Χημικών μηχανικών και μηχανικών περιβάλλοντος

Lydia555

Νεοφερμένος

Η Lydia555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Φέτος έδωσα πανελλαδικες και αποφάσισα να βάλω πρώτη επιλογή το τμήμα χημικών μηχανικών και μηχανικών περιβάλλοντος στην Κρήτη μιας και σπουδάζει και ο αδερφος μου εκεί. Προσωπικά ενδιαφέρομαι για την κατεύθυνση των χημικών μηχανικών ωστόσο έχω ακούσει ότι επειδή οι περισσότεροι φοιτητές διαλέγουν αυτή τη κατεύθυνση πολλούς από αυτούς τους βάζουν αναγκαστικά στην κατεύθυνση των μηχανικών περιβάλλοντος (η οποία εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου). Υπάρχει κάποιος που σπουδάζει εκεί ή έχει ακούσει κάτι σχετικά με αυτό γιατί με έχει αγχώσει αρκετά;
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Επιλέγεις κατέυθυνση στο 3ο έτος , Μηχ. Περιβ. ή Χημ Μηχ.
Τουλάχιστον το 1/3 των φοιτητών θα πρέπει να ακολουθήσει μία εκ των δύο κατευθύνσεων, προφανώς τους Μηχ. Περιβάλλοντος, αν υποθέσεις ότι η κατεύθυνση Χημ. Μηχ. είναι πιο δημοφιλής.
Αρκεί να έχεις καλύτερους βαθμούς (Μ.Ο. 2, 3 και 4ου εξαμήνου, μετράνε και αυτά που δεν περνάς, προσοχή) και διαλέγεις εσύ όποια επιθυμείς.

Αν δεν τα καταφέρεις και επιμένεις να πάρεις και την άλλη κατέυθυνση, μπορείς με κατατακτήριες, εισάγεσαι ξανά στο 3ο έτος αλλά προφανώς επειδή υπάρχουν αρκετά κοινά μαθήματα μεταξύ των δύο κατευθύνσεων σου τα αναγνωρίζουν, οπότε θεωρώ ότι δεν πρόκειται κάποιος να περάσει άλλα 3 χρόνια φουλ σπουδών. Τσέκαρε και με τον οδηγό σπουδών.

Εδώ έχει τις λεπτομέρειες

για τις κατατακτήριες:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Φέτος έδωσα πανελλαδικες και αποφάσισα να βάλω πρώτη επιλογή το τμήμα χημικών μηχανικών και μηχανικών περιβάλλοντος στην Κρήτη μιας και σπουδάζει και ο αδερφος μου εκεί. Προσωπικά ενδιαφέρομαι για την κατεύθυνση των χημικών μηχανικών ωστόσο έχω ακούσει ότι επειδή οι περισσότεροι φοιτητές διαλέγουν αυτή τη κατεύθυνση πολλούς από αυτούς τους βάζουν αναγκαστικά στην κατεύθυνση των μηχανικών περιβάλλοντος (η οποία εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου). Υπάρχει κάποιος που σπουδάζει εκεί ή έχει ακούσει κάτι σχετικά με αυτό γιατί με έχει αγχώσει αρκετά;
Την χημικων μηχανικων να παρεις ..οι μηχανικοι περιβαλοντος τεινουν προς καταργηση..ειναι μια ειδικοτητα που την σφετεριζονται ολοι.. μηχανολογοι , ηλεκτρολογοι , χημικοι μηχανικοι, μεταλαδες και και πετραδες.
Ηδη δυο σχολες καταργηθηκαν .. κοζανη (αλλαξε) και αγρινιο (τελος). Και αυτη που πας ηταν για καταργηση και την εσωσαν με τους χημικους διοτι το ιδρυμα ειναι πετιτ και θελει σχολες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top