυχίας.Αύριο μεθαύριο μπορεί να πεις το ίδιο πράγμα εάν δεν βρίσκεις ταίρι,αλλά το θέμα είναι να νιώθεις ευχαριστημένη με τον εαυτό σου και με την κατάσταση που βρίσκεσαι.Να ξέρεις,ωστόσο,ότι η ευτυχία είναι προνόμιο των λίγων.Και αυτοί οι λίγοι δεν είναι αυτοί που έχουν 30 γνωστούς,ούτε αυτοί που καίνε με μανία καρδιές.Είναι αυτοί που εκτίμησαν τον εαυτό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Ειναι πολλες οι περιπτωσεις νεων κυριως (εφηβων) οι οποιοι αντιμετωπιζουν προβληματα και δεν εχουν φιλους! Το θεμα ειναι οτι καποιοι δεν εχουν ουτε κολλητους , ουτε πραγματικους, ή υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν μονο εναν ....(Δυστυχως)
Συγκεκριμενα εχω ενα γνωστο μου που αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα. θα ηθελα να μου προτεινετε τροπους αντιμετωπισης του προβληματος και δικες σας εμπειριες..
(καταθεστε την γνωμη σας και ατοα που εχετε παρομοιο προμπλεμ):'(
*ο γνωστος μου ειναι ηπιων τονων χαρακτηρας , ντροπαλος, δισταζει γενικα και δεν εχει αυτοπεποιθηση.......


δεν ξερω αν εχει υποθει στο θεμα αυτο γιατι δεν μπηκα στον κοπο να διαωασω ολες τις σελιδες......σορρυ κιολας αλλα με καθε επιφυλαξη αυτη η τεχνικη του "ενας γνωστος μου εχει αυτο το προβλημα" κλπ μαλλον ειναι το ιδιο ατομο που το περιγραφει...και γινεται λογω ντροπης...χωρις παρεξηγηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Ρε φίλε μην μας λες ότι έκανες το θέμα για ένα άλλο πρόσωπο ενώ στην ουσία εσύ είσαι αυτό το πρόσωπο..
ρε παιδιά δεν έχει σημασία για ποιον είναι!!εδώ σας ζήτησε κάποιος βοήθεια και εσείς επικεντρωθήκατε στο ποιο άτομο αφορα και όχι στο ίδιο το πρόβλημα!!
λοιπόν το ότι είναι ντροπαλός δεν παίζει και μεγάλο ρόλο, αλλά είσαι σήγουρος οτί θέλει φίλους γτ μπορεί να θέλει να είναι μόνος.Πρέπει να μάθει να είναι ανεχτικός και εγώ είχα τέτοια πραβλήματα αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να κάνω παρέες και φίλους/ες.Δεν παίζει ρόλο πόσους φίλους έχεις έστω και έναν αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαππαπινα

Νεοφερμένος

Η Γιαππαπινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ρε παιδιά δεν έχει σημασία για ποιον είναι!!εδώ σας ζήτησε κάποιος βοήθεια και εσείς επικεντρωθήκατε στο ποιο άτομο αφορα και όχι στο ίδιο το πρόβλημα!!
λοιπόν το ότι είναι ντροπαλός δεν παίζει και μεγάλο ρόλο, αλλά είσαι σήγουρος οτί θέλει φίλους γτ μπορεί να θέλει να είναι μόνος.Πρέπει να μάθει να είναι ανεχτικός και εγώ είχα τέτοια πραβλήματα αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να κάνω παρέες και φίλους/ες.Δεν παίζει ρόλο πόσους φίλους έχεις έστω και έναν αρκεί.


συνφωνω ,ρε παιδια ξεφηγατε απο το θεμα.........και σχετικα με αυτο που ειπες θα προσθεσω εκτος του οτι αρκει να εχεις μονο φιλο αλλα αυτος ο φιλος αρκει να ειναι ο"δανικος-αληθινος"!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Μάλλον θα γίνω κακός, αλλα μήπως λέω μήπως υπάρχει ταύτιση??

κι εγω αυτο σκεφτηκα αμεσως.....(οπως ο spider-man με τον peter parker:lol:)

οκ, σοβαρα τωρα....θα σε βοηθησω αν μπορω αλλα ασε με λιγο να σκεφτω απαντηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Χμ...Και εγω εχω αναγκη απο φιλους.Και πραγματικα εχω γνωρισει ατομα απ το ιντερνετ που ειναι αρκετα ενδιαφερων και με καταλαβαινουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
και ποσο σιγουρος μπορεις να εισαι για τα ατομα που δεν τα εχεις δει ποτε στη ζωη σου?δεν λεω καλη το τσατ αλλα μεχρι ποιο σημειο...................?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αποφευγω να αποκαλω καποια ατομα "φιλους" γιατι πολυ απλα δεν με καταλαβαινουν και εχω τυπικη σχεση μαζι τους . ισως καποια μερα να βρεθει καποιος που θα ειναι πραγματικος φιλος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Καταρχάς,πρέπει να πλησιάσεις αυτό το άτομο.Μετά θα πρέπει να αχίσει να βγαίνει και με άλλους,να μπαίνει στην παρέα,να συζητάει ενδιαφέροντα θέματα,να πηγαίνει σε εκδηλώσεις του σχολείου κλπ.Όμως να ξέρει ότι δεν λέμε έχω κολλητούς και καθάρισα γιατί τι να το κάνει αν έχει κολλητούς που δεν είναι πραγματικοί φίλοι.Πρέπει δηλαδή να κάνει και σωστές επιλογές.Καλύτερα λίγοι και καλοί,παρά πολύ και ψεύτικοι.......Και κάτι ακόμα.Εγώ θέλω να πω ότι δεν έχει σημασία για το ποιον είναι.Σημασία έχει να βοηθήσετε.Είναι δυνατόν ένα άτομο να μπαίνει να ζητάει βοήθεια και εσείς να αρχίζετε να κριτικάρετε;Έλεος λίγο ανθρωπιά.Επιδή είστε εσέις καιρό στο σάτ κάνετε τους έξυπνους και τους άνετους ότι και καλά εσείς είστε μόνιμοι εδώ και δεν σα κουνάει κανείς.Δεν κάνω προσωπικές επιθέσεις τα λέω σε όλους και πάντα με φιλικές διαθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
συμφωνω με το κορτισακι απο πανω.. πολλοι ειναι αυτοι που το παιζουν καποιοι και υπερανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
και για μενα αυτη η λεξη δεν υπαρχει πια.....
πιστευω οτι δεν υπαρχουν πια φιλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Σιγα ρε παιδια,κοινωνικα οντα ειμαστε.Μην το φιλοσοφειτε τοσο.Ολοι χρειαζομαστε φιλους.Αμα δεν εχει πως θα κοινωνικοποιηθεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καταρχάς,πρέπει να πλησιάσεις αυτό το άτομο.Μετά θα πρέπει να αχίσει να βγαίνει και με άλλους,να μπαίνει στην παρέα,να συζητάει ενδιαφέροντα θέματα,να πηγαίνει σε εκδηλώσεις του σχολείου κλπ.Όμως να ξέρει ότι δεν λέμε έχω κολλητούς και καθάρισα γιατί τι να το κάνει αν έχει κολλητούς που δεν είναι πραγματικοί φίλοι.Πρέπει δηλαδή να κάνει και σωστές επιλογές.Καλύτερα λίγοι και καλοί,παρά πολύ και ψεύτικοι.......Και κάτι ακόμα.Εγώ θέλω να πω ότι δεν έχει σημασία για το ποιον είναι.Σημασία έχει να βοηθήσετε.Είναι δυνατόν ένα άτομο να μπαίνει να ζητάει βοήθεια και εσείς να αρχίζετε να κριτικάρετε;Έλεος λίγο ανθρωπιά.Επιδή είστε εσέις καιρό στο σάτ κάνετε τους έξυπνους και τους άνετους ότι και καλά εσείς είστε μόνιμοι εδώ και δεν σα κουνάει κανείς.Δεν κάνω προσωπικές επιθέσεις τα λέω σε όλους και πάντα με φιλικές διαθέσεις.
Πες τα κοπέλα μου, κι όσοι άλλοι τα είπατε πριν απ' αυτήν... ωραία, και να είναι ο ίδιος, τι προβλημα υπάρχει? στο κάτω κάτω και ο ίδιος να είναι, προβλημα έχει και ζητάει βοήθεια εμμεσα... που είναι το κακό? για ελάτε λίγο στη θέση του... θα έβγαινε ποτέ κάποιος απο σας να πει "χρειάζομαι βοήθεια" όταν πρόκειται για ένα τόσο λεπτό ζήτημα? ελάχιστοι θα το έκαναν αυτό...


γνώμη μου είναι ότι πρέπει να είσαι ο εαυτός σου.. ακόμη κι αν θεωρείς ότι είσαι ηλίθιος, σπαστικός, εκνευριστικός, βαρετός κι ότι άλλο... (μετά απο λίγο σε συνηθίζεις:P)... η γνωμη που εχουμε για τον εαυτό μας είναι συνήθως ή η καλύτερη, που μας κάνει να φερόμαστε σαν ψωνάρες (με συγχωρείτε μα δεν κρατήθηκα) ή η χειρότερη, που μας κάνει να μην εμπιστευόμαστε κανέναν, ούτε τον ίδιο μας τον εαυτό... λίγοι έφηβοι έχουν μια λογική εικόνα για τον εαυτό τους... το θέμα είναι ότι είμαστε αυτοί που είμαστε για κάποιο λόγο... και στα 6+ δις που υπάρχουν στον κόσμο, δεν γίνεται, θα βρεθεί ένας άνθρωπος που θα μας εκτιμήσει, που θα μας κάνει να νιώσουμε καλά... άτομα σαν τον γνωστό σου, everest, συνήθως φοβούνται την απόρριψη και την ταπείνωση... όμως όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι... δεν γίνεται να είναι κανείς αποδεκτός σε όλους... αρκεί να μην κρύβεται πίσω απο μια τούφα μαλλιά, πίσω απο ένα άδειο βλέμμα, πίσω απ' την κουρτίνα της γιαγιάς, πίσω απ' τον νεροχύτη ή ακόμα και πίσω απ' τον σκύλο αν θες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
πιστευω οτι οι πραγματικοι φιλοι ειναι κατι δυσευρετο,δεν αποκαλω σχεδον κανεναν φιλο προτιμω να τους αποκαλω παρεα γιατι στο κατω κατω της γραφης αυτη ειναι η σχεση μας.αν επιζησει απο δυσκολους καιρους ασχημους καβγαδες,διαφωνιες και δουμε τελικα οτι υπαρχει καποια συμφωνια χαρακτηρων που θα μας επιτρεψει να προχωρησουμε την σχεση μας σε ενα επιπεδο τυφλης εμπιστοσυνης θα χρησιμοποιησω τη λεξη φιλος με μεγαλη μου χαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Βασικά πρεπει κι εσείς να ανοίγεστε λίγο περισσότερο, να ρισκάρετε και να ξέρετε ότι μια φιλία πρέπει να την επιδιώξεις για να δημιουργηθεί. Αρχίζεις πρώτα κάνοντας παρέα με κάποια άτομα και μετά αρχίζετε να δένεστε αν δεις ότι ταιριάζετε. Δεν μπορώ να ακουω απο άτομα της ηλικιας αυτης να λένε πως δεν υπάρχει φιλία αφου δεν έχουν προλάβει να ζήσει και πολύ για να βγάλουν τέτοια συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
και για μενα αυτη η λεξη δεν υπαρχει πια.....
πιστευω οτι δεν υπαρχουν πια φιλοι


...Πες μου, ποια σου φαγε το γκόμενο; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
συνφωνω ,ρε παιδια ξεφηγατε απο το θεμα.........και σχετικα με αυτο που ειπες θα προσθεσω εκτος του οτι αρκει να εχεις μονο φιλο αλλα αυτος ο φιλος αρκει να ειναι ο"δανικος-αληθινος"!!!
:iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
βασικα αμα ειναι να κανεις παρεα μαζι του να το κανεις επιδη το θες και οχι γιατι τον λυπασαι γιατι καποια στιγμη θα το καταλαβει...
αμα θες να τον βοηθησεις μπορεις να του γνωρισεις και αλλα παιδια και μπορει εκει να βρει φιλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Άλλο η παρέα και άλλο φίλοι... Πραγματικοί φίλοι, όπως ειπώθηκε και πριν είναι ελάχιστοι.. Οι άλλοι είναι απλά μερικά άτομα με τα οποία περνάς καλά και αρέσκεσαι στο να βγαίνεις μαζί τους και να σκοτώνεις ευχάριστα τον χρόνο σου... Προσωπικά πιστεύω ότι οι καλύτεροι φίλοι γίνονται σε μικρή ηλικία και πως τότε μπορεί να πραγματοποιηθεί πραγματικό δέσιμο μεταξύ των ατόμων καθώς δεν υπάρχουν τα κόμπλεξ και τα συμφέροντα σε τόσο μεγάλο βαθμό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
καθώς δεν υπάρχουν τα κόμπλεξ και τα συμφέροντα σε τόσο μεγάλο βαθμό..

γιατί; υπάρχουν κόμπλεξ και συμφέροντα σε μια αγνή φιλία; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top