Τριτοβάθμια εκπαίδευση στις χώρες της Ευρώπης

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Καθώς έψαχνα κάτι άσχετο στο «γούλγη», ανακάλυψα εντελώς τυχαία αυτόν τον ιστοχώρο. Πραγματικά αρκετά οργανωμένο, μπράβο! Από ό,τι έχω αντιληφθεί, τα περισσότερα μέλη/επισκέπτες είναι άτομα που δίνουν Πανελλήνιες, μόλις "πέρασαν" σε κάποιο ΑΕΙ/ΑΤΕΙ ή είναι προπτυχιακοί φοιτητές.
Κάποτε λοιπόν από το διαδίκτυο είχα βρει ένα αρχείο κειμενογράφου, στο οποίο αναφέρονται συνοπτικά η Τριτοβάθμια Εκπαίδευση από τα εθνικά εκπαιδευτικά συστήματα των χωρών της Ευρωπαϊκής Ενώσεως. Θυμήθηκα ότι κάπου υπήρχε αποθηκευμένο στον Υπολογιστή μου, το έψαξα και το βρήκα. Πρόκεται για ένα αρχείο όχι μεγαλύτερο των 30 σελίδων. Τι γίνεται λοιπόν στα άλλα Ευρωπαϊκά Κράτη? Υπάρχουν θεσμοί τύπου "Πανελλήνιες Εξετάσεις" ή οι υποψήφιοι φοιτητές/σπουδαστές εισάγονται απλά με μια αίτηση (στη σχολή που επιθυμούν) και τους βαθμούς του σχολείου? Υπάρχουν Δίδακτρα? Παρέχονται Υποτροφίες? Υπάρχουν παντού σχολές/τμήματα που διακρίνονται αντίστοιχα σε ΑΕΙ και ΑΤΕΙ? Τα "ΑΕΙ" ειναι 4 ή 5 χρόνια και τα ΑΤΕΙ τους 3.5 (+6μηνη πρακτική)? Και άλλα διάφορα:)
Δεν γνωρίζω αν μπορώ ή αν επιτρέπεται με κάποιο τρόπο να "ανεβάσω" αυτό το αρχείο, για να είναι στη διάθεση όποιου ενδιαφέρεται να ρίξει μία ματιά. Ίσως πέρα από απλές πληροφορίες να ενδιαφέρει και κάποιον που σκέφτεται να δοκιμάσει την τύχη του στην αλλοδάπή...
Αν υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος και, παράλληλα, ενδιαφέρει αρκετούς, απλά εκφράστε το...

Σας ευχαριστώ και καλή σχολική/ακαδημαϊκή χρονιά!
Ένας που έδωσε Πανελλήνιες το 1993:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω αν μπορώ ή αν επιτρέπεται με κάποιο τρόπο να "ανεβάσω" αυτό το αρχείο, για να είναι στη διάθεση όποιου ενδιαφέρεται να ρίξει μία ματιά.

Τελικά ήταν μπροστά μου η επιλογή "επισύνναψη αρχείων". Ορίστε λοιπόν εδώ και το Αρχείο που ανέφερα στην προηγούμενη Δημοσίευσή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Europe_universities.doc
    338 KB · Εμφανίσεις: 274

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Κάπου, κάποτε θα χρειαστεί :no1:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top