Χρειάζομαι συμβουλές για την πορεία των σπουδών μου

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οσον αφορα τα μαθήματα επιλογής, δεν είπα οτι παίρνοντας κάποια μαθήματα επιλογής πιστευω πως θα γίνω επιστήμονας σε αυτον τον τομέα, ουτε τα παίρνω για να δουλέψω πανω σε αυτα, ουτε απαραίτητα για να τα συνδυάσω με τα οικονομικά, αλλα επειδή απλά μου αρέσουν. Κυρίως το ρώτησα επειδή δεν θελω να αφήσω τελείως κάποια πράγματα σχετικά με την πληροφορική που με ενθουσιάζουν και με ενδιαφέρει να τα μάθω. Οπως προείπα δεν θεωρώ οτι αυτο με καθιστά μπερδεμένο ως προς το τι θέλω. Τώρα σχετικά με το ποιος απο τους, απο οτι βλέπω 3, δρόμους που εχω να ακολουθήσω ναι θα προσπαθήσω να διαλέξω αυτον που με ικανοποιεί περισσότερο και με βοηθάει να κάνω αυτο που θέλω αργότερα.
 

hl_amhxanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Εγώ προτείνω να κάτσεις στο τμήμα που είσαι ενδιαφέρον έχεις για τον κλάδο, το τμήμα είναι εκσυγχρονισμένο σε αντίθεση με το δικό μου που είναι 20 χρόνια πίσω πχ, ο τομέας που είσαι και αποκατάσταση έχει και λ7 έχει και real world problems να λύσεις που συνήθως αυτά διατηρούν το ενδιαφέρον των φοιτητών. Οι γνώσεις κλασικών οικονομικών καλές είναι αλλά δύσκολα να ασχολήθεις στη χώρα μας με κάτι ενδιαφέρον σχετικό με αυτό.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω διαβάσει τα σεντόνια πριν οπότε ζητάω προκαταβολικά συγνώμη αν επαναλάβω κάτι. Είσαι στο ΟΠΑ βλέπω, έχεις μπει σε διαλέξεις του τμήματος οικονομικής επιστήμης να σχηματίσεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη; Κάποιο μάθημα ελεύθερης επιλογής απ'το τμήμα ίσως;

Edit: Ποια μαθήματα παρακολούθησες συγκεκριμένα;
Όπως έγραψα στο αρχικό μου μήνυμα, εχω στενή σχέση με τα οικονομικά, πολλές γνώσεις πανω σε αυτά και ξέρω ακριβώς τι διδάσκεται στα περισσότερα μαθήματα. Εχω διαβάσει πολλά βιβλία, εχω ακούσει ομιλίες και εχω παρακολουθήσει διαλέξεις διαφόρων οικονομολόγων, εχω συμμετάσχει σε διαγωνισμούς και γενικά δεν πηγαίνω στα τύφλα. Στο ΟΠΑ εχω παρακολουθήσει 1 διάλεξη μακρο Ι και 1 διάλεξη δημόσιας οικονομικης Ι. Γενικά όμως δεν τίθεται ζήτημα να μην μου αρέσει σαν σχολή, απλά το πρόβλημα ειναι πως πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε 2 σχολές που μου αρέσουν, σκεπτόμενος τους στοχους μου αλλα ταυτόχρονα τις ευκαιρίες αποκατάστασης.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Οπως προείπα δεν θεωρώ οτι αυτο με καθιστά μπερδεμένο ως προς το τι θέλω
Ε αφου ξερεις τι θες , τι μας ρωτας ; Αφου γνωριζεις ηδη τι δρομο θες να χαραξεις , εχεις την εντυπωση οτι εμεις θα σε αποτρεψουμε ας πουμε ; Και να πουμε μεινε στην πληροφορικη , δεν θα γινει αυτο απο την στιγμη που εχεις παρει μια αποφαση
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε αφου ξερεις τι θες , τι μας ρωτας ; Αφου γνωριζεις ηδη τι δρομο θες να χαραξεις , εχεις την εντυπωση οτι εμεις θα σε αποτρεψουμε ας πουμε ; Και να πουμε μεινε στην πληροφορικη , δεν θα γινει αυτο απο την στιγμη που εχεις παρει μια αποφαση
Μην μπερδεύεσαι. Δεν ρώτησα σχετικά με το τι θέλω, σας είπα στο αρχικό μήνυμα τι θέλω και ζήτησα συμβουλές σχετικά με ερωτήσεις πανω στους τρόπους που μπορώ να πετύχω αυτο που θέλω. Και πήρα ικανοποιητικές απαντήσεις οπότε ευχαριστώ.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Στο ΟΠΑ πολλοί που ενδιαφέρονται για ακαδημαϊκή καριέρα ξεκινάνε με το μάστερ οικονομικής θεωρίας για να προχωρήσουν αργότερα σε διδακτορικό.

Αν θυμάμαι καλά από τότε που σπούδαζα υπήρχαν άτομα που δεν ερχόντουσαν από καθαρά οικονομικό background οπότε δεν θα έχεις θέμα να μπεις.

Άσε κιόλας που με τις γνώσεις που θα έχεις απ'το τμήμα πληροφορικής (τα μαθηματικά που κάνετε είναι αρκετά πιο απαιτητικά από αυτά του τμήματος οικονομικής επιστήμης + υπολογιστικά λογισμικά) θα ζοριστείς λιγότερο δεδομένου ότι θα ασχολείσαι συνέχεια με μοντελοποίηση το πιθανότερο. Είναι καλό το εύρος γνώσεων στην αρχή.

Αν δεν σιχαίνεσαι το τμήμα σου θα σου έλεγα να μείνεις και να το κυνηγήσεις με τον τρόπο που σου είπα, έχεις και 3 ελεύθερες επιλογές αν δεν κάνω λάθος, απ'το οικονομικό πάρε 1 μάθημα μικροοικονομικής, 1 μακροοικονομικής και 1 οικονομετρίας για να έχεις μία ιδέα και να μάθεις 2-3 βασικά πράγματα που ίσως χρειαστούν αργότερα. Μπορώ να σε βοηθήσω να επιλέξεις αν θες.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,340 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά, είσαι Πληροφορικής ΟΠΑ και θες Οικονομικής Επιστήμης ή να τα συνδυάσεις και να προχωρήσεις σε μαστεροδιδακτορικά.
Α) προπτυχιακά, πληροφορική και οικονομικοδιαχειρίση δεν είναι το ΔΕΤ; ή μία τέτοια παρόμοια κατεύθυνση σε ΟΔΕ (σε τι βαθμό τα συνδυάζει, ας πουν οι πιο ειδικοί).
Β) τελειώνεις πληροφορική στα 4 (?) έτη, μπαίνεις (κατατακτήριες?) για οικονομικής επιστήμης και κάνεις ακόμα 3 έτη (δεν ξεκινάς από την αρχή, έχεις εμπειρία από το πρώτο πτυχίο για σπουδές και να περνάς μαθήματα) και, χρονικώς, παράλληλα κάνεις και το μάστερ (λίγο πιο κουραστικό αυτό το μονοπάτι, αλλά γίνεται και νομικά επιτρέπεται) και μετά... διδακτορικό (τι ωραία που τα λέμε σε τρεις σειρές: από πρωτοετής, διδάκτορας!)
Γ) αφού θες περισσότερο τα οικονομικά, όπως λες, σκέψου για ποιο λόγο ακριβώς θες το πτυχίο πληροφορικής (αφού λες ότι δεν σε ενδιαφέρει να δουλέψεις ως πληροφορικός) και αν με αυτό (το λόγο) αξίζει τον κόπο να το φοιτήσεις για 4 χρόνια.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κατάλαβα καλά, είσαι Πληροφορικής ΟΠΑ και θες Οικονομικής Επιστήμης ή να τα συνδυάσεις και να προχωρήσεις σε μαστεροδιδακτορικά.
Α) προπτυχιακά, πληροφορική και οικονομικοδιαχειρίση δεν είναι το ΔΕΤ; ή μία τέτοια παρόμοια κατεύθυνση σε ΟΔΕ (σε τι βαθμό τα συνδυάζει, ας πουν οι πιο ειδικοί).
Β) τελειώνεις πληροφορική στα 4 (?) έτη, μπαίνεις (κατατακτήριες?) για οικονομικής επιστήμης και κάνεις ακόμα 3 έτη (δεν ξεκινάς από την αρχή, έχεις εμπειρία από το πρώτο πτυχίο για σπουδές και να περνάς μαθήματα) και, χρονικώς, παράλληλα κάνεις και το μάστερ (λίγο πιο κουραστικό αυτό το μονοπάτι, αλλά γίνεται και νομικά επιτρέπεται) και μετά... διδακτορικό (τι ωραία που τα λέμε σε τρεις σειρές: από πρωτοετής, διδάκτορας!)
Γ) αφού θες περισσότερο τα οικονομικά, όπως λες, σκέψου για ποιο λόγο ακριβώς θες το πτυχίο πληροφορικής (αφού λες ότι δεν σε ενδιαφέρει να δουλέψεις ως πληροφορικός) και αν με αυτό (το λόγο) αξίζει τον κόπο να το φοιτήσεις για 4 χρόνια.
Α) Δεν με ενδιαφέρουν τμήματα οπως το ΔΕΤ και το ΟΔΕ, καθώς αυτά τα τμήματα αφορούν κυρίως την διοίκηση και οχι τα καθαρά οικονομικά.
Β) Αυτος είναι ο ενας τρόπος που εχω στο μυαλό μου, αλλα δεν μπορώ να κανω μεταπτυχιακό παράλληλα με το 2ο πτυχίο, επειδή το μεταπτυχιακό που με ενδιαφέρει χρειάζεται να εχεις καποιο υπόβαθρο στα οικονομικά ( MSc in Political Economy). Οποτε γινεται αλλα πρεπει να τα παω ενα ενα.
Γ) Ναι αυτο προσπαθώ να αποφασίσω, αν αξίζει. Ως πληροφορικάριος θα ήθελα να δουλέψω οπως ειπα μονο εαν δεν καταφέρω να ακολουθήσω τον ακαδημαϊκό δρόμο (διότι σε εκεινη την περίπτωση δεν θα ηθελα να εργαστώ ως λογιστής ή σε τραπεζες κλπ). Γενικά είναι χρήσιμο ένα πτυχίο πληροφορικής και στα οικονομικά (βέβαια μονο καποιες συγκεκριμένες γνώσεις που μπορώ να αποκτήσω και απο το τμημα οικονομικης επιστημης με μαθηματα επιλογής), αλλα και ως plan B. Απλά δεν ξερω αν αξίζει να δώσω τα 4 χρόνια που απαιτεί. Θα το σκεφτώ προσεκτικά και θα αποφασίσω. Ο,τι αλλες ιδεες έχετε ευπρόσδεκτες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,416 μηνύματα.
Ο σοφός λαός λέει, όταν κάνουμε σχέδια ο Θεός γελάει. Για την ώρα ο θεματοθέτης πρέπει να επικεντρωθεί στο βασικό ερώτημα. Οικονομικά ή πληροφορική για προπτυχιακό. Τα άλλα τώρα για μεταπτυχιακά, διδακτορικά, στόχοι ακαδημαϊκής καρριέρας δεν πρέπει να συζητούνται ούτε να μας απασχολούν. Όλοι/ες έχουμε πάντα όνειρα και υψηλές προσδοκίες όταν μπαίνουμε στο πανεπιστήμιο. Η πορεία της ζωής και οι εμπειρίες που θα συναντήσει ο καθένας και η καθεμία θα οδηγήσουν πολλές φορές σε αναθεωρήσεις των αρχικών στόχων και επιδιώξεων.

Οπότε φίλε το τι θα κάνεις στα 28-30 δεν θα έπρεπε καν να σε απασχολεί από τώρα.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Ο σοφός λαός λέει, όταν κάνουμε σχέδια ο Θεός γελάει. Για την ώρα ο θεματοθέτης πρέπει να επικεντρωθεί στο βασικό ερώτημα. Οικονομικά ή πληροφορική για προπτυχιακό. Τα άλλα τώρα για μεταπτυχιακά, διδακτορικά, στόχοι ακαδημαϊκής καρριέρας δεν πρέπει να συζητούνται ούτε να μας απασχολούν. Όλοι/ες έχουμε πάντα όνειρα και υψηλές προσδοκίες όταν μπαίνουμε στο πανεπιστήμιο. Η πορεία της ζωής και οι εμπειρίες που θα συναντήσει ο καθένας και η καθεμία θα οδηγήσουν πολλές φορές σε αναθεωρήσεις των αρχικών στόχων και επιδιώξεων.

Οπότε φίλε το τι θα κάνεις στα 28-30 δεν θα έπρεπε καν να σε απασχολεί από τώρα.
οι πληροφορικαριοι κατα 90% τα καταφερνουν στη ζωη τους γι'αυτο το σκεφτεται τοσο σοβαρα ο φιλος
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.
Ο σοφός λαός λέει, όταν κάνουμε σχέδια ο Θεός γελάει. Για την ώρα ο θεματοθέτης πρέπει να επικεντρωθεί στο βασικό ερώτημα. Οικονομικά ή πληροφορική για προπτυχιακό. Τα άλλα τώρα για μεταπτυχιακά, διδακτορικά, στόχοι ακαδημαϊκής καρριέρας δεν πρέπει να συζητούνται ούτε να μας απασχολούν. Όλοι/ες έχουμε πάντα όνειρα και υψηλές προσδοκίες όταν μπαίνουμε στο πανεπιστήμιο. Η πορεία της ζωής και οι εμπειρίες που θα συναντήσει ο καθένας και η καθεμία θα οδηγήσουν πολλές φορές σε αναθεωρήσεις των αρχικών στόχων και επιδιώξεων.

Οπότε φίλε το τι θα κάνεις στα 28-30 δεν θα έπρεπε καν να σε απασχολεί από τώρα.

Αυτό που λες είναι σωστό, αρκεί να μη γίνεται απόλυτο. Ένα πλάνο σα μπούσουλα πάντα πρέπει να έχουμε, αλλιώς καμιά επιλογή μας δε θα βγάζει νόημα. Δεν μπορεί να σκεφτεί ο θεματοθέτης ποια σχολή να επιλέξει αν δεν κάνει ένα αφηρημένο projection των επόμενων χρόνων της ζωής του. Αυτό που απλώς πρέπει να χει στο νου του είναι ότι όπως λες τα πράγματα στη ζωή δεν έρχονται πάντα όπως θέλουμε, οπότε θα πρέπει να είμαστε ευλύγιστοι και να προσαρμοζόμαστε στις νέες κατάστασεις. Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνουμε γενικά πλάνα για τα επόμενα χρόνια - πολλές θεμελιακές επιλογές, όπως οι σπουδές, βγάζουν νόημα ακριβώς μόνο αν σκεφτείς τις μακροπρόθεσμες συνέπειες τους στη ζωή σου. Το ρίσκο που τις συνοδεύει είναι αναγκαίο κακό.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερώτηση. Ενα μεταπτυχιακό στα οικονομικά (MSc in economics) μπορει να μου δώσει την ιδιότητα του οικονομολόγου και ας μην ειναι το BSc στα οικονομικά;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Ερώτηση. Ενα μεταπτυχιακό στα οικονομικά (MSc in economics) μπορει να μου δώσει την ιδιότητα του οικονομολόγου και ας μην ειναι το BSc στα οικονομικά;
Στον ιδιωτικό τομέα σίγουρα ναι, ανάλογα και με προϋπηρεσίες κλπ. Αυτό που ρωτάς, ουσιαστικά να δουλέψεις σαν οικονομολόγος με το MSc. και όχι το BSc. γίνεται άνετα και το έχω δει προσωπικά πολύ συχνά.

Στον δημόσιο τομέα όπου υπάρχουν τα ΠΕ, όχι. Εκεί, μόνο με δεύτερο πτυχίο.
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα και δεν ξερω τι αναφερθηκε.

Απλα να πω οτι η πληροφορικη εχει παρα πολυ χρημα και ειναι million dollar job.Εαν σαρεσει εστω και λιγο συνεχισε εκει.

Τα οικονομικα εχουν και αυτα χρημα αλλα οχι για πολλους.Λιγοι βγαζουν πολλα και παρα πολλοι λιγα.

Αυτα ολα στα λεω γιατι καλες οι σπουδες αλλα ειναι για χαζους.Στην αγορα θα δεις τι γινεται.Επισης να δεις και εαν θελεις να κανεις οικογενεια και παιδια,δεν θα μπορεις να σπουδαζεις και θα θες οσο το δυνατον περισσοτερο χρημα για να ζησεις την οικογενεια σου.Εγω θα συνεχιζα πληροφορικη εκτος εαν ειμαι μυαλο στα οικονομικα και μπω στην ελιτ των οικονομολογων.Οχι για λογιστης...καλυτερα πληροφορικαριος
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ερώτηση. Ενα μεταπτυχιακό στα οικονομικά (MSc in economics) μπορει να μου δώσει την ιδιότητα του οικονομολόγου και ας μην ειναι το BSc στα οικονομικά;
Οχι με μεταπτυχιακα δεν αποκτας επαγγελματικα δικαιωματα οικονομολογου!
Ομως απο πληροφορικης ΟΠΑ μπορεις να εγγραφτεις στο οικονομικο επιμελητήριο!
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα και δεν ξερω τι αναφερθηκε.

Απλα να πω οτι η πληροφορικη εχει παρα πολυ χρημα και ειναι million dollar job.Εαν σαρεσει εστω και λιγο συνεχισε εκει.

Τα οικονομικα εχουν και αυτα χρημα αλλα οχι για πολλους.Λιγοι βγαζουν πολλα και παρα πολλοι λιγα.

Αυτα ολα στα λεω γιατι καλες οι σπουδες αλλα ειναι για χαζους.Στην αγορα θα δεις τι γινεται.Επισης να δεις και εαν θελεις να κανεις οικογενεια και παιδια,δεν θα μπορεις να σπουδαζεις και θα θες οσο το δυνατον περισσοτερο χρημα για να ζησεις την οικογενεια σου.Εγω θα συνεχιζα πληροφορικη εκτος εαν ειμαι μυαλο στα οικονομικα και μπω στην ελιτ των οικονομολογων.Οχι για λογιστης...καλυτερα πληροφορικαριος
Δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω στο συγκεκριμένο :lol:
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα και δεν ξερω τι αναφερθηκε.

Απλα να πω οτι η πληροφορικη εχει παρα πολυ χρημα και ειναι million dollar job.Εαν σαρεσει εστω και λιγο συνεχισε εκει.

Τα οικονομικα εχουν και αυτα χρημα αλλα οχι για πολλους.Λιγοι βγαζουν πολλα και παρα πολλοι λιγα.

Αυτα ολα στα λεω γιατι καλες οι σπουδες αλλα ειναι για χαζους.Στην αγορα θα δεις τι γινεται.Επισης να δεις και εαν θελεις να κανεις οικογενεια και παιδια,δεν θα μπορεις να σπουδαζεις και θα θες οσο το δυνατον περισσοτερο χρημα για να ζησεις την οικογενεια σου.Εγω θα συνεχιζα πληροφορικη εκτος εαν ειμαι μυαλο στα οικονομικα και μπω στην ελιτ των οικονομολογων.Οχι για λογιστης...καλυτερα πληροφορικαριος
Καλά θεωρώ πώς τα παραλες.

Αν ήταν ένα κλειστό επάγγελμα με συγκεκριμένες διαδικασίες ένταξης να πω πάει στο διάολο αλλά τώρα όπου κυριολεκτικά σε όποιον δεν έχει τι να κάνει με τη ζωή του άτομα σαν εσένα τού προτείνουν να πιάσει πληκτρολόγιο και να αρχίσει να γράφει κώδικα και έχει ο Θεός... δημιουργεί απύθμενο ανταγωνισμό. Οπότε million dollar job για ποιόν ακριβώς;:lol:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,416 μηνύματα.
οι πληροφορικαριοι κατα 90% τα καταφερνουν στη ζωη τους γι'αυτο το σκεφτεται τοσο σοβαρα ο φιλος
Καλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Ότι είναι πράγματι ένας ταχύτατα αναδυόμενος κλάδος με πάρα πολλά παρακλάδια και με διαρκή ανάγκη για ικανά άτομα δεν τον κάνει απαραίτητα μία σίγουρη επιλογή για να βρει κάποιος δουλειά. Σε κανένα κλάδο δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Παντού θέλει ψάξιμο και κόπο. Αλλά γενικά μιλώντας πράγματι το να σπουδάζεις πληροφορική σε δίνει πάρα πολλές δυνατότητες να βρεις δουλειά στο αντικείμενο σου, ιδίως διεθνώς.

Αυτό που λες είναι σωστό, αρκεί να μη γίνεται απόλυτο. Ένα πλάνο σα μπούσουλα πάντα πρέπει να έχουμε, αλλιώς καμιά επιλογή μας δε θα βγάζει νόημα. Δεν μπορεί να σκεφτεί ο θεματοθέτης ποια σχολή να επιλέξει αν δεν κάνει ένα αφηρημένο projection των επόμενων χρόνων της ζωής του. Αυτό που απλώς πρέπει να χει στο νου του είναι ότι όπως λες τα πράγματα στη ζωή δεν έρχονται πάντα όπως θέλουμε, οπότε θα πρέπει να είμαστε ευλύγιστοι και να προσαρμοζόμαστε στις νέες κατάστασεις. Χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνουμε γενικά πλάνα για τα επόμενα χρόνια - πολλές θεμελιακές επιλογές, όπως οι σπουδές, βγάζουν νόημα ακριβώς μόνο αν σκεφτείς τις μακροπρόθεσμες συνέπειες τους στη ζωή σου. Το ρίσκο που τις συνοδεύει είναι αναγκαίο κακό.
Συμφωνώ με την οπτική σου. Αυτά που έγραψα πίστεψέ με τα έγραψε άτομο που πραγματικά τρελαίνεται να κάνει σκέψεις για το μέλλον και σενάρια/σχέδια. Απλά θεωρώ ότι κάποια πράγματα δεν μπορούμε να τα έχουμε σίγουρα. Αναφέρθηκαν τα παιδιά περί ακαδημαϊκής καρριέρας, σε αυτή τη φάση δεν μπορείς να ξέρεις τι εστί ακαδημαϊκή καρριέρα ( και εγώ προσωπικά την ήθελα και πολλά άλλα παιδιά που ξεκινούσαν είχαν αυτό το στόχο και στη πορεία ξεστρατίσαμε ). Δεν είναι απλά διδάσκεις σε ένα ακροατήριο, είναι μία τεράστια μακροχρόνια διαδικασία που απαιτεί τρομερή προσπάθεια και θυσίες και πάρα πολλές φορές να ανέχεσαι να γίνεσαι έρμαιο υπερεκμετάλλευσης του κάθε ανωτέρου καθώς σε αυτό το βρώμικο χώρο υπάρχουν πολλοί που εκμεταλλεύονται φοιτητές με όνειρα για να τους κάνουν τη δουλειά και έτσι ελπιδοφόροι φοιτητές καταλήγουν χαμάληδες. Να μη μιλάς ποτέ και αν είσαι και κοπέλλα μπορεί κάλλιστα να βρεθείς σε δύσκολες καταστάσεις ( έως και ανήθικες προτάσεις ). Και όλα αυτά για να μπλέξεις μετά στη μπανανία της Ευρώπης και να σε φάει τη θέση κανένας κομματικός με το 10% του δικού σου έργου. Πολλά πράγματα δεν τα καταλαβαίνουμε στην αρχή και εν συνεχεία όταν τα βλέπουμε αλλιώς γκρεμίζεται ο κόσμος μας σαν τραπουλόχαρτα. Οπότε θέλει τρομερή προσοχή
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Φιλε δεν ξερω
Δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω στο συγκεκριμένο :lol:
Θα σου πω κατι.Εχω στην οικογενεια μου μια οικονομολογο με διδακτορικο στον ΟΗΕ , εναν ορκωτο ελεγκτή λογιστη,και μια λογιστρια ξαδελφια.Ο αδελφος μου ειναι πληροφορικαριος και βγαζει οσα λεφτα βγαζουν ολοι αυτοι μαζι αλλα και με τις οικογενειες τους μαζι ολοι.Και ξεκινησε απο το μηδεν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Ναι θα έχει αξία και μεγάλη απλά!
Πχ αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με data analytics να μάθεις πρώτα python κ μετά R

Assembly δεν βοηθάει; :hehe: :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

οι πληροφορικαριοι κατα 90% τα καταφερνουν στη ζωη τους γι'αυτο το σκεφτεται τοσο σοβαρα ο φιλος

Νομίζω ότι γενικεύεις. Η αγορά εργασίας ακόμη και στην Πληροφορική δεν είναι τόσο δεδομένη και φυσικά ούτε έχει ανάγκη μόνο Έλληνες πτυχιούχους. :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top