Ανίκανοι και επικίνδυνοι γονείς

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ναι,αλλά ας μην ξεχνάμε ότι η κάθε οικογένεια έχει τα προβλήματά της. Δεν είναι όλα ρόδινα. Και οι περισσότερες οικογένειες που δείχνει η συγκεκριμένη εκπομπή είναι πολύτεκνες,ο ένας γονέας δουλεύει,το βάρος πέφτει στον άλλον,προβλήματα σχέσης κτλ κτλ. Η κάθε οικογένεια ξεκινάει από τους γονείς. Τώρα αν αυτοί είναι ανίκανοι να επικοινωνήσουν μεταξύ τους δεν νομίζω ότι θα καταφέρουν να αναθρέψουν σωστά τα παιδιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ντάξει και μένα δούλευαν κι οι 2 για ώρες συν το ότι δεν υπήρχε καμία επικοινωνία μεταξύ τους.
Ήξεραν όμως πως να μου φερθούν και πως να μου δείξουν ότι κάτι κάνω λάθος και πρέπει να το αλλάξω, ΜΟΝΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ναι αλλα εκεί έχουν να κάνουν με 4-5 παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο το ένστικτο. Δεν υπάρχει καμία λογική και κανονικότητα στον τρόπο που μεγαλώνουν τα παιδιά στις μοντέρνες κοινωνίες. Σε κάθε οικογένεια που γνωρίζω, άλλες σε μικρό, άλλες σε μεγάλο βαθμό, εγώ βλέπω ότι θα ήταν καλύτερο να έπαιρναν τη γνώμη κάποιου ειδικού σε συστηματική βάση. Κι εννοώ ψυχολόγο, κοινωνικό λειτουργό, οικογενειακό σύμβουλο κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Αα την έχω δει κι εγώ την εκπομπή κάμποσες φορές, και αναρωτιέμαι πόσο -συγνωμη κιόλας- ανίκανοι για να μην πω μ@λ@κ3ς μπορούν να γίνουν ορισμένοι.. γονείς.
..αν μπορούνξ να αποκαλούνται γονείς..

Μία φορά είχα δει έναν πατέρα να ενθαρρύνει τον 6χρονο νομίζω γιο του να χτυπάει τους άλλους, και κάποια στιγμή έλεγε "εντάξε.. αγόρι είναι.. λογικό είναι και πρέπει να βαράει τους άλλους.. δεν θα μου άρεσε να φοβάται ο γιος μου να χτυπάει τους άλλους.":wow:
Ρε φρίκαρα τελείως!

Και δυσκολεύομαι - δεν θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν τέτοιοι γονμείς στις μέρες μας..

Και πες οκέη.. αυτοί φώναξαν μία επαγγελματία νταντά να τους βοηθήσει.. αλλά οι άλλοι?..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Να μια καλή άποψη:)
-----------------------------------------
Για μιβ αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, κοίτα, ως πατέρας, αν είναι να γίνει το παιδί χαλβάς και να τις τρώει, καλύτερα να μη φοβάται να τις ρίχνει, κι εγώ το πιστεύω αυτό, αλλά αφού και οι δύο είναι ακραίες περιπτώσεις θα υπάρχει και μια μέση οδός...
-----------------------------------------
*Εννοώ αν ήμουν πατέρας, προς το παρόν δεν έχω παιδιά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Ναι, κοίτα, ως πατέρας, αν είναι να γίνει το παιδί χαλβάς και να τις τρώει, καλύτερα να μη φοβάται να τις ρίχνει, κι εγώ το πιστεύω αυτό, αλλά αφού και οι δύο είναι ακραίες περιπτώσεις θα υπάρχει και μια μέση οδός...
Θα συμφωνήσω!Κι εγώ αυτό λέω στο αδερφάκι μου.:D''Όποιος σε πειράζει και σε κτυπάει να του παίζεις ένα μπουνίδι στη μούρη.'' ή ''Αν σε πειράξει κανένα εκτάκι να μου το πεις να του σπάσω τη μούρη''.:PΣτο δημοτικό επιβιώνει όποιος δε φοβάται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ σε αυτό.:/
Δηλαδή γιατί να χώσει στο άλλο παιδάκι μπουνιά για να λυθεί το θέμα και να μην μάθει από μικρό να είναι αδιάφορο σε βλαμμένα που μπαίνουν και το παίζουν μπροστά του νταήδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί θα τον περνάνε για μ@λ@κ@ και μεταξύ μας, θα είναι κιόλας. Στη ζωή για να μη σε καβαλάνε πρέπει να μην αφήνεις περιθώριο σε κανέναν. Δυστυχώς ή ευτυχώς, έτσι πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Καλά ναι..αλλά με ένα μέτρο.Όχι με μπουνιές και ξύλο από ηλικίες δημοτικού.
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να μην σε καβαλάνε, και αυτό το ανακαλύπτει μόνος του ο καθένας.
Το ξύλο και η βία δεν είναι η μοναδική λύση στα παιδιά.Καήκαμε αν μαθαίνουν από τώρα, ότι όποιος τους κοροιδεύει και τους πειράζει, πρέπει να του μαυρίζουν την μούρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συμβολικό είναι...Ως παιδιά θα παίζουν ξύλο, ως ενήλικες θα πετάνε μια σπόντα και θα κλείνουν στόματα. Πάντως η "αδιαφορία" και η "ανωτερότητα" αναφέρονται σε μια ιδανική (ανύπαρκτη) κοινωνία. Σε πραγματικές συνθήκες όποιο στόμα τολμάει να σε προσβάλλει πρέπει να βουλώνεται. Διαφορετικά σήμερα σε δουλεύουν στο σχολείο, αύριο στο στρατό και μεθαύριο στη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν λέω όχι στο τελευταίο.Φυσικά δεν έχει κανείς το δικαίωμα να προσβάλει κανέναν.Σε οποιαδήποτε ηλικία. Απλά κατά την γνώμη μου η προσέγγιση πρέπει να γίνεται διαφορετικά.Το ξύλο σε ακραίες περιπτώσεις ναι..Μόνο ξέροντας πως είναι λάθος. Και δεν είναι η λύση για κάθε πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ σε αυτό.:/
Δηλαδή γιατί να χώσει στο άλλο παιδάκι μπουνιά για να λυθεί το θέμα και να μην μάθει από μικρό να είναι αδιάφορο σε βλαμμένα που μπαίνουν και το παίζουν μπροστά του νταήδες;

Κοίτα Δέσποινα έχεις δίκιο..Δεν είναι κι ότι καλύτερο να δέρνονται τα πιτσιρίκια.Αλλά απο την άλλη όσο κι αν αγνοείς τέτοιες συμπεριφορές(χτυπήματα στα διαλείμματα,''δε θα σε έχω φίλο'',κοροΐδεμα κτλ) ορισμένες φορές δεν αντέχονται.Έτσι και καταλάβουν οτι δεν αντιδράς και απλά απαξιείς σου κάνουν τη ζωή κόλαση.:(Θυμάμαι στη πρώτη δημοτικού ήταν μια συμμαθήτρια μου που με κοροίδευε συνέχεια για το μεγάλο μου αδερφό που πήγαινε απέναντι στο γυμνάσιο.Ζήλευε επειδή ερχόταν και μου έφερνε διάφορα τα διαλείμματα και μου έλεγε :''Ετσι και ξαναμιλήσεις στον αδερφό σου δε θα σε ξαναπαίξουμε'' (ήταν η ''αρχηγός'') ή ήθελε να της κάνω τις ασκήσεις στα μαθηματικά γιατί αλλοίως ''θα με έβγαζε απο την ομάδα''..Μου έκανε τη ζωή πατίνι.Δεν ήθελα να πηγαίνω σχολείο.Η μητέρα μου είχε πει στη δασκάλα οτι με ενοχλούσε αλλά τίποτα.Μια μέρα λοιπόν μου είπε μια βαριά κουβέντα για τον αδερφό μου(Σπυριδούλα γυναικούλα,νια,νια:P).Δε ξέρω τι έπαθα τότε.Την πιάνω με όλη μου την δύναμη απο το λαιμό και την κολλάω στο πίνακα:''Έτσι και ξαναπείς παλιομ@λ@κισμένη τίποτα για τον αδελφό μου θα σε πνίξω''.Κατατρόμαξε.Είχε συνηθίσει να πετάει τις κακίες και εγώ να σκύβω το κεφάλι.Μετά βέβαια είπε στη κυρία οτι την έδειρα και με έβαλε τιμωρία.Τουλάχιστον δε τόλμησε να με ξαναπειράξει.Μου μιλούσε μέλι γάλα και με ήθελε στην ''ομάδα'' της.Τώρα ομως δεν την ήθελα εγώ.Μάζεψα όσες κοπέλες δεν χώνευε και κάναμε δική μας ''ομαδα''.:D

βγήκα λίγο οφ ή μου φαίνεται;:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω παντως ειμαι εντελως κατα της βιας. :P Ακομα και οταν με προσβαλλουν, απλα αδιαφορω (και ξερω οτι δεν ειναι το καλυτερο, απλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο). Προσωπικα, παρολο που εχω γονεις αρκετα μικρους σε ηλικια πιστευω οτι δεν θα μπορουσαν να με μεγαλωσουν καλυτερα. Μονο που θα ηθελα να ειμαι λιγο πιο δυναμικος χαρακτηρας, αλλα σ' αυτο δεν νομιζω να παιζει ρολο μονο η ανατροφη, ειναι και εμφυτο. :P

Θεωρω οτι δεν γεννιεται κανεις γνωριζοντας πως να μεγαλωσει ενα παιδι. Παιζει ρολο το ενστικτο, το αισθημα ευθυνης, οι ισορροπιες που πρεπει να κρατησεις με το παιδι και παρα πολλα αλλα... Αυτα που περιγραφει ο Crook στην αρχη βεβαια ειναι εντελως ακραιες περιπτωσεις που δεν τις συναντας καθε μερα (θελω να πιστευω τουλαχιστον :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ντομένικα, και εμένα μου τα έχουν κάνει αυτά. Δεν κορόιδευαν κανέναν άλλον, αλλά εμένα. Ναι στεναχωριόμουν πολύ αλλά τους έγραψα απλά.Έμαθα πως από παντού θα με χτυπάνε γιατί δεν τους μοιάζω(ακόμα και στο δημοτικό). Μεγαλώνοντας έμαθα να τους χειρίζομαι με τα λόγια μου. Με τις λέξεις που χρησιμοποιούσα, το βλέμμα μου.Καταλαβαίνεις τι λέω;
Σε αυτό που είμαι κάθετη, είναι το να μαθαίνουν τα παιδιά από την οικογένεια τους την βία.Δηλαδή να έρθει το 7χρονο και να σου πει " με πειράζουν :'('' και η επόμενη απάντηση είναι αν σε χτυπάει κάνε το ίδιο, είναι τρελό.Να δείξει τι ένα παιδί;;
Το μόνο που δείχνει είναι τι οικογένεια υπάρχει από πίσω.
Το να μαθαίνει να χρησιμοποιεί βία ένα παιδί είναι άσχημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Τη βλεπω κι εγω περιστασιακα την εκπομπη, οταν πεφτω πανω της σε κανα ζαπινγκ δηλαδη.
Ειναι απιστευτο. Βλεπεις το παιδακι να κοπανιεται και να σφαδαζει απο το κλαμα πανω στην καρεκλα του επειδη δεν του αρεσει ο αρακας και η μαμα του να το παρακαλαει, το παιδακι να βριζει πολυ ασχημα(5-6 χρονων εν τω μεταξυ) και τελικα η μαμα να του κανει κατι αλλο για φαι.
Παιδια που χειραγωγουν στο επακρο τους γονεις τους, ή γονεις-ανερχομενοι αδολφοι.
Κανει μια αταξια το παιδακι και το κλειδωνει στο δωματιο του για μια μερα, χωρις φαι και τετοια.
Ανικανοι ανθρωποι, να εχουν 4χρονα να τσιριζουν γυρω τους και 2 μωρα να κοιμουνται στην κουνια.
Αφου δεν μπορεις ρε φιλος να κουμανταρεις ουτε το ενα, τι τα θες τα 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Είναι ωραία η διαδικασία. :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Ντομένικα, και εμένα μου τα έχουν κάνει αυτά. Δεν κορόιδευαν κανέναν άλλον, αλλά εμένα. Ναι στεναχωριόμουν πολύ αλλά τους έγραψα απλά.Έμαθα πως από παντού θα με χτυπάνε γιατί δεν τους μοιάζω(ακόμα και στο δημοτικό). Μεγαλώνοντας έμαθα να τους χειρίζομαι με τα λόγια μου. Με τις λέξεις που χρησιμοποιούσα, το βλέμμα μου.Καταλαβαίνεις τι λέω;
Σε αυτό που είμαι κάθετη, είναι το να μαθαίνουν τα παιδιά από την οικογένεια τους την βία.Δηλαδή να έρθει το 7χρονο και να σου πει " με πειράζουν :'('' και η επόμενη απάντηση είναι αν σε χτυπάει κάνε το ίδιο, είναι τρελό.Να δείξει τι ένα παιδί;;
Το μόνο που δείχνει είναι τι οικογένεια υπάρχει από πίσω.
Το να μαθαίνει να χρησιμοποιεί βία ένα παιδί είναι άσχημο.

Καταλαβαίνω.. έχεις δίκιο.Η βία δεν είναι σωστή λύση..Ούτε όμως και το να δέχεσαι τόσες προσβολές και ξύλο παθητικά μου φαίνεται αρκετά καλό.Να τους γράφεις ωραία.Συμφωνώ και το κάνω μάλιστα σχεδόν πάντα.Αλλά μέχρι πιο σημείο;Υπάρχουν και όρια.Κάποια στιγμή δεν αντέχεις άλλο.Γι'αυτο δε θεωρώ και τόσο τραγικό να γυρίσει μια ανάποδη το αδερφάκι μου πχ σε κάποιον που το σπαει στο ξύλο κάθε μέρα για να σταματήσει να το πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Καλά ναι..αλλά με ένα μέτρο.Όχι με μπουνιές και ξύλο από ηλικίες δημοτικού.
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να μην σε καβαλάνε, και αυτό το ανακαλύπτει μόνος του ο καθένας.
Το ξύλο και η βία δεν είναι η μοναδική λύση στα παιδιά.Καήκαμε αν μαθαίνουν από τώρα, ότι όποιος τους κοροιδεύει και τους πειράζει, πρέπει να του μαυρίζουν την μούρη.

Συμφωνώ.
Εγώ πάλι έκανα το άλλο (εκπληκτικά μακροπρόθεσμα αποτελέσματα): τους κορόιδευα πίσω, σε σημείο να τους εκνευρίζω τόσο, ώστε να θέλουν να με χτυπήσουν. Κατά μια περίεργη σύμπτωση, η ώρα εκείνη συνέπιπτε με την ώρα που πήγαινε να μπει ο δάσκαλος στην τάξη. Οπότε άντε μια φορά, άντε δυο φορές, στο τέλος ο δάσκαλος τον μάλωνε άσχημα και δεν ξανάκανε τίποτα.:D

Συμβολικό είναι...Ως παιδιά θα παίζουν ξύλο, ως ενήλικες θα πετάνε μια σπόντα και θα κλείνουν στόματα. Πάντως η "αδιαφορία" και η "ανωτερότητα" αναφέρονται σε μια ιδανική (ανύπαρκτη) κοινωνία. Σε πραγματικές συνθήκες όποιο στόμα τολμάει να σε προσβάλλει πρέπει να βουλώνεται. Διαφορετικά σήμερα σε δουλεύουν στο σχολείο, αύριο στο στρατό και μεθαύριο στη δουλειά.

Σε προσβάλλει. Ε και; Τί σε νοιάζει εσένα; Στην τελική, στον εαυτό του κάνει κακό.

Κοίτα Δέσποινα έχεις δίκιο..Δεν είναι κι ότι καλύτερο να δέρνονται τα πιτσιρίκια.Αλλά απο την άλλη όσο κι αν αγνοείς τέτοιες συμπεριφορές(χτυπήματα στα διαλείμματα,''δε θα σε έχω φίλο'',κοροΐδεμα κτλ) ορισμένες φορές δεν αντέχονται.Έτσι και καταλάβουν οτι δεν αντιδράς και απλά απαξιείς σου κάνουν τη ζωή κόλαση.:(Θυμάμαι στη πρώτη δημοτικού ήταν μια συμμαθήτρια μου που με κοροίδευε συνέχεια για το μεγάλο μου αδερφό που πήγαινε απέναντι στο γυμνάσιο.Ζήλευε επειδή ερχόταν και μου έφερνε διάφορα τα διαλείμματα και μου έλεγε :''Ετσι και ξαναμιλήσεις στον αδερφό σου δε θα σε ξαναπαίξουμε'' (ήταν η ''αρχηγός'') ή ήθελε να της κάνω τις ασκήσεις στα μαθηματικά γιατί αλλοίως ''θα με έβγαζε απο την ομάδα''..Μου έκανε τη ζωή πατίνι.Δεν ήθελα να πηγαίνω σχολείο.Η μητέρα μου είχε πει στη δασκάλα οτι με ενοχλούσε αλλά τίποτα.Μια μέρα λοιπόν μου είπε μια βαριά κουβέντα για τον αδερφό μου(Σπυριδούλα γυναικούλα,νια,νια:P).Δε ξέρω τι έπαθα τότε.Την πιάνω με όλη μου την δύναμη απο το λαιμό και την κολλάω στο πίνακα:''Έτσι και ξαναπείς παλιομ@λ@κισμένη τίποτα για τον αδελφό μου θα σε πνίξω''.Κατατρόμαξε.Είχε συνηθίσει να πετάει τις κακίες και εγώ να σκύβω το κεφάλι.Μετά βέβαια είπε στη κυρία οτι την έδειρα και με έβαλε τιμωρία.Τουλάχιστον δε τόλμησε να με ξαναπειράξει.Μου μιλούσε μέλι γάλα και με ήθελε στην ''ομάδα'' της.Τώρα ομως δεν την ήθελα εγώ.Μάζεψα όσες κοπέλες δεν χώνευε και κάναμε δική μας ''ομαδα''.:D

βγήκα λίγο οφ ή μου φαίνεται;:hmm::P

Λίγο:P.

Εγω παντως ειμαι εντελως κατα της βιας. :P Ακομα και οταν με προσβαλλουν, απλα αδιαφορω (και ξερω οτι δεν ειναι το καλυτερο, απλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο). Προσωπικα, παρολο που εχω γονεις αρκετα μικρους σε ηλικια πιστευω οτι δεν θα μπορουσαν να με μεγαλωσουν καλυτερα. Μονο που θα ηθελα να ειμαι λιγο πιο δυναμικος χαρακτηρας, αλλα σ' αυτο δεν νομιζω να παιζει ρολο μονο η ανατροφη, ειναι και εμφυτο. :P

Θεωρω οτι δεν γεννιεται κανεις γνωριζοντας πως να μεγαλωσει ενα παιδι. Παιζει ρολο το ενστικτο, το αισθημα ευθυνης, οι ισορροπιες που πρεπει να κρατησεις με το παιδι και παρα πολλα αλλα... Αυτα που περιγραφει ο Crook στην αρχη βεβαια ειναι εντελως ακραιες περιπτωσεις που δεν τις συναντας καθε μερα (θελω να πιστευω τουλαχιστον :P).

Κι εγώ το ίδιο. Από την άλλη, δεν ξέρεις τί γίνεται στο σπίτι του καθενός.

Ντομένικα, και εμένα μου τα έχουν κάνει αυτά. Δεν κορόιδευαν κανέναν άλλον, αλλά εμένα. Ναι στεναχωριόμουν πολύ αλλά τους έγραψα απλά.Έμαθα πως από παντού θα με χτυπάνε γιατί δεν τους μοιάζω(ακόμα και στο δημοτικό). Μεγαλώνοντας έμαθα να τους χειρίζομαι με τα λόγια μου. Με τις λέξεις που χρησιμοποιούσα, το βλέμμα μου.Καταλαβαίνεις τι λέω;
Σε αυτό που είμαι κάθετη, είναι το να μαθαίνουν τα παιδιά από την οικογένεια τους την βία.Δηλαδή να έρθει το 7χρονο και να σου πει " με πειράζουν :'('' και η επόμενη απάντηση είναι αν σε χτυπάει κάνε το ίδιο, είναι τρελό.Να δείξει τι ένα παιδί;;
Το μόνο που δείχνει είναι τι οικογένεια υπάρχει από πίσω.
Το να μαθαίνει να χρησιμοποιεί βία ένα παιδί είναι άσχημο.

Yep. Ειδικά στο Γυμνάσιο, όταν πια το μυαλό τους αρχίζει να παίρνει μπροστά (γιατί οι περισσότεροι που κοροϊδεύουν είναι και οι πιο μπουμπούνες), καταλαβαίνουν περισσότερο αυτό που τους λες.

Τη βλεπω κι εγω περιστασιακα την εκπομπη, οταν πεφτω πανω της σε κανα ζαπινγκ δηλαδη.
Ειναι απιστευτο. Βλεπεις το παιδακι να κοπανιεται και να σφαδαζει απο το κλαμα πανω στην καρεκλα του επειδη δεν του αρεσει ο αρακας και η μαμα του να το παρακαλαει, το παιδακι να βριζει πολυ ασχημα(5-6 χρονων εν τω μεταξυ) και τελικα η μαμα να του κανει κατι αλλο για φαι.
Παιδια που χειραγωγουν στο επακρο τους γονεις τους, ή γονεις-ανερχομενοι αδολφοι.
Κανει μια αταξια το παιδακι και το κλειδωνει στο δωματιο του για μια μερα, χωρις φαι και τετοια.
Ανικανοι ανθρωποι, να εχουν 4χρονα να τσιριζουν γυρω τους και 2 μωρα να κοιμουνται στην κουνια.
Αφου δεν μπορεις ρε φιλος να κουμανταρεις ουτε το ενα, τι τα θες τα 4.

Δε θα μου έκανε εντύπωση αν είναι και ανερχόμενοι Fritzls.

Είναι ωραία η διαδικασία. :crazy:

Υπάρχουν και προφυλάξεις, κατά λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top