Χημικών Μηχανικών vs Πολιτικών Μηχανικών vs Μηχανολόγων Μηχανικών

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Έτσι αρχίζουν οι φήμεεεεεες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
εμενα συμφωνο με βρισκεις...γιατι το συγκεκριμενο θεμα το ειχα θιξει πριν απο κανα χρονο...!τωρα απλα με αφηνει καπως αδιαφορο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Και 'γω που νόμιζα ότι μόνο οι του ΕΜΠ κυκλοφορούν ως άλλοι γυμνοί ροπαλοφόροι Ηρακληδείς... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αποκλειεται να εχουν ιδια δικαιωματα οι ΗΜΜΥ με τους ΑΡΜΗΧ, ραδιο αρβυλλα τελειως, τραγικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Και 'γω που νόμιζα ότι μόνο οι του ΕΜΠ κυκλοφορούν ως άλλοι γυμνοί ροπαλοφόροι Ηρακληδείς... :P

απο ό,τι φαίνεται δεν έχει να κάνει με το πολυτεχνείο:P

απλά στο ΕΜΠ είναι οι περισσότεροι γυμνοί ροπαλοφόροι Ηρακληδείς.

(η συντριπτική πλειοψηφεία των ροπαλοφόρων δλδ)

αν και δεν έχει να κάνει με θέμα πολυτεχνείου το εν λόγω ζήτημα , αλλά με θέμα σχολής πλέον.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι η εμμονη καποιων σε βαζει στη διαδικασια να το ψαξεις το θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θέμα σχολής. Οι ηλεκτρολόγοι δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα στατικής μελέτης. ΔΕΝ έχουν τις απαραίτητες γνώσεις. Όλα τ' άλλα είναι λόγια του αέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αποκλειεται να εχουν ιδια δικαιωματα οι ΗΜΜΥ με τους ΑΡΜΗΧ, ραδιο αρβυλλα τελειως, τραγικο.

παιδιά για να ξεκαθαρίσω την θέση μου:

1) δεν είπα ότι ισχύει , είπα ότι μας το είπαν στο αμφιθέατρο.

2) αυτό είναι κάτι που ειπώθηκε απο έναν καθηγητή (πρώτο εξάμηνο είμαι , δεν ξέρω τι παίζει με τα δικαιώματα).

3) Προσωπικά μου φάνηκε όπως προείπα , παράλογο

4) οι ΗΜΜΥ ΕΧΟΥΝ μηχανική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ώπα. Εννοείς φυσική-μηχανική, ή μηχανική των κατασκευών, αντοχή υλικών κ.λπ.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
το 4ο δεν θα το εθετα ως ενισχυτικο παραγοντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ώπα. Εννοείς φυσική-μηχανική, ή μηχανική των κατασκευών, αντοχή υλικών κ.λπ.;

νομίζω είναι προφανές ότι αναφέρομαι σε φυσική-μηχανική.:)

είπαμε , δεν είμαστε πολιτικοί μηχανικοί , αν και δεν ξέρω αν παίζει τίποτα στα επόμενα εξάμηνα.

και επαναλαμβάνω θεωρώ παράλογο αυτό που μας είπε ένας συγκεκριμένος καθηγητής στο αμφιθέατρο (αλλά άντε να του το πεις).:P

μάλλον νόμιζε ότι έκανε με άλλους μάθημα , δεν εξηγείται αλλιώς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
νομίζω είναι προφανές ότι αναφέρομαι σε φυσική-μηχανική.

Η φυσική-μηχανική ή αλλιώς φυσική Ι που λέει και το πρόγραμμα σπουδών σας, δεν έχει καμιά σχέση με την αναφερόμενη μηχανική των κατασκευών, την αντοχή των υλικών, και ένα σωρό άλλα σχετικά μαθήματα. Μόνο στο 3ο ή στο 4ο εξάμηνο έχετε ένα μάθημα που λέγεται "τεχνική μηχανική", και φαντάζομαι, έχει σχέση μ' αυτό που λέω εγώ. Οπότε, μπορείς εύκολα να καταλάβεις ότι ο καθηγητής σας, εκτός κι αν κατάλαβες κάτι λάθος, μάλλον νόμιζε ότι απευθυνόταν σε φοιτητές άλλης σχολής... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Η φυσική-μηχανική ή αλλιώς φυσική Ι που λέει και το πρόγραμμα σπουδών σας, δεν έχει καμιά σχέση με την αναφερόμενη μηχανική των κατασκευών, την αντοχή των υλικών, και ένα σωρό άλλα σχετικά μαθήματα. Μόνο στο 3ο ή στο 4ο εξάμηνο έχετε ένα μάθημα που λέγεται "τεχνική μηχανική", και φαντάζομαι, έχει σχέση μ' αυτό που λέω εγώ. Οπότε, μπορείς εύκολα να καταλάβεις ότι ο καθηγητής σας, εκτός κι αν κατάλαβες κάτι λάθος, μάλλον νόμιζε ότι απευθυνόταν σε φοιτητές άλλης σχολής... :P

Όταν λες "Μηχανική" , ο "κοινός κόσμος" , καταλαβαίνει φυσική μηχανική.

τα άλλα είναι εκ των πραγμάτων αντικείμενο του πολιτικού-αρχιτέκτονα ίσως και μηχανολόγου. Πως θέλεις ένας ηλεκτρολόγος να κάνει μηχανική κατασκεύων ??:P Δεν είναι και πολύ σχετικό με το αντικείμενό του.

όπως για τους πολιτικούς δεν είναι τα κυκλώματα ξέρω γω ή η μικροηλεκτρονική.

όσο για τον καθηγητή , δεν σας κάνω πλάκα , τον ξαναρωτήσαμε κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Άρα καταλήγουμε σ' αυτό που είπαν οι περισσότεροι. Ότι δεν είστε καν βοσκοί; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Άρα καταλήγουμε σ' αυτό που είπαν οι περισσότεροι. Ότι δεν είστε καν βοσκοί; :P

μάλλον τα μπερδεύεις τα πράγματα. Ίσα ίσα , εγώ είπα πως ο καθένας άμα μελετήσει κάτι και είναι καλός σε αυτό , και τι να λέει που δεν έχει αντίστοιχο πτυχίο , αν έχει τις γνώσεις να το εφαρμόσει , γιατί να μην το κάνει?

άμα ένας μηχανικός περιβάλλοντος , μελετήσει μηχανική κατασκευών , γιατί να μην μπορεί να κατασκευάσει ένα κτήριο εξίσου καλά...


(θα μου πεις και οι άλλοι γιατί υπάρχουν , για να τους κλέβουν "άσχετοι" τη δουλειά?) ---> άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εσυ θα πηγαινες σε καποιον να σου φτιαξει σπιτι χωρις να εχει καποια πιστοποιηση για τις γνωσεις του; Θελει υπογραφη απο ΠΜ ετσι κι αλλιως βεβαια, αλλα και παλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό, καθόλου εύκολα μάλιστα. Και για πολλά θέλει χρόνια εμπειρίας και φυσικά καθοδήγηση. Επίσης, δε μαθαίνεις τα πάντα απ' τα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
όχι δεν μιλάω για το τι ισχύει. Μιλάω για έναν τυπά που ξέρει όσα και ένας πολιτικός μηχανικός απο προσωπική μελέτη.

το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο αν έχει και ανάλογες εμπειρίες στις κατασκευές ανεξαρτήτως χαρτιού.

τώρα οι υπογραφές και τα σχετικά είναι άλλο ζήτημα , δεν αναφέρομαι στην πραγματικότητα , δεν το κάνει κανείς αυτό που περιγράφω (απο όσο ξέρω) προφανώς. Απλά λέω γιατί να μη μπορεί να κάνει κάποιος κάτι απο ενδιαφέρον αν του αρέσει εξίσου με κάτι άσχετο που σπούδασε.
αυτό.


το "δε μαθαίνεις τα πάντα απο τα βιβλία" ισχύει στον ίδιο βαθμό για έναν βοσκό και για έναν πολιτικό μηχανικό με πτυχίο χωρίς εμπειρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
το "δε μαθαίνεις τα πάντα απο τα βιβλία" ισχύει στον ίδιο βαθμό για έναν βοσκό και για έναν πολιτικό μηχανικό με πτυχίο χωρίς εμπειρίες.

Ναι. Ό,τι είπα είχε καθολική ισχύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top