στρατός-σπουδές

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι τρίτος έτος σε φυσικό τμήμα. Επειδή δεν έχω καμία όρεξη για διάβασμα σκέφτηκα να πάω στρατό και όταν γυρίσω να συνεχίσω για το τέταρτο έτος.Θα κάνω εξάμηνη θητεία και θα έχω και φοιτητικές άδειες.Ποια η γνώμη σας;
Τέλος, για να διακόψω την αναβολή στο σάιτ της στρατολογίας ζητάει πιστοποιητικό σπουδών εκεί τι θα βάλω; εφόσον δεν έχω τελειώσει.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Θα συνεχισεις για το 4ο ετος ομως μετα την θητεια ή θα εχεις βγει τελειως εκτος οποιου ρυθμου εχεις τωρα;
 

Hased Babis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μπάμπης Παπαθανασίου αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 380 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Ο @Panzerkampfwagen μπορεί να σε βοηθίσει.
Ευχαριστώ για την πάσα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα, είμαι τρίτος έτος σε φυσικό τμήμα. Επειδή δεν έχω καμία όρεξη για διάβασμα σκέφτηκα να πάω στρατό και όταν γυρίσω να συνεχίσω για το τέταρτο έτος.Θα κάνω εξάμηνη θητεία και θα έχω και φοιτητικές άδειες.Ποια η γνώμη σας;
Τέλος, για να διακόψω την αναβολή στο σάιτ της στρατολογίας ζητάει πιστοποιητικό σπουδών εκεί τι θα βάλω; εφόσον δεν έχω τελειώσει.
Χαίρετε! Αυτό που ζητάς γίνεται και πολύ εύκολα.

  1. Σε πρώτη φάση, θα σου συνιστούσα να κάνεις διακοπή σπουδών για στρατιωτικούς λόγους ώστε το 6μηνο που θα λείπεις να μην μετρήσει για το ν+2. Για να γίνει αυτό πρέπει να τους πας μια βεβαίωση από το στρατολογικό γραφείο (επειδή δεν θυμάμαι ποιά ακριβώς, ρώτα την γραμματεία σου). Δεν είναι υποχρεωτικό, απλά αυτό θα έκανα εγώ γιατί σε ένα τμήμα όπως το φυσικό το ένα εξάμηνο που θα λείψεις σε ενδεχόμενη διαγραφή σου λόγω ν+2 θα μπορούσε να είναι ζήτημα ζωής-θανάτου. Οι φοιτητικές άδειες δεν δίνονται υποχρεωτικά, οπότε μπορεί να μείνεις αρκετά πίσω.
  2. Στο σάιτ της στρατολογίας θα καταθέσεις πιστοποιητικό φοίτησης (ή βεβαίωση φοίτησης, όπως το λέει η γραμματεία σου) ώστε να φαίνεται ότι κατέχεις την φοιτητική ιδιότητα κατά τη διάρκεια της θητείας σου και δεν έκανες κακή χρήση αναβολής. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: αν η γραμματεία σου μπορεί να γράψει κάτω ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ, θα ήταν καλό. Αλλιώς δεν νομίζω θα πειράξει.
  3. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΔΕΝ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. Μη νομίζεις ότι επειδή θα είσαι φοιτητής θα τις πάρεις σίγουρα. Εξαρτάται σε ποιόν δ/τη θα πέσεις και σε τι κατάσταση θα βρεθεί η μονάδα. Στο λέω για να μην το δέσεις κόμπο ότι θα πηγαίνεις να δίνεις μαθήματα και ενδεχομένως η σχολή να πάει πίσω (για αυτό σου πρότεινα αναστολή σπουδών, δες το (1) ).
Μίλα με τη γραμματεία σου για να μάθεις τι χαρτιά δίνουν. Κάθε γραμματεία δίνει διαφορετικό χαρτί (η δική μου πχ. δεν μπορούσε να δώσει για στρατολογική χρήση και έπρεπε να τους πάω μετά το πτυχίο κατευθείαν).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top