Βουλή Εφήβων

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλα ειναι αυτα αλλα πλεον δεν εχει ουσια ο θεσμος και ειναι ενα πανηγυρακι.Εκτος κι αν η αρτιοτητα του κρινεται απο τα χλιδατα ξενοδοχεια,τις δεξιωσεις και τις διαφορετικες ποικιλιες γλυκων.

Το ότι συναντηθήκαμε και γνωριστήκαμε πάρα πολλά παιδιά και ανταλλάξαμε απόψεις λέει κάτι; Στο πάρα πολλά ήταν η συνάντηση με πραγματικά αξιόλογα άτομα της Ελλάδας όπως ο Καμπανέλλης, το ότι πήγαμε σε ειδική εκδήλωση στην Εθνική λυρική σκηνή, έπαιξα με το πιάνο που έπαιζε ο συνθέτης Σαμαράς πριν από έναν αιώνα+ (κρυφά και για λίγο) και έμαθα πολλά.Και όλα αυτά μια σταγόνα στον ωκεανό... Τί ουσία δηλαδή θα έπρεπε να έχει ο θεσμός; Θα ήταν ουτοπία να πιστεύαμε ότι θα μας άκουγαν στην παρούσα φάση μια σειρά από σκουριασμένα μυαλά με τα οποία δεν έκανα τον κόπο ούτε φωτογραφία να βγάλω πλήν του Σιούφα, του Λυκουρέντζου και της Μπενάκη.

πολλη σωστα και εκτος αυτου το βρισκω ματαιο να παω εγω που δεν με ενδιαφερει απλα συμμετηχα για να δοκιμασω τις δυναμεις μου και το θεωρησα μια καλη εξασκηση για την εκθεση πριν τις παννελληνιες. απο την αλλη δεν ξερω αν εμενα αθηνα ισως το σκεφτομουν λιγο περισσοτερο

Άστο τσάμπα ο κόπος... Εγώ στην έκθεση έγραψα 14,5 στις Πανελλήνιες γιατί σε μια φάση βαρέθηκα να κάνω τα συμμετρικά γράμματα που θέλουν και τα έκανα καλλιγραφικά + ότι έγραψα πολλά στην έκθεση..... Άμα δεν καταλαβαίνουν τη μοναδικότητα του χειρόγραφου..Εντάξει είναι πολλά γραπτά κουράζονται αλλά άμα θέλουν να τα διαβάζουν με ευκολία ας γράφαμε σε υπολογιστές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
δεν συνιθιζω να μιλαω οπως γραφω στην καθημερινοτητα μου και ειδικα σε μια χαλαρη συζητηση. τωρα αν εσω βρισκεις αυτο που ειπες λογικο οκ δεν επροκειτο να σου αλλαξω αποψη

Συγγνώμη που επεμβαίνω κιόλας αλλά δε μπορούσα να κρατηθώ με αυτά που διάβασα.
Δηλαδή θεωρείς πως αλλιώς θα πρέπει πόσο να μιλάμε όσο και να γράφουμε στην καθημερινότητά μας και αλλιώς όταν δίνουμε π.χ εξετάσεις??

Τί να πω.Δε ξέρω ειλικρινά.Χωρίς να θέλω να σε θίξω θα σου πω το εξής:
Η ελληνική δε έχει πολλές ''Γραμματικές'' - γιά το σχολείο, για τα μπαρ, για τις εξόδους, για τις συζητήσεις με μεγαλύτερους κ.λ.π

Μία είναι η γραμματική της και ένα το συντακτικό της.Το ''συνηθίζω'' για παράδειγμα, γράφεται με ''-η'' και στο σχολείο, και στα μπαρ, και στις εξόδους, και στο i-school...

Για να μην παρεξηγηθώ, δε σε κρίνω για τα λάθη σου.Άλλωστε και ποιός δεν κάνει ορθογραφικά έτσι.Πρώτος και καλύτερος εγώ.
Απλά σου λέμε πως ο άνθρωπος που έγραψε μία ορθή και σωστή έκθεση, θα ήταν διαφορετικός τόσο στον τρόπο γραφής του όσο και στην έκφραση και στις απόψεις του.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς και να εκλάβεις όλα όσα σου είπα ως φιλικές ''συμβουλές'' και φιλικές ''σημειώσεις''.

Φιλικά,
Kaim - Γιώργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvena

Νεοφερμένος

Η savvena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Το ότι συναντηθήκαμε και γνωριστήκαμε πάρα πολλά παιδιά και ανταλλάξαμε απόψεις λέει κάτι; Στο πάρα πολλά ήταν η συνάντηση με πραγματικά αξιόλογα άτομα της Ελλάδας όπως ο Καμπανέλλης, το ότι πήγαμε σε ειδική εκδήλωση στην Εθνική λυρική σκηνή, έπαιξα με το πιάνο που έπαιζε ο συνθέτης Σαμαράς πριν από έναν αιώνα+ (κρυφά και για λίγο) και έμαθα πολλά. Τί ουσία δηλαδή θα έπρεπε να έχει ο θεσμός; Θα ήταν ουτοπία να πιστεύαμε ότι θα μας άκουγαν στην παρούσα φάση μια σειρά από σκουριασμένα μυαλά με τα οποία δεν έκανα τον κόπο ούτε φωτογραφία να βγάλω πλήν του Σιούφα, του Λυκουρέντζου και της Μπενάκη.



Άστο τσάμπα ο κόπος... Εγώ στην έκθεση έγραψα 14,5 στις Πανελλήνιες γιατί σε μια φάση βαρέθηκα να κάνω τα συμμετρικά γράμματα που θέλουν και τα έκανα καλλιγραφικά + ότι έγραψα πολλά στην έκθεση..... Άμα δεν καταλαβαίνουν τη μοναδικότητα του χειρόγραφου..Εντάξει είναι πολλά γραπτά κουράζονται αλλά άμα θέλουν να τα διαβάζουν με ευκολία ας γράφαμε σε υπολογιστές....

οπoτε απο οτι καταλαβα τζαμπα κοπο εκανα ε;; α για ποιο θεμα εγραψες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα όμορφα λογάκια η θεωρητική. Τα δοκιμιακά επιχειρήματα θέλουν καθαρά θετική σκέψη. Αν έγραψες θεωρητικοτρόπως, τότε επίτρεψέ μου κι εμένα, μετά τον Dythor, να έχω τις αμφιβολίες μου όχι απλώς αν κληρώθηκες ανάμεσα στα καλά γραπτά, αλλά ακόμη κι αν το γραπτό σου πέρασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τα όμορφα λογάκια η θεωρητική. Τα δοκιμιακά επιχειρήματα θέλουν καθαρά θετική σκέψη.

+10^100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvena

Νεοφερμένος

Η savvena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Συγγνώμη που επεμβαίνω κιόλας αλλά δε μπορούσα να κρατηθώ με αυτά που διάβασα.
Δηλαδή θεωρείς πως αλλιώς θα πρέπει πόσο να μιλάμε όσο και να γράφουμε στην καθημερινότητά μας και αλλιώς όταν δίνουμε π.χ εξετάσεις??

Τί να πω.Δε ξέρω ειλικρινά.Χωρίς να θέλω να σε θίξω θα σου πω το εξής:
Η ελληνική δε έχει πολλές ''Γραμματικές'' - γιά το σχολείο, για τα μπαρ, για τις εξόδους, για τις συζητήσεις με μεγαλύτερους κ.λ.π

Μία είναι η γραμματική της και ένα το συντακτικό της.Το ''συνηθίζω'' για παράδειγμα, γράφεται με ''-η'' και στο σχολείο, και στα μπαρ, και στις εξόδους, και στο i-school...

Για να μην παρεξηγηθώ, δε σε κρίνω για τα λάθη σου.Άλλωστε και ποιός δεν κάνει ορθογραφικά έτσι.Πρώτος και καλύτερος εγώ.
Απλά σου λέμε πως ο άνθρωπος που έγραψε μία ορθή και σωστή έκθεση, θα ήταν διαφορετικός τόσο στον τρόπο γραφής του όσο και στην έκφραση και στις απόψεις του.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς και να εκλάβεις όλα όσα σου είπα ως φιλικές ''συμβουλές'' και φιλικές ''σημειώσεις''.

Φιλικά,
Kaim - Γιώργος

δεν διαφωνω αλλωστε η απροσεξια μου στα ορθογραφικα ειναι ενα μειονεκτημα. ωστοσο ομως δεν μπορω στην ηλικια που ειμαι να μιλω σε μια χαλαρη συζητηση με επιστημονικους ορους και με λεξεις τις οποιες οι περισσοτεροι θα ακουν για πρωτη φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μας υποτιμάς αρκετά νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
οπoτε απο οτι καταλαβα τζαμπα κοπο εκανα ε;; α για ποιο θεμα εγραψες;;

Ασχολήθηκα με το θέμα των ΜΜΕ.
Δεν είνα απαραίτητο, ότι δε θα γράψεις καλά επειδή δεν έγραψα κι εγώ ή κάτι τέτοιο.... Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο... Πίεση, κατά πόσο σε προκαλλεί το θέμα,οι διάφοροι περιορισμοί κλπ κλπ.... Για τη Βουλή είχαμε περιθώριο να γράψουμε για ένα θέμα που μας αρέσει σε 6 σελίδες αναφοράς με τα γράμματα που θέλουμε, όπως θέλουμε... Τώρα τα των Πανελληνίων κόλπα τα αφήνω ασχολίαστα.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Μας υποτιμάς αρκετά νομίζω.


Τί αρκετά???

Μόνο αγράμματους δε μας είπε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvena

Νεοφερμένος

Η savvena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τα όμορφα λογάκια η θεωρητική. Τα δοκιμιακά επιχειρήματα θέλουν καθαρά θετική σκέψη. Αν έγραψες θεωρητικοτρόπως, τότε επίτρεψέ μου κι εμένα, μετά τον Dythor, να έχω τις αμφιβολίες μου όχι απλώς αν κληρώθηκες ανάμεσα στα καλά γραπτά, αλλά ακόμη κι αν το γραπτό σου πέρασε.

κοιταξε δεν ειμαι διατεθειμενη ουτε να μαλωσω μαζι σου αλλα ουτε και να προσπαθησω να σε μεταπεισω εαν εσυ επειλεξεις να μην με πιστεψεις εχεις ολο το δικαιωμα και εσυ και οποιοσδηποτε αλλος οπως και το ακριβως αντιθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
miv, ποιός σου είπε ότι για να σε πάρουν στην αποθέωση της ξεφτίλας και του κενού καθωσπρεπισμού χρειάζονται δοκιμιακά επιχειρήματα και θετική σκέψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικά, δεν είναι ο σκοπός σου να πείσεις κάποιον. Απλώς αμφισβητώ τα λεγόμενά σου βασισμένος πάνω σε κάποια γεγονότα. Αυτό είναι όλο.
Και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μαλώσουμε. Επειδή λέω ένα γεγονός; Ότι οι θετικάριοι (και οι τεχνολογικάριοι, το ίδιο είναι) κατά κύριο λόγο έχουν πιο δομημένο τρόπο σκέψης; Κι αυτό ακριβώς ζητάνε και στη Βουλή και στις Πανελλήνιες. Το θεωρητικό στυλάκι περνάει το πολύ μέχρι τη Γ' Γυμνασίου. Δεν έχει σημασία να χειρίζεσαι μπαμπινιώτικα το λόγο. Σημασία έχει να έχεις περιεχόμενο και αλγοριθμική λογική. Μ'αυτά τα στοιχεία, Έκθεση 1,5 σελίδας μπορεί να πάρει 16. Έκθεση κενή, με όμορφα λογάκια, κανα αρχαίο ρητό και 600 λέξεις στην ουσία μπορεί να μη λέει και τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Κι αυτό ακριβώς ζητάνε και στη Βουλή και στις Πανελλήνιες. Το θεωρητικό στυλάκι περνάει το πολύ μέχρι τη Γ' Γυμνασίου.

ΜΠΑΧΑΧΑΧΑΧ, θ' απογοητευτείς ΤΟΣΟ οικτρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
miv, ποιός σου είπε ότι για να σε πάρουν στην αποθέωση της ξεφτίλας και του κενού καθωσπρεπισμού χρειάζονται δοκιμιακά επιχειρήματα και θετική σκέψη;


Είναι οι ίδιοι διορθωτές με τις Πανελλήνιες. Μιλάω, όμως, σε επίπεδο γλώσσας, έκφρασης και δόμησης. Σε επίπεδο ιδεών-λογοκρισίας σίγουρα, παίζουν πολλά ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
miv, ποιός σου είπε ότι για να σε πάρουν στην αποθέωση της ξεφτίλας και του κενού καθωσπρεπισμού χρειάζονται δοκιμιακά επιχειρήματα και θετική σκέψη;

Ότι πλέον ο θεσμός αντιμετωπίζεται ως διαφήμιση και προπαγάνδα από τους πολιτικούς εντάξει.... Έχω και γεγονότα που το επιβεβαιώνουν....
Αλλά δεν είναι η αποθέωση της ξεφτίλας βλ. τους καινούργιους φόρους και τεκμήρια.

Σημείωση: Πάει ένας!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvena

Νεοφερμένος

Η savvena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Είναι οι ίδιοι διορθωτές με τις Πανελλήνιες. Μιλάω, όμως, σε επίπεδο γλώσσας, έκφρασης και δόμησης. Σε επίπεδο ιδεών-λογοκρισίας σίγουρα, παίζουν πολλά ρόλο.

και ξαναλεω οτι δεν διαφωνω απλα δεν μπορεις να βγαζεις οριστικα συμπερασματα μονο και μονο απο το φαινεσθε και οχι το ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το φαίνεσθαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Huntress

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
To ότι κάποιος έχει επιλέξει τη θεωρητική κατεύθυνση δε σημαίνει ότι εκτός από αυτό που εσύ λες ''ωραία λογάκια''(εγώ το λέω πλούσιο λεξιλόγιο,προσωπική μου άποψη)δεν είναι δυνατόν να έχει και δομημένη σκέψη και λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το είναι στο συγγραφικό ταλέντο συμπίπτει με το φαίνεσθαι. Μα, θεωρητική είσαι και δεν ξέρεις πως γράφεται το απαρέμφατο; Και το ξέρω εγώ της Τεχνολογικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
To ότι κάποιος έχει επιλέξει τη θεωρητική κατεύθυνση δε σημαίνει ότι εκτός από αυτό που εσύ λες ''ωραία λογάκια''(εγώ το λέω πλούσιο λεξιλόγιο,προσωπική μου άποψη)δεν είναι δυνατόν να έχει και δομημένη σκέψη και λογική.

Όχι, αλλά ο κανόνας είναι να μην έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top