Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
παιδιά είμαι καινούργια στο φόρουμ...πηγαίνω γ' λυκείου ...
βοηθήστε με σας παρακαλώ..μας έβαλε η καθηγήτρια στο σχολείο τη λέξη έτυμος(=αληθινός) και μας ζητά να βρούμε την ετυμολογική συγγένεια με κάποια λέξη του κειμένου Πλάτωνας Πολιτεία Ι', 617 c-e(Άλλας δε καθημένας....θεός αναίτιος)
σας παρακαλώ βρίσκετε κάτι, εγώ όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να βρω τίποτα!

ἔτυμος (=αληθινός, πραγματικός) προέρχεται από το ἐτεός και αυτό με τη σειρά του από το γνωστό μας ρήμα εἰμί. Σας ζητάει λοιπόν λέξεις ετυμολογικά συγγενείς του εἰμί. To κείμενο της Λάχεσης έχει παράγωγα του εἰμί. Νομίζω ότι εύκολα θα τα βρείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glyka

Νεοφερμένος

Η glyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι.
Αν το μάθεις, glyka, πες το και σε μας. Έχω μεγάλη περιέργεια. Είσαι σίγουρη ότι αυτό είναι το κομμάτι της πολιτείας που πρέπει να ψάξουμε; :P

ναι παιδιά το κείμενο είναι αυτό και οι συγγενείς λέξεις είναι το συνέσται και το όντα-σήμερα μας το είπε η καθηγήτρια!μας είχε βάλει επίσης κι άλλα δύσκολα από το ίδιο κείμενο, όπως το "αυθαίρετος"(συγγενές με τη λέξη του ίδιου κειμένου αιρήσεσθαι) και το διηνεκές(συγγενές με τη λέξη του ίδιου κειμένου περιφοράν )!
σας ευχαριστώ όλους!
-----------------------------------------
ἔτυμος (=αληθινός, πραγματικός) προέρχεται από το ἐτεός και αυτό με τη σειρά του από το γνωστό μας ρήμα εἰμί. Σας ζητάει λοιπόν λέξεις ετυμολογικά συγγενείς του εἰμί. To κείμενο της Λάχεσης έχει παράγωγα του εἰμί. Νομίζω ότι εύκολα θα τα βρείτε.

σας ευχαριστώ πολύ έχετε απόλυτο δίκιο και μου το εξηγήσατε κιόλας γιατί στο σχολείο η καθηγήτρια δε μπήκε στον κόπο να το κάνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
ναι παιδιά το κείμενο είναι αυτό και οι συγγενείς λέξεις είναι το συνέσται και το όντα-σήμερα μας το είπε η καθηγήτρια!μας είχε βάλει επίσης κι άλλα δύσκολα από το ίδιο κείμενο, όπως το "αυθαίρετος"(συγγενές με τη λέξη του ίδιου κειμένου αιρήσεσθαι) και το διηνεκές(συγγενές με τη λέξη του ίδιου κειμένου περιφοράν )!
σας ευχαριστώ όλους!
καλα το αυθαιρετος και το διηνεκες ειναι ευκολα...
εγω προσωπικα ηξερα οτι βγαινουν απο το αιρω και το φερω αντιστοιχα γιατι τα εχω συναντησει πολλες φορες..
αλλα το ετυμος με τιποτα δε θα μπορουσα να πω οτι βγαινει απο το ειμι..
κοιτα να δεις τι μαθαινει κανεις..

παντως πιστευω οτι αυτο παραηταν πολυ δυσκολο.. δεν πεφτουν τετοια στις πανελληνιες... αυτη η καθηγητρια επιδειξη γνωσεων σας εκανε και μαλιστα εφοσον δε σας το εξηγησε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι έκανε επίδειξη γνώσεων η άνωθεν καθηγήτρια. Ήταν πολύ σημαντική η πληροφορία που έδωσε στα παιδιά - τα παράγωγα του ειμί έχει μεγάλη αξία να τα γνωρίζει κανείς. Είναι μείζωνος σημασίας να ξέρεις ότι από ένα ρήμα προκύπτει επίθετο με την κατάληξη -εός. Απλά, ήταν μέγα λάθος το ότι δεν επεξήγησε παραπάνω αλλά λάθος και εσάς των παιδιών, glyka, που δεν ζητήσατε να σας το εξηγήσει. Υποχρεωμένη ήταν. Ίσως νόμιζε, κλασσικά, ότι θα σας το έλεγαν στο φροντιστήριο. Αφαιρετικά σκεπτόμενος, αποκλείοντας τα υπόλοιπα, καταλήγει κανείς πως το "συνέσται" έπρεπε να ήταν το ζητούμενο. Ίσως από εκεί να έκανε σύνδεση με το αντίστοιχο ρήμα και να κατέληγε στο "ειμί". Πάντως, χαίρομαι που μας το μετέφερες. Το λέω εγώ που δεν ήμουν θεωρητική αλλά θετική. :)
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Σε ένα άγνωστο κείμενο η φράση Εκείνος θαυμαστήν όσην περί σε προθυμίαν έχει (συγγνώμη για το πολυτονικό αλλά δεν έχω στο pc) ποιο σπάνιο συντακτικό φαινόμενο συναντούμε; Βοήθεια κυρίως από φιλόλογο αλλά και από μαθητή αν το γνωρίζει. Και κάτι ακόμα:Τι ονομάζουμε λανθάνων μείζων υποθετικό λόγο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
θα προσπαθησω να σου απαντησω αυριο που θα εχω αρχαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Λανθάνων υποθετικός λόγος είναι εκείνος του οποίου η υπόθεση βρίσκεται σε χρονικο-υποθετική πρόταση, αναφορικο-υποθετική πρόταση, αναφορικο-υποθετική μετοχή, υποθετική μετοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
νομιζω παιζει κατι με ελξη του αναφορικου ή αντιστροφη ελξη..

ο λανθανων υποθετικος λογος υπαρχει οταν εχουμε υποθετικη μετοχη ή αλλες δευτερευουσες προτασεις μαζι με υποθετικο λογο πχ χρονικουποθετικη προταση .
-----------------------------------------
Λανθάνων υποθετικός λόγος είναι εκείνος του οποίου η υπόθεση βρίσκεται σε χρονικο-υποθετική πρόταση, αναφορικο-υποθετική πρόταση, αναφορικο-υποθετική μετοχή, υποθετική μετοχή.
ακριβως.. αν και συνηθως τις μετοχες δεν τις χαρακτρηριζουμε ως διπλες εκτος απο τη χρονικουποθετικη μετοχη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
νομιζω παιζει κατι με ελξη του αναφορικου ή αντιστροφη ελξη..

ο λανθανων υποθετικος λογος υπαρχει οταν εχουμε υποθετικη μετοχη ή αλλες δευτερευουσες προτασεις μαζι με υποθετικο λογο πχ χρονικουποθετικη προταση .
-----------------------------------------

ακριβως.. αν και συνηθως τις μετοχες δεν τις χαρακτρηριζουμε ως διπλες εκτος απο τη χρονικουποθετικη μετοχη..

Ξέρω τι είναι ο λανθάνων υποθετικός λόγος. Αλλά σε τι διαφέρει ο μείζων από τον κανονικό λανθάνων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Ξέρω τι είναι ο λανθάνων υποθετικός λόγος. Αλλά σε τι διαφέρει ο μείζων από τον κανονικό λανθάνων;
για μειζων πρωτη φορα στα χρονικα ακουω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Σε ένα άγνωστο κείμενο η φράση Εκείνος θαυμαστήν όσην περί σε προθυμίαν έχει (συγγνώμη για το πολυτονικό αλλά δεν έχω στο pc) ποιο σπάνιο συντακτικό φαινόμενο συναντούμε; Βοήθεια κυρίως από φιλόλογο αλλά και από μαθητή αν το γνωρίζει. Και κάτι ακόμα:Τι ονομάζουμε λανθάνων μείζων υποθετικό λόγο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Για το πρώτο που ρωτάς, είναι το φαινόμενο της αντίστροφης έλξης του αναφορικού , όταν παραλείπεται το ρήμα ἐστί , με τις φράσεις θαυμαστὸς ὅσος, θαυμαστοῦ ὅσου, θαυμασίως ὡς κ.λπ. αντί του θαυμαστόν ἔστιν, ὅσος, ὅσου, θαυμάσιόν ἐστιν, ὡς κ.λπ.:


(Από το greek-language.gr):
Στο φαινόμενο της αντίστροφης έλξης ανήκουν και οι φράσεις θαυμαστὸς ὅσος, θαυμαστοῦ ὅσου, θαυμασίως ὡς κ.λπ. αντί του θαυμαστόν ἔστιν, ὅσος, ὅσου, θαυμάσιόν ἐστιν, ὡς κ.λπ.:
ΠΛ Πολ 350c-d ὁ Θρασύμαχος ὡμολόγησε πάντα ταῦτα[…] οὐχ ῥᾳδίως, ἀλλ' ἑλκόμενος καὶ μόγις, μετὰ ἱδρῶτος θαυμαστοῦ ὅσου, ἅτε και θέρους ὄντος [αντί: θαυμαστόν ἐστι, μεθ' ὅσου] || ο Θρασύμαχος τα ομολόγησε όλα αυτά όχι έτσι εύκολα, αλλά με δυσκολία και συρόμενος, χύνοντας ποτάμι τον ιδρώτα, γιατί είναι και καλοκαίρι.
ΠΛ Πολ 331a εὖ οὖν λέγει θαυμαστῶς ὡς σφόδρα [αντί: θαυμαστόν ἐστι, ὡς] καλά τα λέει, με πολύ αξιοθαύμαστο τρόπο.
ΠΛ Συμπ 220b εἴ τις ἐξίοι, ἠμφιεσμένων τε θαυμαστὰ δὴ ὅσα [αντί: θαυμαστὸν ἦν, ὅσα ἠμφιεσμένοι ἐξῇσαν] || αν έβγαινε κανείς έξω, φορούσαν όλοι περίεργα χοντρά [ή: ένα σωρό πρόσθετα] ρούχα.
ΠΛ Γοργ 471a [Ἀρχέλαος] θαυμασίως ὡς ἄθλιος γέγονεν [αντί: θαυμάσιόν ἐστι, ὡς ἄθλιος γέγονε] || έγινε με πολύ παράξενο τρόπο δυστυχισμένος.


Για μείζονα λανθάνοντα υποθετικό λόγο πρώτη φορά ακούω. Μπορείς να μας πεις με αφορμή ποιο κείμενο ρωτήθηκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Σημαίνει, δηλαδή, : "όση θαυμαστή υπάρχει..."; (τόση προθυμίαν έχει για σένα ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Είχε το παράδειγμα: Ει μηδέ δουλον ακρατή δεξαιμεθ΄αν, πως ουκ άξιον αυτό γε φυλάξασθαι τιουτον γενεσθαι (Ξενοφ. Απομνημονεύματα). Γενικα μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι είναι μείζων υποθετικός λόγος;(όχι απαραίτητα λανθάνων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Για το πρώτο που ρωτάς, είναι το φαινόμενο της αντίστροφης έλξης του αναφορικού , όταν παραλείπεται το ρήμα ἐστί , με τις φράσεις θαυμαστὸς ὅσος, θαυμαστοῦ ὅσου, θαυμασίως ὡς κ.λπ. αντί του θαυμαστόν ἔστιν, ὅσος, ὅσου, θαυμάσιόν ἐστιν, ὡς κ.λπ.:


(Από το greek-language.gr):
Στο φαινόμενο της αντίστροφης έλξης ανήκουν και οι φράσεις θαυμαστὸς ὅσος, θαυμαστοῦ ὅσου, θαυμασίως ὡς κ.λπ. αντί του θαυμαστόν ἔστιν, ὅσος, ὅσου, θαυμάσιόν ἐστιν, ὡς κ.λπ.:
ΠΛ Πολ 350c-d ὁ Θρασύμαχος ὡμολόγησε πάντα ταῦτα[…] οὐχ ῥᾳδίως, ἀλλ' ἑλκόμενος καὶ μόγις, μετὰ ἱδρῶτος θαυμαστοῦ ὅσου, ἅτε και θέρους ὄντος [αντί: θαυμαστόν ἐστι, μεθ' ὅσου] || ο Θρασύμαχος τα ομολόγησε όλα αυτά όχι έτσι εύκολα, αλλά με δυσκολία και συρόμενος, χύνοντας ποτάμι τον ιδρώτα, γιατί είναι και καλοκαίρι.
ΠΛ Πολ 331a εὖ οὖν λέγει θαυμαστῶς ὡς σφόδρα [αντί: θαυμαστόν ἐστι, ὡς] καλά τα λέει, με πολύ αξιοθαύμαστο τρόπο.
ΠΛ Συμπ 220b εἴ τις ἐξίοι, ἠμφιεσμένων τε θαυμαστὰ δὴ ὅσα [αντί: θαυμαστὸν ἦν, ὅσα ἠμφιεσμένοι ἐξῇσαν] || αν έβγαινε κανείς έξω, φορούσαν όλοι περίεργα χοντρά [ή: ένα σωρό πρόσθετα] ρούχα.
ΠΛ Γοργ 471a [Ἀρχέλαος] θαυμασίως ὡς ἄθλιος γέγονεν [αντί: θαυμάσιόν ἐστι, ὡς ἄθλιος γέγονε] || έγινε με πολύ παράξενο τρόπο δυστυχισμένος.


Για μείζονα λανθάνοντα υποθετικό λόγο πρώτη φορά ακούω. Μπορείς να μας πεις με αφορμή ποιο κείμενο ρωτήθηκες;

Και εγώ πρώτη φορά συναντώ τον όρο "μείζων λανθάνων υποθετικός λόγος"... Από πότε οι λανθάνοντες υποθετικοί λόγοι διαχωρίζονται σε μείζονες και ήσσονες (!)????
Δεν υπάρχει στη γραμματική ούτε στα βιβλία του συντακτικού που έχω σπίτι... ούτε καν στις σημειώσεις μου από τη σχολή...!!!

Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος στο αρχικό ποστ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Για το πρώτο που ρωτάς, είναι το φαινόμενο της αντίστροφης έλξης του αναφορικού , όταν παραλείπεται το ρήμα ἐστί , με τις φράσεις θαυμαστὸς ὅσος, θαυμαστοῦ ὅσου, θαυμασίως ὡς κ.λπ. αντί του θαυμαστόν ἔστιν, ὅσος, ὅσου, θαυμάσιόν ἐστιν, ὡς κ.λπ.:


(Από το greek-language.gr):
Στο φαινόμενο της αντίστροφης έλξης ανήκουν και οι φράσεις θαυμαστὸς ὅσος, θαυμαστοῦ ὅσου, θαυμασίως ὡς κ.λπ. αντί του θαυμαστόν ἔστιν, ὅσος, ὅσου, θαυμάσιόν ἐστιν, ὡς κ.λπ.:
ΠΛ Πολ 350c-d ὁ Θρασύμαχος ὡμολόγησε πάντα ταῦτα[…] οὐχ ῥᾳδίως, ἀλλ' ἑλκόμενος καὶ μόγις, μετὰ ἱδρῶτος θαυμαστοῦ ὅσου, ἅτε και θέρους ὄντος [αντί: θαυμαστόν ἐστι, μεθ' ὅσου] || ο Θρασύμαχος τα ομολόγησε όλα αυτά όχι έτσι εύκολα, αλλά με δυσκολία και συρόμενος, χύνοντας ποτάμι τον ιδρώτα, γιατί είναι και καλοκαίρι.
ΠΛ Πολ 331a εὖ οὖν λέγει θαυμαστῶς ὡς σφόδρα [αντί: θαυμαστόν ἐστι, ὡς] καλά τα λέει, με πολύ αξιοθαύμαστο τρόπο.
ΠΛ Συμπ 220b εἴ τις ἐξίοι, ἠμφιεσμένων τε θαυμαστὰ δὴ ὅσα [αντί: θαυμαστὸν ἦν, ὅσα ἠμφιεσμένοι ἐξῇσαν] || αν έβγαινε κανείς έξω, φορούσαν όλοι περίεργα χοντρά [ή: ένα σωρό πρόσθετα] ρούχα.
ΠΛ Γοργ 471a [Ἀρχέλαος] θαυμασίως ὡς ἄθλιος γέγονεν [αντί: θαυμάσιόν ἐστι, ὡς ἄθλιος γέγονε] || έγινε με πολύ παράξενο τρόπο δυστυχισμένος.


Για μείζονα λανθάνοντα υποθετικό λόγο πρώτη φορά ακούω. Μπορείς να μας πεις με αφορμή ποιο κείμενο ρωτήθηκες;

Ευχαριστώ για το αναφορικό!:thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Είχε το παράδειγμα: Ει μηδέ δουλον ακρατή δεξαιμεθ΄αν, πως ουκ άξιον αυτό γε φυλάξασθαι τιουτον γενεσθαι (Ξενοφ. Απομνημονεύματα). Γενικα μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι είναι μείζων υποθετικός λόγος;(όχι απαραίτητα λανθάνων)

Οκ. Παιδιά το βρήκα. Το φαινόμενο ονομάζεται `συνδυασμός υπόθεσης και απόδοσης` και παρουσιάζεται εάν στην υποθετική πρόταση που εκφέρεται με το εἰ και ευκτική ή οριστική, υπάρχει και το άν. Τότε, μια τέτοια υποθετική πρόταση αποτελεί συγχρόνως και απόδοση άλλης υπόθεσης που τίθεται ή εννοείται. Έχουμε δηλ. βραχυλογική σύμπτυξη αλλεπάλληλων υποθετικών προτάσεων. Παράδειγμα:
εἰ γε μηδέ δοῦλον ὰκρατῆ δεξαίμεθ' αν,πῶς οὐκ άξιον ....γενέσθαι;

εἰ δεξαίμεθ' άν = οὐκ άν δεξαίμεθα δοῦλον, εἰ ἀκρατής είη.
-----------------------------------------
Σημαίνει, δηλαδή, : "όση θαυμαστή υπάρχει..."; (τόση προθυμίαν έχει για σένα ; )

: "εκείνος έχει για σένα αγάπη/ στοργή αξιοθαύμαστη'

(Θαυμαστόν ἐστίν ὁσην προθυμίαν έχει --> Είναι αξιοθαύμαστο πόση στοργή έχει για σένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Οκ. Παιδιά το βρήκα. Το φαινόμενο ονομάζεται `συνδυασμός υπόθεσης και απόδοσης` και παρουσιάζεται εάν στην υποθετική πρόταση που εκφέρεται με το εἰ και ευκτική ή οριστική, υπάρχει και το άν. Τότε, μια τέτοια υποθετική πρόταση αποτελεί συγχρόνως και απόδοση άλλης υπόθεσης που τίθεται ή εννοείται. Έχουμε δηλ. βραχυλογική σύμπτυξη αλλεπάλληλων υποθετικών προτάσεων. Παράδειγμα:
εἰ γε μηδέ δοῦλον ὰκρατῆ δεξαίμεθ' αν,πῶς οὐκ άξιον ....γενέσθαι;

εἰ δεξαίμεθ' άν = οὐκ άν δεξαίμεθα δοῦλον, εἰ ἀκρατής είη.

Ευχαριστώ πάρααα πολύ.:thanks::thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Πάντως πολύ δύσκολα και σπάνια φαινόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top