Τρόποι αγοράς φτηνών βιβλίων

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Τώρα περνάω λούκι όμως γιατί θέλω να πάρω τη Θεία Κωμωδία (ναι, του Δάντη) και δε ξέρω αν θέλω να την πάρω στα ιταλικά (που είμαι πιστοποιημένη Β2) ή μεταφρασμένη. :P

Συμφωνώ με τον από πάνω και προσθέτω ότι το κείμενο του Δάντη είναι ιταλικά του 1300, οπότε είναι πολύ πιθανό να μην έχεις Β2 γι'αυτά. :P

Επίσης,άμα θες να γουστάρεις πιο πολύ, πάρε και αυτό το οποίο έχει εικόνες του Gustave Dore και κείμενο στ'αγγλικά. Εγώ προσωπικά όποτε διαβάζω Θεία Κωμωδία τα χω και τα 2 ανοιχτά και μ'αρέσει πιο πολύ έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κι εγώ Πολιτεία προτείνω. Έχω παρατηρήσει ότι έχει συστηματικά τις καλύτερες τιμές, επιπλέον έχει και μεγάλη ποικιλία (βρίσκεις ετοιμοπαράδοτα βιβλία που άλλα βιβλιοπωλεία τα παραγγέλνουν). Οι τιμές των καταστημάτων Public όταν έχεις την εκπτωτική κάρτα είναι λίγο πιο ψηλές από τις αντίστοιχες τιμές της Πολιτείας, αλλά στην ιστοσελίδα έχει καλές προσφορές. Επίσης καλές τιμές έχει η Πρωτοπορεία, η οποία διαθέτει και μεταχειρισμένα βιβλία σε πολύ συμφέρουσες τιμές.

Εννοείται πως τα ξενόγλωσσα βιβλία είναι πανάκριβα όταν τα αγοράζεις στα ελληνικά, αφού πρέπει να πληρώσεις τη μετάφραση. Το πρόβλημα λύνεται αν διαβάζεις κατευθείαν από το πρωτότυπο. Για παράδειγμα, συγκρίνετε τιμές στο ίδιο βιβλίο: 22€ το μεταφρασμένο από Public, 16€ το μεταφρασμένο από Πολιτεία, 8€ το αγγλόφωνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να πάρεις τη δίγλωσση (το ιταλικό κείμενο απέναντι από το ελληνικό) και σχολιασμένη έκδοση. Το έργο είναι τρίτομο (Κόλαση, Καθαρτήριο, Παράδεισος) σε εξαιρετική μετάφραση του Ανδρέα Ριζιώτη. Πρωτοκυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Τυπωθήτω-Γιώργος Δαρδάνος και τώρα ανατυπώνεται από τις εκδόσεις Gutenberg. Ψάξτο στην Πολιτεία, το έχουν με έκπτωση.

Τελευταία φορά που έψαξα στην Πολιτεία υπήρχε μια έκδοση πρόσφατη που έλειπε ένα απο τα τρία μέρη (δε θυμάμαι ποιο, όταν μπω θα το δω πάλι) λόγω εξάντλησης αποθεμάτων. :/:
Κι εγώ Πολιτεία προτείνω. Έχω παρατηρήσει ότι έχει συστηματικά τις καλύτερες τιμές, επιπλέον έχει και μεγάλη ποικιλία (βρίσκεις ετοιμοπαράδοτα βιβλία που άλλα βιβλιοπωλεία τα παραγγέλνουν). Οι τιμές των καταστημάτων Public όταν έχεις την εκπτωτική κάρτα είναι λίγο πιο ψηλές από τις αντίστοιχες τιμές της Πολιτείας, αλλά στην ιστοσελίδα έχει καλές προσφορές. Επίσης καλές τιμές έχει η Πρωτοπορεία, η οποία διαθέτει και μεταχειρισμένα βιβλία σε πολύ συμφέρουσες τιμές.

Εννοείται πως τα ξενόγλωσσα βιβλία είναι πανάκριβα όταν τα αγοράζεις στα ελληνικά, αφού πρέπει να πληρώσεις τη μετάφραση. Το πρόβλημα λύνεται αν διαβάζεις κατευθείαν από το πρωτότυπο. Για παράδειγμα, συγκρίνετε τιμές στο ίδιο βιβλίο: 22€ το μεταφρασμένο από Public, 16€ το μεταφρασμένο από Πολιτεία, 8€ το αγγλόφωνο....
Την Πρωτοπορεία δεν την είχα ξανακούσει, θα την ψάξω μάλλον.
Τα Public συμφέρουν πιο πολύ για ξενόγλωσσα βιβλία και πακέτα έχω την εντύπωση.

Συμφωνώ με τον από πάνω και προσθέτω ότι το κείμενο του Δάντη είναι ιταλικά του 1300, οπότε είναι πολύ πιθανό να μην έχεις Β2 γι'αυτά. :P

Επίσης,άμα θες να γουστάρεις πιο πολύ, πάρε και αυτό το οποίο έχει εικόνες του Gustave Dore και κείμενο στ'αγγλικά. Εγώ προσωπικά όποτε διαβάζω Θεία Κωμωδία τα χω και τα 2 ανοιχτά και μ'αρέσει πιο πολύ έτσι.

Δε σε αποσπούν οι εικόνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ΠΡΩΤΟΠΟΡΕΙΑ ρε παιδια! 40+% κάτω όλα!!! Έχει σώσει ζωές!!!!
Βιβλία των 20 ευρώ τα βρίσκεις με 12 και βιβλία των 12 τα βρίσκεις με 5... Στέλνει και με αντικαταβολή, ή δωρεάν αν το πάρεις από το βιβλιοπωλείο.
Στη Θεσσαλονίκη είναι Λεωφόρου Νίκης 3, λίγο πιο πάνω απ' την προβλήτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Εννοείται πως τα ξενόγλωσσα βιβλία είναι πανάκριβα όταν τα αγοράζεις στα ελληνικά, αφού πρέπει να πληρώσεις τη μετάφραση. Το πρόβλημα λύνεται αν διαβάζεις κατευθείαν από το πρωτότυπο. Για παράδειγμα, συγκρίνετε τιμές στο ίδιο βιβλίο: 22€ το μεταφρασμένο από Public, 16€ το μεταφρασμένο από Πολιτεία, 8€ το αγγλόφωνο....

Ναι,αλλά στα περισσότερα αγγλόφωνα η ποιότητα είναι χειρότερη και από χαρτί υγείας. Συγγνώμη κιόλας. :redface:
Όσα βιβλία έπαιρνα στα ελληνικά,πάντα άσπρες σελιδούλες και πετύχαινες και κάνα σκληρόδετο. Στα αγγλικά όσα πήρα 8-9 ευρώ είναι ένα καφετί λεπτό χαρτί,που δεν αντέχει πάνω από τρία διαβάσματα. :P Ενώ όταν πήρα χαρντκόβερ "την ιστορία των δύο πόλεων" μου βγήκε 20 ευρώ,όπως και τα ελληνικά.
Βτω,στο πάμπλικ να μπαίνετε που και που,έχει ενδιαφέροντα βιβλία στις εκπτώσεις,5-10 ευρώ περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τώρα στα public έχει επετειακά απο τς 80 χρόνια των εκδόσεων Penguin πολλά κλασσικά με 1€. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Τώρα στα public έχει επετειακά απο τς 80 χρόνια των εκδόσεων Penguin πολλά κλασσικά με 1€. :redface:

Πού και δεν τα έχω δει εγώ;; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η Πολιτεια κανει κι ατοκες δοσεις στα παντα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πού και δεν τα έχω δει εγώ;; :mad:

Δε ξέρω, σίγουρα είναι στο site πάντως. :P
Με πληροφόρησαν πως υπάρχουν και σε καταστήματα, προφανώς αν ρωτήσεις θα σου πουν, δε ξέρω.:P

Παρεπιπτόντως, Λένω, κοίταξα την έκδοση που μου είπες και είναι όλη διαθέσιμη.:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρεπιπτόντως, Λένω, κοίταξα την έκδοση που μου είπες και είναι όλη διαθέσιμη.:P:D

Ωραία, νομίζω πως είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ωραία, νομίζω πως είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις.

Η επόμενη παραγγελία μου θα είναι αυτά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top