Χρήμα

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω βαρεθει να ακουω για υπουργους και παπαδες που κλεβουν λεφτα...για τα λεφτα που στελνουμε σε απορους και φτωχους αλλα δεν φτανουν ποτε...για ληστειες απαγωγες και οτιδηποτε εχεις σαν ανταμοιβη το χρημα...Ποσο μας αλλοτριωνει λοιπον?
Δεν μπορω να συνειδητοποιησω οτι ολοι ζουνε γι'αυτο...ξερω οτι ειναι αναγκαιο για την επιβιωση αλλα δεν εννοω αυτο...εννοω τις βιλες και τα κτηματα...τα εκατομμυρια που δινουν οι διασημοτητες σε σπιτια με 100 δωματια και 50 τουαλετες λες και θα κατσουν σε ολες και υστερα υιοθετουν και ενα μαυρακι για να λυτρωθουν...εννοω τα χρυσα πιρουνια και τα ακριβα φορεματα...τα αυτοκινητα πολλων χιλιαδων ευρω...και συνεχιζω να εχω την απορια τι ευτυχια σου προσφερουν 40 δωματια ενω κοιμασαι σε ενα...τι ευτυχια σου προσφερουν οι βιλες ενω μπορεις να μεινεις και σε διαμερισμα...γιατι το ονειρο το καθενος να ειναι ενα ακριβο αμαξι...τοσο κακο για το τιποτα...μακαρι να εβρισκαν ολοι το πραγματικο νοημα της ζωης που δεν βρισκεται στα υλικα αγαθα αλλα στην αγαπη,στη φιλια,κτ κτκ...και τονιζω πως δεν εννοω οτι με την αγαπη αγοραζεις φαγητο ....αλλα θελω να θιξω ακραια πραγματα των πολυεκατομμυριουχων...
αυτα με στεναχωρουν και τα ειπα....ας μην υιοθετησουμε και εμεις αυτο το καταναλωτικο προτυπο που με μανια υιοθετουν ολοι....η πραγματικη ευτυχια βρισκεται αλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
δεχομαι τις ηθικες αξιες του ατομου κ.λ.π αλλα εχω παντα και αυτο στο μυαλο μου:
"Το χρημα σε ανεβαζει το χρημα σε κατεβαζει."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ποιο ειναι το θεμα προς συζητηση ακριβως; I don't get it... πιο πολυ σαν journal entry μοιαζει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Οσο μακρια εισαι απ τον τροπο σκεψης τους αλλο τοσο ειναι και εκεινοι απ' τον δικο σου.Κατανοησε οτι διαφορετικα ατομα σκεφτονται με διαφορετικο τροπο και οι προβληματισμοι σου δεν ειναι τιποτα που δεν εχει κανεις εδω μιας και ειναι εδω.Πολλοι καθως ωριμαζουνε δεχονται την κατασταση σαν αμετακινητη πραγματικοτητα αλλοι παλι την αποριπτουν με τα λογια και την ενστερνιζονται με τις πραξεις.Με την σταση σου απεναντι στη ζωη μπορεις να αντισταθεις ατις δυσμενεις νοοτροπίες οχι με το να διακηρύτεις στο ιντερνετ εναντιον του χρηματος και απ' την αλλη να φτανεις του γονεις σου σε χρεοκοπια με κενες σπαταλες (μη εννοοντας τιποτα προσωπικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το νόημα της ζωής του ο καθένας δεν είναι απαραίτητο να το βρίσκει στις καθεστηκυίες αξίες. Για κάποιους είναι το χρήμα. Το πολύ χρήμα. Από μένα δεκτό. Αλλά η υποκρισία είναι υποκρισία. Προτιμώ κάποιος να μου πει κατάμουτρα ότι εμένα το νόημα της ζωής μου είναι να έχω φράγκα και όχι να το παίζει φιλάνθρωπος, κλέβοντας 10 και γυρίζοντας πίσω το 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το θεμα ειναι το χρημα γενικως....ποσο αλλοτριωνει τος ανθρωπους..ποσο επηρεαζει την πορεια το καθενος και οτι θελετε να πειτε....τωρα το ρεμπελη δεν το σχολιαζω..και αυτα που εγραψα ειναι απλα η αποψη μου


Με την σταση σου απεναντι στη ζωη μπορεις να αντισταθεις ατις δυσμενεις νοοτροπίες οχι με το να διακηρύτεις στο ιντερνετ εναντιον του χρηματος και απ' την αλλη να φτανεις του γονεις σου σε χρεοκοπια με κενες σπαταλες (μη εννοοντας τιποτα προσωπικο)

το ξερω οτι δεν το λες προσωπικα αλλα επειδη δεν μπορω να γραψω σε εφημεριδα οτε να κανω σγκεντρωση και να πω τη γνωμη μου:Pτο διακηρτω στο νετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αυτό είναι κάτι που με εκνευρίζει και μένα. Ο κόσμος έχει χάσει,πλέον,τις ηθικές αξίες. Τις έχει καταχωνιάσει κάπου που ούτε ο ίδιος δεν ξέρει πού είναι (:P). Εμείς οι νέοι μεγαλώνουμε σ'αυτή την κοινωνία. Έτσι μας μαθαίνουν να ζούμε. "Κοίτα να βρεις λεφτά,λένε,κι άσε τις αγάπες κατά μέρος". Παράδειγμα λέμε. Όλοι ενδιαφέρονται για τα λεφτά. Στις χώρες του Τρίτου Κόσμου δεν έχουν ούτε να φάνε ενώ άλλους τους τρέχουν απ'τα μπατζάκια.
Αυτό το διάστημα,έχουμε οικονομική κρίση λένε. Πού είναι? Όλοι αγοράζουν πράγματα που δεν τους χρειάζονται. Πχ ρούχα και παπούτσια για να ακολουθούνε τη μάζα και να μην περιθωριοποιούνται (αυτό είναι άλλο θέμα,βέβαια). Όλοι αγοράζουν άσκοπα πράγματα,ξαναλέω.
Απ'την άλλη,όπως είπε η Σοφία,δε μπορούμε να ξέρουμε αν τα λεφτά που δίνουμε για τους άπορους φτάνουν σ'αυτούς. Είναι κάτι που με βρίσκει σύμφωνη. Κάθε μήνα σχεδόν δίνουμε λεφτά για τις άπορες οικογένειες και τους φτωχούς. Παρ'όλα αυτά,εγώ εξακολουθώ να βλέπω φτωχούς στους δρόμους της πόλης. Δε λέω να καλύψουν όλες τους τις ανάγκες,αλλά τουλάχιστον τις πιο βασικές (ένδυση,τροφή και στέγη).
Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει για να αντιμετωπιστεί αυτό. Αλλά ξέρω ότι η δική μου γνώμη δε θα ακουστεί. Γι'αυτό και η Σοφία το έγραψε εδώ. Θέλουν να ασχολούμαστε με όλα τα κοινωνικοπολιτικά θέματα,αλλά ποτέ δεν ακούνε τη γνώμη μας. Τεσπα,πολύ έφυγα. Αυτά είχα να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτό είναι κάτι που με εκνευρίζει και μένα. Ο κόσμος έχει χάσει,πλέον,τις ηθικές αξίες. Τις έχει καταχωνιάσει κάπου που ούτε ο ίδιος δεν ξέρει πού είναι (:P). Εμείς οι νέοι μεγαλώνουμε σ'αυτή την κοινωνία. Έτσι μας μαθαίνουν να ζούμε. "Κοίτα να βρεις λεφτά,λένε,κι άσε τις αγάπες κατά μέρος". Παράδειγμα λέμε. Όλοι ενδιαφέρονται για τα λεφτά. Στις χώρες του Τρίτου Κόσμου δεν έχουν ούτε να φάνε ενώ άλλους τους τρέχουν απ'τα μπατζάκια.
Αυτό το διάστημα,έχουμε οικονομική κρίση λένε. Πού είναι? Όλοι αγοράζουν πράγματα που δεν τους χρειάζονται. Πχ ρούχα και παπούτσια για να ακολουθούνε τη μάζα και να μην περιθωριοποιούνται (αυτό είναι άλλο θέμα,βέβαια). Όλοι αγοράζουν άσκοπα πράγματα,ξαναλέω.
Απ'την άλλη,όπως είπε η Σοφία,δε μπορούμε να ξέρουμε αν τα λεφτά που δίνουμε για τους άπορους φτάνουν σ'αυτούς. Είναι κάτι που με βρίσκει σύμφωνη. Κάθε μήνα σχεδόν δίνουμε λεφτά για τις άπορες οικογένειες και τους φτωχούς. Παρ'όλα αυτά,εγώ εξακολουθώ να βλέπω φτωχούς στους δρόμους της πόλης. Δε λέω να καλύψουν όλες τους τις ανάγκες,αλλά τουλάχιστον τις πιο βασικές (ένδυση,τροφή και στέγη).
Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει για να αντιμετωπιστεί αυτό. Αλλά ξέρω ότι η δική μου γνώμη δε θα ακουστεί. Γι'αυτό και η Σοφία το έγραψε εδώ. Θέλουν να ασχολούμαστε με όλα τα κοινωνικοπολιτικά θέματα,αλλά ποτέ δεν ακούνε τη γνώμη μας. Τεσπα,πολύ έφυγα. Αυτά είχα να πω.


Εσυ δεν αγοραζεις ποτε πραγματα που δε τα χρειαζεσαι;Και πως οριζεις τις αναγκες σου;

Εγω δε το ξερω αυτο, πως δινουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κοιτάξτε, ειλικρινά την ελεημοσύνη τη θεωρώ ως τη μεγαλύτερη υποκρισία του νεόπλουτου. Μα την παναγία, καλύτερα να μη δίνατε τίποτα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά αναγκάζετε τους φτωχούς να νιώθουν κι υποχρέωση...
Πχ, οι γελοίοι τηλεμαραθώνιοι για το τσουνάμι. Οκ, από την καλή τους προαίρεση έδωσαν μερικά ευρώ οι περισσότεροι, δεν σκέφτηκαν πονηρά, αλλά το γεγονός ότι η Ταιλάνδη δεν ειδοποίησε έγκαιρα και το γεγονός ότι έγινε τόσο μεγάλη καταστροφή είναι άμεση συνέπεια της τουριστικής τσιμεντοποίησης των νησιών της. Κι όλα αυτά γίνονται για εσάς κι εμένα, δεν γίνονται για τον Ταιλανδέζο. Αυτοί, λοιπόν, που επέτρεψαν σε εταιρείες τύπου Hyatt και Sheraton να χτίσουν ολόκληρα συγκροτήματα 10 μέτρα από το νερό, αυτοί επέστρεψαν κι άρχισαν να μοιράζουν δεκάευρα στους τηλεμαραθωνίους της κάθε Χούκλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κοιτάξτε, ειλικρινά την ελεημοσύνη τη θεωρώ ως τη μεγαλύτερη υποκρισία του νεόπλουτου. Μα την παναγία, καλύτερα να μη δίνατε τίποτα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά αναγκάζετε τους φτωχούς να νιώθουν κι υποχρέωση...

Μιλας για οργανωμενα πραγματα (πχ δωρεες απο αλλες αγορες) ή για αυτους στο δρομο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μιλάω για την υποκρισία της οργανωμένης, christmas-smell ψευτοφιλανθρωπίας. Σε τέτοιο πράγμα δεν έδωσα και δεν θα δώσω ποτέ ούτε ένα ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μιλάω για την υποκρισία της οργανωμένης, christmas-smell ψευτοφιλανθρωπίας.

Α ναι, αυτο οκ, συμφωνω κ εμενα μου τη σπαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κατ'αρχήν, πόσοι γνωρίζουν ότι οι ψεύτες της Unicef ποτέ δεν έκαναν προσπάθεια εθελοντισμού, αλλά προτιμούν μόνιμους υπαλλήλους που τρώνε το 95% των εσόδων της Unicef ?
Πόσοι γνωρίζουν ότι το μεγαλύτερο μέρος από την ανθρωπιστική βοήθεια, μόλις κατέβει από το αεροπλάνο και περάσει στα χέρια των τοπικών αρχών, γίνεται εμπόρευμα και φράγκα στην τσέπη του κάθε ντόπιου διεφθαρμένου νομάρχη;
Πόσοι, εν τέλει, γνωρίζουν ότι η Δύση, αυτοαποκαλούμενη ως πολιτισμένη (τη μαύρη της την τύφλα), δεν συνηθίζει να στέλνει ανθρωπιστική βοήθεια εκεί όπου δεν υπάρχει γεωπολιτικό ενδιαφέρον;
Πόσοι γνωρίζουν ότι τεράστια ποσά από τη βοήθεια στο τσουνάμι πήγαν στην ανοικοδόμηση των ξενοδοχείων των πολυεθνικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εσυ πως τα ξερεις αυτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα διαβάζω κατά καιρούς από διάφορες έγκυρες πηγές που δεν έχουν λόγο να λένε μούφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ο κόσμος έχει χάσει,πλέον,τις ηθικές αξίες.
Εχω τοσο βαρεθει αυτη την καραμελα που μου ερχεται να ξερασω και με το που τη βλεπω

Κατ'αρχήν, πόσοι γνωρίζουν ότι οι ψεύτες της Unicef ποτέ δεν έκαναν προσπάθεια εθελοντισμού, αλλά προτιμούν μόνιμους υπαλλήλους που τρώνε το 95% των εσόδων της Unicef ?
Πόσοι γνωρίζουν ότι το μεγαλύτερο μέρος από την ανθρωπιστική βοήθεια, μόλις κατέβει από το αεροπλάνο και περάσει στα χέρια των τοπικών αρχών, γίνεται εμπόρευμα και φράγκα στην τσέπη του κάθε ντόπιου διεφθαρμένου νομάρχη;
Πόσοι, εν τέλει, γνωρίζουν ότι η Δύση, αυτοαποκαλούμενη ως πολιτισμένη (τη μαύρη της την τύφλα), δεν συνηθίζει να στέλνει ανθρωπιστική βοήθεια εκεί όπου δεν υπάρχει γεωπολιτικό ενδιαφέρον;
Πόσοι γνωρίζουν ότι τεράστια ποσά από τη βοήθεια στο τσουνάμι πήγαν στην ανοικοδόμηση των ξενοδοχείων των πολυεθνικών;
..και καταληγουμε στο αθανατο συμπερασμα της προσωπικης επαγρύπνησης ως λυση χωρις την ασκοπη αδολεσχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τα διαβάζω κατά καιρούς από διάφορες έγκυρες πηγές που δεν έχουν λόγο να λένε μούφες.


Οπως;


Συμφωνω με beautiful loser στο πρωτο που λεει btw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Εσυ δεν αγοραζεις ποτε πραγματα που δε τα χρειαζεσαι;Και πως οριζεις τις αναγκες σου;

Εγω δε το ξερω αυτο, πως δινουμε;
Γιατί να πάρω κάτι που δε μου χρειάζεται? Έχω όσα χρειάζομαι και είναι πράγματι πρώτης,για μένα τουλάχιστον,ανάγκης.

Εντάξει,αυτό ίσως είναι λίγο αβάσιμο. Σόρι,λάθος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
εννοω τις βιλες και τα κτηματα...τα εκατομμυρια που δινουν οι διασημοτητες σε σπιτια με 100 δωματια και 50 τουαλετες λες και θα κατσουν σε ολες και υστερα υιοθετουν και ενα μαυρακι για να λυτρωθουν...εννοω τα χρυσα πιρουνια και τα ακριβα φορεματα...τα αυτοκινητα πολλων χιλιαδων ευρω...και συνεχιζω να εχω την απορια τι ευτυχια σου προσφερουν 40 δωματια ενω κοιμασαι σε ενα...τι ευτυχια σου προσφερουν οι βιλες ενω μπορεις να μεινεις και σε διαμερισμα...γιατι το ονειρο το καθενος να ειναι ενα ακριβο αμαξι...τοσο κακο για το τιποτα...μακαρι να εβρισκαν ολοι το πραγματικο νοημα της ζωης που δεν βρισκεται στα υλικα αγαθα αλλα στην αγαπη,στη φιλια,κτ κτκ...και τονιζω πως δεν εννοω οτι με την αγαπη αγοραζεις φαγητο ....αλλα θελω να θιξω ακραια πραγματα των πολυεκατομμυριουχων...
η πραγματικη ευτυχια βρισκεται αλλου...
Το είπες και μόνη σου, οι διασημοτητες. Δεν θα κάτσουν να φιλοσοφήσουν το ζήτημα, μην νομίζεις. Όσοι έχουν λεφτά, κοιτάνε να τα ξοδέψουν ώστε να ικανοποιηθούν, δεν είναι τυχαίο όμως το ότι αυτοί οι άνθρωποι τις περισσότερες φορές μένουν ανικανοποιητοι με τα πάντα, με αποτέλεσμα κατα κάποιο τρόπο να καταφεύγουν σε ακραία πράγματα ώστε να πνίξουν το νορμαλ και να δοκιμάσουν τα πάντα στη ζωή τους. Ο σκοπός τους είναι να σπάσουν την μονοτονία της καθημερινής ζωής, δεν μπορείς όμως όταν βρίσκεσαι σε μια τέτοια θέση να κάτσεις να σκεφτείς ότι η πραγματική ευτυχία βρίσκεται αλλού κι όχι στα υλικά αγαθά. Όταν δέχεσαι αγάπη απο ένα άτομο, αισθάνεσαι την ευτυχία κάθε μέρα μέσα σου. Για πόσο θα την αισθανθείς με ένα καινούργιο αμάξι όμως; Το πολύ πολύ μέχρι την πρώτη βδομάδα, έπειτα θα το βαρεθείς και θα θες κι άλλα κι άλλα... Όταν πληθαίνεις απο χρήματα, δεν σκέφτεσαι πάντα λογικά. Η μαγκιά είναι να ξέρεις να τα χειρίζεσαι και να μπορείς να αισθάνεσαι καλά μέσα απο εκεί που εσύ μπορείς να διακρίνεις την ευτυχία. Δεν μπορεί κάποιος άλλος να σου πει πότε και πως θα είσαι ευτυχισμένος, εσύ το ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατί να πάρω κάτι που δε μου χρειάζεται? Έχω όσα χρειάζομαι και είναι πράγματι πρώτης,για μένα τουλάχιστον,ανάγκης.

Εντάξει,αυτό ίσως είναι λίγο αβάσιμο. Σόρι,λάθος μου.

Εννοω, εισαι σιγουρη πως ο,τι ψωνιζεις το εχεις αναγκη πραγματικα, ή μπορει να νομιζεις εκεινη τη στιγμη πως το χρειαζεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top