Φαρμακευτική vs Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,112 μηνύματα.
Tίποτα δε ξέρεις νοσηλευτική έχεις τελειώσει,είσαι εκτός λοιπόν των κλάδων και μην το παίζεις ειδικός.Αφού μόνος σου το παραδέχεσαι πως δεν ξέρεις τι κάθεσαι και απαντάς;Και μόνο που νομίζεις πως οι χημικοί μηχανικοί έχουν αποκατάσταση στην Ελλάδα δεν είναι δυνατόν να σε πάρει κάποιος στα σοβαρά.

Έρευνα κάνει μόνο αν έχεις PhD.Αν έχεις θα κοιτάξουν το αντικείμενο στο οποίο έχεις ειδικευτεί,όχι τις προπτυτιχακές σπουδές σου.
Άσε που κάνεις κουόουτ στο δικό μου ποστ και δεν απαντάς σε τίποτα από όσα λέω.
Δεν έκανες καμιά ερώτηση στο Post είπες ότι και οι 2 δουλειές προσφέρουν μια σταθερή δουλειά...στο οποίο συμφωνώ

Οι Χημικοί μηχανικοί έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα (τα περσσότερα εργοστάσια είναι υποχρεωμένα να έχουν μέσα εξειδικευμένους επιστήμονες χημικούς μηχανικούς), (υπάρχει και εκεί ανεργία αλλά τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με άλλους τομείς). Στους βιοτεχνολόγους τα επαγγελματικά δικαιώματα ειναι ρευστά και έχουν κατοχυρωθεί σε άλλους κλάδους.


Δεν ανέφερα ποτέ την λέξη έρευνα στο post. Στις φαρμακευτικές εκτός από έρευνα κάνουν και παρασκευή φαρμάκων (σε αυτό αναφερόμουνα). Στην έρευνα απορροφούνται πολλοί λίγοι κάθε φορά για αυτό πρέπει να κάποιος να σκέφτεται και άλλα πράγματα.
Έρευνα κάνουν και αυτοί που δεν έχουν διδακτορικό και λέγονται προδιδακτορικοί ερευνητές.

(Δεν είπα ότι τα ξέρω όλα είπα 1,2 πράγματα που ξέρω) σύμφωνα με την επαγγελματική αποκατσταση δε το παιξα βιοτεχνολόγος.

Επειδή έχω τελείωσει νοσηλευτική και δουλεύω περιστασακά σε πολυκλινική ... έχω γνωρίσει πολλούς βιολόγους και βιοτεχνολόγους- βιοχημικούς (απόφοιτους) που δουλεύουν στο εργαστήριο της πολυκλινικής. (Οι περισσοτεροι εκ των οποίων ειναι απόφοιτοι κλασικού βιολογικού) και χημικού, δουλεύουν πάρα πολλες.... ώρες και άλλοι παίρνουν την δόξα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Δόξα;Αυτό σε ενδιαφέρει;
A,και να ξέρεις πως ειπειδή εσύ ξέρεις αποτυχημένους επαγκελματίες,δεν είναι όλοι αποτυχημένοι.Έρευνα σοβαρή κάνουν αυτοί που έχουν διαδακτορικο,οι άλλοι καθαρίζουν τα μπουκαλάκια.
Δεν έκανες καμιά ερώτηση στο Post είπες ότι και οι 2 δουλειές προσφέρουν μια σταθερή δουλειά...στο οποίο συμφωνώ
Ό,τι να 'ναι.Eννοώ πως έκανες κουόουτ σε δικό μου μήνυμα και έλεγες τα δικά σου,χωρίς σύνδεση με αυτά που έλεγα.Και νομίζεις πως αυτό αποτελεί απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

luke

Νεοφερμένος

Ο luke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
τι μπορει να κανει καποιος με μεταπτυχιακο στο Φυτικά Φαρμακευτικά Προϊόντα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biologist

Νεοφερμένος

Ο Biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να πώ κάτι πάνω στην συζήτηση σας. Είμαι απόφητος, πλέον φοιτητής, της Θετικής και έχω ψάξει πάρα μα πάρα πολύ το θέμα σχολών γύρω απο Ιατρική, Φαρμακευτική, Γενετικές και τα λοιπά. Το μόνο που μπορώ να πώ βάσει των λεγόμενων σας είναι ότι: Το τμήμα της Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη αποτελεί στο εξωτερικό στα Ιατρικά τμήματα Ειδικότητα ή Μεταπτυχιακό πρόγραμμα ενώ εμείς εδώ για να δώσουμε επιπλέον ζωή στην Θράκη που κάποιοι έχουν ξεχάσει πως και εκεί είναι Ελλάδα, ναι είναι Ελλάδα το κάναμε τμήμα, με αποτέλσαμα επειδή είσαι τόσο ειδικευμένος τις περισσότερες φορές να μην κάνεις. όσο αφορά το εξωτερικό για δουλειά ξέρουμε να το λέμε εύκολα αν δε βρείς ελλάδα φύγε έξω εκεί ακμάζει το επάγγελμα... είναι πολύ δύσκολο, κάνεις όλες τις ηλίθιες δουλιές των καθηγητών, κοιτάς 18 ώρες την ημέρα τις αντικειμενοφόρους πλάκες και οι μισθοί για την δουλειά σου μπορεί να είναι κάπως καλοί αλλά θα σου φύγει ο πάτος, οι περισσότεροι το μετανιώνουν και θέλουν να γυρίσουν πίσω αλλά...... Όσο αφορά το Βιοχημεικό Βιοτεχνολογικό....απλά ασχολίαστο. Αυτές οι σχολές ναι είναι του μέλλοντος αλλά του πολύ μέλλοντος......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manutd

Νεοφερμένος

Ο manutd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οσον αφορα την φαρμακευτικη η αληθεια ειναι οτι αυτην την στιγμη μπορεις να ανοιξεις φαρμακειο μονο στα χωρια και σε οσα απο αυτα δεν εχουν φαρμακειο . στις πολεις δεν γινεται εκτος αν αγορασεις αδεια που ειναι πολυ ακριβη. ειχε ακουστει οτι θα ανοιξει το επαγγελμα αλλα δεν το βλεπω να γινεται συντομα αλλα και αν ανοιξει δεν σημαινει οτι θα ανοιγει ο καθενας οπου θελει φαρμακειο . θα συνεχισουν να υπαρχουν αυστηρες προυποθεσεις αυτο ειναι το μονο σιγουρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να πώ κάτι πάνω στην συζήτηση σας. Είμαι απόφητος, πλέον φοιτητής, της Θετικής και έχω ψάξει πάρα μα πάρα πολύ το θέμα σχολών γύρω απο Ιατρική, Φαρμακευτική, Γενετικές και τα λοιπά. Το μόνο που μπορώ να πώ βάσει των λεγόμενων σας είναι ότι: Το τμήμα της Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη αποτελεί στο εξωτερικό στα Ιατρικά τμήματα Ειδικότητα ή Μεταπτυχιακό πρόγραμμα ενώ εμείς εδώ για να δώσουμε επιπλέον ζωή στην Θράκη που κάποιοι έχουν ξεχάσει πως και εκεί είναι Ελλάδα, ναι είναι Ελλάδα το κάναμε τμήμα, με αποτέλσαμα επειδή είσαι τόσο ειδικευμένος τις περισσότερες φορές να μην κάνεις. όσο αφορά το εξωτερικό για δουλειά ξέρουμε να το λέμε εύκολα αν δε βρείς ελλάδα φύγε έξω εκεί ακμάζει το επάγγελμα... είναι πολύ δύσκολο, κάνεις όλες τις ηλίθιες δουλιές των καθηγητών, κοιτάς 18 ώρες την ημέρα τις αντικειμενοφόρους πλάκες και οι μισθοί για την δουλειά σου μπορεί να είναι κάπως καλοί αλλά θα σου φύγει ο πάτος, οι περισσότεροι το μετανιώνουν και θέλουν να γυρίσουν πίσω αλλά...... Όσο αφορά το Βιοχημεικό Βιοτεχνολογικό....απλά ασχολίαστο. Αυτές οι σχολές ναι είναι του μέλλοντος αλλά του πολύ μέλλοντος......
Στο εξωτερικό είναι ακόμα πιο εξειδικευμένα δεν ξέρω σε τι πανεπιστήμια το έψαξες άλλα συνήθως υπάρχει πρόγραμμα προπτυχιακών ξεχωριστό για βιοχημεία άλλο για γενετική άλλο για νευροβιολογία.Το τμήμα στην Αλεξανδρούπολη είναι πολύ γενικό έχει πολλά μαθήματα μέσα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Συμφωνώ με το Χρήστο,στο εξωτερικό απ' ότι γνωρίζω τα περισσότερα προγράματα σπουδών είανι 3ετη και πιο εξειδικευμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να πώ κάτι πάνω στην συζήτηση σας. Είμαι απόφητος, πλέον φοιτητής, της Θετικής και έχω ψάξει πάρα μα πάρα πολύ το θέμα σχολών γύρω απο Ιατρική, Φαρμακευτική, Γενετικές και τα λοιπά. Το μόνο που μπορώ να πώ βάσει των λεγόμενων σας είναι ότι: Το τμήμα της Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στην Αλεξανδρούπολη αποτελεί στο εξωτερικό στα Ιατρικά τμήματα Ειδικότητα ή Μεταπτυχιακό πρόγραμμα ενώ εμείς εδώ για να δώσουμε επιπλέον ζωή στην Θράκη που κάποιοι έχουν ξεχάσει πως και εκεί είναι Ελλάδα, ναι είναι Ελλάδα το κάναμε τμήμα, με αποτέλσαμα επειδή είσαι τόσο ειδικευμένος τις περισσότερες φορές να μην κάνεις. όσο αφορά το εξωτερικό για δουλειά ξέρουμε να το λέμε εύκολα αν δε βρείς ελλάδα φύγε έξω εκεί ακμάζει το επάγγελμα... είναι πολύ δύσκολο, κάνεις όλες τις ηλίθιες δουλιές των καθηγητών, κοιτάς 18 ώρες την ημέρα τις αντικειμενοφόρους πλάκες και οι μισθοί για την δουλειά σου μπορεί να είναι κάπως καλοί αλλά θα σου φύγει ο πάτος, οι περισσότεροι το μετανιώνουν και θέλουν να γυρίσουν πίσω αλλά...... Όσο αφορά το Βιοχημεικό Βιοτεχνολογικό....απλά ασχολίαστο. Αυτές οι σχολές ναι είναι του μέλλοντος αλλά του πολύ μέλλοντος......
https://www.jhsph.edu/dept/bmb/


university of Paris
Life Sciences: Molecular Biology and Biochemistry, Biophysics, Cell Biology and Genetics, Microbiology
https://www.micefa.org/index.php?option=com_content&view=article&id=10&Itemid=61


https://golgi.harvard.edu/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top