kalhkardia

Νεοφερμένος

Η kalhkardia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!
Ξεκίνησα κι εγώ τη χριστουγεννιάτικη επανάληψη στη φυσική γ λυκείου και (καθώς είμαι υγείας και κολλάω στα μαθηματικά) μου προέκυψε η εξής απορία:
Σώμα εκτελεί απλή αρμονική ταλάντωση με εξίσωση ταχύτητας
U= 2,5πσυν(5πt+π/2)
Η άσκηση δίνει ότι η εξίσωση μετασχηματίζεται ως εξής :
U= --(2,5π)ημ5πt
Με ποια τριγωνομετρικη ιδιότητα προκυπτει το παραπάνω?
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Αναγωγή στο πρώτο τεταρτημόριο είναι από β λυκείου.

συν(χ+π/2) δίνει -ημ(χ).

Αν δεν σου κάνει αυτό, εφάρμοσε τη γνωστή ταυτότητα cos(a+b) = cosacosb - sinasinb, με a = 5πt και b=π/2.

Τότε έχουμε: συν(5πt+π/2) = συν(5πt)συν(π/2) - ημ(5πt)ημ(π/2) = -ημ(5πt), διότι συν(π/2) = 0 και ημ(π/2) = 1.

Συγχώρα με που δεν μπορώ να γράψω τις τριγωνομετρικές συναρτήσεις ελληνιστί, γιατί στην βιβλιογραφία γράφονται αγγλικά. Αλλά το κατανοώ γιατί προφανώς είσαι ακόμη στο λύκειο.
 

kalhkardia

Νεοφερμένος

Η kalhkardia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αναγωγή στο πρώτο τεταρτημόριο είναι από β λυκείου.

συν(χ+π/2) δίνει -ημ(χ).

Αν δεν σου κάνει αυτό, εφάρμοσε τη γνωστή ταυτότητα cos(a+b) = cosacosb - sinasinb, με a = 5πt και b=π/2.

Τότε έχουμε: συν(5πt+π/2) = συν(5πt)συν(π/2) - ημ(5πt)ημ(π/2) = -ημ(5πt), διότι συν(π/2) = 0 και ημ(π/2) = 1.

Συγχώρα με που δεν μπορώ να γράψω τις τριγωνομετρικές συναρτήσεις ελληνιστί, γιατί στην βιβλιογραφία γράφονται αγγλικά. Αλλά το κατανοώ γιατί προφανώς είσαι ακόμη στο λύκειο.
Όλα κατανοητά ευχαριστώ πάρα πολύ !!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top