[Αυτοκτονία]Ποια η φύση της;

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
εεεεε,θα το εκανα μονο για να μην φοβαμαι τον θανατο [κατι αρκετα δυσκολο]...Παντος απο γνωστούς εχω να πω πως μετα εισαι πολυ πολυ δυνατος[ψυχικα παντα]

Αφού αυτοκτονήσεις; Ε; :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Πριν λιγα χρονια στριφογυρνουσε εντονα στο μυαλο μου η ιδεα της αυτοκτονιας. Απο δειλια να αντιμετωπισω κατα προσωπο τα προβληματα μου... Οταν αναλογιστηκα ομως τον πονο που θα δωσω στους γονεις μου και το ποσο φοβαμαι το θανατο στην ουσια (οξυμωρο, ε; :P) δεν το πραγματοποιησα. Απο εκεινο τον καιρο μπορει να μην αλλαξαν πολλα μεσα μου, ομως νιωθω καπως πιο δυνατος για να το παλεψω. Και, πλεον, δεν περναει ουτε καν φευγαλεα αυτη η ιδεα απ' το μυαλο μου.

Μπορει και να κανω λαθος (η παρακινδυνευμενη γενικευση) ομως θεωρω οτι απο πολλων ανθρωπων το μυαλο περναει η ιδεα της αυτοκτονιας οπως περασε και απ' το δικο μου... Το οτι δεν κανουν ομως πραξη αυτη την ιδεα, σημαινει οτι εχουν πολυ βαθια μεσα τους την ελπιδα και τη θεληση να αλλαξουν τα πραγματα προς το καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Να και κάποιος που στηρίζει τα λεγόμενά μου:thanks: :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μα αυτο που λεει δεν αντιτιθεται σε αυτα που λεγαμε εμεις. Προφανως και αυτοι που τελικα δε το κανουν σημαινει οτι ελπιζουν ακομα για κατι καλυτερο. Εγω αναφερομουν παντοτε σε αυτους που τελικα αυτοκτονουν. Αυτοι προφανως και εχουν στερεψει απο ελπιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ποιος άνθρωπος δεν ελπίζει για κάτι καλύτερο;
Αν δε το κάνει, μάλλον δεν είναι πια άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτος που βαζει τελος στη ζωη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Ναι αλλά το παιδί Κρουκ ,σου είπε πως δεν μπορούσε να αντέξει τα προβήματά του !Το πόσο σοβαρά ήταν αυτά τα προβλήματα σε σύγκριση με τα προβλήματα κάποιου άλλου που έχει αυτοκτονήσει ,δεν το ξέρεις .Η ελπίδα ήταν νεκρή στη ζωή του Χρήστου.Ώσπου αναγεννήθηκε :no1:!Από την άλλη ,σε άλλους ανθρώπους η ελπίδα πεθαίνει πολύ καιρό πριν αυτοκτονήσουν .Σκέψου το σφαιρικά και θα δεις .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μα δεν είναι ανήθικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Είναι ανήθικο να πεθαίνουν οι ελπίδες σου ??Όχι ,δεν είναι .Η ελπίδα πεθαίνει όταν τα γεγονότα πουν πως πεθαίνει !Δεν αποφασίζει ο άνθρωπος πότε θα υπάρχει ελπίδα για πάντα σε όλες τις περιπτώσεις !Αν το κάνει αυτό ,κοροιδεύει τον εαυτό του .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι αλλά το παιδί Κρουκ ,σου είπε πως δεν μπορούσε να αντέξει τα προβήματά του !Το πόσο σοβαρά ήταν αυτά τα προβλήματα σε σύγκριση με τα προβλήματα κάποιου άλλου που έχει αυτοκτονήσει ,δεν το ξέρεις .Η ελπίδα ήταν νεκρή στη ζωή του Χρήστου.Ώσπου αναγεννήθηκε :no1:!Από την άλλη ,σε άλλους ανθρους η ελπίδα πεθαίνει πολύ καιρό πριν αυτοκτονήσουν .Σκέψου το σφαιρικά και θα δεις .:)

Τώρα σε έβαλε στη black list του. Θα σε φάει η μαφία:P. Άκου εκεί, η ελπίδα ήταν νεκρή...:P

Τί είναι να αναγεννηθεί, ο Χριστός;:lol2:

Δεν πεθαίνει, κοιμάται. Και μάλιστα ροχαλίζει.:P Οπότε, στις πιο down στιγμές, δε την ακούς, όταν όμως κοιτάς κάπως πιο σφαιρικά τα πράγματα, συνειδητοποιείς ότι δεν υπάρχει πιο παράλογο πράγμα από την αυτοκτονία (τουλάχιστον σε όρους ψυχρής λογικής και ηθικής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τι θα πει ανηθικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Είναι ανήθικο να πεθαίνουν οι ελπίδες σου ??Όχι ,δεν είναι .Η ελπίδα πεθαίνει όταν τα γεγονότα πουν πως πεθαίνει !Δεν αποφασίζει ο άνθρωπος πότε θα υπάρχει ελπίδα για πάντα σε όλες τις περιπτώσεις !Αν το κάνει αυτό ,κοροιδεύει τον εαυτό του .

Τα γεγονότα όμως τα προκαλούν οι άνθρωποι...
-----------------------------------------
Ανήθικο, γιατί οφείλεις προς τους άλλους αλλά πολύ περισσότερο προς τον εαυτό σου να σηκώσεις ψηλά το κεφάλι και να πεις "μπορώ" (να κάνω τον κόσμο καλύτερο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατι να οφειλεις στους αλλους; Δεν ειναι αναγκη να συμβαινει οτι καποιος που θελει να αυτοκτονησει να κανει τον κοσμο καλυτερο οσο ζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όλοι οφείλουμε να προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε τον κόσμο στον οποίο ζούμε, και όντας νεκροί, αποφεύγουμε να το κάνουμε, εκτός κι αν πεθάνουμε γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτο ειναι δικη σου αποψη για τη ζωη, δε σημαινει οτι πιστευουν ολοι αυτο το πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Σκέψου το χειρότερο σενάριο .Σκέψου πως ξέρεις κάτι τρομερο . . . ξέρω 'γω τι !Εγώ αν είχα φθάσει στο πιο χάλια -αληθινά όμως χάλια - σημείο της ζωής μου θα αυτοκτονούσα .Και οι σουλιώτισσες αυτοκτόνησαν ουσιαστικά επειδή δεν ήθελαν να παραδοθουν .Σε αυτήν την περίπτωση ,σηκωσαν ψηλά το κεφάλι !(ή όχι );)-έχω ρζες από το Σούλι γι'αυτό μου ήρθε .
Δεν πεθαίνει, κοιμάται. Και μάλιστα ροχαλίζει.:P Οπότε, στις πιο down στιγμές, δε την ακούς, όταν όμως κοιτάς κάπως πιο σφαιρικά τα πράγματα, συνειδητοποιείς ότι δεν υπάρχει πιο παράλογο πράγμα από την αυτοκτονία (τουλάχιστον σε όρους ψυχρής λογικής και ηθικής).
Ποιός είπε πως όλοι οι άνθρωποι είναι λογικοί ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι ξαφνικα εγινα ο ορισμος του αισιοδοξου ανθρωπου. :P Απλα ελπιζω λιιιιγο περισσοτερο απο οτι πριν 3-4 χρονια που ειχα αυτες τις σκεψεις. Θεωρω οτι πρεπει να κατσω και να το παλεψω και οχι να φυγω "αμαχητι" και μαλιστα τοσο μικρος. Εγω το αποδιδω σε μια κριση της εφηβειας ολο αυτο... γενικα για πολλους η εφηβεια ειναι "περιεργη" περιοδος.

Και παλι θεωρω οτι πολλοι στις δυσκολες στιγμες σκεφτονται "θα αυτοκτονησω, δεν υπαρχει αλλη λυση" (το εχω ακουσει και απο ατομα 45 χρονων με μικρα παιδια πισω τους, δεν το επραξαν ομως :)). Η διαφορα για μενα ειναι στο ποιοι θα το κανουν πραξη τελικα... Και δεν ξερεις ποτε τι μπορει να υπαρχει στην ψυχη του καθε αυτοχειρα. Μπορει ορισμενοι να ψαχνουν στη ζωη τους και να μην βρισκουν ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ λογο να συνεχισουν να ζουν. Προφανως και οσοι δεν αυτοκτονησαν βρηκαν καποιους λογους για να "κρατηθουν"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, σε αυτό έχεις δίκιο. Φυσικά, κάποιος μπορεί να πιστεύει ότι ο φόνος είναι θεμιτός (χωρίς να εξισώνω το φόνο με την αυτοκτονία, είναι υπόθεση του καθενός το τί κάνει με τη ζωή του), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι ξαφνικα εγινα ο ορισμος του αισιοδοξου ανθρωπου. :P Απλα ελπιζω λιιιιγο περισσοτερο απο οτι πριν 3-4 χρονια που ειχα αυτες τις σκεψεις. Θεωρω οτι πρεπει να κατσω και να το παλεψω και οχι να φυγω "αμαχητι" και μαλιστα τοσο μικρος. Εγω το αποδιδω σε μια κριση της εφηβειας ολο αυτο... γενικα για πολλους η εφηβεια ειναι "περιεργη" περιοδος.

Και παλι θεωρω οτι πολλοι στις δυσκολες στιγμες σκεφτονται "θα αυτοκτονησω, δεν υπαρχει αλλη λυση" (το εχω ακουσει και απο ατομα 45 χρονων με μικρα παιδια πισω τους, δεν το επραξαν ομως :)) Η διαφορα για μενα ειναι στο ποιοι θα το κανουν πραξη τελικα... Και δεν ξερεις ποτε τι μπορει να υπαρχει στην ψυχη του καθε αυτοχειρα. Μπορει ορισμενοι να ψαχνουν στη ζωη τους και να μην βρισκουν ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ λογο να συνεχισουν να ζουν. Προφανως και οσοι δεν αυτοκτονησαν βρηκαν καποιους λογους για να "κρατηθουν"...
Πες τα ,πες τα !:PΤα ακούς Κρουκ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top