Φθείρει τους μαθητές το εκπαιδευτικό σύστημα;

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν ο στοκος δεν κανει αλλες δραστηριοτητες που να τον εκφραζουν πως θα παψει να εχει αυτη την αξιωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η οικονομική ανάπτυξη (προσωπικά δεν έχω κανένα οικονομικό πρόβλημα στη χώρα μου) είναι μία μόνο παράμετρος του δείκτη βιοτικού επιπέδου απ'τις πολλές. Γι'αυτό και η Ελλάδα σκοράρει καλύτερα στο δείκτη αυτό από αρκετές άλλες ανεπτυγμένες χώρες. Ναι, σαφώς δεν θα ήθελα να ζω αλλού από εδώ που ζω, το δικαίωμα του γούστου το έχω νομίζω.
-----------------------------------------
Τεχνικό Λύκειο, δεν είναι ντροπή. Στο 100% τη δημόσια εκπαίδευση οι πολίτες την απαξίωσαν. Αν δεν ενδιαφέρεται ο πολίτης και πριν καν αρχίσει το Λύκειο σκέφτεται πριν απ'ολα σε ποιο φροντιστήριο να πάει, τότε δεν έχει κανένα κίνητρο ο Σπηλιωτόπουλος να φτιάξει τα σχολεία. Και το καλύτερο σχολείο να φτιάξει, δεν πρόκειται ούτε ένας να σταματήσει το φροντιστήριο. Κι αυτό γιατί καλό το σχολείο, αλλά μια ώρα παραπάνω σου δίνει παραπάνω πιθανότητες, πως να το κάνουμε. Τελείωσε, από τη στιγμή που επέλεξε η ελληνική κοινωνία αυτό το δρόμο, εκεί θα περπατήσει. Η μόνη ρύθμιση που βλέπω εγώ είναι η οικονομική ενίσχυση των οικογενειών για να πληρώνουν τα φροντιστήρια, περιορίζοντας παράλληλα τον αριθμό των εκπαιδευτικών που δουλεύουν στο Δημόσιο για 2 και 3 διδακτικές ώρες τη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου'χει φάει τη ψυχή το σύστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η οικονομική ανάπτυξη (προσωπικά δεν έχω κανένα οικονομικό πρόβλημα στη χώρα μου) είναι μία μόνο παράμετρος του δείκτη βιοτικού επιπέδου απ'τις πολλές. Γι'αυτό και η Ελλάδα σκοράρει καλύτερα στο δείκτη αυτό από αρκετές άλλες ανεπτυγμένες χώρες. Ναι, σαφώς δεν θα ήθελα να ζω αλλού από εδώ που ζω, το δικαίωμα του γούστου το έχω νομίζω.
-----------------------------------------
Τεχνικό Λύκειο, δεν είναι ντροπή. Στο 100% τη δημόσια εκπαίδευση οι πολίτες την απαξίωσαν. Αν δεν ενδιαφέρεται ο πολίτης και πριν καν αρχίσει το Λύκειο σκέφτεται πριν απ'ολα σε ποιο φροντιστήριο να πάει, τότε δεν έχει κανένα κίνητρο ο Σπηλιωτόπουλος να φτιάξει τα σχολεία. Και το καλύτερο σχολείο να φτιάξει, δεν πρόκειται ούτε ένας να σταματήσει το φροντιστήριο. Κι αυτό γιατί καλό το σχολείο, αλλά μια ώρα παραπάνω σου δίνει παραπάνω πιθανότητες, πως να το κάνουμε. Τελείωσε, από τη στιγμή που επέλεξε η ελληνική κοινωνία αυτό το δρόμο, εκεί θα περπατήσει. Η μόνη ρύθμιση που βλέπω εγώ είναι η οικονομική ενίσχυση των οικογενειών για να πληρώνουν τα φροντιστήρια, περιορίζοντας παράλληλα τον αριθμό των εκπαιδευτικών που δουλεύουν στο Δημόσιο για 2 και 3 διδακτικές ώρες τη μέρα.

Το τεχνικο λυκειο δεν καλυπτει ολες τις εναλλακτικες που υπαρχουν και ιδιαιτερα τις πιο δημιουργικες. Το σχολειο θα επρεπε να μερημνει πανω απο ολα για την καλλιεργεια των ατομων και αυτο δε γινεται απλα. Σιγα μην την απαξιωσαν οι πολιτες μονο, τις πανελληνιες δεν τις εφτιαξαν οι πολιτες και τα φροντιστηρια ειναι παμπαλαια και νομιμα. Ολη η κοινωνια φταιει για την παρακμη της παιδειας αλλα οχι και στο 100% οι πολιτες ελεος. Εσυ δε πας φροντιστηριο μιβ; Μονος σου διαβαζεις; Γιατι μιλας λες και εισαι απ'εξω...
Θα τελειωσει μονο αν υπαρχουν κ αλλοι σαν εσενα που δεν εχουν διαθεση να προσπαθησουν να βελτιωθει... γιατι ετσι φαινεται πως εισαι αφου λες παει τελειωσε ετσι ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν σου είπα ότι δεν φταίω κι εγώ. Σαφώς πάω φροντιστήριο. Και συμμετέχω, με τον τρόπο αυτό, στην απαξίωση της δημόσιας παιδείας. Κοινώς, βάζω την πάρτη μου πάνω από το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα μόνο και μόνο επειδή έχω τη δυνατότητα να πάω φροντιστήριο. Δεν έχω πρόβλημα να το παραδεχτώ, στην τελική δεν είμαι ο μόνος, όλοι αυτό κάνουν, αλλά φταίει το "κράτος".
-----------------------------------------
Τα φροντιστήρια, όπως και τα μπουρδέλα, τα στριπτιτζάδικα και οι επιχειρήσεις 090 είναι νόμιμα απ'τη στιγμή που δεν παραβιάζουν τους νόμους της ελεύθερης αγοράς και του κράτους. Το λες σα να είναι κάτι το μεμπτό το γεγονός ότι είναι νόμιμα. Πως ακριβώς θα μπορούσαν να είναι παράνομα; Να σκεφτόμαστε και λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν σου είπα ότι δεν φταίω κι εγώ. Σαφώς πάω φροντιστήριο. Και συμμετέχω, με τον τρόπο αυτό, στην απαξίωση της δημόσιας παιδείας. Κοινώς, βάζω την πάρτη μου πάνω από το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα μόνο και μόνο επειδή έχω τη δυνατότητα να πάω φροντιστήριο. Δεν έχω πρόβλημα να το παραδεχτώ, στην τελική δεν είμαι ο μόνος, όλοι αυτό κάνουν, αλλά φταίει το "κράτος".

φταιει το κρατος φταινε και οι πολιτες, αλλα περισσοτερο το πρωτο γιατι φροντιζει ετσι ωστε να διατηρειται η ανασφαλεια των μαθητων που τους στελνει στα φροντιστηρια. αν μειωνοταν πχ η υλη για να ειναι πιο χαλαροι οι ρυθμοι, αν φροντιζαν τα σχολεια να ειχαν καθηγητες απο την αρχη της χρονιας (μια φιλη μου δεν ειχε για κανα τριμηνο περυσι στην τριτη λυκειου ασε χαμος) να εφτιαχναν ενα καλυτερο συστημα εισαγωγης στην τριτοβαθμια που να μην εχει σχεση με το σχολειο αμεσα αλλα να μπορει να δινει βασεις, και αλλα πολλα τοτε δε θα χαν λογο να πανε φροντιστηρια οι μαθητες. Το θεμα ομως περισσοτερο ειναι το πως καλλιεργουνται οι μαθητες μεσα στα σχολεια. Δεν ειναι ουτοπικα ολα αυτα, το θεμα ειναι ποσο το θελουν να αλλαξουν οι απο πανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πόσο να μειωθεί, ξέρω γω, η ύλη; Πρακτικά να μιλάμε, από την Τεχνολογική κατεύθυνση της Γ' Λυκείου τι άλλο προτείνεις να αφαιρεθεί, πέραν του μισού τουλάχιστον βιβλιου που είναι τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δηλαδη η υλη των μαθηματικων και της φυσικης σου φαινεται φυσιολογικη; :S:S:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
αν φροντιζαν τα σχολεια να ειχαν καθηγητες απο την αρχη της χρονιας (μια φιλη μου δεν ειχε για κανα τριμηνο περυσι στην τριτη λυκειου ασε χαμος)
Σχετικο-ασχετο: εμεις περυσι στη Φυσικη Κατευθυνσης αλλαξαμε 3 φορες καθηγητη και επισης δεν ειχαμε καν καθηγητη για περιπου 2 μηνες στο συνολο. :P Εννοειται οτι μεσα σ' αυτη την κατασταση αν δεν πηγαινες φροντιστηριο ησουν καμμενος απο χερι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφώς και είναι φυσιολογική. Άντε ας πούμε στο ακραίο να βγουν τα ολοκληρώματα που σιγά την έκταση. Η ύλη της Φυσικής είναι μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι και τοσο ακραιο να βγαλουν τα ολοκληρωματα, σε αλλες χωρες τα κανουν μονο στο πανεπιστημιο (και καλα κανουν). Τεσπα η υλη δεν ειναι το κυριως θεμα, μη κολλαμε στο δεντρο κ χανουμε το δασος, παραδειγμα εδωσα -_-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ρε παιδιά...Επαναλαμβάνουμε τα αυτονόητα. Σαφώς και το εκπαιδευτικό μας σύστημα δεν είναι το καλύτερο. Και οποιαδήποτε προσπάθεια πέφτει στο κενό (καταλήψεις,συλλατηρία,αποχές,συζητήσεις,αλλαγές υπουργών κτλ...). Τι μένει να κάνουμε δηλαδή? Όλο λέμε λέμε και από αποτελέσματα τίποτα. Εμείς ως μαθητές τι οφείλουμε να κάνουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτα απ'ολα ο καθένας ν'αλλάξει μυαλά, απ'το πιο απλό ως το πιο σύνθετο που περνάει απ'το χέρι του, πάνω απ'ολα για την πάρτη του κι όλο και κάτι θα φτιάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Πες κάποιο παράδειγμα,γιατί δεν νομίζω όλοι εμείς να σκεφτόμαστε την πάρτη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πρώτα απ'ολα ο καθένας ν'αλλάξει μυαλά, απ'το πιο απλό ως το πιο σύνθετο που περνάει απ'το χέρι του, πάνω απ'ολα για την πάρτη του κι όλο και κάτι θα φτιάξει.

Και πως θα γινει αυτο, οταν κ εσυ που το λες αυτο παρολα αυτα στηριζεις το συστημα πηγαινοντας φροντιστηριο; Δηλαδη οπως λες κοιτας την παρτη σου, (κ εσυ κ εγω και ολοι) γιατι ετσι σου εξασφαλιζεται το μελλον στο σημερινο συστημα. Μηπως απλα δε συμφερει τους απο πανω να αλλαξει αυτο, γιατι τους συμφερουν οι πολιτες να μαθαινουν πανω απο ολα να κοιτουν την παρτη τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ήμουν πάντα της άποψης ότι αν σκουπίζει ο καθένας την αυλή του, καθαρίζει στα σίγουρα ο κόσμος. Χωρίς ποτέ να ισχυρίζομαι πως αν ενωθούν και πουν ότι θα καθαρίσουν τον κόσμο, αυτό δεν γίνεται.
Από κει και πέρα, μην κολλάς καν σε ό,τι λέω εγώ. Εγώ μπορεί απλώς να κάνω το συνήγορο του διαβόλου για να σε κοντράρω και να προωθήσω τον προβληματισμό της κουβέντας, δεν σημαίνει ούτε πως όσα λέω τα πιστεύω, ούτε πως τα πράττω. Μπορεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν κολλησα σε αυτα που λες εσυ σε προσωπικο επιπεδο, γι αυτο εγραψα κ στην παρενθεση κ εγω κ εσυ και ολοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τα εργαστήρια και οι δραστηριότητες είναι πολυτέλειες όταν μιλάμε για μια χώρα στην οποία και ο τελευταίος στόκος έχει την αξίωση να μπει στο πανεπιστήμιο. Όταν καταφέρεις να το αλλάξεις αυτό, τότε αυτά που λες θα έχουν λογική ισχύ. Τώρα όχι.

Για να αλλάξει όμως αυτή νοοτροπία, κάτι θα πρέπει να αποτελέσει κινητήριος μοχλός για την αλλαγή. Βλέπεις τίποτα καταλληλότερο από την παιδεία για αυτή τη δουλειά;

Η οικονομική ανάπτυξη (προσωπικά δεν έχω κανένα οικονομικό πρόβλημα στη χώρα μου) είναι μία μόνο παράμετρος του δείκτη βιοτικού επιπέδου απ'τις πολλές. Γι'αυτό και η Ελλάδα σκοράρει καλύτερα στο δείκτη αυτό από αρκετές άλλες ανεπτυγμένες χώρες. Ναι, σαφώς δεν θα ήθελα να ζω αλλού από εδώ που ζω, το δικαίωμα του γούστου το έχω νομίζω.
-----------------------------------------
Τεχνικό Λύκειο, δεν είναι ντροπή. Στο 100% τη δημόσια εκπαίδευση οι πολίτες την απαξίωσαν. Αν δεν ενδιαφέρεται ο πολίτης και πριν καν αρχίσει το Λύκειο σκέφτεται πριν απ'ολα σε ποιο φροντιστήριο να πάει, τότε δεν έχει κανένα κίνητρο ο Σπηλιωτόπουλος να φτιάξει τα σχολεία. Και το καλύτερο σχολείο να φτιάξει, δεν πρόκειται ούτε ένας να σταματήσει το φροντιστήριο. Κι αυτό γιατί καλό το σχολείο, αλλά μια ώρα παραπάνω σου δίνει παραπάνω πιθανότητες, πως να το κάνουμε. Τελείωσε, από τη στιγμή που επέλεξε η ελληνική κοινωνία αυτό το δρόμο, εκεί θα περπατήσει. Η μόνη ρύθμιση που βλέπω εγώ είναι η οικονομική ενίσχυση των οικογενειών για να πληρώνουν τα φροντιστήρια, περιορίζοντας παράλληλα τον αριθμό των εκπαιδευτικών που δουλεύουν στο Δημόσιο για 2 και 3 διδακτικές ώρες τη μέρα.

Κι εγώ σου λέω, αν κάποιος έχει μέχρι τις 5 μάθημα, και αν έχει πιθανά άλλες διαθεματικές δραστηριότητες, που και θα τον κάνουν να περνά καλά, και θα τον μαθαίνουν να συνεργάζεται με άλλα άτομα, και θα διευρύνουν τους πνευματικούς του ορίζοντες, και θα του δίνουν διέξοδο για τα συναισθήματα ή τις σκέψεις του, και έχει και να διαβάσει, πόσο διατεθειμένος είναι α) να θυσιάσει το λιγοστό ελεύθερο χρόνο που θα έχει, β) να πάει σε φροντιστήριο για να μάθει κάτι παραπάνω, εφόσον βγαίνει πλέον η ύλη, γ) να κάτσει και να θυσιάσει κι άλλο ελεύθερο χρόνο για το διάβασμα του φροντιστηρίου (ε, πότε θα κοιμάται;);

Δεν σου είπα ότι δεν φταίω κι εγώ. Σαφώς πάω φροντιστήριο. Και συμμετέχω, με τον τρόπο αυτό, στην απαξίωση της δημόσιας παιδείας. Κοινώς, βάζω την πάρτη μου πάνω από το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα μόνο και μόνο επειδή έχω τη δυνατότητα να πάω φροντιστήριο. Δεν έχω πρόβλημα να το παραδεχτώ, στην τελική δεν είμαι ο μόνος, όλοι αυτό κάνουν, αλλά φταίει το "κράτος".
-----------------------------------------
Τα φροντιστήρια, όπως και τα μπουρδέλα, τα στριπτιτζάδικα και οι επιχειρήσεις 090 είναι νόμιμα απ'τη στιγμή που δεν παραβιάζουν τους νόμους της ελεύθερης αγοράς και του κράτους. Το λες σα να είναι κάτι το μεμπτό το γεγονός ότι είναι νόμιμα. Πως ακριβώς θα μπορούσαν να είναι παράνομα; Να σκεφτόμαστε και λίγο...

Αφού λοιπόν το σύστημα δεν είναι το κρίσιμο σημείο, εσύ γιατί πας φροντ.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
νομιζω οτι σε αυτο το τοπικ ειτε μιλησουμε για παιδεια ειτε για παραπαιδεια το ιδιο ειναι!γιατι αραγε;μηπως οι εννοιες αρχιζουν να αλληλοσυνδεονται;λεω μηπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ασύμβατες. Η παραπαιδεία απορρέει από την έλλειψη παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top