Χαζά λάθη - Απροσεξία

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
υπαρχει μια. σταματιστε να κανετε τις πραξεις με το κομπιουτερακι..
Στα Μαθηματικα δεν χρησιμοποιω ποτε κομπιουτερακι... Ομως στη Φυσικη και στη Χημεια παντα χρησιμοποιω για να κερδιζω χρονο και επιπλεον θεωρω πως η ουσια αυτων των μαθηματων δεν ειναι οι πραξεις... Νταξει, ομολογω οτι ειδικα αν εχω καταλαβει τις ασκησεις, βαριεμαι να χανω χρονο στις πραξεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τα μαθηματικα της τριτης δν χρειαζονται πολλες πραξεις:P
οντως δν χρειαζονται στις φυσικες και χημειες να κανεις πραξεις, αλλα το συστημα το απαιτει. μα γιατι δν μοιραζουν κομπιουτερακια στις εξετασεις και μας αφηνουν να ταλαιπωρουμαστε με ανουσιες και απελπιστικα μεγαλες πραξεις??/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
τα μαθηματικα της τριτης δν χρειαζονται πολλες πραξεις:P
Στους μιγαδικους ειδικα, ειναι τραγικα ευκολο να μπλεχτεις! :P Και παντου δηλαδη...
Ναι, θεωρω πως η ουσια στις Φυσικοχημειες δεν ειναι να εξετασουν αν ξερεις μαθηματικα (και σ' αυτα τα μαθηματα πολλοι καλοι εκει την πατανε τελικα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Στους μιγαδικους ειδικα, ειναι τραγικα ευκολο να μπλεχτεις! :P Και παντου δηλαδη...
Ναι, θεωρω πως η ουσια στις Φυσικοχημειες δεν ειναι να εξετασουν αν ξερεις μαθηματικα (και σ' αυτα τα μαθηματα πολλοι καλοι εκει την πατανε τελικα).

αυτο δν λεγεται μαθηματικα:P
αριθμητικη λεγεται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
λέω και εγώ..κατι μου θυμίζει αυτός...ποιος να είναι άραγε;:P
Ε καλά ένα λαθάκι απροσεξίας ήταν και το θυμάμαι με η:D

Η απροσεξία θα σε μαράνει:P.

Παιζει και η περιπτωση να εισαι εξοικειωμενος, να λυνεις γρηγορα τις ασκησεις εχοντας σωστο το "τεχνικο" μερος τους (δλδ να τις κανεις με ολοσωστο τροπο) και να κανεις πολλα λαθη σε απλουστατες πραξεις επιπεδου Δημοτικου! :P Αυτο ακριβως ειναι το δικο μου προβλημα (και αλλων τελικα, νομιζα οτι ειμαι μονος μου :D). Και λυση μαλλον δεν υπαρχει τελικα... :P

Ναι μπραβο, κατι τετοια κι εγω αλλα σε ολα τα ειδη πραξεων...

Α, μη το ξαναπείς αυτό! Σήμερα χρειάστηκε να κάνω την πράξη 400-111 και από το θολωμένο μυαλό την έκανα με χαρτί και μολύβι!:jumpy:

υπαρχει μια. σταματιστε να κανετε τις πραξεις με το κομπιουτερακι.
για να δουμε, εκανα αρκετα λαθη απροσεξιας στον προγραμματισμο στις πανελληνιες. επισης μια αλλη ηλιθια απροσεξια ηταν που ξεχασα να κανω ενα κλασμα ποσοστο. γενικα ομως εχω διαβασει και λαθος εκφωνησεις....

Σωστό. Αλλά δεν έχουμε πάντα το χρόνο.

Στα Μαθηματικα δεν χρησιμοποιω ποτε κομπιουτερακι... Ομως στη Φυσικη και στη Χημεια παντα χρησιμοποιω για να κερδιζω χρονο και επιπλεον θεωρω πως η ουσια αυτων των μαθηματων δεν ειναι οι πραξεις... Νταξει, ομολογω οτι ειδικα αν εχω καταλαβει τις ασκησεις, βαριεμαι να χανω χρονο στις πραξεις! :P

Ούτε και των μαθηματικών είναι. Πολλές φορές έχω σωστό το τεχνικό μέρος, όπως λες, και σε συστήματα ή πράξεις τα κάνω μπάχαλο και νομίζω πως και το τεχνικό μέρος ήταν λάθος!

αυτο δν λεγεται μαθηματικα:P
αριθμητικη λεγεται:P

Από το στόμα μου το πήρες!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εμένα οι απροσεξίες μου στοιχίζουν πολλούς βαθμούς για παράδειγμα να γράφω 13 και όχι 17 για παράδειγμα από απροσεξίες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος.92

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
και εγω τα ιδια παθαινω!και οι απροσεξιες μου ειναι συνηθως στα Σωστο-Λαθος και τα πολλαπλης.αλλα πιστευω πως αν λυνουμε πολλες ασκησεις οι απροσεξιες θα μειωθουν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
και εγω τα ιδια παθαινω!και οι απροσεξιες μου ειναι συνηθως στα Σωστο-Λαθος και τα πολλαπλης.αλλα πιστευω πως αν λυνουμε πολλες ασκησεις οι απροσεξιες θα μειωθουν:)

πωπω αυτά τα σωστά-λάθος και τα επιλογής...και εμένα από εκεί μου κόβουν τα περισσότερα...Και συμφωνώ με κάτι που είχε πει η καθηγήτρια μου γιατί το είχε κάνει όλο το τμήμα αυτό το λάθος,το θέμα είναι ότι δεν κατανοούμε την θεωρία δεν μπαίνουμε στην διαδικασία να την μάθουμε σωστά.Και κοιτάμε μόνο την επιφάνεις..και έτσι είμαστε τόσο απρόσεχτοι όπως φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
κ εγω την παταω συνεχεια στα Σ-Λ..συνηθως γραφω σωστη την αιτιολογηση και λαθος το γραμμα μπροστα,ενω μια φορα ειχα κανει το κορυφαιο α=Σ,β=Λ,γ=Λ, δ=Δ, ε=Ε(..)
αλλα τα αριθμητικα στην φυσικη ειναι το μεγαλο μ προβλημα... σ εχα διαγωνισμα στην φυσικη κατ στ φροντ ειχα σε δυο ασκησεις ουτε μια κοκκινιλα εκτος απο τ αποτελεσμα.. και στις δυο εκανα λαθος ΜΟΝΟ την τελευταια πραξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Eίμαι η ελεεινή η απροσεξία προσωποποιημένη. Στατιστικά, δεν υπάρχει διαγώνισμα και γενικώς γραπτό δοκίμιο στο οποίο να μην κάνω ούτε ένα λάθος απροσεξίας (εξαιρείται βέβαια -προς μεγάλη μου έκπληξη- το διαγώνισμα Φυσικής της Κυριακής). Ακόμα και σήμερα στη Χημεία, στην κόλλα μου βρίσκεται γραμμένο με υπερηφάνεια το εξής ηλίθιο λάθος:

Υδρογόνο + Όξινο Φωσφορικό ιόν - H2PO4 (Δισόξινο Φωσφορικό).

Έτσι για πλάκα. (και εδώ να σημειώσω πως είναι το λάθος που έχω εντοπίσει. Ποιός ξέρει τί άλλο θα υπάρχει εκεί μέσα :P).
Συμπεράσματα ομολογώ πως είμαι ανίκανος, εως τώρα τουλάχιστον, να βγάλω. Πιστεύω κι εγώ ωστόσο πως τα εν λόγω, άκρως αδικαιολόγητα λάθη έχουν να κάνουν άλλοτε με την κούραση, άλλοτε με την υπερβολική σιγουριά, άλλοτε με την υποτίμηση συγκεκριμένων ασκήσεων (όπως η προηγούμενη). Όταν δε τα παραπάνω συνδυάζονται, τα αποτελέσματα είναι τραγικά (ευτυχώς για μένα ακόμα δεν έχουν ''καταφέρει'' να συνδυαστούν πλήρως και επιτυχώς. :P).
Όπως και να 'χει, στην πορεία μπορώ να πω πως συνεχώς βελτιώνομαι. Ποιός ο λόγος ούτως ή άλλως της μάθησης αν δεν υπήρχαν και αυτά τα χαζά λάθη τα οποία εδώ που τα λέμε, μας παροτρύνουν να συνεχίσουμε. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Το παθαίνω συχνά σε διαγωνίσματα, και ουκ ολίγες φορές το έχω μετανιώσει, να ξεχνώ κάτι τετράγωνα στις αντικαταστάσεις, να μπερδεύομαι στις πράξεις και να ξεχνάω να αντιγράψω ακόμη και ολόκληρους αριθμούς. Και να μου πείτε, φταίει η έλλειψη συγκέντρωσης, δε το νομίζω, διότι αισθάνομαι πως συγκεντρώνομαι πολύ καλά. Απλά είμαι γενικώς απρόσεκτος. Μήπως έχετε κάτι να μου προτείνετε;
:bye:


Κι εγώ το παθαίνω.
Να δίνω το γραπτό και μετά από δύο λεπτά να μου έρχεται ποιο ήταν το σωστό... Από τα πιο σπαστικά πράγματα που υπάρχουν.
Μάλλον έχει να κάνει με το πόσο καθαρό είναι το μυαλό.
Μόλις τελειώσεις, ασχολήσου ένα λεπτό με κάτι άλλο και άσε το μυαλό σου να φύγει και μετά σκέψου πάλι αυτά που έγραψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Α, για να ηρεμήσω; Χειρότερα γίνομαι, γιατί αγχώνομαι για το ένα λεπτό που πέρασε και δε το αξιοποίησα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αφηστε.. στη φυσικη ξεχασα να βαλω μια δυναμη σμρ και εκανα λαθος ενα ολκληρο υποερωτημα... πανε 4 μοναδες... στα 20!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Κι εγώ το παθαίνω.
Να δίνω το γραπτό και μετά από δύο λεπτά να μου έρχεται ποιο ήταν το σωστό... Από τα πιο σπαστικά πράγματα που υπάρχουν.
Μάλλον έχει να κάνει με το πόσο καθαρό είναι το μυαλό.
Μόλις τελειώσεις, ασχολήσου ένα λεπτό με κάτι άλλο και άσε το μυαλό σου να φύγει και μετά σκέψου πάλι αυτά που έγραψες.

Αυτό είναι κάτι που παθαίνω συνεχώς..
Μετ'οπου δίνω την κόλλα μου έρχονται απευθείας οι βλακείες που έκανα.Εμείς στο σχολείο έχουμε και τους καθηγητές από πάνω και έχεις το άγχος σου έχεις και εκείνους να σου κοιτάνε την κόλλα και τι γράφεις πως να μην κομπλάρεις..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
παίδες είτε κάνετε φροντιστήριο είτε ιδιαίτερα να ζητάτε αν γράφετε τεστ..όσο περισσότερα τόσο καλύτερα.. πιστέψτε με ένιωθα ΑΚΡΙΒΩΣ όλα όσα έχετε περιγράψει μέχρι τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_pas

Νεοφερμένος

Η anna_pas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
παιδια εγω το χειροτερο λαθος το εκανα στις εξετασεις του ιουνίου....έφτασα σε ένα υποερώτημα στη φυσική γενική(!) και δεν είδα πως μας έδινε το r εσωτερικό!πεδευόμουν ποση ώρα για να το βρω!!πόσο απρόσεχτη μπορεί να είμαι???ίσως να μην περίμενα η άσκηση(4ο θέμα) να ήταν τοσο ευκολη.....α!και τλκ εννοείται οτι το βρήκα λάθος.........τεσπα!!!καλές διακοπές τώρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εγω το έπαθα αυτό στη φυσική φέτος στις εξετάσεις... Γι αυτο έγραψα και πολύ χειρότερα απο οσο θα μπορούσα... Και δεν είναι μόνο η απροσεξία πολλές φορες, πολύ συχνα μπορεί να κολαεί το μυαλό σου και ενώ ξερεις τι πρεπει να κανεις, το αγχος κλπ... σε εμποδίζουν

Στα μαθηματικά την έχω πατήσει πολλές φορές στην επιμεριστική απο την απροσεξία μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
ναι... ηρεμο ελεγχο πριν το παραδωσεις.. αν χρειαστε και 2 και 3 φορες..
επετρεψε μου να διαφωνησω.
Οποτε εχω ελεγξει γραπτο ποτε δε βρηκα λαθος!Υπαρχουν τοσοι αριθμοι λεξεις πραξεις που δε ξερεις τι να πρωτοελεγξεις.
Ειναι προτιμοτερο να εισαι σουπερπροσεκτικος και αργος ΟΤΑΝ τα κανεις παρα να χανεις χρονο σε 3 και 4 ελεγχους.
Μια συμβουλη:Αντι να τα ελεγχετε κοιτωντας απο δω και απο κει για τυχον λαθη καντε το εξης: ΛΥΣΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΑΝΕΠΗΡΕΑΣΤΟΙ ΑΠΟ ΤΟ Ο,ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ και μετα συγκρινετε τα αποτελεσματα. Χαρις σαυτη τη τεχνικη βρηκα ενα λαθος στα μαθηματικα γενικης που ειδαλλως αμφιβαλλω αν θα το ειχα βρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εγω βασικά οταν κανω μια πράξη, επιμεριστική, αναπτυξη μιας ταυτότητας κλπ... ελέγχω επι τόπου αν είναι σωστή 1-2 φορές γιατι πολλές φορές οταν έχεις λύσει ήδη μια άσκηση και μετα την ξανακοιτάς και είναι περιπλοκες πραξεις κλπ μπορει να μην εντοπισεις το λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
κ εγω την παταω συνεχεια στα Σ-Λ..συνηθως γραφω σωστη την αιτιολογηση και λαθος το γραμμα μπροστα,ενω μια φορα ειχα κανει το κορυφαιο α=Σ,β=Λ,γ=Λ, δ=Δ, ε=Ε(..)
αλλα τα αριθμητικα στην φυσικη ειναι το μεγαλο μ προβλημα... σ εχα διαγωνισμα στην φυσικη κατ στ φροντ ειχα σε δυο ασκησεις ουτε μια κοκκινιλα εκτος απο τ αποτελεσμα.. και στις δυο εκανα λαθος ΜΟΝΟ την τελευταια πραξη...
χααχαχαχχα!τρελο....:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top