ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ;

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,587 μηνύματα.
Δεν ξέρω παιδιά πρώτη λυκείου θα παω φέτος επαλ αναγκάστηκα λόγο δυσκολίας στις φυσικές και αυτά μαθηματικά όχι τόσο και έχω αρχίσει και προβληματίζομαι γιατί δεν ξέρω πράγματικα τι κατεύθυνση να επιλέξω και τι επαγγέλμα να σπουδάσω όπου θα έχει καλό μισθό εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση και παράλληλα να σου ανοίγει πόρτες στο εξωτερικό μημπως έχετε καμία ιδέα παιδιά γιατί δεβ έχω και πολύ περιθώριο να το σκεφτώ
Koίτα.
Περιθώριο στο εξωτερικό εχουν όλα, υπαρχουν δομές που υποστηρίζουν τα πάντα στις οποίες οι Ελλάδα υστερεί.
Εύκολη επαγγελματική αντικατάσταση θα βρείς είτε στον κλάδο της υγείας εδώ είτε στα ναυτιλιακά, πραγματα τα οποία η ελλαδα εχει άπλετα.

Εχω κατι φιλους μου επαλιώτες που ειναι ψυκτικοί / μηχανικοί και εχουνε αμεση δουλίτσα.

Δε λεω, υπάρχουν περιθώρια ανέλιξης στα επαλ, και αμα κατσεις και στρωθείς στο διαβασματάκι μια χαρά θα μπεις και σε καλό ΑΕΙ, απλα θα είναι πιο δύσκολη η εισαγωγή.
Και πλοίαρχος ειναι γαμάτο το οποιο νομιζω μπορεις να γινεις απο επαλ...Βγάζει φράγκα επειτα στη ζωη αλλα δεν εχει χρονο για κοινωνικες σχεσεις
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Koίτα.
Περιθώριο στο εξωτερικό εχουν όλα, υπαρχουν δομές που υποστηρίζουν τα πάντα στις οποίες οι Ελλάδα υστερεί.
Εύκολη επαγγελματική αντικατάσταση θα βρείς είτε στον κλάδο της υγείας εδώ είτε στα ναυτιλιακά, πραγματα τα οποία η ελλαδα εχει άπλετα.

Εχω κατι φιλους μου επαλιώτες που ειναι ψυκτικοί / μηχανικοί και εχουνε αμεση δουλίτσα.

Δε λεω, υπάρχουν περιθώρια ανέλιξης στα επαλ, και αμα κατσεις και στρωθείς στο διαβασματάκι μια χαρά θα μπεις και σε καλό ΑΕΙ, απλα θα είναι πιο δύσκολη η εισαγωγή.
Και πλοίαρχος ειναι γαμάτο το οποιο νομιζω μπορεις να γινεις απο επαλ...Βγάζει φράγκα επειτα στη ζωη αλλα δεν εχει χρονο για κοινωνικες σχεσεις
Λοιπόν κοίταξε να δεις κλάδος υγείας θέλει αρκετά μόρια.Ψυκτικός και αυτά δεν αξίζει να γίνεις δεν είναι περιζήτητο επάγγελμα και ο Πέτρος ο Πέτρας είναι ψυκτικός και μην φανταστείς τρέλα λεφτά +ότι έχει πολύ πέδεμα μέσα στην ζέστη το καλοκαίρι τέλος πάντων ότι έχει σχέση με τεχνικά δεν έχει και πολύ ζήτηση στην Ελλάδα για εξωτερικό δεν ξέρω.Ανέφερες για ναυτιλιακά αυτό που θέλω να ακολουθήσω αλλά επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα θα σου πω τα εξής και να μου πεις και εσυ την γνώμη σου αν ξέρεις κατι παραπάνω να βρούμε μια άκρη.Λοιπόν όπως ξέρεις ο χώρος της ναυτιλίας είναι κλειστός δηλαδή δεν περνούν οποιον και όποιον εκτος και αν έχεις γερο βύσμα σε περνούν και με απολυτήριο επαλ.Και κάποιο ΑΕΙ να εχεις βγάλει σε ναυτιλιακά δύσκολα βρίσκεις δουλειά εκτος αν το κυνηγήσεις κανείς πρακτικές τα καλοκαίρια και αποκτήσεις μια προϋπηρεσία στο βιογραφικό σου που είναι ένα μεγάλο προσόν και έπειτα να πιάσεις κανέναν καθηγητή σου και να μεσολαβήσει μπας και σε χώσει κάπου αλλά πρέπει να είσαι αστέρι στην δουλειά σου αν δεν κανείς σωστά την δουλειά σου εχεις φύγει κατευθείαν δεν παίζουν εκεί και αναφέρομαι για παιδιά τα οποία θέλουν να πάνε ναυτιλιακά χωρίς να έχουν κάποιο βύσμα ώστε να τους βάλει κατευθείαν.Τα ΙΕΚ σε ναυτιλιακά μην τα σκέφτεστε καν πεταμένα λεφτά δεν σε περνουν ούτε καθαρίστρια σε ναυτιλιακή με πτυχίο ΙΕΚ.Τώρα ανέφερες πλοίαρχος ωραία δουλειά καλά λεφτά αλλά σκατοζωη.Από ότι έχω ακούσει οι απόφοιτοι από επαλ που περνάνε αεν κανουν την πρακτική τους και μετά πληρώνονται από το κράτος.Γενικά βλέπω μια υποτιμητικότητα στα επαλ σε όσους θέλουν να ασχοληθούν με ναυτιλιακά δηλαδή δύσκολα βρίσκουν δουλειά.Ποια είναι η γνώμη σας παιδιά πάνω σε αυτόν τον τομέα από επαλ έχω μπερδευτεί αρκετά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top