Γενικό -  Χρήσιμες γνώσεις για Γ' Λυκείου

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Ουφ. Τι θέλεις να σου πει δηλαδή, να διαβάσεις τις σελίδες 20, 35 και 76 γιατί μόνο αυτές θα σου χρειαστούν του χρόνου;

Αλίμονο ρε παιδιά, μία είναι η Φυσική, μία η Χημεία, ένα σύνολο τα Μαθηματικά και ούτω καθεξής. Σαφώς υπάρχουν διαφορετικοί κλάδοι στις παραπάνω περιπτώσεις οι οποίοι ίσως δεν σχετίζονται άμεσα μεταξύ τους. Αλλά σκοπός είναι να μάθει κανείς να αντιμετωπίζει την ''επιστήμη'' καθολικά και όχι αποσπασματικά κρατώντας μόνο ''ό,τι θα του χρειαστεί για τις Πανελλήνιες''.

Πήγαινε λοιπόν εσύ και μάθε μόνο τα χαρακτηριστικά του ομογενούς πεδίου και τον τύπο της έντασης χωρίς να ξέρεις τι είναι ηλεκτρικό πεδίο.

Ας σοβαρευτούμε λίγο.

Δεν πάω σχολείο για να αποκτήσω γνώσεις, όχι με το υπάρχον εκπαιδευτικό σύστημα. Πάω για να περάσω σε μια ρημαδοσχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ναι παιδιά χρειάζεται η φυσική γενικής της 2ας Λυκείου στην Φυσική κατεύθυνσης της 3ης Λυκείου!
Φέτος πάω Γ Λυείου και έχουμε δει ασκήσεις που έχουν σχέση με φυσική γεικής Β λυκείου !!!

Για παράδειγμα στην μηχανική ταλάντωση είδαμε άσκηση στην οπόια ταλαντωνόταν ένα φορτισμένο σώμα μεσα σε ομογενές ηλεκτρικό πεδίο!
Και φυσικά για την επίλυση χρειαζόταν να χρησιμοποιήσεις τον ορισμό της έντασης ( E=F/Q) και να ξέρεις τα χαρακτηριστικά του ομογενούς ηλεκτρικού πεδίου!

Επιπλέον παρακάτω (Στην φυσική γενικής της Β λυκείου) θα μάθετε για τους πυκνωτές οι οποίοι χρησιμεύουν στην Ηλεκτρική ταλάντωση (Γ λυκείου) καθώς αυτή η ταλάντωση έχει να κάνει με πυκνωτή και πηνίο!

Επομένως καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως είναι πάρα πολύχρήσιμη η φυσική γενικής της Β λυκείου για την Φυσική κατεύθυνσης της Γ λυκείου!!!

Αυτη την ασκηση την ειχα συναντησει και εγω ειναι μια υποπεριπτωση των υποπεριπτωσεων!Απο την αλλη στις ηλεκτρικες ταλαντωσεις ειναι χρησιμο να "παιζεις" με τα διαγραμματα και τις ενεργειες και οχι τοσο με την β λυκειου..Πιστεψε με η γενικη της β με την κατευθυνση της γ δεν εχει τοσα κοινα σημεια!Τιποτα δεν ειναι αδυνατο,δε λεω.Απλα υπαρχουν πολυ λιγες πιθανοτητες να συνδυαστουν αθτες οι δυο ταξεις φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BoNG

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
παιδες ποια θεωρειτε εσεις τα σημαντικοτερα μαθηματα στιν β για την γ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Άλγεβρα, έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppytaxlia

Νεοφερμένος

Η poppytaxlia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
μμμμ.....λοιπον σημαντικο ειναι κυριως τα μαθηματα των πανελλαδικων!
π.χ.φυσικη,χημεια,βιολογια,μαθηματικα αν εισαι θετικη και τεχνολογικη και τα αντιστοιχα της θεωρητικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
μμμμ.....λοιπον σημαντικο ειναι κυριως τα μαθηματα των πανελλαδικων!
π.χ.φυσικη,χημεια,βιολογια,μαθηματικα αν εισαι θετικη και τεχνολογικη και τα αντιστοιχα της θεωρητικης
+1000:no1:Εγώ θα προσθέσω βέβαια την άλγεβρα κ την έκθεση όπως είπε κ η Vampi!!:xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Η φυσικη κατευθυνσης Γ λυκειου-η υλη που εξεταζεται στις πανελλαδικες εξετασεις-τι ακριβως περιεχει?(αμα εχει υπωθει παραπανω συγχωρεστε με ισως μου διεφυγε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ταλαντώσεις-Κύματα-Μηχανική στερεού σώματος-Κρούσεις.
Η φυσική γενικής της γ λυκείου πάντως είναι φοβερή.:DΚρίμα που δε θα τη δώσω-είναι αργά για να αλλάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
ωραια ειναι.μου φαινεται κατι κανουμε απο αυτα στη χημεια κατευθυνσης στο 1 κεφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Ταλαντώσεις-Κύματα-Μηχανική στερεού σώματος-Κρούσεις.
Η φυσική γενικής της γ λυκείου πάντως είναι φοβερή.:DΚρίμα που δε θα τη δώσω-είναι αργά για να αλλάξω.
Παντως αποτι εχω ακουσει δε πρεπει να ειναι και ιδιαιτερα δυσκολη..με συστηματικο διαβασμα ανετα παλευεται...ε?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ολα παλευονται με συστηματικο διαβασμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Παντως αποτι εχω ακουσει δε πρεπει να ειναι και ιδιαιτερα δυσκολη..με συστηματικο διαβασμα ανετα παλευεται...ε?:D
Δεν θεωρείται και εύκολη.Υποκειμενικό είναι αυτό.
Πάντως σχετικά εύκολη μου φαίνεται μέχρι στιγμής,τουλάχιστον τα θέματα που μπαίνουν στις πανελλήνιες συγκριτικά με αυτά που θα μπορούσαν να μπούνε.Δηλαδή ενας πολύ καλός μαθητής που έχει κάνει πολλές ασκήσεις θα αδικηθεί από τα θέματα σε αυτό το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Δεν θεωρείται και εύκολη.Υποκειμενικό είναι αυτό.
Πάντως σχετικά εύκολη μου φαίνεται μέχρι στιγμής,τουλάχιστος τα θέματα που μπαίνουν στις πανελλήνιες με αυτά που θα μπορούσαν να μπούνε.Δηλαδή ενας πολύ καλός μαθητής που έχει κάνει πολλές ασκήσεις θα αδικηθεί από τα θέματα σε αυτό το μάθημα.

Συμφωνώ απόλυτα! Τα τελευταία χρόνια τα θέματα που μπαίνουν στην φυσική είναι πολύ εύκολα και κάποιος είναι ψαγμένος δεν θα ξεχωρίσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Δεν θεωρείται και εύκολη.Υποκειμενικό είναι αυτό.
Πάντως σχετικά εύκολη μου φαίνεται μέχρι στιγμής,τουλάχιστον τα θέματα που μπαίνουν στις πανελλήνιες συγκριτικά με αυτά που θα μπορούσαν να μπούνε.Δηλαδή ενας πολύ καλός μαθητής που έχει κάνει πολλές ασκήσεις θα αδικηθεί από τα θέματα σε αυτό το μάθημα.
χμ...ναι το εχω ακουσει και εγω αυτο..οντως κριμα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Κλασσικό παράδειγμα το 4ο Θέμα του 2008, όπου έβγαινε απλά χρησιμοποιώντας τύπους...Και όποιος δεν ήθελε να έχει και λόγους μαζών στο ποσοστό πχ, μπορούμε να πάρει ότι U1+U'1=U2+U'2 να βρει από εκεί την U'2 και να βρει και τις μάζες και να είναι κομπλέ :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Γενικα ΟΛΑ τα θεματα της Φυσικης κατ. ειναι σχετικα απλα (σε σχεση με τα "τερατα" που εχω δει και λυσει κατα καιρους). Μονο το 2005 τα "τσιμπησαν" λιγο, αλλα και παλι αν ειχες ψυχραιμια μπορουσες ανετα να χτυπησεις 18-19. Εγω και τις 2 χρονιες περιμενα πανδυσκολα και πηγα αγχωμενος, με αποτελεσμα να χασω στα απλα απο απιστευτες βλακειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
To 2005 δεν είχε μπει αυτό με το κωνικό βλήμα που έλεγε ότι σφηνώνεται σε ακίνητο σώμα και ζητούσε κάτι κουλά πράγματα;:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ναι. Βασικα τιποτα, απλα ΑΔΟ επαιρνες και τον τυπο Καρχ-Κτελ=Q (οτι δηλ. με την πλαστικη κρουση ενα μερος της αρχικης κινητικης εγινε θερμοτητα). Και εβγαιναν μετα αυτα που ζητουσε. Απλα οντως κι εγω αν το εβλεπα αυτο το πραγμα δεν ξερω αν θα διατηρουσα την ψυχραιμια μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Α, εγώ έκανα καμια εβδομάδα να σκεφτώ ότι το 100 που έδινε ήταν η θερμότητα. Δε μου ερχόταν με ΤΙΠΟΤΑ. Το σκεφτόμουν, το σκεφτόμουν και τελικά λέω, μπας; Βέβαια δεν ξέρω αν είναι και αυτή η λύση, αλλά μου βγαίνουν αν το θεωρήσω αυτό :p

(Και εγώ αν το έβλεπα αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ψύχραιμος θα έμενα:p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top