Φροντιστήριο σε ποια μαθήματα;

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα δώσω πανελλήνιες μετά από 5 χρόνια οπότε πολλά τα έχω ξεχάσει.Για θεωρητική κατεύθυνση ποια μαθήματα πιστεύετε ότι μπορεί κανείς να διαβάσει μόνος του χωρίς φροντιστήριο; Εγώ σκεφτόμουν έκθεση και ιστορία κυρίως να τα διαβάσω μόνος. Είναι εφικτό λέτε;
 

Ελεν

Νεοφερμένος

Η Ελεν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αν και ήμουν απο άλλη κατεύθυνση και δεν έχω προσωπική εικόνα , θεωρώ πως ίσως η ιστορία να είναι ένα μάθημα που μπορείς να διαβάσεις μόνος προσωπικά θεωρώ πως αν τα καταφέρνεις με την αποστήθιση και κατανόηση των κειμένων θα είναι κάπως εύκολο . Όσον αφορά την έκθεση που ανέφερες θεωρώ πως είναι καλό να κάνεις φροντιστήριο διότι προσωπικά πιστεύω πως είναι ενα μάθημα κάπως χαοτικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βέβαια οφείλουμε να αναφέρουμε πως υπάρχουν πολλά ζωντανά παραδείγματα παιδιών που τα κατάφεραν μόνοι τους χωρίς φροντιστήρια , τίποτα δηλαδή δεν είναι απόλυτο !!!! Συγγνώμη αν σε κούρασα
 
Τελευταία επεξεργασία:

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Και γω είμαι από άλλη κατεύθυνση αλλά θα σου πω για την έκθεση, ότι προσωπικά εγώ θα έκανα φροντιστήριο 100%. Αυτό γιατί, εγώ χρειάζομαι κάποιον να μου διορθώνει τις εκθέσεις μου, αλλά και όλες τις ασκήσεις, δλδ περιλήψεις, β θέματα, γ θέμα, κλπ, ώστε να βλέπω τα λάθη μου και να τα μαθαίνω. Με αυτόν τον τρόπο κατάφερα να γράψω καλό βαθμό έκθεση στις πανελλήνιες πιστεύω. Επίσης, θεωρώ ότι τα θέματα έχουν αλλάξει αρκετά από παλαιότερα και πρέπει να έχεις μια καθοδήγηση όσον αφορά στον τύπο των απαντήσεων. Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω για εμένα η έκθεση ήταν το δυσκολότερο μάθημα και το φροντιστήριο με βοήθησε πολύ. Παρόλαυτα, υπάρχουν και άτομα που με λιγότερα μαθήματα έγραψαν καλύτερα από μένα, οπότε αυτό δεν είναι απόλυτο, απλώς σου λέω την προσωπική μου άποψη.
Σόρρυ για το κατεβατο😅
Εύχομαι καλή επιτυχία και καλή δύναμη σε ό,τι και αν αποφασίσεις.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,515 μηνύματα.
Καλά πού είναι οι θεωρητικοί του φόρουμ να βοηθήσουν το παιδί;

Υ.Γ Και γω από άλλη κατεύθυνση είμαι :P
Υ.Γ2 Πάντως γενικότερα και η έκθεση χρειάζεται φροντιστήριο απλά οι μαθητές έχουν την τάση να την υποτιμούν και να θεωρούν ότι είναι μάθημα δευτερευούσης σημασίας. Ομως έχει βάλει και βγάλει κόσμο από σχολές και σχολές...
Επίσης έχει αλλάξει ο τρόπος εξέτασης οπότε λογικά χρειάζεσαι μία άλφα καθοδήγηση.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 865 μηνύματα.
Όλα τα μαθήματα ανεξαιρέτως απαιτούν φροντιστηριακή καθοδήγηση για ένα άρτιο αποτέλεσμα. Αναντίρρητα χρειάζεσαι βοήθεια σε έκθεση και αρχαία, τα λατινικά δύνανται να δουλευτούν ατομικά για ένα βαθμό κοντά στο 90-95, με υποχρεωτική αξιοποιήση βοηθήματος/διαδικτυακού υλικού. Η εκμάθηση της ιστορίας έγκειται στο προσωπικό σου διάβασμα, ωστόσο για την ολοκληρωμένη σύνθεση μιας απάντησης στα ερωτήματα πήγων είναι αναγκαία η αρωγή απο κάποιον ειδήμονα. Στο επιμύθιο, αρχ εκθ θα χρειαστείς, κατ' εμέ, συνεχή φροντιστηριακή βοήθεια, λατινικά μπορείς να διαβάσεις μόνος, ενώ ιστορία θέλεις κάποιους μήνες(3-4) καθοδήγησης για τις πηγές. Ιδανικά, για αποτελέσματα άνω των 17.000 μορίων, είναι σχέδον υποχρεωτική η φροντιστηριακή αγωγή, αν και δεν πρόκειται για θέσφατο.
 
Top