Απαράδεκτα βιβλία Αγγλικών στο Δημοτικό

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
στο γυμνασιο καναμε το without borders 2 and magic moments3.στο λυκειο κανουμε τωρα blockbuster 4.και θα το συνεχισουμε μαλλον μεχρι τα μεσα της β λυκειου και μετα αλλο αλλα μπορει και να αλλαξουμε απο σεπτεμβρη!but i hate express publishing:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Εμείς κάναμε στο Γυμνάσιο το Μagic Moments 1 στην πρώτη και το To the Top 2 & 3 στην δευτέρα και την τρίτη. Τώρα στο Λύκειο κάναμε στην πρώτη το Outsiders B1+ της Express Publishing και το πιθανότερο να κάνουμε στη δευτέρα φέτος το Outsiders B2...Πάντως η καθ. μας είναι λίγο..Να φανταστείτε καθόλη ότι τη διάρκεια της χρονιάς μας έκανε Use of English C2 level (CPE!!!!). Και στα διαγωνίσματα και παντού μας έβαζε από αυτό. Αφού να φανταστείτε μας έβαλε Report στις εξετάσεις τη στιγμή που η πλειοψηφία των μαθητών δεν μπορούσε να γράψει ένα informative letter.....Ούτε FCE να δίναμε που και εκεί το Report είναι προαιρετικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εμείς κάναμε στο Γυμνάσιο το Μagic Moments 1 στην πρώτη και το To the Top 2 & 3 στην δευτέρα και την τρίτη. Τώρα στο Λύκειο κάναμε στην πρώτη το Outsiders B1+ της Express Publishing και το πιθανότερο να κάνουμε στη δευτέρα φέτος το Outsiders B2...Πάντως η καθ. μας είναι λίγο..Να φανταστείτε καθόλη ότι τη διάρκεια της χρονιάς μας έκανε Use of English C2 level (CPE!!!!). Και στα διαγωνίσματα και παντού μας έβαζε από αυτό. Αφού να φανταστείτε μας έβαλε Report στις εξετάσεις τη στιγμή που η πλειοψηφία των μαθητών δεν μπορούσε να γράψει ένα informative letter.....Ούτε FCE να δίναμε που και εκεί το Report είναι προαιρετικό!
απο την μια πλευρα το επιπεδο παραειναι υψηλο αλλα απο την αλλη ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια για επαναληψη,εμπλουτισμος γνωσεων και γιατι οχι αν ετοιμαζεσαι για proficiency?ειναι extra practice!:D:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Και εγώ αυτό σκέφτηκα..Αλλά ίσα ίσα που με συμπαθεί και η καθ. αυτή.. Αφού είχα βρει λέξεις στο Use που μας έκανε που ούτε καν ήξερα π.χ revolting, subtle, mettlesome , nimble, shrewd, resolute, ruthless, sly..Μπορώ να πω κατεβατά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Και εγώ αυτό σκέφτηκα..Αλλά ίσα ίσα που με συμπαθεί και η καθ. αυτή.. Αφού είχα βρει λέξεις στο Use που μας έκανε που ούτε καν ήξερα π.χ revolting, subtle, mettlesome , nimble, shrewd, resolute, ruthless, sly..Μπορώ να πω κατεβατά!!
και τι βαθμους σου εβαζε και ποσο της εγραψες στο τελος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Και στα 2 τετράμηνα μου είχε 20 ενω στις εξετάσεις έγραψα 19,6 δηλαδή 98/100. Στις εξετάσεις περίμενα αρκετά χαμηλότερο βαθμό. Μάλιστα ένας φίλος μου που έχει πάρει το ECPE μόλις που βγήκαμε από την αίθουσα χαρακτήρισε τα θέματα ως παλούκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Και στα 2 τετράμηνα μου είχε 20 ενω στις εξετάσεις έγραψα 19,6 δηλαδή 98/100. Στις εξετάσεις περίμενα αρκετά χαμηλότερο βαθμό. Μάλιστα ένας φίλος μου που έχει πάρει το ECPE μόλις που βγήκαμε από την αίθουσα χαρακτήρισε τα θέματα ως παλούκια!
σε εμας παντωςακομα και στην τριτη το πολυ το επιπεδο να ειναι β2 η' το πολθυ γ1!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Εγώ επίσης με αυτή τη καθ. έχω δει κάτι κουλά..Π.χ ότι κάνει στη Γ Λυκείου C1+,C2 και απορώ αν την καταλαβαίνει κανείς! Αφού στο διαγνωστικό της Α Λυκείου για να της έγραφες πάνω από 15 έπρεπε να είχες πάρει τουλάχιστον το FCE!!! Αυτά που έβαλε ήταν στην ουσία ένα ολόκληρο Use of English C2 Level χωρίς το τελευταίο μέρος με τα κείμενα δηλαδή και τις περιλήψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εγώ επίσης με αυτή τη καθ. έχω δει κάτι κουλά..Π.χ ότι κάνει στη Γ Λυκείου C1+,C2 και απορώ αν την καταλαβαίνει κανείς! Αφού στο διαγνωστικό της Α Λυκείου για να της έγραφες πάνω από 15 έπρεπε να είχες πάρει τουλάχιστον το FCE!!! Αυτά που έβαλε ήταν στην ουσία ένα ολόκληρο Use of English C2 Level χωρίς το τελευταίο μέρος με τα κείμενα δηλαδή και τις περιλήψεις!
μωρε μπορει να το κανει για να μην υποβαθμιζεται το μαθημα της και να το σεβονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,488 μηνύματα.
Εγώ στο δημοτικό, είχα τα Funway, βέβαια τη σχολική χρονιά 2009-2010 τα άλλαξαν.

Τη σειρά funway, πολύ την πήγαινα. Βέβαια, είχαμε πολύ καλή δασκάλα, μου άρεσαν αρκετά, σε σημείο τα βιβλία του φροντιστηρίου να είναι χάλια (In Touch:sick:). Κατά τη γνώμη μου, είναι θέμα καθηγητή και όχι βιβλίων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Του γυμνασίου δεν είναι καθόλου καλύτερα.. Εγώ είμαι στο προχωρημένο τμήμα και κάνουμε το "think teen" για τους προχωρημένους. Το θέμα είναι πως όλοι στο σχολείο (ακόμα και οι αρχάριοι) κάνουν τις εκδόσεις των προχωρημένων και τις καταλαβαίνουν ακριβώς επειδή τα βιβλία αυτά προορίζονται για τους προχωρημένους τις πέμπτης δημοτικού και όχι του γυμνασίου... Δηλαδή ένα παιδί Γ γυμνασίου που πάει για cpe, είναι υποχρεωμένο μαθαίνει σε αυτό το βιβλίο των και καλα προχωρημένων για τον simple past + past perfect; Δηλαδή το βιβλίο των αρχαρίων πως είναι ; I am , you are, he is, she is, we are, you are, they are?? This is a cat and this is a dog?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Σβήστηκε το σχόλιο μου :S Δεν πειράζει, το ξαναγράφω. Λέω ότι τα βιβλία του Γυμνασίου είναι χειρότερα. Τώρα που πήγαινα στην Β γυμνασίου, όλα τα παιδιά έκαναν το βιβλίο των προχωρημένων (ακόμα και οι αρχάριοι). Ακριβώς επειδή το βιβλίο αυτό προορίζεται για τους προχωρημένους της πέμπτης δημοτικού και όχι της Β γυμνασίου. Μα καλά , είναι δυνατόν ένα παιδί που προορίζεται για Γ1 και Γ2 στα τμήματα των προχωρημένων να είναι αναγκασμένο να κάνει αυτό το βιβλίο που μιλάει για simple past , past perfect, ect.? Δηλαδή, είτε μου δώσετε το βιβλίο της τετάρτης δημοτικού είτε το "think teen" (που μόνο teen δεν είναι) του οργανισμου , το ίδιο μου κάνει. Δηλαδή ένα παιδί το οποίο θέλει να μάθει αγγλικά χωρίς φροντιστήρια και ιδιαίτερα, είναι αναγκασμένο να κάνει για 10 χρόνια τον past simple, present continuous, etc? Απλώς το κακό είναι ότι όλοι οι καθηγητές/καθηγήτριες των αγγλικών στα σχολεία είναι πεπεισμένοι ότι οι μαθητές δεν χρειάζονται ιδιαίτερη εξάσκηση αφού όλοι κάνουν φροντιστήρια και ιδιαίτερα... Μέγα λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top