Χάπι επόμενης μέρας.

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά! Ξημέρωμα του Σαββάτου 29/6 είχα ερωτική επαφή με το αγόρι μου χωρίς προφυλάξεις. Σε κάποια φάση συνειδητοποίησε ότι δεν μπορούσε να τελειώσει με τιποτα. Εμένα μου φάνηκε ότι είχε κάποια υγρά σε εκείνο το σημείο, πανικοβλήθηκα και άρχισα να αγχώνομαι πολύ. Εκείνος μου είπε ότι είναι σίγουρος ότι δεν είχε τελειώσει και ότι τα υγρά αυτα ήταν προσπερματικα. Αγχώθηκα όμως πολύ επομένως πήρα το χάπι της επόμενης μέρας το norlevo, μέσα σε 1 ώρα το πολύ.
Η τελευταία μου περίοδος ήταν 18/6 και συμφωνα με το ημερολόγιο που έχω στο κινητό μου, μέσα από την καταγραφή των περιόδων μου δείχνει ότι έχω κύκλο 33 μέρες και ότι δεν ήμουν σε γόνιμες μέρες καθώς θα ξεκινήσουν 2 μέρες μετά.
Σήμερα, 6 μέρες μετά την λήψη του χαπιού σηκώθηκα το πρωί και είχα κάποιες κηλίδες αίματος. Τώρα όσο περνάει η ώρα γίνεται ακόμα πιο έντονο και το αίμα από ροζ/κοκκινο πολύ ανοιχτό που ήταν πριν, έχει γίνει λίγο πιο έντονο κοκκινο. Να τονίσω πως περίμενα περίοδο σε 2 εβδομάδες! Θεωρείτε πως πρέπει να ανησυχώ;
Έχει κάποια άλλη παρόμοια εμπειρία;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Το χάπι της επόμενης ημέρας αυτό ακριβώς προκαλεί.

Είσαι ΟΚ!
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7,260 μηνύματα.

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,813 μηνύματα.
Θεματοθετρια τα χάπια της επόμενης ημέρας λειτουργούν με το καθυστερήσουν την ωορρηξία σου.
Με λίγα λόγια, κάνουν μια "τροποποίηση" του κύκλου σου.
Η αιμορραγία μια εβδομάδα μετά το χάπι είναι η πιο συνήθης "παρενέργεια" που θα δει μια γυναίκα, ή ακόμη και πρόωρη ή καθυστερημένη περίοδο (αν το αίμα σου κρατάει μέρες τότε είναι περίοδος).
Οπότε ναι, είναι απολύτως φυσιολογικό.

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ πάντα θα κάνεις ένα τεστ εγκυμοσύνης μετα, για την ελάχιστη πιθανότητα που να μην έχει λειτουργήσει. Τα αίματα ΔΕΝ αποτελούν ένδειξη ότι το φάρμακο "έπιασε", διότι πολλές γυναίκες αιμορραγούν και μια εβδομάδα μετά την σύλληψη (ανοιχτό ροζ). Οπότε ΠΑΝΤΑΑΑ τεστ.

Και εν κατακλείδι, ποτέ ξανά επαφές χωρίς προφύλαξη. Εκτός αν είσαι σε καθημερινή αντισυλληπτικη θεραπεία. Μην κάνεις σύστημα δηλαδή το χάπι της επόμενης ημέρας.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7,260 μηνύματα.

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,438 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,350 μηνύματα.
Οταν παιρνετε ενα φαρμακο να διαβαζετε και τις οδηγιες , αναγραφονται οι παρενεργειες κτλ
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,813 μηνύματα.
Έχει κακές μακροπρόθεσμες παρενέργειες;
Επειδή δεν προτιμάται ως καθημερινή αντισυλληπτικη θεραπεία, δεν έχει μελετηθεί για καθημερινή χρήση άρα ούτε και για μακροπρόθεσμες παρενέργειες από καθημερινή χρήση.
Τώρα εφάπαξ δόση να σου κάνει μακροπρόθεσμη παρενέργεια, δύσκολο ως σχεδόν μηδενικό.
Για τα συμβατικά καθημερινά αντισυλληπτικα υπάρχουν αναλυτικά οι μακροπρόθεσμες παρενέργειες που προκαλούν.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,438 μηνύματα.
Επειδή δεν προτιμάται ως καθημερινή αντισυλληπτικη θεραπεία, δεν έχει μελετηθεί για καθημερινή χρήση άρα ούτε και για μακροπρόθεσμες παρενέργειες από καθημερινή χρήση.
Τώρα εφάπαξ δόση να σου κάνει μακροπρόθεσμη παρενέργεια, δύσκολο ως σχεδόν μηδενικό.
Για τα συμβατικά καθημερινά αντισυλληπτικα υπάρχουν αναλυτικά οι μακροπρόθεσμες παρενέργειες που προκαλούν.
Δούκισσα να ξες πολλοί γυναικολόγοι ισχυρίζονται και για θέματα γονιμότητας μετέπειτα.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,813 μηνύματα.
Δούκισσα να ξες πολλοί γυναικολόγοι ισχυρίζονται και για θέματα γονιμότητας μετέπειτα.
Να λέμε την αλήθεια μια φορά δεν είναι πιθανό να κάνει πολλά.
Αλλά καθημερινά αντισυλληπτικα; Εννοείται. Πολλές χρειάζονται κάποιους μήνες να επανέλθει η ωορρηξία φυσιολογικα ειδικά μετά από χρόνια χρήση.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,438 μηνύματα.
Να λέμε την αλήθεια μια φορά δεν είναι πιθανό να κάνει πολλά.
Αλλά καθημερινά αντισυλληπτικα; Εννοείται. Πολλές χρειάζονται κάποιους μήνες να επανέλθει η ωορρηξία φυσιολογικα ειδικά μετά από χρόνια χρήση.
Ναι καλέ δεν εννοώ για μια φορά, εννοώ για αρκετές φορές
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7,260 μηνύματα.
Εντάξει εγώ ευτυχώς κάνω πάντα με προφύλαξη 🥰
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,438 μηνύματα.
Τα πιο συχνά που μπορεί να προκαλέσει είναι αλλαγή κύκλου, αλλαγή ροή αίματος, ναυτία, άλγος κτλ
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,813 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,515 μηνύματα.
Εγώ απλά δεν κάνω.
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εννοείται ότι πάντα χρησιμοποιούμε προφυλάξεις απλά έτυχε αυτή η φορά.
Νομίζω ότι δεν ήμουν σε γόνιμες μέρες πάντως και όπως ισχυρίζεται το αγόρι μου τα υγρά ήταν προσπερματικα αφού δεν είχε τελειώσει. Πρώτη φορά το παίρνω και το εκανα περισσότερο για σιγουριά. Τώρα έχω μέτρια ΡΟΗ και είναι κοκκινο ενώ στην αρχή ήταν ελαφρύ κοκκινο/ροζ.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,515 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι μπορείς να μείνεις έγκυος και από προσπερματικά.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,813 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top