Φαρμακευτική και αποκατάσταση

GV221

Νεοφερμένος

Ο GV221 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σκέφτομαι να δηλώσω φαρμακευτική αλλά έχω ακούσει παρά πολλά ότι δεν έχει καλή αποκατάσταση ποσό μάλλον για μένα που δεν έχω γονείς φαρμακοποιούς ισχυει; Πάντως εγώ δεν θα ήθελα γενικά να δουλέψω σε φαρμακείο έτσι κι αλλιώς. Που άλλου όμως υπάρχουν προοπτικές αποκατάστασης στην Ελλάδα; Εμένα συγκεκριμένα θα με ενδιέφερε έρευνα η παραγωγή φαρμάκων.Πειτε μου λίγο την άποψη σας πάνω σε αυτά και ιδιαίτερα αυτοί που σπουδάζουν η έχουν τελειώσει φαρμακευτική.
Ευχαριστω εκ των προτέρων😉
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,278 μηνύματα.
Αν ανησυχείς ότι ως φαρμακοποιός δεν θα έχεις δουλειά, μην πας στη σχολή. Απλά πράγματα.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,606 μηνύματα.
Καλησπέρα σκέφτομαι να δηλώσω φαρμακευτική αλλά έχω ακούσει παρά πολλά ότι δεν έχει καλή αποκατάσταση ποσό μάλλον για μένα που δεν έχω γονείς φαρμακοποιούς ισχυει; Πάντως εγώ δεν θα ήθελα γενικά να δουλέψω σε φαρμακείο έτσι κι αλλιώς. Που άλλου όμως υπάρχουν προοπτικές αποκατάστασης στην Ελλάδα; Εμένα συγκεκριμένα θα με ενδιέφερε έρευνα η παραγωγή φαρμάκων.Πειτε μου λίγο την άποψη σας πάνω σε αυτά και ιδιαίτερα αυτοί που σπουδάζουν η έχουν τελειώσει φαρμακευτική.
Ευχαριστω εκ των προτέρων😉
Αποκατάσταση στα φαρμακεία έχει αρκετή.
Είσαι πολύ μικρός θεωρώ για να αποκλείσεις χώρους εργασίας χωρίς να τους δοκιμάσεις, πολλοί μπήκαν με αυτό το σκεπτικό και τώρα δεν κουνιούνται από το φαρμακείο.
Για έρευνα ανάπτυξης νέων φαρμάκων μιλάμε για εξωτερικό στη παρούσα φάση. Η έρευνα θέλει λεφτά και υποδομές που στην Ελλάδα υπάρχουν ελάχιστα (κάτι μαγειρεύει τελευταία η pfizer στην Θεσσαλονίκη).
Να ξέρεις ότι για να εργαστείς στην έρευνα χρειάζεται μεγάλη εμπειρία και εκπαίδευση από πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Από άλλες θέσεις εργασίας σε εταιρείες είναι η ανάλυση για έλεγχο ποιότητας (με μεταπτυχιακό κυρίως, έχει πολύ καλό μισθό), regulatory, κτλ.

Εκτός βιομηχανίας μετά πας σε ΕΟΦ και νομαρχίες (που πλέον λέγονται διευθύνσεις υγείας και κοινωνικής μέριμνας - τμήμα φαρμάκων και φαρμακείων, να μη θίγουμε τους δικηγόρους) που εκεί θέλει, όπως κάθε άλλη μεγάλη δημόσια υπηρεσία στην Ελλάδα, γερό βισμα και μόρια.

Άλλη επιλογή είναι η Νοσοκομειακή φαρμακευτική, όσοι ήταν τυχεροί με τον κόβιντ μπήκαν χωρίς προκήρυξη συμβασιούχοι, αλλά γενικά θέλει προκηρύξεις σε νορμάλ εποχές.

Αυτά.
Η μόνη συμβουλή που σε έχω είναι μην έρθεις στην φαρμακευτική αν δεν σου αρέσει η ιδέα να ασχοληθείς με το φάρμακο. Και την χημεία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στα φαρμακεία γίνεται ο χαμός, δεν βρίσκουν πια φαρμακοποιούς (λίγοι απόφοιτοι) και παίρνουν μέσα ακόμη και φιλολόγους. Στην Αθήνα μιλάω πάντα, εκτός Αθήνας δεν έχω άποψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,278 μηνύματα.

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,606 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν νομαρχίες εδώ και τουλάχιστον 15 χρόνια.

Δες το ν.3852/2010 και μην πετάς ανακρίβειες.
Ναι έχει μείνει σε εμάς να τις λέμε νομαρχίες ακόμη από τα χρόνια των καθηγητών.
Πλέον λέγονται "διευθύνσεις υγείας (τάδε τομέα), τμήμα φαρμάκων".
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top