Φαρμακευτική: Πάτρα ή Θεσσαλονίκη;

Angie.7

Νεοφερμένος

Η Angie.7 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι μαθήτρια της Γ Λυκείου και έχω στόχο να περάσω φαρμακευτική. Αρχικό μου πλάνο ήταν η Θεσσαλονίκη, συνδύαζα πάντα τα φοιτητικά μου χρόνια εκεί, όμως έχω μιλήσει με καθηγητές,γνωστούς και μετά από πολύ ψάξιμο είδα πως η φαρμακευτική στην Πάτρα είναι καλύτερη. Να πω επίσης πως δεν με ενδιαφέρει το εξωτερικό φαρμακείο για έπειτα επαγγελματική αποκατάσταση , αλλά η κλινική και ο τομέας της έρευνας .

Πάτρα ή Θεσσαλονίκη λοιπόν ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,719 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της Γ Λυκείου και έχω στόχο να περάσω φαρμακευτική. Αρχικό μου πλάνο ήταν η Θεσσαλονίκη, συνδύαζα πάντα τα φοιτητικά μου χρόνια εκεί, όμως έχω μιλήσει με καθηγητές,γνωστούς και μετά από πολύ ψάξιμο είδα πως η φαρμακευτική στην Πάτρα είναι καλύτερη. Να πω επίσης πως δεν με ενδιαφέρει το εξωτερικό φαρμακείο για έπειτα επαγγελματική αποκατάσταση , αλλά η κλινική και ο τομέας της έρευνας .

Πάτρα ή Θεσσαλονίκη λοιπόν ;
Πάτρα.

Κλινική (νοσοκομειακή, γιατί ο κλαδος κλινικής δεν ασκείται στην Ελλάδα), θα πρέπει να περιμένεις προκήρυξη του δημοσίου ώστε να μπεις επικουρική ή θα περιμένεις με μόρια πολλά να γίνεις μόνιμη με νέα προκήρυξη.

Έρευνα καλύτερα στο εξωτερικό.

Καλά κουράγια!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της Γ Λυκείου και έχω στόχο να περάσω φαρμακευτική. Αρχικό μου πλάνο ήταν η Θεσσαλονίκη, συνδύαζα πάντα τα φοιτητικά μου χρόνια εκεί, όμως έχω μιλήσει με καθηγητές,γνωστούς και μετά από πολύ ψάξιμο είδα πως η φαρμακευτική στην Πάτρα είναι καλύτερη. Να πω επίσης πως δεν με ενδιαφέρει το εξωτερικό φαρμακείο για έπειτα επαγγελματική αποκατάσταση , αλλά η κλινική και ο τομέας της έρευνας .

Πάτρα ή Θεσσαλονίκη λοιπόν ;
Καλυτερα ειναι εκει που περνας καλυτερα.
Η θεσσαλονικη ειναι πολυ πιο χρωματιστη πολη απο την πατρα.
Δεν ξερω τι στοιχεια σου εδειξαν οτι η πατρα ειναι καλυτερη αλλα στα δικα μου ματια ( ασχετος με το ειδος) ειναι τα ιδια ..18 καθηγητες και οι δυο.
Καλα ,παιξτο διερευνητικη ... δηλαδη μπες θασσαλονικη και αν δεν σου αρεσει τον επομενο χρονο πας πατρα με απλη αιτηση μετεγγραφης.
Η μπες αρχικα πατρα και αν δεν δεσει τον επομενο χρονο με 4 μορια μετεγγραφης πας θεσσαλονικη ..κουβαλώντας μαζι σου και τα μαθηματα που περασες
Σημ...4 μορια μετεγγραφης σημαινει τα δηλουμενα εισοδηματα των γονιων σου δια των μελων της οικογενειας να δινουν ενα αριθμο απο 3000 ως 6000.
Α ..και ερευνα φαρμακων στην ελλαδα δεν υπαρχει...υπαρχει κατι σε σταμπε μεσα στα πανεπιστημια.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,719 μηνύματα.
Καλυτερα ειναι εκει που περνας καλυτερα.
Η θεσσαλονικη ειναι πολυ πιο χρωματιστη πολη απο την πατρα.
Δεν ξερω τι στοιχεια σου εδειξαν οτι η πατρα ειναι καλυτερη αλλα στα δικα μου ματια ( ασχετος με το ειδος) ειναι τα ιδια ..18 καθηγητες και οι δυο.
Καλα ,παιξτο διερευνητικη ... δηλαδη μπες θασσαλονικη και αν δεν σου αρεσει τον επομενο χρονο πας πατρα με απλη αιτηση μετεγγραφης.
Η μπες αρχικα πατρα και αν δεν δεσει τον επομενο χρονο με 4 μορια μετεγγραφης πας θεσσαλονικη ..κουβαλώντας μαζι σου και τα μαθηματα που περασες
Σημ...4 μορια μετεγγραφης σημαινει τα δηλουμενα εισοδηματα των γονιων σου δια των μελων της οικογενειας να δινουν ενα αριθμο απο 3000 ως 6000.
Α ..και ερευνα φαρμακων στην ελλαδα δεν υπαρχει...υπαρχει κατι σε σταμπε μεσα στα πανεπιστημια.
Η φαρμακευτική Θεσσαλονίκης δυστυχώς έχει σοβαρές ελλείψεις, που δεν θα έπρεπε να έχει. Ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα τα τελευταία 2 χρόνια (και πρέπει να αλλάξουν, ντροπή η συμπρωτεύουσα να έχει θέματα προσωπικού).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Η φαρμακευτική Θεσσαλονίκης δυστυχώς έχει σοβαρές ελλείψεις, που δεν θα έπρεπε να έχει. Ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα τα τελευταία 2 χρόνια (και πρέπει να αλλάξουν, ντροπή η συμπρωτεύουσα να έχει θέματα προσωπικού).
Λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω
112 καθηγητες έφυγαν φετος απο απθ και δεν θα δωσουν ουτε τους μισους.
Η πατρα δε ειναι διαχρονικα στην γυρα για καθηγητες.
Ξερεις η φαρμακευτικη ειναι και ενα εξαιρετικο λουκουμακι για ιδιωτικο κολλεγιο.
Επειτα οι καθηγητες των δημοσιων πρεπει να μειωθουν δραστικα για να ερθουν στα επιπεδα των ιδιωτικων κολλεγιων..θεμα υγιους ανταγωνισμου



 
Τελευταία επεξεργασία:

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της Γ Λυκείου και έχω στόχο να περάσω φαρμακευτική. Αρχικό μου πλάνο ήταν η Θεσσαλονίκη, συνδύαζα πάντα τα φοιτητικά μου χρόνια εκεί, όμως έχω μιλήσει με καθηγητές,γνωστούς και μετά από πολύ ψάξιμο είδα πως η φαρμακευτική στην Πάτρα είναι καλύτερη. Να πω επίσης πως δεν με ενδιαφέρει το εξωτερικό φαρμακείο για έπειτα επαγγελματική αποκατάσταση , αλλά η κλινική και ο τομέας της έρευνας .

Πάτρα ή Θεσσαλονίκη λοιπόν ;
Αν σε ενδιαφέρει ο τομέας της Κλινικής ή της έρευνας, δες και το τμήμα Χημείας (κυρίως της Πάτρας)

Μιας και είμαι εκεί, μπορώ να πω πως πρέπει να είναι το πλησιέστερο σε φαρμακευτική σε σχέση με τα υπόλοιπα, κυρίως επειδή εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ Οργανική Χημεία. Και μετά σε μεταπτυχιακό μπορείς να εξειδικευτείς σε αντίστοιχους τομείς με την Φαρμακευτική
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top