ΦΠΨ Καποδιστριακού vs Αριστοτελείου

goken

Νεοφερμένος

Ο goken αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά χαρά. Είμαι μεταξύ των 2 παραπάνω σχολών. Δεδομένου πως περνάω σίγουρα Φ.Π.Ψ. και έχοντας δικαίωμα μεταγραφής για το αντίστοιχο τμήμα της Θεσσαλονίκης, θα ήθελα να μου πεί κάποιος αν ξέρει τις διαφορές των 2 τμημάτων, καθώς και την προσωπική του γνώμη (αν έχει). Προς το παρόν το μόνο που ξέρω είναι ότι το Φ.Π. δεν έχει μαθήματα ψυχολογίας :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Είναι όντως αντίστοιχα τμήματα;
Φ.Π.Ψ. , Φ.Π. μπορείς να δεις τα site τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

goken

Νεοφερμένος

Ο goken αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχω δεί τα sites τους, καθώς και τα μαθήματα των σχολών -που διαφέρουν ως έναν βαθμό-. Το κατά πόσο διαφέρουν ελπίζω να μου το απαντήσει κάποιος που έχει γνώση των συγκεκριμένων σχολών, όπως θα εκτιμούσα και αν σπουδαστές τους γράφανε κάποια προσωπική γνώμη για τα μαθήματα, τον τρόπο λειτουργίας της εκάστοτε σχολής και την οργάνωση της. Κατά γενική ομολογία ακούω ότι το τμήμα της Θεσσαλονίκης είναι πιο οργανωμένο και "καλό", υπάρχει κάποιος να το επιβεβαιώσει; Εγώ ενδιαφέρομαι και για τα μαθήματα ψυχολογίας που προσφέρει το ΦΠΨ σε αντίθεση με το ΦΠ, όμως αν το τμήμα του Αριστοτελείου είναι κατά βάση ανώτερο φιλοσοφικά (η κατεύθυνση που με ενδιαφέρει να ακολουθήσω) απο το αντίστοιχο της Αθήνας θα ήθελα να το ξέρω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinaki81

Νεοφερμένος

Η eirinaki81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
το τμήμα της θεσ/νίκης δεν έχει κατεύθυνση ψυχολογίας,οι απόφοιτοι του ανήκουν στον κλάδο των Φιλολόγων ΠΕ 02 κατά κύριο λόγο και παίρνουν ειδίκευση στα παιδαγωγικά.Είναι καλή σχολη και απαιτητική αλλά εξαρτάται τι θέλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

goken

Νεοφερμένος

Ο goken αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Και από τις 2 σχολές φιλόλογος αναγνωρίζεσαι απ' ότι ξέρω, είναι το ίδιο χαρτί (αν κάνω λάθος διόρθωσε με :) ). Δεν με πειράζει το ότι είναι απαιτητική σχολή καθώς το αντικείμενο (φιλοσοφία) μου αρέσει απίστευτα. Το θέμα μου είναι ότι με ελκύουν και τα μαθήματα ψυχολογίας, έστω σα γενικές γνώσεις και με το νέο πρόγραμμα σπουδών του φ.π.ψ. νομίζω ότι έχει ανέβει αρκετά επίπεδο και όσον αφορά τη φιλολογική κατάρτιση που λεγόταν ότι υστερούσε..

Θα εκτιμούσα πολύ αν βρεθεί και κάποιος που είναι μέσα ή έχει τελειώσει σε κάποιο από τα 2 τμήματα να πεί σκέψεις... γιατί πλησιάζει ο καιρός για τις εγγραφές και είμαι σε δίλημμα αν πρέπει να πάρω μεταγραφή φπψ Αθήνα (έχω περάσει φπ αλλά πληρώ τις προυποθέσεις για μεταγραφή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinaki81

Νεοφερμένος

Η eirinaki81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
το τμήμα της Αθήνας έχει κατεύθυνση ψυχολογίας,αν σε ενδιαφέρει μόνο αυτή και θέλει να ακολουθήσεις τον κλάδο,δεν έχει νόημα να πας στη σχολή της θεσ/νίκης.Αν πάλι σε ενδιαφέρει η φιλοσοφία και οι 2 σχολές είναι καλές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

goken

Νεοφερμένος

Ο goken αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οχι φιλοσοφια με ενδιαφερει καθαρα... απλα ψυχολογια σα γενικες γνωσεις θα μου αρεσε να παρακολουθησω τα μαθηματα του φπψ.. οσον αφορα φιλοσοφια ποιες ειναι οι διαφορες των 2 σχολων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nex.

Νεοφερμένος

Ο nex. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
καποδιστριακο δυναμη , αθηνα πολη που περνανε ολοι φινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinaki81

Νεοφερμένος

Η eirinaki81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
μπορείς να μπεις στα προγράμματα σπουδών των 2 σχολών:
για θεσ/νίκη https://www.edlit.auth.gr/html/spoudes/proptyx/philo/central.html
για Αθήνα https://www.ppp.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes/wrologio-programma.html
και δες τα μαθήματα!!
πάντως από προσωπική άποψη οφείλω να ομολογήσω ότι όσα μαθήματα φιλοσοφίας έχω κάνει,είναι δύσκολο λόγω αντικειμένου!καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Να ρωτήσω. Οι μετεγγραφές δεν είναι για ίδια τμήματα; Το Φ.Π. του ΑΠΘ είναι ίδιο με το Φ.Π.Ψ.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IoannisP

Νεοφερμένος

Ο IoannisP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τα τμήματα Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας Αθήνας και Ιωαννίνων, Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής Θεσσαλονίκης, Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης και Φιλοσοφίας Πάτρας (μόνο για την αντίστοιχη κατεύθυνση) είναι ομοειδή. Αυτό σημαίνει ότι οι φοιτητές μπορούσαν να ζητήσουν μετεγγραφή από το ένα τμήμα στο άλλο. Το τμήμα Φ.Π.Ψ. της Θεσσαλονίκης διασπάστηκε το 1993 σε Φ.Π. και Ψυχολογίας με διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα μεταξύ τους. Στο Φ.Π.Ψ. της Αθήνας, όπως γράφτηκε, οι φοιτητές διδάσκονται και αρκετά μαθήματα Ψυχολογίας, σε αντίθεση με το αντίστοιχο τμήμα της Θεσσαλονίκης, για την πληρέστερη κατάρτισή τους, αποκτώντας βασικές γνώσεις για το μελλοντικό τους εκπαιδευτικό επάγγελμα, εκτός φυσικά από τα αρκετά υποχρεωτικά μαθήματα Φιλολογίας, Γλωσσολογίας και Ιστορίας. Οι άλλες δύο κατευθύνσεις προσφέρουν τις επιστήμες της Φιλοσοφίας και της Παιδαγωγικής. Μικροδιαφορές μπορεί να υπάρχουν, αλλά σε γενικές γραμμές θεραπεύουν όλους τους κλάδους των επιστημών αυτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top