Φθείρει τους μαθητές το εκπαιδευτικό σύστημα;

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
@Krou: ναι ωραια, δλδ θες να πεις οτι αυτος που θελει να περασει οικονομια, να εχει 3-4 μαθηματα οικονομιας. πριν σου πω οτιδηποτε ειναι μια νεα κατεθηνση, γτ με τετια λογικη, εγω ο φησικος τι να τιν κανο τιν αοδε. 1ον, το παιδι, πριν τελιοσει το λυκειο, μπορει να μην ξερει τη αρκιβος τη θελει στην ζωη του, δεν λεω οτι απο φησικος ξεφνικα θελει να γινει ιστοριογραφος, αλλα ξερει τι του αρεσει απλα δεν βρεικε ακομα αυτο που θελει να κανει για το υποληπο 1/3 της ζωης του. 2ον, στο σχολειο μου πχ, αντε 10 παιδια απο ολη την κατεθηνση να θελουνε οικονομια, παρε μια νεα ταξη για αυτους + καθηγητες + αλλη μια ταξη και καθηγητη για τα παιδια που θελουνε διοικηση επιχθρισεων, θες να συνεχισω? και αν ενα μονο παιδι θελει οικονομια, θα του πει ο χοντρος ο διεθιντης "ασε πηγαινε μαθε κατι αλλο" και το παιδι θα μινει στην αφανεια. Φαντασου σε ολη την Ελλαδα τη θα γινεται.

Προτειντε λυσεις, και στειλτε ενα γραμμα στο κρατος, αμα ειναι τοσο καλη λυσει που το κρατος θα γεμισει απο επαγγελματιες και θα φερει σε "οργασμο" την Ελλαδα, νομιζετε μαλακες ειναι δεν θα την δεκτουν? αλλα ολα αυτα εχουνε ιδη σηζιτηθη, εγω το μονο που θεωρω οτι πρεπει να γινει, ειναι αξιολογισει καθηγιτον, αλλα τορα που το σκεφτομαι το μισο μου σχολειο ειναι καθηστεριμενη χοριατες, οποτε θα πουνε οτι ο καθηγητις που μπενει μεσα στην ταξη και μιλαει στα παιδια για τον ερωτα που εκανε στον ανδρα της, ειναι ο καλος και οτι αυτος που προσπαθει να μην χασει ουτε μια ωρα μαθημα για να καταλαβουνε, ειναι ο κακος.


Δεν ειπα αυτο. Δε καταλαβα καν πως εβγαλες τετοιο συμπερασμα.
Τελοσπαντων, θα μπορουσαν να υπαρχουν καποια μαθηματα επιλογης, οχι σε μορφη κατευθυνσεων. Αν θελω εγω να περασω φυσικη ας υπαρχει ενα μαθημα επιλογης που κανει πιο εξειδικευμενη φυσικη ή μαθηματικα, για να εχω μια προσωπικη "κατευθυνση". Αντιστοιχα καποιος που τον ενδιαφερουν οι τεχνες να παρει μαθηματα ζωγραφικης κτλ. ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ επιλογες και για τα παιδια που θελουν κατι διαφορετικο ομως, οπως τεχνες, γιατι ειδικα αυτες ειναι τελειως θαμμενες στα ελληνικα σχολεια. Και φυσικα να μη χρειαζεται να δωσεις Πανελλαδικες εξετασεις για να παρεις απολυτηριο λυκειου και ακομα καλυτερα να υπαρχει αλλο συστημα που να σε εισαγει στα πανεπιστημια που να μην εχει καθολου σχεση με το λυκειο και το σχολειο κατ'επεκταση.Δηλαδη και τα μαθηματα επιλογης που λεω να μην εξεταζονται πανελλαδικως απλα να ειναι ενας τροπος οι μαθητες να βρουν καλυτερα τι τους αρεσει. Και αυτα τα λεω γιατι ειμαι ενα απο τα παιδια που δεν ηξεραν σε ολη τη σχολικη τους ζωη (και ακομα δεν ειμαι σιγουρη) τι θελει να κανει και το σχολειο με δυσκολευε πολυ (δεν εννοω σε βαθμους ή διαβασμα).


@miv εμενα μ'αρεσει η ιδεα των Δεσμων καλυτερα απο τις Κατευθυνσεις ομως το βασικο τους προβλημα παραμενει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η διαφορά στις δέσμες ήταν ο απίστευτα μεγαλύτερος όγκος της ύλης. Κι αν λέμε ότι τώρα η ύλη μας είναι μεγάλη, φαντάσου τι θα λέγαμε στις δέσμες. Ύλη τότε ήταν ολόκληρο το βιβλίο και σε μαθήματα όπως τα Μαθηματικά ήταν και όλη η κατεύθυνση της Β'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ναι το ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
ε τοτε δεν ξερουνε να διαβασουνε, εγω ποτε δεν εκατσα να διαβασω πανο απο 2 ωρες την ημερα και τα πηγενο καλα (ετσι πιστευο τουλαχιστον)

Δεν έχω καταλάβει τη θέση σου για να είμαι ειλικρινής. Εσύ τι υποστηρίζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
τις πανελινιες τις εχετε κανι ΕΣΕΙΣ τρομοκρατικες, ειναι απλα θεμα εξετασης, ξερεις γραφεις, δεν ξερεις περνεις τα αρχιδια τους.
πρεπει να υπαρχει θεμα εξετασεις, δεν μπορει εγω που ξερω να περναω στην ιδια σχολη με αυτον που δεν ξερει.
και να σου πω την αληθεια ΟΤΙΔΙΠΟΤΕ να γινει, και το καλητερο συστημα να εχετε, παλι δεν θα σας ειναι αρκετο, ο ανθρωπος εχει αυτην την αχαρηστια.

Εσύ πού θες να περάσεις;

Όσοι Έλληνες πάνε στο εξωτερικό, πάνε σε θέσεις που απαιτούν πτυχία. Αν όντως ήθελαν να γίνουν οικοδόμοι κι αν δήθεν έχει καμια διαφορά η εργασία στην οικοδομή αλλού, θα πήγαιναν να δουλέψουν οικοδομή. Ο τελευταίος Έλληνας που γνωρίζω να πήγε να δουλέψει οικοδομή στο εξωτερικό ήταν ένας τύπος που είχε πάει το 1985 για να ανοικοδομήσουν το Βερολίνο. Επειδή μάλιστα οικογενειακά εγώ ζω μέσα στον κατασκευαστικό τομέα εδώ και δεκαετίες, οι Έλληνες όταν εργάζονται σε κατασκευαστικά έργα, την τελευταία δεκαετία κυρίως, παίρνουν όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας. Οι αλλοδαποί συνήθως αρνούνται να το κάνουν για να γλιτώσουν χρήματα απ'την ασφάλεια που συνεπάγεται όλο το σύστημα προστασίας, αν και προσωπικά γνωρίζω εταιρείες, όπως η Lambda Developments της οικογενείας Λάτση που έχει και τον τελευταίο εργάτη ασφαλισμένο με ειδικό συμβόλαιο στο Ιατρικό Κέντρο Αθηνών. Δεν πάνε να γίνουν οικοδόμοι γιατί δεν γουστάρουνε, όχι γιατί δεν κάνουν δήθεν οι συνθήκες. Και μεταξύ μας, μαγκιά τους, αλλά μην έρχονται μετά και ζητάνε απ'τη χώρα να τακτοποιεί 70 χιλιάδες νέους πτυχιούχους το χρόνο (+ όλους όσους δεν έχουν ελληνικό πτυχίο) σε αντίστοιχες θέσεις εργασίας. Δεν γίνεται αυτό, απλά επίσης.

Δεν ξέρω πού ζεις, εγώ πάντως ζω στην Ελλάδα, και δεν έχω δει ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μου οικοδόμο με κράνος, είτε αλλοδαπό, είτε Έλληνα. Τα περισσότερα σπίτια τα χτίζουν ανεξάρτητοι εργολάβοι (και χωρίς μηχανικούς και τα λοιπά, πρέπει μόνος σου να τρέξεις και να τους βρεις), αν τώρα κάποιος είναι ματσωμένος και μπορεί να πάει στη Lambda Developments να τη φωνάξει να του χτίσει ένα σπίτι, με γεια του με χαρά του. Αυτό που βλέπω σου λέω.

ε τοτε δεν ξερουνε να διαβασουνε, εγω ποτε δεν εκατσα να διαβασω πανο απο 2 ωρες την ημερα και τα πηγενο καλα (ετσι πιστευο τουλαχιστον)

Να μου πεις κι εμένα το μυστικό του πώς τα καταφέρνεις. Δε λέω ότι συνήθως διαβάζω πολύ περισσότερο, γύρω στις 2 με δυόμισι ώρες διαβάζω όταν έχω σχολείο (ίσως και πιο λίγο, ανάλογα με το πόσα μαθήματα έχω), αλλά διαβάζω και τρεις, και τέσσερις αν χρειαστεί. Αυτό όμως του χρόνου θα αλλάξει.

@Krou: ναι ωραια, δλδ θες να πεις οτι αυτος που θελει να περασει οικονομια, να εχει 3-4 μαθηματα οικονομιας. πριν σου πω οτιδηποτε ειναι μια νεα κατεθηνση, γτ με τετια λογικη, εγω ο φησικος τι να τιν κανο τιν αοδε. 1ον, το παιδι, πριν τελιοσει το λυκειο, μπορει να μην ξερει τη αρκιβος τη θελει στην ζωη του, δεν λεω οτι απο φησικος ξεφνικα θελει να γινει ιστοριογραφος, αλλα ξερει τι του αρεσει απλα δεν βρεικε ακομα αυτο που θελει να κανει για το υποληπο 1/3 της ζωης του. 2ον, στο σχολειο μου πχ, αντε 10 παιδια απο ολη την κατεθηνση να θελουνε οικονομια, παρε μια νεα ταξη για αυτους + καθηγητες + αλλη μια ταξη και καθηγητη για τα παιδια που θελουνε διοικηση επιχθρισεων, θες να συνεχισω? και αν ενα μονο παιδι θελει οικονομια, θα του πει ο χοντρος ο διεθιντης "ασε πηγαινε μαθε κατι αλλο" και το παιδι θα μινει στην αφανεια. Φαντασου σε ολη την Ελλαδα τη θα γινεται.

Δεν είναι ανάγκη να εξετάζεσαι παντού, για να λάβεις σφαιρική μόρφωση. Ίσα-ίσα, τώρα βλέπεις τα παιδιά να λαμβάνουν σφαιρική μόρφωση; Η παπαγαλία σε ΑΟΘ, ΑΔΕ, Βιολογία, Αρχαία, Ιστορία, βλέπεις να αποτελεί σφαιρική μόρφωση; Ο άνθρωπος ΔΕΝ είναι σφουγγάρι, αν απορροφήσει ό,τι γνώση υπάρχει γύρω του, το μυαλό πρέπει να αναπαύεται και αν ενασχολείται με άλλα πράγματα. Η συνεχής μελέτη και ο τρόπος με τον οποίο διεξάγεται (πίεση, σχολείο, σπίτι -μόνο για φαΐ κι αν-, φροντιστήριο, σπίτι για διάβασμα) απλώς δε δίνει στον άνθρωπο την ευκαιρία να εκτιμήσει τη γνώση, λοιπόν, πώς περιμένεις να λάβει σφαιρική μόρφωση κάποιος αν δε την εκτιμά; Με το ζόρι παντρειά δε γίνεται.

Προτειντε λυσεις, και στειλτε ενα γραμμα στο κρατος, αμα ειναι τοσο καλη λυσει που το κρατος θα γεμισει απο επαγγελματιες και θα φερει σε "οργασμο" την Ελλαδα, νομιζετε μαλακες ειναι δεν θα την δεκτουν? αλλα ολα αυτα εχουνε ιδη σηζιτηθη, εγω το μονο που θεωρω οτι πρεπει να γινει, ειναι αξιολογισει καθηγιτον, αλλα τορα που το σκεφτομαι το μισο μου σχολειο ειναι καθηστεριμενη χοριατες, οποτε θα πουνε οτι ο καθηγητις που μπενει μεσα στην ταξη και μιλαει στα παιδια για τον ερωτα που εκανε στον ανδρα της, ειναι ο καλος και οτι αυτος που προσπαθει να μην χασει ουτε μια ωρα μαθημα για να καταλαβουνε, ειναι ο κακος.

Για το τελευταίο που λες συμφωνώ και σε καταλαβαίνω.

Αλλά το κράτος έχει εκατοντάδες χιλιάδες ψηφοφόρους, εργαζόμενους και ιδιοκτήτες φροντιστηρίων και εκδότες βοηθημάτων, δε νομίζω ότι το συμφέρει να χάσει τόσες ψήφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Του ζήτησες ταυτότητα ή πράσινη κάρτα; Δεν ξέρω που ζεις εσύ, εγώ το στηρίζω στην εμπειρία τη δικιά μου. 20 χρόνια όλο μου το σόι στον κλάδο είναι. Αν ο άλλος θέλει να γλιτώσει 40 ευρώ απ'το κράνος, ας φάει το κεφάλι του. Ούτως ή άλλως, κάθε έργο περιλαμβάνει στον προυπολογισμό του ασφάλεια έργου, που σημαίνει ότι και ανασφάλιστος να είναι ο εργάτης, αν πάθει κάτι τον καλύπτει η ασφάλεια έργου.
Κατά 99,9% οι εργολάβοι είναι οι ίδιοι μηχανικοί, επίσης ακόμη και για να χτιστεί μια μάντρα, πρέπει να υπογράψει επιβλέπων μηχανικός. Δεν ξέρω από που αντλείς τις πηγές σου...
-----------------------------------------
Και τέλος πάντων, δεν είναι αυτό το ζήτημα. Δε μ'ενδιαφέρει τι γίνεται στις οικοδομές (μύθος είναι τα υπόλοιπα, οι εργάτες παντού τα ίδια αντιμετωπίζουν, απλώς δεν έτυχε ποτέ να διαβάσετε αιτήματα από ξένα εργατικά σωματεία), αλλά ο λόγος που δεν πάνε να δουλέψουν εκεί δεν έχει καμία σχέση με τις συνθήκες. Είναι ο λόγος ο ίδιος που δεν γίνονται υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, σοβατζήδες. Ποια είναι η επικινδυνότητα του να περνάς σοβά σε μια τελειωμένη οικοδομή; Να σου πω εγώ, η ίδια με το να είσαι καθαριστής στο Μετρό...Αλλά δεν ξέρω και κανέναν να πηγαίνει καθαριστής. Κι εκεί οι συνθήκες φταίνε; Η μήπως τώρα μας φταίει η Κούνεβα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πηγή μου είναι όλες οι οικοδομές που βλέπω να χτίζονται στην περιοχή μου και στο Ηράκλειο. Δεν ξέρω αν είναι νόμιμοι ή παράνομοι οι μετανάστες που εργάζονται ως οικοδόμοι, πάντως ξέρω και Έλληνες οικοδόμους που δε λαμβάνουν τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας (τα αφεντικά τους δε τα λαμβάνουν, μάλλον). Και δεν ξέρω κανέναν που να έχει χτίσει το σπίτι του με κάποια κατασκευαστική εταιρεία.

Εσύ πού έχεις διαβάσει αιτήματα από ξένα εργατικά σωματεία;
Ξέρω κάποιους που πάνε να γίνουν υδραυλικοί και ηλεκτρολόγοι.
Τώρα, αν κάποιοι βαριούνται να κουνήσουν το μικρό τους δαχτυλάκι αλλά θέλουν και σχολείο, θέλουν και πανεπιστήμιο, ε δε θα πρέπει να την πληρώσουν όλοι. Πάντως το ότι δεν πάνε κάποιοι να γίνουν ηλεκτρολόγοι και υδραυλικοί δεν ισχύει, στο Γυμνάσιο ήμασταν περίπου 18-19 παιδιά στο τμήμα, τουλάχιστον 5 έφυγαν μετά την πρώτη Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βλακείες...οι 5 στους 20 που πάνε για τεχνίτες είναι πολλοί; Ελάχιστοι είναι, δεδομένου ότι μένεις και σε χωριό που ακόμα αυτού του είδους η αγορά είναι πιο ανοιχτή, θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον οι 11-12, αν θέλεις να πάρω στα σοβαρά το γεγονός ότι όντως τους πειράζουν οι συνθήκες και δεν πάνε οικοδομή. Αν θέλεις, τράβα δούλεψε οικοδομή να έρθω να σε καμαρώσω να με πείσεις κιόλας, εγώ δεν πάω πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν είπα ότι είναι μόνο οι συνθήκες, είπα ότι είναι και αυτές. Εμένα ούτως ή άλλως δε μου ταιριάζει αυτού του είδους η εργασία και πίστεψέ με, δεν έχω από τους γονείς που έχουν εμμονή να γίνω γιατρός ή δικηγόρος.
Ε πόσοι ήθελες δηλαδή να πάνε να γίνουνε; Άλλοι τόσοι και παραπάνω θα πάνε σε κάποιο ΑΤΕΙ, και οι υπόλοιποι θα πάνε να σπουδάσουν. Αλλιώς, πάλι, θα γεμίζαμε τεχνίτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι τεχνική εκπαίδευση το ΤΕΙ. Το πτυχίο του σημαίνει απόφοιτο πανεπιστημίου, εδώ και κάποια χρόνια. Η διαφορά θα ήταν ότι αν γεμίζαμε τεχνίτες, θα είχαν όλοι απασχόληση γιατί δεν θα υπήρχε ζήτηση για αλλοδαπούς ανειδίκευτους, οι οποίοι τελικά δεν θα έρχονταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε, είπαμε, ούτε στο ένα άκρο, ούτε στο άλλο... Και σαφώς υπάρχουν και άλλοι που πάνε σε ΙΕΚ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Εσύ πού θες να περάσεις;

Να μου πεις κι εμένα το μυστικό του πώς τα καταφέρνεις. Δε λέω ότι συνήθως διαβάζω πολύ περισσότερο, γύρω στις 2 με δυόμισι ώρες διαβάζω όταν έχω σχολείο (ίσως και πιο λίγο, ανάλογα με το πόσα μαθήματα έχω), αλλά διαβάζω και τρεις, και τέσσερις αν χρειαστεί. Αυτό όμως του χρόνου θα αλλάξει.



Δεν είναι ανάγκη να εξετάζεσαι παντού, για να λάβεις σφαιρική μόρφωση. Ίσα-ίσα, τώρα βλέπεις τα παιδιά να λαμβάνουν σφαιρική μόρφωση; Η παπαγαλία σε ΑΟΘ, ΑΔΕ, Βιολογία, Αρχαία, Ιστορία, βλέπεις να αποτελεί σφαιρική μόρφωση; Ο άνθρωπος ΔΕΝ είναι σφουγγάρι, αν απορροφήσει ό,τι γνώση υπάρχει γύρω του, το μυαλό πρέπει να αναπαύεται και αν ενασχολείται με άλλα πράγματα. Η συνεχής μελέτη και ο τρόπος με τον οποίο διεξάγεται (πίεση, σχολείο, σπίτι -μόνο για φαΐ κι αν-, φροντιστήριο, σπίτι για διάβασμα) απλώς δε δίνει στον άνθρωπο την ευκαιρία να εκτιμήσει τη γνώση, λοιπόν, πώς περιμένεις να λάβει σφαιρική μόρφωση κάποιος αν δε την εκτιμά; Με το ζόρι παντρειά δε γίνεται.

1) θελω να περασω σε πολλα αλλα θα επιλεξω μονο ενα, Αστρονομια (αλλα αμα επιλεξω αυτην, θε πρεπει να μπω η nasa η esa, αλλιος αστο δεν αξιζω + οτι πρεπει να παντρευτης με την αστροφυσικη αμα επιλεξεις ερευνα) . μετα παει φυσικος με ηλεκτρομαγνυτισμο. Μετα παει πλυροφορικη/ φυσικος, προγραμματιστης και κατι που μαρεσει αλλα δεν το εχω σε μεγαλη εκτυμιση, κοσμολογος.

2) δεν υπαρχει μυστικο να σου πω την αληθεια, ουτε καποιο spell, απλα πρεπει να σαρεσει, πως σαρεσει εσενα να βγενης εξω (οπος σε ολους μας) ετσι μαρεσει και μενα να διαβασω, οποτε οταν διαβασω, δεν σκεφτομαι "πο τωρα θα ημουνα με την γκομενα και με τον μιτσο και θα τα πειναμε)

3) Αυτος που ξερει κατι δεν φοβαται την εξεταση, και δεν εξεταζεσαι παντου, μονο στα 6 μαθηματα που επελεξες. η αλλες εξετασεις ειναι για γελια (συγκριτικα).
ωραια ρε φιλε, πας φροντιστηριο και παραπονιεσε ΓΙΑΤΗ ΔΕΝ ΕΧΟ ΕΛΕΦΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ? ΓΙΑΤΗ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ? αμα εισαι ΜΑΛΑΚΑΣ και θες 2σχολεια για να μαθεις καποια βασικα πραγματα, δεν σου φταιει κανενας, προσοπικα δεν παω φροντιστιριο, και εχω απειρο ελεφτερο χρονο, τοσο που ασχολουμε και με τεχνες και με διαφορα αλλα. και κανης δεν σε ζοριζει, λυκειο δεν ειναι ΑΜΕΣΑ αναγκαστικο, πιγενε δουλεψε αν δεν μπορεις να διαβασης, απο την στιγμη που επιλεγης κατι, δεξου την συνεπια,
"each action has an equal opposite reaction" οπως θα ελεγε ο μεγιστος Newton.


@Kotatsuneko

ποια πλευρα υποστηριζο, ουτε εγω ξερω, δεν μαρεσει να κατατασομαι σε ομαδουλες, ειμαι αντικειμενικος σε πολα θεματα, οποτε σε καποια τετια παραμενο ουδετερος, σε αυτη την περιπτοση, για μενα φταιμε εμοις. φταει και το κρατος δεν λεω, πχ γιατη δεν υπαρχει το σκακι σαν μαθημα? γιατη κανουμε ΑΚΟΜΑ 10 χρονια θρησκευτικα? ποτε θα το καταλαβουνε οτι αυτη η γενια ειναι εξυπνη (το μεγαλητερο % πιστευω και ελπιζω) και δεν μπορει να επιρεαστη απο μαζικα brainwash. γιατη πρεπει στης πανεληνιες στην ιστορια να γραφεις παπαγαλια κειμενα, και οχι να γραφεις με δικα σου λογια υποτιθετε πως εκει μαθενης να εκφραζεσαι. μπλα μπλα μπλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τώρα πια αν δεν πας Λύκειο θεωρείσαι αγράμματος! Και αφού το Λύκειο είναι σκατά συνεπάγεται το φροντηστήριο! Αν θες χώνεψέ το!
Επιπλέον αν εσυ δεν πας φροντηστήριο με γειά σου με χαρά σου,δεν μπορείς όμως να βγάζεις ηλίθιους αυτού που πηγαίνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Χρυσό μου ούτε σε κορόιδεψα ούτε τίποτα!
Έλεος! Αν θεωρείσαι μάγκας που δεν έγραφες σκέφτομαι και γράφω μπράβο σου,νομίζω ότι το βράδυ θα κοιμηθώ ήσυχα!

Τώρα πια αν δεν πας Λύκειο θεωρείσαι αγράμματος! Και αφού το Λύκειο είναι σκατά συνεπάγεται το φροντηστήριο! Αν θες χώνεψέ το!
Επιπλέον αν εσυ δεν πας φροντηστήριο με γειά σου με χαρά σου,δεν μπορείς όμως να βγάζεις ηλίθιους αυτού που πηγαίνουν!

κοκκινες μερες?
ποτε ειπα οτι αμα δεν πας λυκειο θεωρισε αγραμματος? το λυκειο δεν συνεπαγετε φροντιστιριο, φροντιστιριο θελουνε ανθρωποι που θελουναι μεγαλητερη αποδοση, οσο μπορει να πετυχει αυτος που παει φροντ τοσο μπορει να πετυχει αυτος που δεν παει, δεν ειναι το φροντιστιριο που κανει τον μαθητη, ειναι το κεφαλη του, αμα θελει να πετυχει θα πετιχοι.

δεν εβγαλα τον αλλονα ηλιθιο ουτε ΚΑΝ χρησιμοποιησα την λεξη ουτε καποια παρομοια του. η λεξη ητανε "μαλακας" που χρησιμοποιηθικε για να τονισει καποια φραση... στην συγγεκριμενη περιπτωση, το οτι οταν καποιος θελει ελεφτερο χρονο, δεν παει δευτερο σχολειο και περιμενει να εχει ορεξη και χρονο να βγενη εξω

μαθε κατανοηση κειμενου...


ΥΓ: επειδη προβλεπεται come back, εγω απλα ξεκαθαριζω την θεση μου, απο εκει και περα σε αλουνου το χερι ειναι να εξελιχθει αυτος ο "καβγας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
αμα εισαι ΜΑΛΑΚΑΣ και θες 2σχολεια για να μαθεις καποια βασικα πραγματα, δεν σου φταιει κανενας,
Εγώ εδώ βλέπω πως θεωρείς όποιον κάνει ''δεύτερο σχολείο'' μαλάκα


το οτι οταν καποιος θελει ελεφτερο χρονο, δεν παει δευτερο σχολειο και περιμενει να εχει ορεξη και χρονο να βγενη εξω
Και όποιος θέλει να πετύχει στρώνει κώλο ένα χρόνο και καλοπερνάει τα αργότερα.

μαθε κατανοηση κειμενου...
Μάθε να γράφεις στο κομπιούτερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sstefoss

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ξεκολληστε και οι δυο.....απλα orathac θα πρεπει να καταλαβεις οτι δεν βλεπουν ολοι τα πραγαμτα οπως τα βλεπεις εσυ.και σε πληροφορω οτι για το θεμα της 'μαλκιας να πηγαινεις φροντηστηριο',αν θελεις να βγαλεις εναν αξιοπρπει βαθμο στις πανελληνιες το σχολει θα σου εξασφαλισει χωρις υπερβολες το 5/20..για παραδειγμα στο λυκειο μας σε δυο μαθηματα κατευθυνσης δεν εχουμε τελειωσει την υλη.ενα ατομο που δεν μπορει για οικονομικους και αλλους λογους να παει φροντ ας κανει το κοπο να ξεχασει την 3τοβαθμια εκπαιδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
ενα ατομο που δεν μπορει για οικονομικους και αλλους λογους να παει φροντ ας κανει το κοπο να ξεχασει την 3τοβαθμια εκπαιδευση.
Συγγνώμη κιόλας αλλά αυτό ήταν μπαρούφα.
Αν δεν πας φροντ είσαι άχρηστος?
Δεν μπορείς να περάσεις παν/τήμιο?
Δεν νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
ξεκολληστε και οι δυο.....απλα orathac θα πρεπει να καταλαβεις οτι δεν βλεπουν ολοι τα πραγαμτα οπως τα βλεπεις εσυ.και σε πληροφορω οτι για το θεμα της 'μαλκιας να πηγαινεις φροντηστηριο',αν θελεις να βγαλεις εναν αξιοπρπει βαθμο στις πανελληνιες το σχολει θα σου εξασφαλισει χωρις υπερβολες το 5/20..για παραδειγμα στο λυκειο μας σε δυο μαθηματα κατευθυνσης δεν εχουμε τελειωσει την υλη.ενα ατομο που δεν μπορει για οικονομικους και αλλους λογους να παει φροντ ας κανει το κοπο να ξεχασει την 3τοβαθμια εκπαιδευση.
τι λες, το σχολειο μια χαρα σου προσφερει, και αν εχετε εναν καθηγιτη που ειναι χαλια, πηγαινε φροντ για ενα μαθημα, η κανε ιδιαιτερα ΧΙΛΙΕΣ φορες καλητερο, μην σπαταλας 7 ωρες απο την ζωη σου κητοντας τον καθηγιτη, εκμετελυσου την ζωη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sstefoss

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
κατ αρχην δεν ειπα οτιαν δεν περασει κανεις στο πανεπηστημιο ειναι αχρηστος η κατι τετοιο.και κατα δευτερο εγω μιλαω για τριτη λυκειου και ολοι οσοι πανε εδω μεσα και εχουν στοχο να περασουν χωρις φροντ ειναι απιθανο οσο περιεργο και αν σας φαινεται.μην συγκρινετε την υλη της 2ας λυκειου με αυτην της τριτης.επισης σκεφτειτε και ποσες ωρες χανονται για 1)περιπατους 2)εκδρομες 3)παρελασεις και σχολικες γιορτες 4)απουσια του καθηγητη η ξυσιμο απο την μερια του 5)συνελευσεις ολων των ειδων(ταξης καθηγητων και 15μελους) 6)καταληψεις και καθε μορφης διαμαρτυρια,τοτε μηπως και να θελεις να προσεξεις στο σχολειο δεν σου φτανουν αυτες οι ωρες στην τριτη λυκειου?

orathac αν εσυ καταφερεις να γραψεις πανω απο την βαση χωρις φροντ συγχαρητηρια.εγω σου μιλαω για το μεγαλυτερο ποσοστο των νεων.και επισης η καλυτερη εκμεταλευση του χρονου σου μπορει να γινει διαβαζοντας για το φροντ τις ωρες του σχολειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ξάδερφος μου.
Χωριό άγνωστο στην Λακωνία.
Δεν υπάρχει φροντ εκεί.
Πέρασε από τους πρώτους Νομική.

Δεν θα σε βάλει το φροντ στο παν/στήμιο,εσύ θα αξιοποιήσεις την βοήθειά του προς όφελός σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top