Υπαρξιακές ανησυχίες...

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Καθόλου βαρετό κατά την άποψη μου.
Ίσα ίσα που μαθαίνουμε για την ύπαρξη μας, από που προήλθαμε και ένα σωρό άλλα γεγονότα που αποδεικνύουν την προέλευση και τον προορισμό μας. :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Δηλαδή θες να πεις ότι η ψυχή που έχουμε μέσα μας δεν είναι δική μας; :confused:
Oh god, θα τρελαθώ! ο.Ο

Όχι βρε! Για το σώμα να ανησυχείς, βάση αυτού που είπα, που μάλλον είναι παρλαπίπα :P η ψυχή αλλάζει απλά σώμα, κατάλαβες? μην αμφισβητείς για την ψυχή σου, για το σώμα σου να ανησυχείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,788 μηνύματα.
Ερχόμαστε στον κόσμο για 70-80 χρόνια (το μεγαλύτερο ποσοστό) και μετά τι; Αυτό ήταν; Μόνο τόσο λίγο ζούμε; Μετά τι γινόμαστε; Ξαναερχόμαστε στην γη σε άλλο είδος; Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, ούτε μπορώ να εκφράσω αυτό που ακριβώς νιώθω..είναι αδύνατο.
Προφανώς κανείς δεν ξέρει και η κάθε θρησκευτική πεποίθηση έχει τη δικιά της εκδοχή περί μεταθάνατον ζωή. Εμένα προσωπικά μου αρέσει η βουδιστική άποψη της μετενσάρκωσης. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει, το ελπίζω όμως.
Αυτό που πιστεύω και ξέρουμε σίγουρα είναι πως μετά τον θάνατο μέσω τον κύκλο της ενέργειας(απλά λόγια = αποκοδομητές=>φυτά=>φυτοφάγα=>σαρκοφάγα κτλ) γινόμαστε κομμάτι ολόκληρου του κόσμου. Όπως λένε οι Αλχημιστές " Όλα είναι ένα και ένα είναι Όλα".

All things are in all.All things are in the Universe, and the universe is in all things: we in it, and it in us; in this way everything concurs in a perfect unity.

-Giordano Bruno.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.

Δεν εννοώ αυτά που συζητάμε βρε, για αυτή την θεωρεία που είπα το λέω..
Είναι βαρετό τόσες χιλιάδες χρόνια να κάνεις το ίδιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση κατ'εμέ..και εγώ είχα πιο παλιά τέτοιες ανησυχίες, κυρίως τι γίνεται μετα τον θάνατο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Σε κάθε εποχή ο άνθρωπος προσπαθούσε να εξηγήσει την αρχή του κόσμου. Αυτή η προσπάθεια είναι αντικείμενο της Κοσμολογίας. Παλιότερα, έναν αιώνα και κάτι πίσω, ο κόσμος για τον άνθρωπο είναι κάτι στατικό, από την αρχή μέχρι την σύγχρονη εποχή του. Αλλά όσα βήματα κι αν κάνουμε πίσω στο χρόνο, σε όλους τους πολιτισμούς αναπτύχθηκε η κοσμολογία. Για παράδειγμα "σύμφωνα με την αρχαία Αιγυπτιακή μυθολογία, ο δημιουργός του κόσμου είναι ο προαιώνιος θεός Ρα που με τον λόγο του δημιούργησε τον κόσμο ,την Γη, το Νερό, την χλωρίδα, την βλάστηση και την Έρημο".

Σήμερα, ο άνθρωπος ως "επιστημονικό" ον προσπαθεί να ερμηνεύσει την αρχή του σύμπαντος ορθολογιστικά. Όλες οι ενδείξεις (διαστολή του σύμπαντος, ακτινοβολία υποβάθρου κτλ) δείχνουν ότι όλα (και όταν λέμε όλα, εννοούμε όχι μόνο την ύλη, αλλά και τον χώρο και τον χρόνο) ξεκίνησαν με μια σφοδρή, ασυλληπτη έκρηξη, το γνωστό από την τηλεοπτική σειρά Big Bang.
Μπαμ λοιπόν. Αλλά πριν το μπαμ; Δεν ορίζεται βασικά η ερώτηση (αφού πριν δεν υπήρχε χρόνος), αλλά καταλαβαίνουμε όλοι που το πάω. Για να το δουμε λιγάκι πιο σφαιρικά, θα σας πάω σαν τον Dr Who στο τέλος του σύμπαντος. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρουμε πως ακριβώς θα είναι το σύμπαν στα τελευταία του. Θυμηθείτε, το σύμπαν σήμερα διαστέλλεται. Διακρίνουμε βασικά τρεις περιπτώσεις (που βασίζονται σε μια άγνωστη σταθερά πυκνότητας του σύμπαντος).

1) Το σύμπαν κάποια στιγμη θα σταματήσει να διαστέλλεται και θα αρχίσει να συστέλλεται. Μέχρι να επιστρέψει στην αρχικη μορφή του. Εκείνη τη στιγμή η θερμοκρασία θα τεινει στο άπειρο. Επίσης δεν αποκλείεται το σύμπαν να επιστρέφει στην αρχική μορφή του. Αυτο το τελευταίο το λέμε Μεγάλη Σύνθλιψη ή στα εγγλέζικα Big Crunch.
2) Το σύμπαν κάποια στιγμή θα σταματησει να διαστέλλεται και θα αποκτήσει μια σταθερότητα.
3) Tο σύμπαν θα συνεχίσει να διαστέλλεται επ άπειρον.

Οι δύο τελευταίες δείχνουν ακίνδυνες, κι όμως προσωπικά δε μ αρέσουν. Είναι σα να πεθαίνει το σύμπαν από γηρατειά, αφού σβήσουν τα αστέρια, διαλυθούν τα άτομα, και έχουμε παντου μαυρες τρυπες.

Η πρώτη περίπτωση είναι κάτι σαν επιστροφή στην αρχική κατάσταση. Το σύμπαν δηλαδή κλείνει τον κύκλο του. Σαν να μην έγινε τιποτα ποτέ. Θα μου πείτε, θα γυρίσει και ο χρόνος πίσω στη συστολή; Δηλαδή η τσαγιέρα που έσπασα μικρός κάποια στιγμή θα ανασυρθεί από το πάτωμα και θα ξανακολλήσουν τα κομμάτια; Παράξενα σενάρια, αλλά ο χρόνος είναι ένα μυστηριο. Δεν ξέρω.

Είδαμε λοιπόν πώς μπορεί να τελειώσει το σύμπαν μας. Ας δούμε τώρα την περίπτωση να υπήρχε "πριν". Αυτή είναι μια εκκεντρική θεωρία. Πώς; Εκείνη τη στιγμή που συνθλίβεται, το σύμπαν κάνει γκελ και εκρήγνυται σηματοδοτώντας μια νέα περίοδο διαστολής. Αυτή η θεωρία λέγεται νομίζω Θεωρία της Μεγάλης Αναπήδησης.

Εντάξει, τώρα μπαίνω σε δικά μου μονοπάτια. Ο άνθρωπος πού κολλάει; Τι σημασία έχει ο άνθρωπος σε ένα μη στατικό και μη αένεο σύμπαν; Θα έπρεπε όλα αυτά να του δημιουργούν μηδενιστικές τάσεις;

Ας κοιτάξουμε μια στιγμή τα αστέρια. Δεν είναι υπέροχα; Ναι, είναι. Αν δεν υπήρχε ο άνθρωπος, ποιος θα τα έβλεπε όλα αυτά; Ποιος θα παρατηρούσε τα φυσικά φαινόμενα; Ξαφνικά, το σύμπαν γίνεται άσχημο αν δεν υπάρχει κανένας παρατηρητής. Βέβαια δε θέλω να πέσω στη λακούβα της ανθρωπικής αρχής... Αλλά ξαφνικά προκύπτει ένας σκοπός του ανθρώπου: Η παρατήρηση, η κατανόηση του σύμπαντος. Και δε θα πάνε στράφι, είμαι σίγουρος. Ακόμα κι αν καταστραφεί το σύμπαν, όπως είναι το λογικό, και ο άνθρωπος δεν καταφέρει να βρει ένα "παραθυράκι", θα έχει φέρει εις πέρας μια αποστολή. Τη γνώση.

(Το μεγαλύτερο ποστ μου έως τώρα, ε; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Δεν εννοώ αυτά που συζητάμε βρε, για αυτή την θεωρεία που είπα το λέω..
Είναι βαρετό τόσες χιλιάδες χρόνια να κάνεις το ίδιο :P
Για την θεωρεία το είπα κι εγώ;)

Σε κάθε εποχή ο άνθρωπος προσπαθούσε να εξηγήσει την αρχή του κόσμου. Αυτή η προσπάθεια είναι αντικείμενο της Κοσμολογίας. Παλιότερα, έναν αιώνα και κάτι πίσω, ο κόσμος για τον άνθρωπο είναι κάτι στατικό, από την αρχή μέχρι την σύγχρονη εποχή του. Αλλά όσα βήματα κι αν κάνουμε πίσω στο χρόνο, σε όλους τους πολιτισμούς αναπτύχθηκε η κοσμολογία. Για παράδειγμα "σύμφωνα με την αρχαία Αιγυπτιακή μυθολογία, ο δημιουργός του κόσμου είναι ο προαιώνιος θεός Ρα που με τον λόγο του δημιούργησε τον κόσμο ,την Γη, το Νερό, την χλωρίδα, την βλάστηση και την Έρημο".

Σήμερα, ο άνθρωπος ως "επιστημονικό" ον προσπαθεί να ερμηνεύσει την αρχή του σύμπαντος ορθολογιστικά. Όλες οι ενδείξεις (διαστολή του σύμπαντος, ακτινοβολία υποβάθρου κτλ) δείχνουν ότι όλα (και όταν λέμε όλα, εννοούμε όχι μόνο την ύλη, αλλά και τον χώρο και τον χρόνο) ξεκίνησαν με μια σφοδρή, ασυλληπτη έκρηξη, το γνωστό από την τηλεοπτική σειρά Big Bang.
Μπαμ λοιπόν. Αλλά πριν το μπαμ; Δεν ορίζεται βασικά η ερώτηση (αφού πριν δεν υπήρχε χρόνος), αλλά καταλαβαίνουμε όλοι που το πάω. Για να το δουμε λιγάκι πιο σφαιρικά, θα σας πάω σαν τον Dr Who στο τέλος του σύμπαντος. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρουμε πως ακριβώς θα είναι το σύμπαν στα τελευταία του. Θυμηθείτε, το σύμπαν σήμερα διαστέλλεται. Διακρίνουμε βασικά τρεις περιπτώσεις (που βασίζονται σε μια άγνωστη σταθερά πυκνότητας του σύμπαντος).

1) Το σύμπαν κάποια στιγμη θα σταματήσει να διαστέλλεται και θα αρχίσει να συστέλλεται. Μέχρι να επιστρέψει στην αρχικη μορφή του. Εκείνη τη στιγμή η θερμοκρασία θα τεινει στο άπειρο. Επίσης δεν αποκλείεται το σύμπαν να επιστρέφει στην αρχική μορφή του. Αυτο το τελευταίο το λέμε Μεγάλη Σύνθλιψη ή στα εγγλέζικα Big Crunch.
2) Το σύμπαν κάποια στιγμή θα σταματησει να διαστέλλεται και θα αποκτήσει μια σταθερότητα.
3) Tο σύμπαν θα συνεχίσει να διαστέλλεται επ άπειρον.

Οι δύο τελευταίες δείχνουν ακίνδυνες, κι όμως προσωπικά δε μ αρέσουν. Είναι σα να πεθαίνει το σύμπαν από γηρατειά, αφού σβήσουν τα αστέρια, διαλυθούν τα άτομα, και έχουμε παντου μαυρες τρυπες.

Η πρώτη περίπτωση είναι κάτι σαν επιστροφή στην αρχική κατάσταση. Το σύμπαν δηλαδή κλείνει τον κύκλο του. Σαν να μην έγινε τιποτα ποτέ. Θα μου πείτε, θα γυρίσει και ο χρόνος πίσω στη συστολή; Δηλαδή η τσαγιέρα που έσπασα μικρός κάποια στιγμή θα ανασυρθεί από το πάτωμα και θα ξανακολλήσουν τα κομμάτια; Παράξενα σενάρια, αλλά ο χρόνος είναι ένα μυστηριο. Δεν ξέρω.

Είδαμε λοιπόν πώς μπορεί να τελειώσει το σύμπαν μας. Ας δούμε τώρα την περίπτωση να υπήρχε "πριν". Αυτή είναι μια εκκεντρική θεωρία. Πώς; Εκείνη τη στιγμή που συνθλίβεται, το σύμπαν κάνει γκελ και εκρήγνυται σηματοδοτώντας μια νέα περίοδο διαστολής. Αυτή η θεωρία λέγεται νομίζω Θεωρία της Μεγάλης Αναπήδησης.

Εντάξει, τώρα μπαίνω σε δικά μου μονοπάτια. Ο άνθρωπος πού κολλάει; Τι σημασία έχει ο άνθρωπος σε ένα μη στατικό και μη αένεο σύμπαν; Θα έπρεπε όλα αυτά να του δημιουργούν μηδενιστικές τάσεις;

Ας κοιτάξουμε μια στιγμή τα αστέρια. Δεν είναι υπέροχα; Ναι, είναι. Αν δεν υπήρχε ο άνθρωπος, ποιος θα τα έβλεπε όλα αυτά; Ποιος θα παρατηρούσε τα φυσικά φαινόμενα; Ξαφνικά, το σύμπαν γίνεται άσχημο αν δεν υπάρχει κανένας παρατηρητής. Βέβαια δε θέλω να πέσω στη λακούβα της ανθρωπικής αρχής... Αλλά ξαφνικά προκύπτει ένας σκοπός του ανθρώπου: Η παρατήρηση, η κατανόηση του σύμπαντος. Και δε θα πάνε στράφι, είμαι σίγουρος. Ακόμα κι αν καταστραφεί το σύμπαν, όπως είναι το λογικό, και ο άνθρωπος δεν καταφέρει να βρει ένα "παραθυράκι", θα έχει φέρει εις πέρας μια αποστολή. Τη γνώση.

(Το μεγαλύτερο ποστ μου έως τώρα, ε; )
πολύ καλό:) αλλά και πάλι. πριν από το bing bang τιι?:/

Καθόλου βαρετό κατά την άποψη μου.
Ίσα ίσα που μαθαίνουμε για την ύπαρξη μας, από που προήλθαμε και ένα σωρό άλλα γεγονότα που αποδεικνύουν την προέλευση και τον προορισμό μας. :]
Μια λογική εξήγηση σε αυτό θα ήταν η εξέλιξη. Πώς με την πάροδο των αιώνων ο άνθρωπος έχει ανακαλύψει τόσο άπειρα πολλά?;)
ναι, εμένα δεν μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εδώ και καιρό με απασχολεί αυτό το θέμα. Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ.
Είμαι εγώ. Με γέννησε η μάνα μου. Την μάνα μου την γέννησε η μάνα της. Την μάνα της η δική της μαμα κ.ο.κ. Πριν όμως από όλους αυτούς, τιιι??? Δεν με ικανοποιει η θεεική εξήγηση! Ας πούμε οτι έγινε το bing bang. Πριν από αυτό τι υπήρχε??
Θα μου πείτε τωρα, τι τα ψαχνεις?? Αλλά με απασχολεί αααπιίστευτα! Σε σημείο που δεν ευχαριστιέμαι το τώρα...:/ Δεν μπορώ να διαβάσω όταν σκέφτομαι πως μπορεί και να μην είμαστε κάτι... Δεν μπορώ να ζήσω την κάθε στιγμή της ζωής μου ας πούμε...
Αν έγινα κατανοητή, ας μου δώσει κάποιος ένα φως...με όσο το δυνατόν λιγότερο χλευασμό;)
Ευχαριστώ:)
Λογικό είναι σε αυτήν την ηλικία να ψαχνόμαστε σε αυτά τα πράγματα. Γι'αυτό λοιπόν θα σου κάτι πολύ απλό ναι να έχεις αυτές της ανυσηχίες αλλά με το να κάθεσαι και να τις σκέφτεσαι και να τις αναλύης δεν θα πετύχεις τίποτα. Πολύ άνθρωποι έχουν αναρωτηθεί τα ίδια και γι'αυτόν τον λόγο οι επιστήμονεςπροσπαθούν να βρουν λύση. Μέχρι τώρα ψάχναναι να βρούνε γιατί έχουμε μάζα. Κατα 99,99994% το βρήκανε τώρα θα προχωρίσουν σε κάποιο άλλο. Ζούμε σε μια επόχη μεγάλον επιστημονικων ανακαλύψεων και προόδου οπότε που ξέρεις μπορεί αύριο να απαντηθεί ένα απο τα ερωτήματα.
Σου παραθέτω και ένα βίντεο με τέτοια ερωτήματα σε μορφή βίντεο.

Ειδικά αυτό στο 2:19 το αναρωτιέμαι απο 10 χρονών και μερικές φορές με τρελένει.
Και πριν από το big bang , τι; :hmm:
Δεν υπάρχει πριν, μόνο μετά. Με το big bang δημιουργήθηκαι και ο χρόνος το πρίν δεν υπάρχει.
Ωραίια και τι προτίνεις?!;)
αλήθεια, ποιος επιστημονικός κλάδος ασχολείται με όλα αυτά? η φυσική κυρίως ε?
Ο κάθε κλάδος και με κάτι άλλο. Η φυσική με το σύμπαν, η Ιατρική με το ανθρώπινο σώμα...κοκ.
Εγώ από μικρή είχα μία συγκεκριμένη απορία.
Ερχόμαστε στον κόσμο για 70-80 χρόνια (το μεγαλύτερο ποσοστό) και μετά τι; Αυτό ήταν; Μόνο τόσο λίγο ζούμε; Μετά τι γινόμαστε; Ξαναερχόμαστε στην γη σε άλλο είδος; Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, ούτε μπορώ να εκφράσω αυτό που ακριβώς νιώθω..είναι αδύνατο. =\
Υπάρχει μία θεωρία που λέει ότι μετά το θανατό μας μπορούμε να γίνουμε οτιδήποτε όπωε είμασταν το οτιδήποτε. Τα ατομα που συγκροτούν το σώμα σου ,το σώμα μου ,το σώμα της Dhmh προϋπήρχαν δεν εμφανίστηκαν ξαφνικά και θα συνεχίσουν να υπάρχουν για πολύ μετά το θανατό σου. Οπότε μια μέρα μερικά απο τα ατομά σου μπορεί να συγκροτούν ένα άστρο ή κάποια άλλα να είναι ένα κομμάτι κάποιου άλλου ανθρώπου ή κάποιου άλλου οργανισμού ίσως και εξωγιήνου.
και γω εχω αυτες τις ανυσυχιες αλλα εχω και μια αλλη σκεψη για το απειρο του συμπαντος
σιγουρα δεν υπαρχει καπου τελος;:hmm:
Έλα ένα βίντεο που μπορεί να σου λύση την απορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toto13

Νεοφερμένος

Ο toto13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ακουστε την κοσμοθεωρια μου. Αποδεχομαι πως τα παντα αποτελουνται απο μορια,ατομα κουαρκ κτλ. και οι ανθρωποι. Αλλα οι ανθρωποι διαφερουν απο τις πετρες σωστα; Εχουν συναισθηματα, δρουν, σκεφτονται. Γι αυτο και εχουμε την ψευδαισθηση οτι ειμαστε κατι το εντελως διαφορετικο. Ομως η διακριση αυτη εγγειται κυριως στην πολυπλοκοτητα της φυσικης δομης του καθε πραγματος. Οι ανθρωποι δλδ ειναι πιο πολυπλοκες υπαρξεις απο τις πετρες. Και μεσα απο την πολυπλοκοτητα και τις ποικιλες δομικες και λειτουργικες σχεσεις που αναπτυσσονται αναμεσα στην υλη, δημιουργειται η εντυπωση του ζωντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εδώ και καιρό με απασχολεί αυτό το θέμα. Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ.
Είμαι εγώ. Με γέννησε η μάνα μου. Την μάνα μου την γέννησε η μάνα της. Την μάνα της η δική της μαμα κ.ο.κ. Πριν όμως από όλους αυτούς, τιιι??? Δεν με ικανοποιει η θεεική εξήγηση! Ας πούμε οτι έγινε το bing bang. Πριν από αυτό τι υπήρχε??
Θα μου πείτε τωρα, τι τα ψαχνεις?? Αλλά με απασχολεί αααπιίστευτα! Σε σημείο που δεν ευχαριστιέμαι το τώρα...:/ Δεν μπορώ να διαβάσω όταν σκέφτομαι πως μπορεί και να μην είμαστε κάτι... Δεν μπορώ να ζήσω την κάθε στιγμή της ζωής μου ας πούμε...
Αν έγινα κατανοητή, ας μου δώσει κάποιος ένα φως...με όσο το δυνατόν λιγότερο χλευασμό;)
Ευχαριστώ:)

Κανείς δεν ξέρει, γι αυτό κράτα ανοιχτό το μυαλό σου και ασχολήσου με την αποστολή όλων μας, την επιβίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Προτείνω σε όλους όσους έχουν υπαρξιακές ανησυχίες (που καλά κάνουν και τις έχουν) να διαβάσουν την ''Ασκητική'' του Νίκου Καζαντζάκη. Θα σας ικανοποιήσει απίστευτα σε αυτό το θέμα. https://www.google.gr/imgres?q=νίκος...429,r:6,s:0,i:89&tx=33&ty=58&biw=1024&bih=606 Μια γεύση από το βιβλίο: <<Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει, γι αυτό κράτα ανοιχτό το μυαλό σου και ασχολήσου με την αποστολή όλων μας, την επιβίωση.
Αυτή είναι η αποστολή όλων μας; Η επιβίωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Εμενα με προβληματιζει πολυ το εξης...που ξερουμε οτι αυτο που ζουμε ειναι η πραγματικοτητα...η αληθεια?η οτι απλα ονειρευομαστε..οτι ειμαστε τρελοι και τα φανταζομαστε ολα αυταααα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει, γι αυτό κράτα ανοιχτό το μυαλό σου και ασχολήσου με την αποστολή όλων μας, την επιβίωση.

Κατά την γνώμη μου η αποστολή μας είναι να ζήσουμε όπως εμείς κρίνουμε ζωστά και μας κάνει ευχαριστημένους. Η επιβίωση είναι απλώς ένα κομμάτι της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
<<Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.>>


προσωπικά, που και που, το λέω και Κατερίνα...
Λετε να εχουμε παρεξήγηση; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
(πρωταρχικος στοχος και σκοπος ολων των εμβιων ζωων ειναι η επιβιωση και η αναπαραγωγη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εμενα με προβληματιζει πολυ το εξης...που ξερουμε οτι αυτο που ζουμε ειναι η πραγματικοτητα...η αληθεια?η οτι απλα ονειρευομαστε..οτι ειμαστε τρελοι και τα φανταζομαστε ολα αυταααα??

έχεις δίκιο, είσαι τρελή και τα δημιουργείς όλα από το μυαλό σου, δεν υπάρχω ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος, εσύ μας δημιούργησες. Ώρα να ξυπνήσεις και να δεις ότι είσαι σε μια ψυχιατρική κλινική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
έχεις δίκιο, είσαι τρελή και τα δημιουργείς όλα από το μυαλό σου, δεν υπάρχω ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος, εσύ μας δημιούργησες. Ώρα να ξυπνήσεις και να δεις ότι είσαι σε μια ψυχιατρική κλινική.


χαχα ελεοος!!!:Pαν ημουν τρεληηη δεν θα σκεφτομουν καν την περιπτωση να ειναι ολα αποκυημα τς φαντασιας μου..απλα θα ζουσα in my own world!!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
χαχα ελεοος!!!:Pαν ημουν τρεληηη δεν θα σκεφτομουν καν την περιπτωση να ειναι ολα αποκυημα τς φαντασιας μου..απλα θα ζουσα in my own world!!:P:P

αυτό το σκέφτεσαι μόνο και μόνο για να αποδείξεις στον εαυτό σου ότι δεν είσαι τρελή, είναι όλα απόκυμα της φαντασίας σου, εγώ δεν υπάρχω, είμαι ένα φανταστικό πρόσωπο :P

Το παράκανα ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εμενα με προβληματιζει πολυ το εξης...που ξερουμε οτι αυτο που ζουμε ειναι η πραγματικοτητα...η αληθεια?η οτι απλα ονειρευομαστε..οτι ειμαστε τρελοι και τα φανταζομαστε ολα αυταααα??

Interesting theory,though it cannot be proved,or disproved,by any means.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top