Βοηθούν τους μαθητές τα βοηθήματα;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
κανουμε συμφωνια για να με συγχωρεσεις?:p:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
ας πουμε οτι βοηθουν και δεν βοηθουν...καλυφτηκαμε τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όπως τη βρισκει καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Βοηθούν όποιον ξέρει να τα χειρίζεται σωστά χωρίς να τα θεωρεί λυσσάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate7

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
πιστευω πωσ τα βοηθηματα βοηθανε οταν τα χρησιμοποιουμε με σωστο τροπο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Αυτο το πραγμα παει αναλογα με το πως ο μαθητης θα χρησιμοποιησει το βοηθημα.

Πχ,αν το χρησιμοποιησει με σωστο τροπο και το διαβαζει παρα πολυ συχνα,τοτε τον βοηθαει.
Αν οχι και αντιγραφει τις απαντησεις απο αυτο,τοτε δεν τον βοηθαει.
+0,8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Αυτο το πραγμα παει αναλογα με το πως ο μαθητης θα χρησιμοποιησει το βοηθημα.

Πχ,αν το χρησιμοποιησει με σωστο τροπο και το διαβαζει παρα πολυ συχνα,τοτε τον βοηθαει.
Αν οχι και αντιγραφει τις απαντησεις απο αυτο,τοτε δεν τον βοηθαει.
:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Στα λατινικα με βοηθημα , μιας και το βιβλιο ειναι κακογραμμενο , καποιος βοηθιεται παρα πολυ γιατι εξηγει το μαθημα σε ολα τα σημεια .
βοηθηματα μαθηματικων βοηθανε πολυ , οπως και αρχαιων , απλα να μην ειναι λυασρι . ιστοριας δεν βοηθανε και τοσο , μιας και ειναι παπαγαλια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αυτο το πραγμα παει αναλογα με το πως ο μαθητης θα χρησιμοποιησει το βοηθημα.

Πχ,αν το χρησιμοποιησει με σωστο τροπο και το διαβαζει παρα πολυ συχνα,τοτε τον βοηθαει.
Αν οχι και αντιγραφει τις απαντησεις απο αυτο,τοτε δεν τον βοηθαει.


Συμφωνώ απόλυτα!!!

-----------------------------------------
Αν απλώς αντιγράφει ασκήσεις δε λέγεται βοήθημα αλλα λυσσάρι:P

:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγω το μονο βοηθησα που χρησομοποιησα αρκετα φετος ηταν του Σαλτερη στη χημεια κατευθυνσης και και λιγιτερο του μπαρλα στα μαθητικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω τα βοηθηματα τα χρησιμοποιησα πολυ στις πανελληνιες. Στις αλλες ταξεις ελαχιστα. Κυριως για να βρισκω ασκησεις τα ειχα, μιας και στα σχολικα ειναι περιορισμενες. Την θεωρια την διαβαζα παντα απο τα σχολικα. Με βοηθησαν αρκετα (ως πολυ) στο θεμα της εξασκησης.

Εγω το μονο βοηθησα που χρησομοποιησα αρκετα φετος ηταν του Σαλτερη στη χημεια κατευθυνσης και και λιγιτερο του μπαρλα στα μαθητικα.
Κι εγω Σαλτερη και Μπαρλα ειχα σ' αυτα τα μαθηματα και τις 2 χρονιες που εδωσα πανελλαδικες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
εμένα με έχουν βοηθήσει πολλές φορές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Εξαρτάται από την αντίληψη που έχουν κάποιοι για τα βοηθήματα. Αν έχεις το βοήθημα για να το αποστηθίζεις και να το ... αντιγράφεις όπως λές, και βέβαια δε βοηθάει. Το εξωσχολικό είναι περισσότερο για προβληματισμό και σκέψη και όχι για μια περιορισμένη αντιγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Βοηθούν αρκετά. Εμένα με βοήθησε απίστευτα το βοήθημα Ιστορίας που πήρα. Απο κει τα διάβασα όλα. Και τελικά καλά έκανα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N@D!@

Νεοφερμένος

Η N@D!@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ειχα ενα στην 6η στα μαθηματικα και με βοηβησε:iagree:...στο τεστ ειχα παρει 9,9......:jumpy:αρα μαλλον βοηβουν!!!!!!!!!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,489 μηνύματα.
Σκεφτόμουν αυτό το θέμα, τις τελευταίες ημέρες. Γι' αυτό και ξεθάβω το θέμα:P

Πολλοί μαθητές από τον κοινωνικό μου περίγυρο, λένε ότι χρησιμοποιούν βοηθήματα, ώστε να έχουν λυμένες τις ασκήσεις και να είναι συνεπείς στις εργασίες τους. Κοινώς, χρησιμοποιούν μόνο το λυσάρι που παρέχεται με το βοήθημα.

Κατά τη γνώμη μου, το βοήθημα έχει τη σημασία του λυσάριου, κάτι που δεν υφίσταται, καθώς ο σκοπός του βοηθήματος είναι η εξάσκηση των μαθητών, με επιπλέον ασκήσεις και προβλήματα. Το βοήθημα (ουσιαστικά το λυσάρι), χρησιμοποιείται λάθος, με αποτέλεσμα ο μαθητής να μην μπορεί να αντεπεξέλθει σε κάποια εξέταση. Ουκ ολίγες φορές, οι συμμαθητές μου έχουν ολόιδιες λύσεις των ασκήσεων στα τετράδιά τους, και οι καθηγητές προσπαθούν να τους αποτρέψουν από το να χρησιμοποιούν τα βοηθήματα ως λυσάρια, λέγοντας έμμεσα τη δυσαρέσκειά τους.

Προσωπικά, δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο βοήθημα ή λυσάρι, γιατί πιστεύω πως έτσι δεν χτίζω γερές βάσεις για το μέλλον. Φυσικά, η στάση μου αυτή, μπορεί να αλλάξει στα επόμενα χρόνια. Όταν χρειαστεί να λύσω κάποιες επιπλέον ασκήσεις, για εξάσκηση, συνήθως ψάχνω σε διάφορα sites και έπειτα, τις εκτυπώνω. Έτσι, κάνω επανάληψη όλα όσα έμαθα και νιώθω πιο σίγουρος για την επόμενη ημέρα.

Όπως είπα, η στάση μου αυτή, μπορεί να αλλάξει, ιδιαίτερα στις τάξεις του λυκείου. Πιστεύω, όμως, ότι αν συνεχίσω να μελετώ έτσι, δε θα χρειαστώ τη βοήθεια των βοηθημάτων ή των λυσάριων.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Πολύ απλά, αν θέλουμε να αναφερθούμε στην Γ' τάξη και μόνο, τα σχολικά βιβλία ΔΕΝ επαρκούν για προετοιμασία. Είναι ικανά δηλαδή να σε φτάσουν μέχρι ένα ικανοποιητικό σημείο, από κει και πέρα όμως, σίγουρα δεν σου εξασφαλίζουν κάτι παραπάνω (4ο θέμα πχ). Αντιθέτως, παρατηρείται τελευταίως ότι τα θέματα που πέφτουν είναι αυτούσια από βοηθήματα (αν όχι ολόκληρα, η ιδέα). Πολλά τα παραδείγματα από τα θέματα των προηγούμενων ετών... Για να μην αναφερθώ στα φροντιστήρια, η πλειοψηφία των οποίων "δουλεύει" με βοηθήματα. Αυτά όσον αφορά την τρίτη λυκείου.

Για τις μικρότερες τάξεις, είναι καθαρά προσωπικό το θέμα και εξαρτάται από το πώς το χρησιμοποιείς. Όχι τίποτα άλλο, αλλά αυτούσιες τις λύσεις των ασκήσεων σου τις δίνει το ίδιο το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,489 μηνύματα.
Μίλησες για τη Γ' λυκείου, κάτι που θα πρόσθετα κι εγώ στο μήνυμά μου, αλλά λόγω κεκτημένης ταχύτητας, το ξέχασα:P

Σχετικά με τη Γ' λυκείου, έχεις δίκιο, ότι τα βοηθήματα θα μπορέσουν να βοηθήσουν τους μαθητές, για τον απλούστατο λόγο, ότι οι μαθητές αυτής της τάξης, δεν δίνουν σημασία στο λυσάρι που παρέχεται, αλλά στο βοήθημα και στις πρόσθετες ασκήσεις, για να έχουν μια α' πείρα, όσον αφορά τις πανελλαδικές εξετάσεις:)

Για τις υπόλοιπες τάξεις, θεωρώ υπερβολικό να υπάρχει βοήθημα, για το λόγο που εξήγησα στο προηγούμενο μήνυμά μου.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diana Fire

Νεοφερμένος

Η Τίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Για την Γ' Λυκειου ειναι πιστευω απαραιτητα..Τα σχολικα βιβλια δεν επαρκουν..
Τωρα οσον αφορα τις αλλες ταξεις εξαρταται για ποιο σκοπο το χρησιμοποιεις..Παντως δεν εχει νοημα να αντιγραφεις τις ασκησεις απλα και μονο για να δειξεις οτι τις εχεις κανει και γνωριζεις κατι..Αν βεβαια το χρησιμοποιεις με σκοπο να μαθεις και να διευρυνεις το γνωστικο σου πεδιο,τοτε οκ..:PΕμενα με βοηθανε παρα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top