Ψυχολογία στο Derre ή στο Mediterranean?

evi14

Νεοφερμένος

Η evi14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,
έκανα έρευνα για σπουδες ψυχολογίας σε ιδιωτικό κολλέγιο και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Έχει κανένας γνώμη ή έχει κάνει σπουδές σε κάποιο από αυτά για να με βοηθήσει? Έψαξα για τις αναγνωρίσεις σπουδών και σε αντίθεση με ότι έχω διαβάσει σε κάποια σχόλια στο forum, αναγνωρίζονται όπως οι σπουδές σε αντίστοιχο ελληνικό ΑΕΙ, με δικαιώματα και στο δημόσιο. Μάλιστα γνώρισα σχολική ψυχολόγο , απόφοιτη κολλεγίου, να εργάζεται κανονικά ως αναπληρώτρια σε δημόσιο λύκειο. Οπότε το δίλλημά μου είναι Ψυχολογία στο Derre ή στο Mediterranean? Επίσης μπορώ να κάνω μετά μεταπτυχιακό στο εξωτερικό με ένα τέτοιο πτυχίο??
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Αν μπορείς πέρνα σε Τμήμα Ψυχολογίας Δημόσιου ΑΕΙ, και το επίπεδο και το κύρος σίγουρα υψηλότερα ενώ οι προοπτικές από τα άλλα δύο αμβληχρές. Μάλιστα για το Deree έχω ακούσει πολύ κακές απόψεις για το επίπεδο, και φαντάσου είναι θεωρητικά από τα καλύτερα ιδιωτικά! Για το Mediterranean ούτε λόγος! Επίσης αν είστε 49 ετών δεν ξέρω τι προοπτικές έχετε αν υποθέσουμε ότι είναι τετραετής η φοίτηση κλπ και θα χρειαστείτε άδεια, εξετάσεις και επιπλέον πιστοποιήσεις! Εκτός και αν το κάνετε μονάχα για τον τίτλο σπουδών, τότε δεν εναντιώνομαι, πάντως για σοβαρές προοπτικές δεν θα πρότεινα ΚΑΝΕΝΑ!
 

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Η καλύτερη επιλογή για σπουδές στην ιδιωτική εκπαίδευση (και γενικότερα στην Ελλάδα) είναι το Webster University Athens το οποίο είναι το μοναδικό παράρτημα (Αμερικανικού) πανεπιστημίου στη χώρα.

Μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες για ψυχολογία εδώ.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,738 μηνύματα.
Γεια σου! Το επίπεδο σπουδών αυτών των κολλεγίων μπορεί να μην έχει το επίπεδο κατάρτισης ενός δημόσιου πανεπιστημίου, αλλά είναι και πάλι πολύ καλές επιλογές. Αν κάνεις μια "βόλτα" στο Linkedin, ένα τεράστιο ποσοστό ψυχολόγων έχουν προπτυχιακό σε ιδιωτικά κολλέγια. Και γνωρίζω προσωπικά πολλούς υψηλά καταρτισμένους αποφοίτους και ειδικούς. Δεν γνωρίζω ποιο από τα 2 κολλέγια είναι καλύτερο, προτείνω να επικοινωνήσεις και με τα δύο και να δεις ποιο πρόγραμμα σε εξυπηρετεί καλύτερα οικονομικά και γνωστικά, ή ποιο σου δίνει περισσότερες ευκαιρίες/δυνατότητες. Για το Derre έχω ακούσει ότι είναι πανάκριβο.
 

evi14

Νεοφερμένος

Η evi14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Η καλύτερη επιλογή για σπουδές στην ιδιωτική εκπαίδευση (και γενικότερα στην Ελλάδα) είναι το Webster University Athens το οποίο είναι το μοναδικό παράρτημα (Αμερικανικού) πανεπιστημίου στη χώρα.

Μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες για ψυχολογία εδώ.
Ευχαριστώ, θα το ψαξω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γεια σου! Το επίπεδο σπουδών αυτών των κολλεγίων μπορεί να μην έχει το επίπεδο κατάρτισης ενός δημόσιου πανεπιστημίου, αλλά είναι και πάλι πολύ καλές επιλογές. Αν κάνεις μια "βόλτα" στο Linkedin, ένα τεράστιο ποσοστό ψυχολόγων έχουν προπτυχιακό σε ιδιωτικά κολλέγια. Και γνωρίζω προσωπικά πολλούς υψηλά καταρτισμένους αποφοίτους και ειδικούς. Δεν γνωρίζω ποιο από τα 2 κολλέγια είναι καλύτερο, προτείνω να επικοινωνήσεις και με τα δύο και να δεις ποιο πρόγραμμα σε εξυπηρετεί καλύτερα οικονομικά και γνωστικά, ή ποιο σου δίνει περισσότερες ευκαιρίες/δυνατότητες. Για το Derre έχω ακούσει ότι είναι πανάκριβο.
Ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν μπορείς πέρνα σε Τμήμα Ψυχολογίας Δημόσιου ΑΕΙ, και το επίπεδο και το κύρος σίγουρα υψηλότερα ενώ οι προοπτικές από τα άλλα δύο αμβληχρές. Μάλιστα για το Deree έχω ακούσει πολύ κακές απόψεις για το επίπεδο, και φαντάσου είναι θεωρητικά από τα καλύτερα ιδιωτικά! Για το Mediterranean ούτε λόγος! Επίσης αν είστε 49 ετών δεν ξέρω τι προοπτικές έχετε αν υποθέσουμε ότι είναι τετραετής η φοίτηση κλπ και θα χρειαστείτε άδεια, εξετάσεις και επιπλέον πιστοποιήσεις! Εκτός και αν το κάνετε μονάχα για τον τίτλο σπουδών, τότε δεν εναντιώνομαι, πάντως για σοβαρές προοπτικές δεν θα πρότεινα ΚΑΝΕΝΑ!
Γνωρίζετε κατι αρνητικο για αυτα τα δυο κολλεγια?
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ευχαριστώ, θα το ψαξω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γνωρίζετε κατι αρνητικο για αυτα τα δυο κολλεγια?
Κυρίως ότι το επίπεδο των φοιτητών που έχουν δεν είναι το υψηλότερο λόγω της επιλογής η οποία δεν γίνεται με βάση τα ακαδημαϊκά κριτήρια αλλά τα οικονομικά. Οι καθηγητές ως επι το πλείστον μπορεί να είναι αξιόλογοι αλλά αν το φοιτητικό σώμα δεν έχει το απαραίτητο επίπεδο τότε και η ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών είναι η ανάλογη. Επίσης το κόστος είναι ιδιαιτέρως υψηλό, δίχως εν τέλει να αξίζει κατ' εμέ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top