Χρήμα

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οπως;


Συμφωνω με beautiful loser στο πρωτο που λεει btw.

Μπορείς να βασίζεσαι απλά στην ειλικρίνειά μου, δεν καταγράφω τις πηγές μου. Όχι ότι ξέρω κάτι παραπάνω, απλά, έτυχε να διαβάσω κάποιες φορές κάτι που άλλοι πιθανόν δεν διάβασαν. Σημασία, βέβαια, έχει ότι ειδικά τα τεκμήρια ότι πάνε και κλέβουν την ανθρωπιστική βοήθεια και μετά την πουλάνε, είναι πράγματα που ειπώθηκαν πριν 10 μέρες από πάρα πολλούς Έλληνες και ξένους ακτιβιστές, όπως ο πρόεδρος του συλλόγου Γιατροί της Ειρήνης, με την ευκαιρία της Γάζας. Δεν είναι κάτι νέο. Τόσο η Χαμάς, όσο και οι τοπικοί παράγοντες του Ισραήλ συμμετέχουν σ'αυτό το βρώμικο εμπόριο εδώ και πολλά χρόνια. Και σαφώς δεν είναι κάτι που συμβαίνει μόνο στην περίπτωση του Ισραήλ. Εάν ήσουν τοπικός παράγοντας του Ισραήλ και είχες στα χέρια σου 15 νταλίκες εμπόρευμα που σου άφησε η Ευρωπαική Ένωση, θα πουλούσες τουλάχιστον τις 5. Κι όχι μόνο επειδή χέστηκες για την Παλαιστίνη, αλλά επίσης επειδή ανθρωπιστική κρίση σημαίνει μεγαλύτερη πίεση στη Χαμάς, είναι πολιτική του Ισραήλ. Εσύ τι θα έκανες αν είχες άνωθεν εντολές που σου άφηναν το περιθώριο να βγάλεις μαύρο χρήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μπορείς να βασίζεσαι απλά στην ειλικρίνειά μου, δεν καταγράφω τις πηγές μου. Όχι ότι ξέρω κάτι παραπάνω, απλά, έτυχε να διαβάσω κάποιες φορές κάτι που άλλοι πιθανόν δεν διάβασαν. Σημασία, βέβαια, έχει ότι ειδικά τα τεκμήρια ότι πάνε και κλέβουν την ανθρωπιστική βοήθεια και μετά την πουλάνε, είναι πράγματα που ειπώθηκαν πριν 10 μέρες από πάρα πολλούς Έλληνες και ξένους ακτιβιστές, όπως ο πρόεδρος του συλλόγου Γιατροί της Ειρήνης, με την ευκαιρία της Γάζας. Δεν είναι κάτι νέο. Τόσο η Χαμάς, όσο και οι τοπικοί παράγοντες του Ισραήλ συμμετέχουν σ'αυτό το βρώμικο εμπόριο εδώ και πολλά χρόνια. Και σαφώς δεν είναι κάτι που συμβαίνει μόνο στην περίπτωση του Ισραήλ. Εάν ήσουν τοπικός παράγοντας του Ισραήλ και είχες στα χέρια σου 15 νταλίκες εμπόρευμα που σου άφησε η Ευρωπαική Ένωση, θα πουλούσες τουλάχιστον τις 5. Κι όχι μόνο επειδή χέστηκες για την Παλαιστίνη, αλλά επίσης επειδή ανθρωπιστική κρίση σημαίνει μεγαλύτερη πίεση στη Χαμάς, είναι πολιτική του Ισραήλ. Εσύ τι θα έκανες αν είχες άνωθεν εντολές που σου άφηναν το περιθώριο να βγάλεις μαύρο χρήμα;

E απλα για να μπορεσουν και οι αλλοι να διαβασουν, λες οτι ειναι αξιοπιστες και δεν εχουν λογο να λενε μουφες αλλα δε λες ποιες. Ε τουλαχιστον πες ποιες να ξερουν και οι υπολοιποι, δεν ειναι κακο. Δε λεω οτι δε συμβαινουν τετοια πραγματα, το πιστευω οτι γινονται απλως καλο ειναι να στηριζουμε καπου τα λεγομενα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα στηρίζω (και) σε μαρτυρίες που άκουσε όποιος είδε δυο-τρια δελτία ειδήσεων απ'την αρχή του χρόνου. Ανέφερα ήδη παράδειγμα.
Από κει και μπρος, σου ξαναλέω, δεν καταγράφω τις πηγές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Εννοω, εισαι σιγουρη πως ο,τι ψωνιζεις το εχεις αναγκη πραγματικα, ή μπορει να νομιζεις εκεινη τη στιγμη πως το χρειαζεσαι;
Όχι,ό,τι ψωνίζω το έχω ανάγκη πραγματικά. Παράδειγμα,θα πάρω ένα ρούχο όταν πραγματικά το χρειάζομαι,όχι για να έχω 10 ίδια μες στη ντουλάπα,λέγοντας ότι είμαι πλούσια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, και να μένουν αχρείαστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Όχι,ό,τι ψωνίζω το έχω ανάγκη πραγματικά. Παράδειγμα,θα πάρω ένα ρούχο όταν πραγματικά το χρειάζομαι,όχι για να έχω 10 ίδια μες στη ντουλάπα,λέγοντας ότι είμαι πλούσια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, και να μένουν αχρείαστα.

Αν ηταν να χαμε ολοι μονο οσο ρουχα χρειαζομασταν (ειδικα οι κοπελες)
θα χαμε συνολο:
5 κοντομανικα
5 βρακια
3-4 σουτιεν
3 παντελονια
3 σορτς
3-4 φουτερ
1 μπουφαν
2 ζευγαρια παπουτσια
1 μαγιω
σαγιοναρες
και 5 ζευγαρια καλτσες

εκτος αν δεν ειχε εφευρεθει το πλυντηριο.:P
Κι αυτα που αναφερω στη λιστα, παρα πολλα ειναι. Αξεσουαρ, σκουλαρηκια, μαντηλια, βραχιολια προφανως ειναι αχρηστα,δεν προσφερουν κατι με αυτη τη λογικη.
Ενα μπλουζακι που θα παρεις στα 14, θα σου κανει μεχρι τα 16-17 στανταρ.
Ομως καθε χρονο αγοραζεις καινουρια ρουχα, εστω και μερικα μπλουζακια η ενα τζιν. Αν ηταν μονο θεμα πρωτης αναγκης, δεν θα μας ενοιαζε καν τι φοραμε. Ομως, επιλεγεις να φορας ρουχα που σου αρεσουν, θες να εχεις μια ποικιλια συνδυασμων κλπ. Δεν ειναι μονο θεμα να εχεις να ντυνεσαι, αλλα να ντυνεσαι ωραια.
Οταν ενα τζιν το φορας 1 χρονο, θα θες καινουριο.
Οχι επειδη ειναι σε κατασταση που δεν φοριεται και ειναι αχρηστο,αλλα επειδη το χεις βαρεθει, σωστα;
Μην υπερβαλλουμε. Ειδικα σε ρουχα, δεν γινεται να βαζεις τετοιους περιορισμους. Ποσο μαλλον οταν εισαι κοπελα.:P
Αλλο αυτο που χρειαζεσαι επειδη το γουσταρεις, κι αλλο αυτο που χρειαζεσαι για να επιβιωσεις ρε παιδι μου.
Αν ηταν να ζουσαμε μονο με αυτα που χρειαζομαστε για να μαστε καλα στην υγεια μας, αστο.
Καταργεις πολλα πραγματα ετσι. Μην εισαι απολυτη. Η τουλαχιστον γινε πιο συγκεκριμενη.
Για παραδειγμα, εγω παιρνω τουλαχιστον 5 σιντι τον μηνα. Γιατι ετσι γουσταρω. Ξοδευω απειρα λεφτα στις τεμπερες και στα ακρυλικα για τη ζωγραφικη. Επειδη ετσι γουσταρω. Εχω υπολογιστη-οπως ολοι μας. Επειδη ετσι γουσταρω! Μου ειναι αχρηστα για να επιβιωσω, αλλα μου κανουν την ζωη πιο ευχαριστη και ικανοποιουν τις αναγκες που εχω ψυχικα! Ακουω μουσικη, ζωγραφιζω, χαζευω διαφορα στο νετ. Θα μπορουσα ανετα να ζηταω αντιγραμμενα σιντι, να ζωγραφιζω με τα χρωματα της σχολης, σωστα; Θα ταν οικονομικο. Αλλα δεν θα κανω περα τα γουστα μου για να σωσω τα 10 ευρω που θα δωσω για το σιντι η τα 50 ευρω που θα πανε σε μπογιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ακριβως αυτο που λεει η Μαρινα.
Δεν ειπε κανεις να παιρνεις πραγματα για να λες οτι εισαι πλουσια, ελεος. Απο τη στιγμη που δεν εισαι απο απορη οικογενεια, σιγουρα θα παιρνεις και πραγματα γιατι το θελεις και οχι γιατι το εχεις αναγκη πραγματικα για την επιβιωση σου. Αν ηταν βεβαια να εχουμε μονο πραγματα για την επιβιωση μας θα ειμασταν ακομα σε φαση ανθρωπων σπηλαιων...απλα δε γινεται απο τη στιγμη που εχεις χρηματα, να μην αγορασεις πραγματα που δεν εχεις αναγκη απαραιτητα. Δες το κι αλλιως, δε παιρνεις ποτε καποιο σνακ να φας μονο για την ευχαριστηση; μια κολονια για να μυριζεις ωραια;
Δεν ειναι απαραιτητα κακα αυτα τα πραγματα, απλα να μη το φτανουμε στα ακρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Γενικά είναι το κλίμα του υλισμού και του καταναλωτισμού που επικρατεί. Ο άνθρωπος ζει για να καταναλώνει και όχι για να χαίρεται τη ζωή του με το συνάνθρωπο. Από τις σημερινές κοινωνίες έχει χαθεί το συναίσθημα... παντού θέλουν να βλέπουν κάποιοι χρήματα και αριθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
δεν κλεβουν μονο οι πολιτικοι...κλεβει ολη η πυραμιδα, ολη η ελλαδα!!! κλεβουμε εμας καθημερινως και ανυπερθετως!!!!

τα χρηματα ανοιγουν "πορτες", ευκαιριες και προσφερουν κατι, ναι ειναι σημαντικα αλλα that's not the whole story!!!!! δεν ειναι το χρημα το παν!!! το μεγαλυτερο νοημα ειναι οταν τελειωσει η ζωη σου να πεις "ναι, εγω περασα κι εζησα σε αυτον τον κοσμο και το 'υχαριστηθηκα, αξιζε τον κοπο, προσφερα κατι, κερδισα κατι και δεν με πειραζει τωρα που φευγω γιατι οντως την περασα την ζωη μου οπως τη γουσταρα!!!!!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
τα προτυπα και τα μηνυματα που θελουν και δυστυχως μας περνανε στο μυαλο τα ΜΜΕ(ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ,ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΛΠ) οδηγουν σε ενα συμπερασμα....

ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΝΟ WOMAN.......UNFORTUNATELY......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ΝΟ ΜΑΝΗ, ΝΟ ΗΟΝΕΥ........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hristinoola

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Άποψή μου αλλά πιστεύω ότι οι πολλοί από αυτούς που καταδικάζουν τις καταχρήσεις των πλουσίων είναι απλοί καθημερινοί άνθρωποι που βλέποντας αντικειμενικά τα πράγματα το χαρακτηρίζουν αυτό "σπατάλη". Ωστόσο αν είχαν και αυτοί τα ίδια χρήματα είμαι σίγουρη πώς οι περισσότεροι θα έκαναν το ίδιο ακριβώς. Γιατί πολύ απλά το χρήμα χαλάει τον άνθρωπο και μετατρέπει ξαφνικά το "εμείς" σε "εγώ". Του γίνεται έμμονη ιδέα και αποκαλύπτει τον πραγματικό του εαυτό του, που δεν είναι πάντα τόσο καλό όσο θέλει να πιστεύει ότι ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Σωστή εν μέρει, αλλά πάντα υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι που έχουν χρήματα σπάταλοι. Και γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε δεδομένο το ότι αν αποκτήσει χρήματα, θα αλλάξει την ζωή του προς το χειρότερο.

Ο κόσμος έχει χάσει,πλέον,τις ηθικές αξίες.

Εχω τοσο βαρεθει αυτη την καραμελα που μου ερχεται να ξερασω και με το που τη βλεπω

Ο κόσμος ποτέ δεν είχε τις ηθικές αξίες που θα έπρεπε ώστε να τις χάσει τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top