Έννοιες αντίθετες

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Crook, αγάπη και μίσος μαζί? Μιλάμε για το overall, όχι για ένα on-the-spot. Παράδειγμα, αγαπάς την μητέρα σου, αλλά άμα σου αρχίζει τα κλασσικά (κήρυγμα...) μπορεί να σου έρχεται να την πετάξεις από το παράθυρο (λέμε τώρα).:P
Αυτό είναι στιγμιαίο. Αλλιώς proof demanded, πες μου παράδειγμα όπου υπάρχει αγάπης και μίσος μαζί.

Δε μίλησα για κάτι στιγμιαίο. Το παράδειγμα που ανέφερες, δεν έχει να κάνει με μίσος, αλλά με θυμό/εκνευρισμό.

Η συνύπαρξη της αγάπης και του μίσους υφίσταται κυρίως όταν κάποιο άτομο που είναι πολύ στενά δεμένο με σένα σου κάνει κάτι κακό. Δε μπορώ να σου φέρω κάποιο προσωπικό παράδειγμα, γιατί δεν έχω ριχτεί με τα μούτρα στη βιοπάλη, αλλά από διηγήσεις και από την ψυχολόγηση ορισμένων ατόμων, μπορώ να πω ότι έχω εξάγει το συμπέρασμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δε μίλησα για κάτι στιγμιαίο. Το παράδειγμα που ανέφερες, δεν έχει να κάνει με μίσος, αλλά με θυμό/εκνευρισμό.

Η συνύπαρξη της αγάπης και του μίσους υφίσταται κυρίως όταν κάποιο άτομο που είναι πολύ στενά δεμένο με σένα σου κάνει κάτι κακό. Δε μπορώ να σου φέρω κάποιο προσωπικό παράδειγμα, γιατί δεν έχω ριχτεί με τα μούτρα στη βιοπάλη, αλλά από διηγήσεις και από την ψυχολόγηση ορισμένων ατόμων, μπορώ να πω ότι έχω εξάγει το συμπέρασμα αυτό.


Προσωπικά θεωρώ πως συνύπαρξη αντίθετων εννοιών δεν μπορεί να υφίσταται διότι πολύ απλά η αλληλεπίδραση τους αλλά και η άμεση επιρροή τους στο άτομο που τις ασκεί, τις πιστεύει ή τις υποστηρίζει μπορεί να επιφέρει ακραία (συνήθως τραγικά) αποτελέσματα. Στηριζόμενη στο παράδειγμα που έφερε ο Αλέξανδρος, μπορώ να πω (να γράψω καλύτερα:P) πως το μίσος ξεκινά όταν τελειώσει η αγάπη και το αντίστροφο φυσικά. Βέβαια το θέμα από μόνο του έχει πολλές οπτικές γωνίες και είναι καθαρά υποκειμενικός ο τρόπος συζήτησής του καθώς και ο τρόπος παράθεσης των πεποιθήσεων ή απλά απόψεων του καθενός μας. Δράττοντας την ευκαιρία θα ήθελα να αποδώσω τα συγχαρητήρια μου στο δημιουργό του θέματος μιας και είναι από τα ελάχιστα θέματα στα οποία μπορεί να αναπτυχθεί εποικοδομητικός διάλογος μεταξύ των μελών.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δράττοντας την ευκαιρία θα ήθελα να αποδώσω τα συγχαρητήρια μου στο δημιουργό του θέματος μιας και είναι από τα ελάχιστα θέματα στα οποία μπορεί να αναπτυχθεί εποικοδομητικός διάλογος μεταξύ των μελών.:no1:

ευχαριστώ για την στήριξη :)

Βέβαια το θέμα από μόνο του έχει πολλές οπτικές γωνίες και είναι καθαρά υποκειμενικός ο τρόπος συζήτησής του καθώς και ο τρόπος παράθεσης των πεποιθήσεων ή απλά απόψεων του καθενός μας.

συμφωνώ καθ΄ένας αντιλαμβάνεται κάθε εννοια διαφορετικά π.χ. σε έναν πόλεμο η λέξεις καλός- κακός χρησιμοποιούνται διαφορετικά σε κάθε στρατοπεδο.

Ένδιαφέρουσα είναι η αποψη που αναφερθηκε στην 2 σελιδα ότι όλες αυτές οι εννοιες προυπάρχουν και συνθέτουν τους νόμους που είμαστε υποχρεωμένοι να ακολουθούμε και εμείς απλώς επινοήσαμε τις λέξεις που τις εκφράζουν.
Προκαθορισμένες σταθερές... από ποιόν όμως? Το αιώνιο ερώτημα που σύμφωνα με τις παραπάνω σταθερές δεν μπορούμε να απαντήσουμε. Έστω ότι μας έχει δημιουργήσει ο Θεός οκ και τον Θέο ποιός τον δημιούργησε? Ένας άλλος Θεός? Όχι! με αυτό το σκεπτικό καταλήγουμε και πάλι στην άπειρη επαναληψη που συναντάμε στους αριθμούς.

Ας το πάρουμε αλλίως... μας δημιούργησε ο Θεός ο οποίος προύπηρχε που προυπήρχε στο τίποτα στο κενό η στο χάος όπως λέγαν οι αρχαίοι? Άρα αφού προυπηρχε ο Θεός στο τίποτα τότε αυτο δεν ήταν τιποτα ήταν κάτι..
Ακόμα ένα αδιέξοδο που οφείλεται στο γεγονός ότι προσπαθούμε να κατανοήσουμε έννοιες που βρίσκονται πέρα από το την οριοθετημένη αντιληπτική μας ικανότητα.

σχηματικα : _______<καλο........................................κακο>_____________
οι έννοιες που ψάχνουμε βρίσκονται στην συνεχομενη γραμμη έξω απο τα <..>
*το σχήμα πολύ πετυχημενα χρησιμοποιησε δν θυμαμαι ποιος στν πρωτη σελιδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δε μπορώ να σου φέρω κάποιο προσωπικό παράδειγμα, γιατί δεν έχω ριχτεί με τα μούτρα στη βιοπάλη, αλλά από διηγήσεις και από την ψυχολόγηση ορισμένων ατόμων, μπορώ να πω ότι έχω εξάγει το συμπέρασμα αυτό.
Ε, τότε -έστω- σκαρφίσου ένα, ρέι.:D
Πες μου κάποιο παράδειγμα...έστω και φανταστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε, τότε -έστω- σκαρφίσου ένα, ρέι.:D
Πες μου κάποιο παράδειγμα...έστω και φανταστικό.

Είμαι δεμένος με τον/την Χ, Υ, από μικρή ηλικία, ή έστω από μια Α, Β ηλικία.

Έχουμε περάσει μπόρες και φουρτούνες μαζί, ηλιόλουστες και βροχερές μέρες, στηρίζοντας ο ένας τον άλλο. Μπορεί, ακόμη, να έχουμε σώσει και τη ζωή του άλλου. Έχουμε λοιπόν περάσει τα άπαντα. Και μια ωραία πρωΐα, ανακαλύπτεις ότι αυτός ο κάποιος/κάποια διατηρεί σχέση με το δικό σου σύντροφο (σενάριο για Hollywood:P). Ή, ότι ο τυπάς/τύπισσα εκείνος/εκείνη σκότωσε κάποιον δικό σου που αγαπούσες πολύ. Σε μαχαίρωσε πισώπλατα. Τον μισείς, λοιπόν, επειδή κατέστρεψε την αγάπη σου. Τον αγαπάς, διότι πολύ απλά, οι προηγούμενες αναμνήσεις σου δε μπορούν να ξεχαστούν. Αυτό θα ισχύει πολύ πιο πολύ, όταν ο Χ, Υ είναι ο συντροφός σου και σε έχει παρατήσει για κάποιον άλλο. Συχνά, ο παθών δε μπορεί να ξεχωρίσει την αγάπη από το μίσος. Τα νιώθει διάχυτα μέσα του.

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τη χαρμόλυπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Κι όταν χρειαστεί να σώσεις την ζωή του τι θα κάνεις? Θα πας ή όχι? Τι υπερισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συχνά, ο παθών δε μπορεί να ξεχωρίσει την αγάπη από το μίσος.

Η ερώτηση θα έπρεπε να είναι: Θα τον σώσεις, ή θα κάνεις ακόμη πιο βέβαιο το θάνατό του; Όταν δεν είσαι σίγουρος, δεν είσαι σε θέση να λάβεις κάποια απόφαση, άρα δεν κάνεις τίποτα, αφού, στην περίπτωση αυτή, δε μπορεί ο άνθρωπος να διαχωρίσει την αγάπη από το μίσος. Γι' αυτό λένε, εξάλλου, ότι πρόκειται για δύο πλευρές του ίδιου νομίσματος. Ή μπορεί να αποτελεί έμπνευση της στιγμής. U never know.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Κοίτα, δεν λέω πως αυτό που λες δεν έχει γίνει (ε, δε μπορεί!), αλλά μέχρι να γνωρίσω κάποιον (ή να έρθω εγώ...αμάν...) που ήταν σ' αυτή την θέση δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα. :-\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Καλό-Κακό, Θεός-Διάβολος, Δικαιοσύνη-Αδικία, Σωστό-Λάθος, Ηθικό-Ανήθικο, Όμορφο-Άσχημο, Αγάπη-Μίσος............ έννοιες αντίθετες, ασύμπτωτες και αντικρουόμενες. Σε τί χρησιμεύουν? Μήπως αυτά τα ζεύγη λέξεων που υπάρχουν στην γλώσσα υπάρχουν για να οριοθετούν την περιορισμένη αντιληπτική μας ικανότητα και την έλλειψη κατανόησης για τον κόσμο που ζούμε?

νιώθετε τον προβληματισμό μου?

Θετικη ειμαι.
Με φιλοσοφικές και υπαρξιακές έμφυτες ανησυχιες... :P τον γερμανό που αναφέρεις δν τον ξέρω..
Χάνεται όμως το νόημα. Έγω αναρωτήθηκα αν όλες αυτές οι έννοιες που χρησιμοποιούμε οριοθετούν το εύρως κινήσεων μας δηλαδή ποιος μπορεί να φανταστεί κάτι που δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό ούτε κάτι ενδιάμεσο?

Εννοείται οτι υπάρχει ενδιάμεσο. Το θέμα είναι 1)ότι αυτό το ενδιάμεσο ορίζεται από αυτές τις έννοιες οι οποίες ίσως οριοθετούν την αντιληπτική μας ικανότητα? (οπως λέω στην αρχή)
2) είναι δυνατόν να υπάρξει κάτι πέρα(όχι ανάμεσα) από αυτές τις έννοιες?

Καταρχην μπραβο για το εξαιρετικο θεμα που εθεσες προς προβληματισμο.τωρα οσον αφορα την ουσια:μου δινεις την αισθηση πως ψαχνεις μια εννοια που να μην μπορει να καταταχθει σε καποια υπαρχουσα κλιμακα αξιων...μια πραξη που να μην μπορει να ειναι καλη ή κακη πχ αλλα ουτε κ ουδετερη κοκ..σωστα?(διορθωσε με αν κανω λαθος)
λοιπον πρωτα απο ολα πρεπει να λαβουμε υποψη μας οτι καθε εννοια που υπαρχει(Καλό-Κακό, Θεός-Διάβολος, Δικαιοσύνη-Αδικία, Σωστό-Λάθος, Ηθικό-Ανήθικο, Όμορφο-Άσχημο, Αγάπη-Μίσος) ειναι δημιουργημα του ανθρωπινου νου.ο ανθρωπος εχει ορισει τι θεωρει ως κακο κ τι ως καλο.κ επειδη οι ανθρωποι διαφερουν μεταξυ τους καθε ενας εχει αλλη αποψη για το τι ειναι καλο ή τι κακο .τα παντα δηλαδη ειναι σχετικα.οι ανθρωποι δινουν απλως ενα χαρακτηρισμο σε ενα πραγμα,μια εννοια,μια πραξη κτλ . ο χαρακτηρισμος αυτος οταν ειναι αποδεκτος απο την κοινη λογικη κ τον νου της πλειοψηφιας των υπολοιπων ανθρωπων τοτε γινεται εννοια,αξια σταθερη ,κανονας,μετρο κ κλιμακα συγκρισης.οσες ιδεες πανε κοντρα σ'αυτον τον κοινο κανονα θεωρουνται παραλογες απο τους υπολοιπους..(π.χ το να σκοτωσω τον γειτονα μου οι περισσοτεροι το χαρακτηριζουν ως κατι ''κακο''..αν το θεωρω εγω ομως ''καλο'' θα θεωρηθω ''κακια δολοφονος'' γιατι το δικο μου ''καλο''ερχεται σε αντιθεση με το δικο τους)

δε ξερω αν μπορει να υπαρξει ''κατι'' που να μην ανηκει σε κανενα απο τα ηδη υπαρχοντα ''μετρικα συστηματα'' των ανθρωπων..αν υπαρχει ή αν υπαρξει πιστευω οτι θα φτιαξουμε ενα νεο ''συστημα'' που βασει αυτου του ''κατι''.

ελπιζω να μη σε μπερδεψα κ να απαντησα επι της ουσιας του προβληματισμου σου.:)

Υ.Γασχετο αλλα μου εκανε εντυπωση:δεν ειναι παραξενο που ενα συνολο συνθετα διατεταγμενων χημικων στοιχειων(εμεις) προσπαθει να κατανοησει τον ευαυτο του,το περιβαλλον κ τα δημιουργηματα του..?πως η υλη γεννα ιδεες κ πως αληθεια μοιαζουν οι ιδεες κ τα συναισθηματα..?:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τι γινεται με το απειρο?
αυτο δν εχει αντιθετη εννοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
τι γινεται με το απειρο?
αυτο δν εχει αντιθετη εννοια
Γνωρίζεις κάτι που να είναι άπειρο?

Έχω ακούσει να λένε άπειρο το σύμπαν. Αλλά μέχρι να φτάσουμε στο τέλος του δεν μπορούμε να ξέρουμε.
Άπειρους λένε και τους αριθμούς. Αυτοί όμως είναι στο μυαλό μας, γιατί η ύλη στο σύμπαν είναι περιορισμένη σε έναν συγκεκριμένο αριθμό.

Πραγματικά, είναι πολύ ενδιαφέρουσα η κουβέντα για το άπειρο.:D
(fasdag, ψήσου να ανοίξουμε θέμα.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
πωωωωωω βαριεμαιXD
ανοιξε να δουμε τι θα πουν οι μαθηματικες διανοιες και παρανοιες που εχουμε στο φορουμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παντως μπορει η υλη να ειναι περιορισμενη ή οτι αλλο θελει αλλα οι αριθμοι σαν αριθμοι..ειναι απειροι..μπορεις να μετρας οσο θελεις ...πως να το πω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε, το αντίθετο του άπειρου, δεν είναι το περιορισμένο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το περιορισμενο ειναι κατι μεσσαιο....το τιποτα ειναι το αντιθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
παντως μπορει η υλη να ειναι περιορισμενη ή οτι αλλο θελει αλλα οι αριθμοι σαν αριθμοι..ειναι απειροι..μπορεις να μετρας οσο θελεις ...πως να το πω...:P

το τιποτα δν ειναι το αντιθετο του απειρου ομως.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ίσα-ίσα που θα μπορούσαμε να πούμε ότι έχουν τόσα κοινά στοιχεία... Μάλλον ένας κύκλος δεν έχει μέση, έχει όμως κέντρο και ακτίνα:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
καπως ετσι μαλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Το άπειρο είναι man-made έννοια και σε περίπτωση που αναπτυχθεί ο εγκέφαλός μας ή αν υπάρχει κάτω ανώτερό μας (υλικό και εν ζωή, πλάσμα δηλ.) πιθανώς να μπορεί να συλλάβει το άπειρο...που δεν θα είναι άπειρο για εκείνο(ν)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Ανάμεσα στο 0 και το 1 υπάρχουν άπειρα υποπολαπλάσια όπως ακριβώς υπάρχουν και άπειροι αριθμοί. Η μοναδικότητα το μηδενός και το γεγονός οτι δεν έχει πολ/σια ή υποπολ/σια το κάνουν το αντίθετο του απειρου. Λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top