Ψυχολογία vs Νομική

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τι ακριβώς ψάχνεσαι, φίλε. Στη νομική έχουμε μαθήματα όπως Δίκαιο των ΜΜΕ και σίγουρα, τουλάχιστον θεωρητικά, μαθαίνεις να έχεις μια πιο μεστή και συγκεντερωμένη σκέψη με αποτύπωση στο λόγο, αλλά αφού θες να ασχοληθείς με δημοσιογραφία καλύτερα να μπεις π.χ. στο πολιτικό τμήμα της ΝΟΠΕ. Από εκεί μπορείς π.χ. να γίνεις πολιτικός αναλυτής σε εφημερίδα, τηλεοπτικό σταθμό ή όπου αλλού. Αλλιώς πήγαινε κατευθείαν σε κάποια σχολή δημοσιογραφίας, για εμένα για να μπορέσεις να ασχοληθείς και με τον τομέα που θες περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Από την μια η ψυχολογια ειναι πολυ ενδιαφερον σαν τομεας, απο την αλλη με τη Νομικη εχεις λιγο παραπανω κυρος και μπορεις να δωσεις και στη Σχολη Δικαστικων για δικαστης η εισαγγελεας! :hmm: εγω θα εβαλα και τα δυο στο μηχανογραφικο μου, βεβαια πρωτα τη Νομικη και μετα τη ψυχολογια, και οπου περασει το παιδακι! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Νομική for ever! Για μένα τουλάχιστον είναι η τοπ σχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRns

Νεοφερμένος

Ο GeorgeRns αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ψυχολογια vote up
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wip97

Νεοφερμένος

Ο Wip97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αν αναφέρεσαι σε εμένα,όχι δεν έχω σχέση με ομογενείς και είμαι αρκετά μεγάλος να δίνω εξετάσεις πλέον.Όσες εξετάσεις ήταν να δώσω τις έχω δώσει προ πολλού.Ζώ και εργάζομαι στη Βρετανία πάνω από μια δεκαετία και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στην Ελλάδα για διακοπές.Είμαι επαγγελματίας Ψυχολόγος.

Αν έχετε ερωτήσεις για σπουδές γύρω από τη Ψυχολογία μπορώ να απαντήσω,όμως δε γνωρίζω αρκετά για το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα καθώς οι σπουδές μου στη Ψυχολογία ήταν εξ ολοκλήρου στο Λονδίνο.

Και εγω βρισκομαι στο ιδιο διλημμα. Ειμαι μεταξυ Νομικης και Ψυχολογιας. Η αληθεια ειναι οτι η ψυχολογια με ενδιαφερει πολυ περισσοτερο ως αντικειμενο απο τη νομικη , καθως ειμαι και ο ιδιος καπως ευαισθητος και πιστευω οτι η ψυχολογια θα ταιριαζε περισσοτερο στη ψυχοσυνθεση μου. Επιπλεον , εν μεσω οικονομικης κρισης , η ψυχολογια θα διευκολυνε και τους γονεις μου , καθως υπαρχει τμημα εδω στο Ρεθυμνο (Κρητη) και μαλιστα πολυ καλο απ'οσο εχω ακουσει. Αφου τελειωσω τη σχολη θα φυγω στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στην Αγγλια , οπου εχω συγγενεις. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω πως ειναι η κατασταση εκει και αν θα εχω προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης , εφοσον και ο ιδιος ζειτε και δραστηριοποιειστε εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top