Φοιτητικές εκλογές 2023

Τι θα ψηφίσετε στις φοιτητικές εκλογές;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
  • Πανσπουδαστική Κίνηση Συνεργασίας (ΠΚΣ)

    Ψήφοι: 2 8.3%
  • Δημοκρατική Ανανεωτική Πρωτοπορία (ΔΑΠ-ΝΔΦΚ)

    Ψήφοι: 4 16.7%
  • Ενιαία Ανεξάρτητη Αριστερή Κίνηση (ΕΑΑΚ)

    Ψήφοι: 2 8.3%
  • Πανελλήνια Αγωνιστική Σπουδαστική Παράταξη (ΠΑΣΠ)

    Ψήφοι: 1 4.2%
  • BLOCO (ΣΥΡΙΖΑ)

    Ψήφοι: 1 4.2%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 2 8.3%
  • Άκυρο/Λευκό

    Ψήφοι: 1 4.2%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 1 4.2%
  • Δεν θα πάω καν/Δεν ασχολούμαι

    Ψήφοι: 10 41.7%

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,783 μηνύματα.
Στις 10 Μαΐου οι φοιτήτριες και οι φοιτητές των Ελληνικών πανεπιστήμιων μπορούν, με τη ψήφο τους, να υποστηρίξουν κάποια φοιτητική παράταξη. Ο θεσμός των φοιτητικών εκλογών έχει αρκετά προβλήματα λόγω του τρομερά χαμηλού αριθμού συμμετοχής/προσέλευσης. Εσείς θα συμμετέχετε στις εκλογές; Μπορείτε να παραθέσετε τις σκέψεις σας και να γίνει γόνιμος διάλογος;
 

Guest 968714

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ψήφιζα σε φοιτητικές εκλογές μόνο αν το αντάλαγμα ήταν η ΚΝΕ να σταματήσει να μας πρήζει τα α******
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στις 10 Μαΐου οι φοιτήτριες και οι φοιτητές των Ελληνικών πανεπιστήμιων μπορούν, με τη ψήφο τους, να υποστηρίξουν κάποια φοιτητική παράταξη. Ο θεσμός των φοιτητικών εκλογών έχει αρκετά προβλήματα λόγω του τρομερά χαμηλού αριθμού συμμετοχής/προσέλευσης. Εσείς θα συμμετέχετε στις εκλογές; Μπορείτε να παραθέσετε τις σκέψεις σας και να γίνει γόνιμος διάλογος;
Όσο ήμουν φοιτήτρια δε πήγα ούτε μια φορά και δε το μετάνιωσα. Δεν έχει κανένα νόημα να ασχολείσαι με τα κομματόσκυλα μέσα στο πανεπιστήμιο. Θεωρώ απαράδεκτο γενικά να υπάρχουν κομματικές παρατάξεις σε έναν χώρο που υποτίθεται πάμε για να μάθουμε χωρίς να φανατιζόμαστε!
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Στις 10 Μαΐου οι φοιτήτριες και οι φοιτητές των Ελληνικών πανεπιστήμιων μπορούν, με τη ψήφο τους, να υποστηρίξουν κάποια φοιτητική παράταξη. Ο θεσμός των φοιτητικών εκλογών έχει αρκετά προβλήματα λόγω του τρομερά χαμηλού αριθμού συμμετοχής/προσέλευσης. Εσείς θα συμμετέχετε στις εκλογές; Μπορείτε να παραθέσετε τις σκέψεις σας και να γίνει γόνιμος διάλογος;
Δεν πρόκειται να ψηφίσω. Τωρα εντωμεταξυ στις εκλογες ολοι με το χαμογελο για να μας χαιρετήσουν😑😑
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,783 μηνύματα.
Όσο ήμουν φοιτήτρια δε πήγα ούτε μια φορά και δε το μετάνιωσα. Δεν έχει κανένα νόημα να ασχολείσαι με τα κομματόσκυλα μέσα στο πανεπιστήμιο.
Πέρυσι πήγα και ψήφισα. Φέτος, δεν ξέρω τι θα κάνω καθώς ομολογώ πως απογοητεύτηκα από την επίδοση αυτού που εψήφισα. Θα πάω λογικά αλλά δεν ξέρω τι θα ψηφίσω. Το σίγουρο είναι πως δεν θα ψηφίσω ΔΑΠ ή ΠΑΣΠ ή BLOCO. Για όνομα Του Θεού δηλαδή.

Θεωρώ απαράδεκτο γενικά να υπάρχουν κομματικές παρατάξεις σε έναν χώρο που υποτίθεται πάμε για να μάθουμε χωρίς να φανατιζόμαστε!
Συμφωνώ ως προς αυτό το σκέλος. Δεν είμαι κατά του φοιτητικού συνδικαλισμού, αντιθέτως, στη τωρινή άθλια δομή του συστήματος αν τους αφήναμε ανενόχλητους θα είχαμε πλήρη υποτίμηση των πτυχίων και των σπουδών μας, επί πληρωμή συγγράμματα, επί πληρωμή λέσχες φαγητού (όπως στο ΠΑΜΑΚ της ΔΑΠαρας), αναπάντητες καθηγητικές αυθαιρεσίες, μπορεί και δίδακτρα κλπ. Είμαι όμως κατά της κομματικής παρείσφρησης στα πανεπιστήμια. Τα πανεπιστήμια της χώρας περισσότερο εξαγάγουν κομματικούς στρατούς παρά πτυχιούχους.

Είναι απίστευτο πως δεν υπάρχει ουδεμία ανεξάρτητη φοιτητική παράταξη.
Η ΔΑΠ από πίσω έχει την Νέα Δημοκρατία, η Πανσπουδαστική το ΚΚΕ, η ΠΑΣΠ το ΠΑΣΟΚ, το BLOCO τον ΣΥΡΙΖΑ, η ΕΑΑΚ που το παίζουν ανεξάρτητοι είναι χωρισμένοι αναμεταξύ τους και άλλοι πρόσκεινται προς Λαϊκή Ενότητα ( που πλέον είναι μέρος του ΜέΡΑ25 του Βαρουφάκη ) και άλλοι στην ΑΝΤΑΡΣΥΑ... Η πολιτική έχει θέση στα πανεπιστήμια, όχι όμως τα κόμματα.

Δεν πρόκειται να ψηφίσω. Τωρα εντωμεταξυ στις εκλογες ολοι με το χαμογελο για να μας χαιρετήσουν😑😑
Οι φοιτητικές εκλογές και οι μέρες των εγγραφών των πρωτοετών είναι για τις παρατάξεις η high season όπως για την Εκκλησία η Μεγάλη εβδομάδα...
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 762 μηνύματα.
Όσο ήμουν φοιτήτρια δε πήγα ούτε μια φορά και δε το μετάνιωσα. Δεν έχει κανένα νόημα να ασχολείσαι με τα κομματόσκυλα μέσα στο πανεπιστήμιο. Θεωρώ απαράδεκτο γενικά να υπάρχουν κομματικές παρατάξεις σε έναν χώρο που υποτίθεται πάμε για να μάθουμε χωρίς να φανατιζόμαστε!
Ναι γιατί η διοικήσεις των πανεπιστημίων δεν αποτελούνται από κομματοσκυλα που τα κάνουν όλα για να κρατήσουν την καρέκλα.Αχ αυτή η ωραιοποίηση των ιδιωτικών πανεπιστημίων τι σας έχει κάνει.Τα βλέπετε όλα τόσο μονοδιάστατα.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ναι γιατί η διοικήσεις των πανεπιστημίων δεν αποτελούνται από κομματοσκυλα που τα κάνουν όλα για να κρατήσουν την καρέκλα.Αχ αυτή η ωραιοποίηση των ιδιωτικών πανεπιστημίων τι σας έχει κάνει.Τα βλέπετε όλα τόσο μονοδιάστατα.
Αρχικά θα σου πω να μάθεις ανάγνωση γιατί μάλλον δε ξέρεις να διαβάζεις και δεν παρακολουθείς τι γράφω και γενικότερα εδώ μέσα.
Κατά δεύτερον απορώ που στο καλό κατάλαβες εσύ ότι εγώ είμαι υπέρ της ιδιωτικοποίησης των πανεπιστημίων και κατ'επέκταση υπέρ οποιασδήποτε πολιτικής της Νέας Δημοκρατίας-Τρομοκρατίας ενώ και μόνο που ακούω τις λέξεις αυτές, συνάμα με τη λέξη ΔΑΠ,ΟΝΝΕΔ και τα λοιπά, βγάζω φλύκταινες. Εδώ μέσα έχουμε γεμίσει φωστήρες που τα ξέρουν όλα φαίνεται.
Από εκεί και πέρα, εχέσθην από που πηγάζουν οι παρατάξεις, εγώ την γνώμη μου εξέφρασα και είπα πως δε γουστάρω να υπάρχουν παρατάξεις στα πανεπιστήμια γιατί απλούστατα ΔΕΝ αποσκοπούν σε τίποτα, παρά μόνο στη δημιουργία διχόνοιας μεταξύ των φοιτητών, στην ανάπτυξη φανατισμού, στον κατακερματισμό της κριτικής σκέψης κ.α. Και αυτό ισχύει για ΟΛΕΣ τις κομματικές παρατάξεις, και τη ΔΑΠ, και τη ΠΑΣΠ, και την ΕΑΑΚ, και τη ΚΝΕ κτλ.

ΥΓ σε παρακαλώ, την επόμενη, πριν αραδιάσεις ο,τι σου κατέβει στο κεφάλι, τουλάχιστον παρακολούθα τι γράφω.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,783 μηνύματα.
Αρχικά θα σου πω να μάθεις ανάγνωση γιατί μάλλον δε ξέρεις να διαβάζεις και δεν παρακολουθείς τι γράφω και γενικότερα εδώ μέσα.
Κατά δεύτερον απορώ που στο καλό κατάλαβες εσύ ότι εγώ είμαι υπέρ της ιδιωτικοποίησης των πανεπιστημίων και κατ'επέκταση υπέρ οποιασδήποτε πολιτικής της Νέας Δημοκρατίας-Τρομοκρατίας ενώ και μόνο που ακούω τις λέξεις αυτές, συνάμα με τη λέξη ΔΑΠ,ΟΝΝΕΔ και τα λοιπά, βγάζω φλύκταινες. Εδώ μέσα έχουμε γεμίσει φωστήρες που τα ξέρουν όλα φαίνεται.
Από εκεί και πέρα, εχέσθην από που πηγάζουν οι παρατάξεις, εγώ την γνώμη μου εξέφρασα και είπα πως δε γουστάρω να υπάρχουν παρατάξεις στα πανεπιστήμια γιατί απλούστατα ΔΕΝ αποσκοπούν σε τίποτα, παρά μόνο στη δημιουργία διχόνοιας μεταξύ των φοιτητών, στην ανάπτυξη φανατισμού, στον κατακερματισμό της κριτικής σκέψης κ.α. Και αυτό ισχύει για ΟΛΕΣ τις κομματικές παρατάξεις, και τη ΔΑΠ, και τη ΠΑΣΠ, και την ΕΑΑΚ, και τη ΚΝΕ κτλ.

ΥΓ σε παρακαλώ, την επόμενη, πριν αραδιάσεις ο,τι σου κατέβει στο κεφάλι, τουλάχιστον παρακολούθα τι γράφω.
Ουσιαστικά αυτό που εμμέσως είπε είναι πως δεν θέλουμε κομματική εμπλοκή στον συνδικαλισμό των φοιτητ(ρι)ών αλλά κάνουμε τα στραβά μάτια σε άλλες κομματικές αναμείξεις όπως στις πανεπιστημιακές συγκλήτους (ηγεσίες) κλπ.

Τρομερά λαθεμένος συλλογισμός. Το νήμα δεν καλύπτει το θέμα της κομματικής αναμείξεως εις την δομήν των πανεπιστημίων καθώς αφορά τις φοιτητικές εκλογές. Οπότε δεν υπήρχε λόγος να το αναφέρουμε και αυτό, που θεωρώ είναι αυτονόητο για κάθε λογικά σκεπτόμενο άτομο να τάσσεται κατά της αναξιοκρατίας/οικογενειοκρατίας που υπάρχει εντός των πανεπιστημίων με τις επευφημίες των κομμάτων και τις προωθήσεις δικών τους ατόμων σε υψηλές θέσεις.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 762 μηνύματα.
Αρχικά θα σου πω να μάθεις ανάγνωση γιατί μάλλον δε ξέρεις να διαβάζεις και δεν παρακολουθείς τι γράφω και γενικότερα εδώ μέσα.
Κατά δεύτερον απορώ που στο καλό κατάλαβες εσύ ότι εγώ είμαι υπέρ της ιδιωτικοποίησης των πανεπιστημίων και κατ'επέκταση υπέρ οποιασδήποτε πολιτικής της Νέας Δημοκρατίας-Τρομοκρατίας ενώ και μόνο που ακούω τις λέξεις αυτές, συνάμα με τη λέξη ΔΑΠ,ΟΝΝΕΔ και τα λοιπά, βγάζω φλύκταινες. Εδώ μέσα έχουμε γεμίσει φωστήρες που τα ξέρουν όλα φαίνεται.
Από εκεί και πέρα, εχέσθην από που πηγάζουν οι παρατάξεις, εγώ την γνώμη μου εξέφρασα και είπα πως δε γουστάρω να υπάρχουν παρατάξεις στα πανεπιστήμια γιατί απλούστατα ΔΕΝ αποσκοπούν σε τίποτα, παρά μόνο στη δημιουργία διχόνοιας μεταξύ των φοιτητών, στην ανάπτυξη φανατισμού, στον κατακερματισμό της κριτικής σκέψης κ.α. Και αυτό ισχύει για ΟΛΕΣ τις κομματικές παρατάξεις, και τη ΔΑΠ, και τη ΠΑΣΠ, και την ΕΑΑΚ, και τη ΚΝΕ κτλ.

ΥΓ σε παρακαλώ, την επόμενη, πριν αραδιάσεις ο,τι σου κατέβει στο κεφάλι, τουλάχιστον παρακολούθα τι γράφω.
να μαθω αναγνωση γιατι δε ξερω να διαβαζω?Για κομματοσκυλα εγραψες για κομματοσκυλα σου απαντησα.Το τι γραφεις Γενικοτερα εδω μεσα δε με αφορα καθολου.Για ιδιωτικοποιησεις μιλησα επειδη αυτες προβαλλουν ως προτυπα τα παιδακια που ειναι κατα των παραταξεων χωρις ομως εχουν να προτεινουν μετρα αντιμετωπισης των κομματοσκυλων της καθε διοικησης.
Εσυ λοιπον που τοσο υπερηφανα δηλωνεις οτι δεν εχουν θεση στα πανεπιστημια,οταν εγιναν περικοπες στα γευματα των φοιτητων μηπως διαμαρτυρηθηκες?Οταν εδιωχανα τα παιδια απο εστιες μηπως διαμαρτυρηθηκες?Οταν κατερρεαν τα ταβανια στα κεφαλια των φοιτητητων μηπως διαμαρτυρηθηκες?Οταν αυξηθηκαν οι τιμες των εισιτηριων μηπως διαμαρτυρηθηκες?....Πολυ αμφιβαλλω,ξερω ομως ποιοι διαμαρτυρηθηκαν.....
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,783 μηνύματα.
Όποιος θέλει να σέβεται τον εαυτό του δεν θα αρνηθεί τα παραπάνω που ειπώθηκαν. Όσο κατά της κομματοκρατίας και εάν είμεθα οι φοιτητικοί σύλλογοι δρουν ως ασπίδα των κεκτημένων εντός του πανεπιστημίου ( εξ αιρώ το άσυλο ιδεών καθώς νομοτελειακά πρέπει να μετονομαστεί σε άσυλο αριστερών ιδεών ). Το εάν αυτό γίνεται βέβαια για ψηφοθηρικούς ή για ιδεαλιστικούς/αλληλέγγυους λόγους είναι ένα ερώτημα θεωρώ ρητορικό καθώς όποιος/α δεν έχει ωτοασπίδες θα απαντήσει μονομιάς, το πρώτο. Όμως, καλά αναφέρονται τα θετικά αλλά σε αυτό το σημείο να αναφερθούν και τα αρνητικά του πράγματος.

Οι παρατάξεις δεν δείχνουν τον προαπαιτούμενο σεβασμό ούτε στο χώρο όπου ευρίσκονται ούτε προς τους καθηγητάς ούτε προς τους φοιτητάς. Μπορούμε να δούμε διαρκώς νοοτροπίες «γκανγκ» εντός των πανεπιστημίων από παραταξιακούς, βανδαλισμούς, αγενέστατες παρεμβάσεις κλπ. Είναι κάτι που το έχω πει πολλές φορές... Εάν, οι αριστεροί ιδίως, μπορούσαν να περιφρουρήσουν τις δράσεις τους και να δείχνουν σεβασμό θα είχαν κάνει όλη την πανεπιστημιακή κοινότητα να παίρνει το μέρος τους. Μόνοι/ες τους βγάζουν τα ματάκια τους.

Να απαντήσω επίσης, πως το ψευτοδίλημμα είτε με τις κομματικά υποκινούμενες παρατάξεις είτε με την γραμμή της Κυβερνήσεως ( ιδιωτικοποιήσεις πανεπιστημίων, απαγόρευση συνδικαλισμού, υποτίμηση φοιτητ(ρι)ών κλπ ) είναι σκόπιμο. Το να είσαι κατά του πρώτου δεν σε κάνει εις ουδεμία περίπτωσιν υπέρ του δευτέρου.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
να μαθω αναγνωση γιατι δε ξερω να διαβαζω?Για κομματοσκυλα εγραψες για κομματοσκυλα σου απαντησα.Το τι γραφεις Γενικοτερα εδω μεσα δε με αφορα καθολου.Για ιδιωτικοποιησεις μιλησα επειδη αυτες προβαλλουν ως προτυπα τα παιδακια που ειναι κατα των παραταξεων χωρις ομως εχουν να προτεινουν μετρα αντιμετωπισης των κομματοσκυλων της καθε διοικησης.
Εσυ λοιπον που τοσο υπερηφανα δηλωνεις οτι δεν εχουν θεση στα πανεπιστημια,οταν εγιναν περικοπες στα γευματα των φοιτητων μηπως διαμαρτυρηθηκες?Οταν εδιωχανα τα παιδια απο εστιες μηπως διαμαρτυρηθηκες?Οταν κατερρεαν τα ταβανια στα κεφαλια των φοιτητητων μηπως διαμαρτυρηθηκες?Οταν αυξηθηκαν οι τιμες των εισιτηριων μηπως διαμαρτυρηθηκες?....Πολυ αμφιβαλλω,ξερω ομως ποιοι διαμαρτυρηθηκαν.....
Άσε με φίλε μου, παραταξιακέ και πήγαινε στην παράταξη σου.
Άιντε πια, γεμίσαμε χαϊβάνια.
Και για να ξέρεις, ναι με ενδιαφέρουν όλα αυτά που λες. Αυτό που δε γουστάρω είναι η εκμετάλλευση τέτοιων τραγικών γεγονότων από τις παρατάξεις για να κερδίσουν το ενδιαφέρον των φοιτητών. Αυτές τις μικροπολιτικές δε τις ανέχομαι από καμία παράταξη, είναι απαράδεκτο.
Και τέλος, το πότε διαμαρτυρήθηκα και πότε όχι, άσε να το ξέρω εγώ και μόνο εγώ. Εσύ πήγαινε στην παράταξη σου και συνέχισε να κυνηγάς ψήφους. Εγώ πάλι θα πολεμήσω για κάτι χωρίς να παρακαλάω για ψηφαλάκια. Κατάλαβες τη διαφορά μας;
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 762 μηνύματα.
εντωμεταξυ εγω δεν εχω ψηφισει ουτε μια φορα,στηριζω ωστοσο καθε σωστη διαμαρτυρια,αντι να ασχολουμαστε με τις παθογενειες της καθε παραταξης καλο θα ηταν να δουμε λιγο γιατι εξακολουθουν να υπαρχουν....κ οχι δεν ειναι η καυλα της δηθεν επαναστασης του φραπε
 

Guest 968714

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εντωμεταξυ εγω δεν εχω ψηφισει ουτε μια φορα,στηριζω ωστοσο καθε σωστη διαμαρτυρια,αντι να ασχολουμαστε με τις παθογενειες της καθε παραταξης καλο θα ηταν να δουμε λιγο γιατι εξακολουθουν να υπαρχουν....κ οχι δεν ειναι η καυλα της δηθεν επαναστασης του φραπε
Ισχύει ότι είναι η καλύτερη προσωρινή λύση που έχουμε η οποία κοιτάει και λίγο το συμφέρον του φοιτητή. Το πρόβλημα επάγεται στο ότι δεν υπάρχει όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω ανεξάρτητο φοιτητικό κόμμα που κοιτάει μόνο το συμφέρον του φοιτητή και τίποτα άλλο. Προσωπικά θεωρώ το ότι δεν υπάρχει ακόμα τέτοιο φοιτητικό κόμμα λιγάκι ύποπτο, ίσως τα υπόλοιπα "φοιτητικά κόμματα" παίζουν κάποιο ρόλο σε αυτό.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Ναι γιατί η διοικήσεις των πανεπιστημίων δεν αποτελούνται από κομματοσκυλα που τα κάνουν όλα για να κρατήσουν την καρέκλα.Αχ αυτή η ωραιοποίηση των ιδιωτικών πανεπιστημίων τι σας έχει κάνει.Τα βλέπετε όλα τόσο μονοδιάστατα.

Πριν μιλήσουμε για τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια, ας πιάσουμε λίγο το είδος της διοίκησης των δημοσίων Πανεπιστήμιων και πως η κομματική διαπλοκή μαζί με το ιερατείο κάποιες φορές επηρεάζουν την εύρρυθμη λειτουργία τους. Όσα χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου βλέπω το εξής παράδοξο: από τη μια οι φοιτητές μέσω των "εκπροσώπων" τους πασχίζουν για το καλό της δημόσιας εικόνας (δηλαδή, να μην θίγονται συμφέροντα ρεμούλας των φοιτητών) και από την άλλη η διαπλοκή χώνεται κάτω από το χαλί σε μεταπτυχιακά, διδακτορικά, βαθμοί μέσω γνωριμιών, προαγωγές καθηγητών με ανεπαρκή επιτροπή εκλεκτόρων για αποφυγή διαφάνειας, καθηγητική αυθαιρεσία κτλ. Τότε οι φοιτητές για ποιο πράγμα ακριβώς ενδιαφέρονται; Για την καθαριότητα της τουαλέτας; Δεν έχω δει ένα σοβαρό επιχείρημα ως προς την σωστή λειτουργία του δημοσίου Πανεπιστημίου ως προς το υποτειθέμενο κακό ιδιωτικό Πανεπιστήμιο.

Πιστεύεις ότι το ιδιωτικό Πανεπιστήμιο John-Hopkins είναι κακό σε σχέση με το δημόσιο Πανεπιστήμιο του Illinois;
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 762 μηνύματα.
Πριν μιλήσουμε για τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια, ας πιάσουμε λίγο το είδος της διοίκησης των δημοσίων Πανεπιστήμιων και πως η κομματική διαπλοκή μαζί με το ιερατείο κάποιες φορές επηρεάζουν την εύρρυθμη λειτουργία τους. Όσα χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου βλέπω το εξής παράδοξο: από τη μια οι φοιτητές μέσω των "εκπροσώπων" τους πασχίζουν για το καλό της δημόσιας εικόνας (δηλαδή, να μην θίγονται συμφέροντα ρεμούλας των φοιτητών) και από την άλλη η διαπλοκή χώνεται κάτω από το χαλί σε μεταπτυχιακά, διδακτορικά, βαθμοί μέσω γνωριμιών, προαγωγές καθηγητών με ανεπαρκή επιτροπή εκλεκτόρων για αποφυγή διαφάνειας, καθηγητική αυθαιρεσία κτλ. Τότε οι φοιτητές για ποιο πράγμα ακριβώς ενδιαφέρονται; Για την καθαριότητα της τουαλέτας; Δεν έχω δει ένα σοβαρό επιχείρημα ως προς την σωστή λειτουργία του δημοσίου Πανεπιστημίου ως προς το υποτειθέμενο κακό ιδιωτικό Πανεπιστήμιο.

Πιστεύεις ότι το ιδιωτικό Πανεπιστήμιο John-Hopkins είναι κακό σε σχέση με το δημόσιο Πανεπιστήμιο του Illinois;
Είναι αλήθεια οτι οι παρατάξεις πάσχουν απο αρκετές παθογένειες όπως το πιο συνηθισμένο να πηγαίνουν οι εκπρόσωποι τους κ να σπάνε @@ στους υπόλοιπους,κάτι το οποίο δεν έχει κ κανένα νόημα αφού τελικά με τις δράσεις τους θα ασχοληθούν μόνο όσοι το είχαν αποφασίσει ήδη κ όχι επειδή κάποιος τους ζαλισε.Ωστοσο,αυτοί είναι που τελικά συσπειρώνουν κ τον υπόλοιπο φοιτητικό κόσμο για δράσεις ενάντια στις διοικητικές αυθαιρεσίες,κόσμο που δεν ανήκει σε κάποια παράταξη αλλά θέλει να εναντιωθεί στις αδικίες που βλέπει.
Τώρα για τα ξένα πανεπιστήμια,πόσο μάλλον τα αμερικανικά, δε θέλω να μιλήσω μιας κ δεν έχω φοιτήσει σε αυτά οπότε δε μπορώ να σχηματίσω άποψη.Ειναι μεγάλη παγίδα η ωραιοποίηση όλων εκείνων που δεν έχουμε ζήσει οι ίδιοι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Τώρα για τα ξένα πανεπιστήμια,πόσο μάλλον τα αμερικανικά, δε θέλω να μιλήσω μιας κ δεν έχω φοιτήσει σε αυτά οπότε δε μπορώ να σχηματίσω άποψη.Ειναι μεγάλη παγίδα η ωραιοποίηση όλων εκείνων που δεν έχουμε ζήσει οι ίδιοι.

Aυτή είναι μια άποψη παγίδας, ή αλλιώς βολεμένης κατάστασης. Καλώς ή κακώς στη ζωή μπορεί να μη ζήσουμε πράγματα. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι επειδή δεν τα ζούμε ή δεν θα τα ζήσουμε, ότι δεν υπάρχουν. Σε μια εποχή επιστημονικών τεκμηρίων, απόψεων, βίντεο και εικόνων από ανθρώπους που ενδεχόμενα εργάστηκαν ή και έζησαν σε άλλες χώρες, σπούδασαν σε τέτοια Πανεπιστήμια, απέκτησαν μια παιδεία μιας άλλης χώρας, ακόμη και αν αυτή δεν έγινε στην ακριβοθώρητη Αμερική αλλά σε μια πιο "τριτοδεύτερη" χώρα όπως Δανία ή Αυστρία, δίπλα σχεδόν στην Ελλάδα διαπιστώνεις ένα πράγμα: την διαστρεβλωμένη άποψη περί δημοσίων Πανεπιστημίων όσο διαστρεβλωμένη άποψη είναι περί ιδιωτικών Πανεπιστημίων...και γενικά των Πανεπιστημίων.

Από προσωπική εμπειρία, κανονικής φοίτησης σε δημόσιο Αυστριακό Πανεπιστήμιο ποτέ δεν κατάλαβα τι παραπάνω θα είχε ένα ιδιωτικό Αυστριακό Πανεπιστήμιο γιατί οι υποδομές του δημοσίου, ήταν ΤΕΛΕΙΕΣ ή σχεδόν ΤΕΛΕΙΕΣ βλέποντας ότι η φορολογία των πολιτών έπιανε τόπο! Προσπαθούσα να συγκρίνω τη λέξη δημόσιο με αυτό που έζησα στην Ελλάδα, και κάπου αισθάνθηκα πολύ άσχημα γιατί ένιωθα ότι η πατρίδα μου με κοροϊδεύει ή μάλλον παίζει μια άσχημη πλάκα με τις υπηρεσίες που μου παρείχε. Έχοντας μια απόσταση χρόνων, έχω πολύ όμορφες αναμνήσεις ότι μου δόθηκε η δυνατότητα να σπουδάσω μαζί με Αυστριακούς (και αλλοδαπούς) πολίτες χωρίς εξαίρεση ή να μην πληρώσω δίδακτρα επειδή είμαι πολίτης της ΕΕ και φυσικά δεν καθυστέρησα τις σπουδές για να μου επιβληθεί η χρηματική ποινή ανά εξάμηνο. Επίσης, οι εμπλεκόμενοι φορείς και παρατάξεις-σύλλογοι συνέβαλλαν στην επιστημονική και υπηρεσιακή τελειότητα του Πανεπιστημιακού περιβάλλοντος. Όμως διαβιώντας ως κανονικός πολίτης, έβλεπα ότι το περιβάλλον αυτό ήταν και σε άλλες υπηρεσίες, του κράτους. Υπάρχει μια λέξη, που λέγεται σεβασμός που συνεπάγεται την αξιοπρέπεια.

Εκεί κατάλαβα ότι κάποια πράγματα δεν είναι τόσο θέμα χρημάτων που γαβγίζουν κάποιοι στην Ελλάδα για να δημιουργούν πόλωση όσο αν κάποιος θέλει να ζει σαν πρωτόγονος και βρωμύλος μέσα στο σπίτι του. Στην Ελλάδα μας αρέσει να έχουμε καλά σπίτια και καλά αυτοκίνητα αλλά η δημόσια περιουσία να θυμίζει στάβλο, και να βγαίνουμε από πάνω ότι δεν υπάρχουν λεφτά ενώ κανείς δεν συμβάλλει με κάποιον τρόπο ώστε να μην χρειάζεται να αλλάζουμε συνέχεια πατώματα ή κουρτίνες. ;) Αυτή είναι μια διαφορά που θα έπρεπε ένας ψυχίατρος να απαντήσει.

Η αυτοκριτική σε τι Πανεπιστήμια σπουδάζουν (ο θεός να τα κάνει) οι Έλληνες φοιτητές, θα έπρεπε να ξεκινήσει από το πως ορίζουμε ένα δημιουργικό περιβάλλον που να σε παρακινεί να σπουδάσεις και όχι απλά να αποτελεί τη συνέχεια του λυκείου. Η αόριστη αντίδραση λόγω ηλιθιότητας, δεν μας αρέσει, γιατί υπάρχουν αυτοί οι λόγοι και άρα τα σπάμε, ή πάμε κόντρα στο κατεστημένο όσο μας δείχνει η κάμερα της τηλεόρασης δεν αλλάζει κάτι. Υπάρχει θέμα εσωτερικής αισθητικής, παιδείας και πολιτισμού που επηρεάζει και την αγορά εργασίας. Δεν είδα ποτέ κανείς να μιλήσει επί συγκεκριμένων λύσεων ή μάλλον να δείξει τις λύσεις μέσω πράξεων και όχι άλλο, για προφορικές διαπιστώσεις και αόριστες πολιτικές ευθύνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 762 μηνύματα.
Aυτή είναι μια άποψη παγίδας, ή αλλιώς βολεμένης κατάστασης. Καλώς ή κακώς στη ζωή μπορεί να μη ζήσουμε πράγματα. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι επειδή δεν τα ζούμε ή δεν θα τα ζήσουμε, ότι δεν υπάρχουν. Σε μια εποχή επιστημονικών τεκμηρίων, απόψεων, βίντεο και εικόνων από ανθρώπους που ενδεχόμενα εργάστηκαν ή και έζησαν σε άλλες χώρες, σπούδασαν σε τέτοια Πανεπιστήμια, απέκτησαν μια παιδεία μιας άλλης χώρας, ακόμη και αν αυτή δεν έγινε στην ακριβοθώρητη Αμερική αλλά σε μια πιο "τριτοδεύτερη" χώρα όπως Δανία ή Αυστρία, δίπλα σχεδόν στην Ελλάδα διαπιστώνεις ένα πράγμα: την διαστρεβλωμένη άποψη περί δημοσίων Πανεπιστημίων όσο διαστρεβλωμένη άποψη είναι περί ιδιωτικών Πανεπιστημίων...και γενικά των Πανεπιστημίων.

Από προσωπική εμπειρία, κανονικής φοίτησης σε δημόσιο Αυστριακό Πανεπιστήμιο ποτέ δεν κατάλαβα τι παραπάνω θα είχε ένα ιδιωτικό Αυστριακό Πανεπιστήμιο γιατί οι υποδομές του δημοσίου, ήταν ΤΕΛΕΙΕΣ ή σχεδόν ΤΕΛΕΙΕΣ βλέποντας ότι η φορολογία των πολιτών έπιανε τόπο! Προσπαθούσα να συγκρίνω τη λέξη δημόσιο με αυτό που έζησα στην Ελλάδα, και κάπου αισθάνθηκα πολύ άσχημα γιατί ένιωθα ότι η πατρίδα μου με κοροϊδεύει ή μάλλον παίζει μια άσχημη πλάκα με τις υπηρεσίες που μου παρείχε. Έχοντας μια απόσταση χρόνων, έχω πολύ όμορφες αναμνήσεις ότι μου δόθηκε η δυνατότητα να σπουδάσω μαζί με Αυστριακούς (και αλλοδαπούς) πολίτες χωρίς εξαίρεση ή να μην πληρώσω δίδακτρα επειδή είμαι πολίτης της ΕΕ και φυσικά δεν καθυστέρησα τις σπουδές για να μου επιβληθεί η χρηματική ποινή ανά εξάμηνο. Επίσης, οι εμπλεκόμενοι φορείς και παρατάξεις-σύλλογοι συνέβαλλαν στην επιστημονική και υπηρεσιακή τελειότητα του Πανεπιστημιακού περιβάλλοντος. Όμως διαβιώντας ως κανονικός πολίτης, έβλεπα ότι το περιβάλλον αυτό ήταν και σε άλλες υπηρεσίες, του κράτους. Υπάρχει μια λέξη, που λέγεται σεβασμός που συνεπάγεται την αξιοπρέπεια.

Εκεί κατάλαβα ότι κάποια πράγματα δεν είναι τόσο θέμα χρημάτων που γαβγίζουν κάποιοι στην Ελλάδα για να δημιουργούν πόλωση όσο αν κάποιος θέλει να ζει σαν πρωτόγονος και βρωμύλος μέσα στο σπίτι του. Στην Ελλάδα μας αρέσει να έχουμε καλά σπίτια και καλά αυτοκίνητα αλλά η δημόσια περιουσία να θυμίζει στάβλο, και να βγαίνουμε από πάνω ότι δεν υπάρχουν λεφτά ενώ κανείς δεν συμβάλλει με κάποιον τρόπο ώστε να μην χρειάζεται να αλλάζουμε συνέχεια πατώματα ή κουρτίνες. ;) Αυτή είναι μια διαφορά που θα έπρεπε ένας ψυχίατρος να απαντήσει.

Η αυτοκριτική σε τι Πανεπιστήμια σπουδάζουν (ο θεός να τα κάνει) οι Έλληνες φοιτητές, θα έπρεπε να ξεκινήσει από το πως ορίζουμε ένα δημιουργικό περιβάλλον που να σε παρακινεί να σπουδάσεις και όχι απλά να αποτελεί τη συνέχεια του λυκείου. Η αόριστη αντίδραση λόγω ηλιθιότητας, δεν μας αρέσει, γιατί υπάρχουν αυτοί οι λόγοι και άρα τα σπάμε, ή πάμε κόντρα στο κατεστημένο όσο μας δείχνει η κάμερα της τηλεόρασης δεν αλλάζει κάτι. Υπάρχει θέμα εσωτερικής αισθητικής, παιδείας και πολιτισμού που επηρεάζει και την αγορά εργασίας. Δεν είδα ποτέ κανείς να μιλήσει επί συγκεκριμένων λύσεων ή μάλλον να δείξει τις λύσεις μέσω πράξεων και όχι άλλο, για προφορικές διαπιστώσεις και αόριστες πολιτικές ευθύνες.
βολεμενη θα ηταν εαν μας εξυπηρετουσε,αντι αυτου διαρκως αναρωτιομαστε συνειδητα ή μη τι στο καλο παει λαθος με τα ελληνικα δημοσια πανεπιστημια.Το ζητημα που θιγεις ειναι τοσο μεγαλο που απ οπου κ να το πιασεις θα καταληξεις να κανεις δεκαδες υπεραναλυσεις διαφορων θεματων οπως πχ η παιδεια του μεσου ελληνα φοιτητη κ του γερμανου φοιτητη,οι υποδομες,ο κοινωνικος καθωσπερπισμος κτλ κλτ.Ιαπωνια δεν ειμαστε,ωστε να τα ισοπεδωσουμε ολα να τα ξαναχτισουμε απο την αρχη βασιμενοι σε καταλληλα προτυπα.Ως εκ τουτου πρεπει να παρουμε ως δεδομενο οτι εχουμε τα πανεπιστημια που εχουμε κ πρεπει να τα κανουμε καλυτερα με τα μεσα που διαθετουμε.Το να ριχνουμε ολα τα σκατα στις παραταξεις οχι απλα αποτελει μια ανυποστατη γενικευση αλλα κ δηλωση υπερασπισης ολως εκεινων που ρημαζουν τα πανεπιστημια μας τοσα χρονια με την αθλια διοικηση τους.Η αληθεια ειναι πως ουτε κ εγω μπορω να φανταστω καποια λυση στο προβλημα αυτο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,783 μηνύματα.
Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω και την Τετάρτη έρχονται. Στη σχολή μου επικρατεί χάος. Η ΠΚΣ είναι όπως πάντα ανύπαρκτη χωρίς να κάνει τίποτε το ουσιαστικό. Η ΕΑΑΚ που έχει δύναμη ναι μεν κάνει πραγματάκια αλλά διακατέχεται κυρίως από φανατισμένους ούγκα μπούγκα που φροντίζουν να τα καλύπτουν με τις ανοησίες που κάνουν, η ΔΑΠ δεν έχει καμμία εκπροσώπηση πουθενά εδώ και τέσσερα χρόνια κλπ.

Κατάντια. Για να μη πω για το ότι έχουν μετατρέψει τα κτήρια σε κάτι τόσο άσχημο. Παντού αφίσες και πανό βλέπεις και μέσα και έξω. Όλο τον χρόνο συμβαίνει αυτό αλλά ειδικά στις εκλογές το κακό παραγίνεται. Ένας φίλος μου που ψήφισε πέρυσι ΠΚΣ εφέτος είπε δεν θα πατήσει καν στις φοιτητικές εκλογές γιατί εκνευρίστηκε με το χάλι της σχολής.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,797 μηνύματα.
Κοπέλα που έχουμε να πούμε κάτι παραπάνω από το τυπικό "γεια, τι κάνεις;" από τον Νοέμβριο μου έστειλε μήνυμα να δει τι κάνω και αν θα πάω αύριο να ψηφίσω :-*
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top