Χωρίς βιβλία το Σεπτέμβριο;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,066 μηνύματα.
εγώ γύρισα τον κόσμο για να βρω τα μαθηματικά κατ/σης της Γ λυκείου
Αυτό τουλάχιστον υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή στο παιδαγωγικό ινστιτούτο...
ΚΛΙΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Αυτό τουλάχιστον υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή στο παιδαγωγικό ινστιτούτο...
ΚΛΙΚ

Ι know dear αλλά και πάλι


από τα βιβλία βρήκαν να κόψουν (αν ισχύει κάτι τέτοιο)???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Επειδή δεν ξέρω το θέμα και δεν κατάλαβα το γρίφο σου θα ήθελες να εξηγήσεις?

Εννοώ ότι δεν είναι γραμμένα σύμφωνα με τις σύγχρονες επιστημονικές και παιδαγωγικές "ρυθμίσεις" της Ε.Ε. για μια σύγχρονη ευρωπαϊκή πολυδιάστατη παιδεία. Δεν μπορεί το βιβλίο της Ιστορίας Γ' Λυκείου Γεν.Παιδείας, να είναι γραμμένο το 1970 και να διδάσκεται και σήμερα ίδιο και απαράλλαχτο με το ίδιο αναλυτικό πρόγραμμα...:)

Όλο προβλήματα αυτή η χώρα μας και άλυτα - διαιωνιζόμενα παρακαλώ. Βαρέθηκα πια...:worry: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,066 μηνύματα.
Εννοώ ότι δεν είναι γραμμένα σύμφωνα με τις σύγχρονες επιστημονικές και παιδαγωγικές "ρυθμίσεις" της Ε.Ε. για μια σύγχρονη ευρωπαϊκή πολυδιάστατη παιδεία....
Ω καίει!!! Τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Φαντάζομαι εδώ κολλάει και η ιστορία που διάβασα για το βιβλίο ιστορίας ΣΤ δημοτικού που το άλλαξαν για να είναι σύμφωνα με τις σύγχρονες οδηγίες της Ε.Ε. αλλά το πήραν πίσω γιατί φωνάζανε ο Καρατζαφέρης και οι παπάδες. (Δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι σωστά ενημερωμένος, αν κάνω λάθος σε παρακαλώ διόρθωσε με).
Όλο προβλήματα αυτή η χώρα μας και άλυτα - διαιωνιζόμενα παρακαλώ. Βαρέθηκα πια...
Το πρόβλημα δεν είναι ότι έχουμε προβλήματα, αλλά ότι έχουμε προβλήματα στα αυτονόητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Ω καίει!!! Τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Φαντάζομαι εδώ κολλάει και η ιστορία που διάβασα για το βιβλίο ιστορίας ΣΤ δημοτικού που το άλλαξαν για να είναι σύμφωνα με τις σύγχρονες οδηγίες της Ε.Ε. αλλά το πήραν πίσω γιατί φωνάζανε ο Καρατζαφέρης και οι παπάδες. (Δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι σωστά ενημερωμένος, αν κάνω λάθος σε παρακαλώ διόρθωσε με).

Ναι και ο οσιοπάτερ Άνθιμος (άτυπος αρχιεπίσκοπος) μαζί με τον γαλλομαθή Ζουράρις. Νομίζω και ο Καφετζόπουλος (ηθοποιός) με τους Οικολόγους Πράσινους (Χρυσόγελος, Τρεμόπουλος,...κ.α. μουρίτσες). Γενικά και ο Σύριζα φώναζε με τους σκληροπυρηνικούς του ΚΚΕ. Ακόμη και το Πασοκ..Δηλ., μεγάλο μέρος της αντιπολίτευσης...Στην Ελλάδα όλοι φωνάζουν...χωρίς να ξέρουν γιατί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
εκτος απο το λυκειο και στο γυμνασιο δεν πρεπει να εκδοθουν ορισμενα βιβλια(εικαστικα,τετραδιο εργασιων εικαστικων,γυμναστικης,λεξικα αρχαιας ελληνικης κ νεοελληνικηςκ.τ.λ που ποτε δεν χρησιμοποιησαμε!!!!) για να φανταστειτε το λεξικο που μας εχουν δωσει δεν το εχουμε ανοιξει καν στο σχολειο οθτε στο σπιτι γιατι ειναι αθλιο αρα ειναι ανωφελο να το εκτυπωσουν (470 σελιδες ειναι το συγκεκριμενο βιβλιο-κουμουτσα!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Γι' αυτά τα βιβλία που "προβληματίζεσαι" ξέρεις τι ετήσια πρόστημα πληρώνει η χώρα μας στην Ε.Ε.;



Τι θα κάνουν αυτοί οι πτυχιούχοι "καθηγητές" αν απολυθούν από την εκπαίδευση με το πρόσχημα του υπουργείου, ότι θα καταργηθούν τα "άχρηστα" μαθήματα; Τα πολλά μαθήματα είναι μια θέση εργασίας για επιστήμες που λόγω ανεργίας βρέθηκαν εν μια νυκτί και βαπτίσθηκαν καθηγητικές. Έχεις δει εσύ πτυχιούχο μηχανικό να θέλει να δουλέψει στην οικοδομή αν δεν βρίσκει δουλειά ως μηχανικός; Αν δεν βρεί ως μηχανικός πάει για εκπαιδευτικός. Αν δεν βρει δουλειά ως εκπαιδευτικός (με δεύτερη ανάθεση ως αναπληρωματικός), αρχίζει το εργασιακό χάος. Πρώτα εξαντλεί όλο το νεοΕλληνικό δημόσιο. Μετά το νεοΕλληνικό δημόσιο είναι το εργασιακό χάος...διότι κανείς δεν πάει οικοδομή ή να πουλήσει ντομάτες (όλοι είναι και είμαστε βουτυρόπαιδα...με μάστερς και παπλώματα)...και φοβόμαστε την δουλειά όποια και αν είναι αυτή.. ;)

Έχεις δίκιο σε κάποια πράγματα.. ΟΜΩΣ!!! Στο δικό μου τουλάχιστον λύκειο.. Επικρατεί ένα χάος.. Ενδεικτικά, 19 στους 20 καθηγητές είναι άσχετοι, δεν έχουν ιδέα πως να διδάξουν και πολλοί από αυτούς γύρω στους 10 στους 20 είναι με ψυχολογικά προβλήματα! Ολοφάνερα! Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτοί να καλύπτουν τόσο υπεύθυνες θέσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top