Χαζά λάθη - Απροσεξία

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το παθαίνω συχνά σε διαγωνίσματα, και ουκ ολίγες φορές το έχω μετανιώσει, να ξεχνώ κάτι τετράγωνα στις αντικαταστάσεις, να μπερδεύομαι στις πράξεις και να ξεχνάω να αντιγράψω ακόμη και ολόκληρους αριθμούς. Και να μου πείτε, φταίει η έλλειψη συγκέντρωσης, δε το νομίζω, διότι αισθάνομαι πως συγκεντρώνομαι πολύ καλά. Απλά είμαι γενικώς απρόσεκτος. Μήπως έχετε κάτι να μου προτείνετε;
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ναι... ηρεμο ελεγχο πριν το παραδωσεις.. αν χρειαστε και 2 και 3 φορες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Και εγώ το έκανα πάντα αυτό, στις εύκολες ασκήσεις κυρίως. Και δυστυχώς το έκανα και στις πανελλήνιες.

Γενικά δεν νομίζω πως βελτιώνεται πολύ εύκολα αν το χεις από μικρός, απλώς το μόνο που θα μπορούσα να σου πω (αυτά μου είχαν προτείνει οι καθηγητές μου δλδ) να γράφεις πολλά διαγωνίσματα και να ξαναλύνεις τα θέματα όταν γράφεις κάποιο τεστ, εφόσον έχεις αρκετό χρόνο. Εμενα με βοήθησε κυρίως το δεύτερο:)

Α! Ειδικά τις πράξεις (είχα μεγάλο πρόβλημα με την πρόσθεση, του στυλ 6+3=8) κάνε τες 2-3 φορές χωρίς να βλέπεις τι είχες γράψει αρχικά.

Γενικά, ψάχνε πολύ το "χαμαλίστικο" μέρος κάθε άσκησης (δλδ πράξεις, σωστές αντικαταστάσεις κλπ) ξεχωριστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Α, πάντα τα ελέγχω τα γραπτά.

Το να ξαναλύσω τα θέματα μου φαίνεται λίγο περίπλοκο και δύσκολο, δεδομένου του στενού χρόνου! Πάντα έφευγα τελευταίος από την αίθουσα στις εξετάσεις (εξάλλου, είχα να γράψω και πιο πολλά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Χμ ναι σωστό κ αυτό.

Εγώ μιλούσα περισσότερο για πανελλήνιες βέβαια αλλά τεσπα... (σε κάποια μθμ έχεις άφθονο χρόνο να τα ξαναλύσεις όλα απ την αρχή στο πρόχειρο)

Σε κάθε περίπτωση πάντως πιστεύω πως γι αυτό δεν ευθύνεται η έλλειψη συγκέντρωσης αλλά η αυτοπεποίθηση. Πάντα, όταν έβλεπα εύκολη άσκηση έλεγα "σιγα μωρε..." και εκεί την πατούσα. Αντίθετα στα πιο δύσκολα δεν τα έκανα αυτά τα λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Κι εγώ το παθαίνω αυτό πολύ συχνά και μετά χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο. Εγώ κυρίως αλλάζω τα πρόσημα όταν αλλάζω γραμμή. Πάντως είναι πολύ ενοχλητικό αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ναι και εγω παντα κανω τετοια ηλιθια λαθη.π.χ προχθες που εγραψα ενα διαγωνισμα στο φροντ. εκανα μια πραξη 6/3=3!!!και εχασα τζαπα μορια
-----------------------------------------
Κι εγώ το παθαίνω αυτό πολύ συχνά και μετά χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.

πιστεψε και εγω το ιδιο κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Χμ ναι σωστό κ αυτό.

Εγώ μιλούσα περισσότερο για πανελλήνιες βέβαια αλλά τεσπα... (σε κάποια μθμ έχεις άφθονο χρόνο να τα ξαναλύσεις όλα απ την αρχή στο πρόχειρο)

Σε κάθε περίπτωση πάντως πιστεύω πως γι αυτό δεν ευθύνεται η έλλειψη συγκέντρωσης αλλά η αυτοπεποίθηση. Πάντα, όταν έβλεπα εύκολη άσκηση έλεγα "σιγα μωρε..." και εκεί την πατούσα. Αντίθετα στα πιο δύσκολα δεν τα έκανα αυτά τα λάθη.

Hm, έχω ακόμα χρόνο μέχρι να αρχίσω να αγχώνομαι για τις Πανελλήνιες (αν αγχωθώ ποτέ πολύ).

Η αυτοπεποίθηση που λες ισχύει... Τί μου συνέβη σήμερα στη Γεωμετρία... Υπερβολική Αυτοπεποίθηση λέγεται (και το παθαίνω επειδή φοβάμαι να μην πέσει, και αρχίσω μετά να σβήνω και να ξαναγράφω, και να σβήνω και να ξαναγράφω, και στο τέλος να είναι όλο μουτζούρες τα γραπτά μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το παθαίνω συχνά σε διαγωνίσματα, και ουκ ολίγες φορές το έχω μετανιώσει, να ξεχνώ κάτι τετράγωνα στις αντικαταστάσεις, να μπερδεύομαι στις πράξεις και να ξεχνάω να αντιγράψω ακόμη και ολόκληρους αριθμούς. Και να μου πείτε, φταίει η έλλειψη συγκέντρωσης, δε το νομίζω, διότι αισθάνομαι πως συγκεντρώνομαι πολύ καλά. Απλά είμαι γενικώς απρόσεκτος. Μήπως έχετε κάτι να μου προτείνετε;
:bye:
Ρε συ Crook, αυτο το post (και thread γενικοτερα) ειναι σαν να το εχω κανει εγω! :P Τα παραπανω με αντιπροσωπευουν 100%. Και αυτος ηταν παντα ο λογος που δεν εγραφα καλα στα Μαθηματικα, πολλες φορες και ολοκληρα θεματα εχανα ετσι, γιατι εκανα τετοια λαθη σε ΟΛΗ την εκταση του θεματος (δηλαδη παρα πολλα).

Φετος παρατηρω μεγαλη βελτιωση στα διαγωνισματα τα οποια βεβαια γραφω μονος μου. Η πηγη του δικου μου προβληματος ηταν το υπερβολικο αγχος που μου "θολωνε" το μυαλο. Και ειχα αγχος μην κανω καμια τετοια βλακεια! Ακομα υπαρχει η πιθανοτητα να κανω τετοια λαθη... Εχω καταληξει οτι αυτο ειναι στη φυση του ατομου, δηλαδη δεν αλλαζει! :P Απλα θα πρεπει αυτο να μη σε αγχωνει για το αν θα γραψεις καλα κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Λες να συνδεόμαστε με τηλεπάθεια;:P

Βασικά δεν αγχώνομαι και τόσο. Νομίζω πως είναι πρόβλημα υπερβολικής αυτοπεποίθησης. Ή βιασύνης.

Εγώ για τα Μαθηματικά Κατ. τρελαίνομαι. Και για Άλγεβρα. Αλλά η Γεωμετρία φέτος δεν παλεύεται (κυρίως λόγω καθηγητή).
-----------------------------------------
P.S.: Αν και η βιασύνη όντως με αγχώνει:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι πρόβλημα υπερβολικής αυτοπεποίθησης.
Πολλες φορες οταν εισαι στο αλλο ακρο, εχεις το ιδιο αποτελεσμα. Εγω οταν λεω για ασκηση "τι γελοια που ειναι, θα την ξεπεταξω" παντα την εκτελω στα 5 μετρα! :P

Εγω κατεληξα οτι με αγχωνει η πιεση χρονου στα διαγωνισματα. Γιατι οταν λυνω ασκησεις σπιτι δεν κανω ΠΟΤΕ τετοια λαθη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
εγω δεν εχω τοσο προβλημα πιεσης χρονου οσο συγκεντρωσης....:P πιο μικρη περισσοτερο... τωρα τ εχω μειωσει δξα τ βουδα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


μονο αυτο σου λεω...ειμαι η προσωποποιηση της απροσεξιας και των πιο ακυρων λαθων:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγώ όταν γράφαμε εξετάσες στα μαθηματικα στην Β γυμνασίου είχε μια άσκηση που είχε σχέση με κύκλο.Και έπρεπε να κάνω τον πολ/σιασμό 100*3,14 και έγραψα 31,4 αντί 314 γι αυτό πήρα και 18 αντί 19 ή 20!
Επίσης προχθές που γράφαμε γεωμετρία έπρεπε να βρω το μήκος μια προβολής σε ένα τρίγωνο απο ότι θημάμαι καλά.Και ήταν 9=5ΑΔ και εγώ έγραψα 5/9 αντι 9/5 και φυσικά έκανα στην συνέχεια όλη την άσκηση λάθος και έχασα αρκετές μονάδες.Έχω κάνει και πολλά άλλα γελοία λάθη στα μαθηματικά λόγω άγχους απροσεξίας και περιορισμένου χρόνου που μας αφήνουν να λύσουμε τις ασκήσεις.Φανταστείτε γράφαμε χημεία κατ και όλα τα παιδιά σχεδόν έγραψαν 14 λόγω περιορισμένου χρονου και πολλών ασκήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ε ναι πολλές φορές όμως η εξοικείωση που έχεις με ένα μάθημα σχετίζεται και με το χρόνο που κάνεις για να λύσεις ασκήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ όταν γράφαμε εξετάσες στα μαθηματικα στην Β γυμνασίου είχε μια άσκηση που είχε σχέση με κύκλο.Και έπρεπε να κάνω τον πολ/σιασμό 100*3,14 και έγραψα 31,4 αντί 314 γι αυτό πήρα και 18 αντί 19 ή 20!
Επίσης προχθές που γράφαμε γεωμετρία έπρεπε να βρω το μήκος μια προβολής σε ένα τρίγωνο απο ότι θημάμαι καλά.Και ήταν 9=5ΑΔ και εγώ έγραψα 5/9 αντι 9/5 και φυσικά έκανα στην συνέχεια όλη την άσκηση λάθος και έχασα αρκετές μονάδες.Έχω κάνει και πολλά άλλα γελοία λάθη στα μαθηματικά λόγω άγχους απροσεξίας και περιορισμένου χρόνου που μας αφήνουν να λύσουμε τις ασκήσεις.Φανταστείτε γράφαμε χημεία κατ και όλα τα παιδιά σχεδόν έγραψαν 14 λόγω περιορισμένου χρονου και πολλών ασκήσεων.

Θυμάμαι με υ:P. Σου ξαναήρθε το Ίντερνετ;

Ε ναι πολλές φορές όμως η εξοικείωση που έχεις με ένα μάθημα σχετίζεται και με το χρόνο που κάνεις για να λύσεις ασκήσεις

Όχι και να σου έχει 4 θέματα, σαν αυτά που γράφεις στις εξετάσεις, να τα λύσεις σε 40 (τί λέω, 35) λεπτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Δεν ξέρω μπορεί και να χεις δίκαιο, αλλά τις όσες φορές άκουγα αυτό το συγκεκριμένο από συμμαθητές μου ήταν απλώς μία απόπειρα να διακιολογήσουν το κακό αποτέλεσμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
λέω και εγώ..κατι μου θυμίζει αυτός...ποιος να είναι άραγε;:P
Ε καλά ένα λαθάκι απροσεξίας ήταν και το θυμάμαι με η:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ε ναι πολλές φορές όμως η εξοικείωση που έχεις με ένα μάθημα σχετίζεται και με το χρόνο που κάνεις για να λύσεις ασκήσεις
Παιζει και η περιπτωση να εισαι εξοικειωμενος, να λυνεις γρηγορα τις ασκησεις εχοντας σωστο το "τεχνικο" μερος τους (δλδ να τις κανεις με ολοσωστο τροπο) και να κανεις πολλα λαθη σε απλουστατες πραξεις επιπεδου Δημοτικου! :P Αυτο ακριβως ειναι το δικο μου προβλημα (και αλλων τελικα, νομιζα οτι ειμαι μονος μου :D). Και λυση μαλλον δεν υπαρχει τελικα... :P
Α! Ειδικά τις πράξεις (είχα μεγάλο πρόβλημα με την πρόσθεση, του στυλ 6+3=8)
Ναι μπραβο, κατι τετοια κι εγω αλλα σε ολα τα ειδη πραξεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
υπαρχει μια. σταματιστε να κανετε τις πραξεις με το κομπιουτερακι.
για να δουμε, εκανα αρκετα λαθη απροσεξιας στον προγραμματισμο στις πανελληνιες. επισης μια αλλη ηλιθια απροσεξια ηταν που ξεχασα να κανω ενα κλασμα ποσοστο. γενικα ομως εχω διαβασει και λαθος εκφωνησεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top