Τρίτη φορά πανελληνιες

Mary_03

Νεοφερμένος

Η Mary_03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Άλλο ένα σεντόνι, περιμένοντας γνώμη, κυρίως από παιδιά που έχουν βρεθεί στην ίδια θέση. Ήμουν παιδί από υγείας, έδωσα δεύτερη φορά πανελλήνιες και συγκέντρωσα αισίως 15300 ( φυσική σε ψάχνουμε), στοχεύοντας για χημικό, το οποία και έχασα (Φιλάκια Κρήτη). Φτιάχνοντας το μηχανογραφικο, απέκλεισα τις επιλογές του γεωπονικου και των μηχανικών βιοιατρικης, αν και τις είχα στο μυαλό μου, γνωρίζοντας ότι στο εργασιακό κομμάτι, δε θα μου άρεσε καθόλου και έτσι με παρότρυνση καθηγητών, δήλωσα παιδαγωγικο, όπου και πέρασα μακριά από την πόλη μου. Ζήτησα μεταγγραφη, αλλα δεν την πήρα. Και ρωτάω τώρα, αξίζει να πάω σε μια σχολή, που οκ, σα δουλειά θεωρώ πως θα μου άρεσε, αλλά δε ξέρω αν με καλύπτει κιολας 100%, καθώς ήμουν επιστήμες υγείας, θα ήθελα να ασχοληθώ σε αυτή τη ζωή με χημεία και Βιολογία.
Αξίζει λοιπόν να "μεταναστεύσω " σε αλλη πολη για το παιδαγωγικο, ή να προσπαθήσω και με μια τρίτη φορά πανελληνιες, δίνοντας τα όλα, κυρίως ψυχικα;
Υ.Γ. Ναι, αν με ρωτάτε, ξέρουν όλοι ότι θα πάω στην πόλη που πέρασα μέσα στις επόμενες μέρες, και με έχει πιάσει ειλικρινά φοβερό άγχος για το πως θα ακουστει η "τριτη φορα", αν αυτό αποφασίσω.
Ειλικρινά βοήθεια.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αξίζει! Γράψτους όλους, η μετ'έπειτα ζωή ανήκει σε εσένα κι όχι στο στενό περίγυρο
 

Mary_03

Νεοφερμένος

Η Mary_03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αξίζει! Γράψτους όλους, η μετ'έπειτα ζωή ανήκει σε εσένα κι όχι στο στενό περίγυρο
Από την άλλη βέβαια, σκέφτομαι να δωσω μια ευκαιρία στη σχολη για να μη το μετανιώσω, και του χρόνου να κάνω ένα 10% ..
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,947 μηνύματα.
Άλλο ένα σεντόνι, περιμένοντας γνώμη, κυρίως από παιδιά που έχουν βρεθεί στην ίδια θέση. Ήμουν παιδί από υγείας, έδωσα δεύτερη φορά πανελλήνιες και συγκέντρωσα αισίως 15300 ( φυσική σε ψάχνουμε), στοχεύοντας για χημικό, το οποία και έχασα (Φιλάκια Κρήτη). Φτιάχνοντας το μηχανογραφικο, απέκλεισα τις επιλογές του γεωπονικου και των μηχανικών βιοιατρικης, αν και τις είχα στο μυαλό μου, γνωρίζοντας ότι στο εργασιακό κομμάτι, δε θα μου άρεσε καθόλου και έτσι με παρότρυνση καθηγητών, δήλωσα παιδαγωγικο, όπου και πέρασα μακριά από την πόλη μου. Ζήτησα μεταγγραφη, αλλα δεν την πήρα. Και ρωτάω τώρα, αξίζει να πάω σε μια σχολή, που οκ, σα δουλειά θεωρώ πως θα μου άρεσε, αλλά δε ξέρω αν με καλύπτει κιολας 100%, καθώς ήμουν επιστήμες υγείας, θα ήθελα να ασχοληθώ σε αυτή τη ζωή με χημεία και Βιολογία.
Αξίζει λοιπόν να "μεταναστεύσω " σε αλλη πολη για το παιδαγωγικο, ή να προσπαθήσω και με μια τρίτη φορά πανελληνιες, δίνοντας τα όλα, κυρίως ψυχικα;
Υ.Γ. Ναι, αν με ρωτάτε, ξέρουν όλοι ότι θα πάω στην πόλη που πέρασα μέσα στις επόμενες μέρες, και με έχει πιάσει ειλικρινά φοβερό άγχος για το πως θα ακουστει η "τριτη φορα", αν αυτό αποφασίσω.
Ειλικρινά βοήθεια.
Με τα μόρια σου έπιανες το Χημικό στην Καβάλα, ωστόσο. Πώς κι δεν το δήλωσες;

Όπως και να'χει, αν το χημικό είναι αυτό που θες να σπουδάσεις, μη δεχτείς οτιδήποτε διαφορετικό. Προσπάθησε κι πάλι με πανελλήνιες (με 10% μην το σκέφτεσαι δεν έχεις ελπίδες με τα μόρια σου). Πίστεψε με σου μιλάω από εμπειρία. Σπούδασα κάτι που δε μου άρεσε και τώρα στα 25 προσπαθώ να κυνηγήσω κάτι διαφορετικό. Καλή τύχη!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,973 μηνύματα.
Αυτό που είπε ο @ultraviolence. Just do it αν έχεις την οικονομική δυνατότητα. Θα σε ευχαριστείς στο μέλλον.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,140 μηνύματα.
Άλλο ένα σεντόνι, περιμένοντας γνώμη, κυρίως από παιδιά που έχουν βρεθεί στην ίδια θέση. Ήμουν παιδί από υγείας, έδωσα δεύτερη φορά πανελλήνιες και συγκέντρωσα αισίως 15300 ( φυσική σε ψάχνουμε), στοχεύοντας για χημικό, το οποία και έχασα (Φιλάκια Κρήτη). Φτιάχνοντας το μηχανογραφικο, απέκλεισα τις επιλογές του γεωπονικου και των μηχανικών βιοιατρικης, αν και τις είχα στο μυαλό μου, γνωρίζοντας ότι στο εργασιακό κομμάτι, δε θα μου άρεσε καθόλου και έτσι με παρότρυνση καθηγητών, δήλωσα παιδαγωγικο, όπου και πέρασα μακριά από την πόλη μου. Ζήτησα μεταγγραφη, αλλα δεν την πήρα. Και ρωτάω τώρα, αξίζει να πάω σε μια σχολή, που οκ, σα δουλειά θεωρώ πως θα μου άρεσε, αλλά δε ξέρω αν με καλύπτει κιολας 100%, καθώς ήμουν επιστήμες υγείας, θα ήθελα να ασχοληθώ σε αυτή τη ζωή με χημεία και Βιολογία.
Αξίζει λοιπόν να "μεταναστεύσω " σε αλλη πολη για το παιδαγωγικο, ή να προσπαθήσω και με μια τρίτη φορά πανελληνιες, δίνοντας τα όλα, κυρίως ψυχικα;
Υ.Γ. Ναι, αν με ρωτάτε, ξέρουν όλοι ότι θα πάω στην πόλη που πέρασα μέσα στις επόμενες μέρες, και με έχει πιάσει ειλικρινά φοβερό άγχος για το πως θα ακουστει η "τριτη φορα", αν αυτό αποφασίσω.
Ειλικρινά βοήθεια.\
Μιας και λες οτι την φυσικη την ψαχνεις ακομα θα σου ελεγα να μην ξαναδωσεις εξετασεις διοτι ειναι ρισκο να χασεις και οτι εχεις.

Σου προτεινω να κανεις 10%... Με το δεκα της εκατο θα μπεις μονο στην καβαλα και καλως εχοντων των πραγματων θα ζητησεις ανετη μετεγγραφη για απθ, ιωαννινα, πατρα, κρητη.
Η λιστα αντιστοιχιών αναμενεται να αλλαξει του χρονου .
Αν δεν αλλαξει τοτε θα πας καβαλα για ενα χρονο και μετα θα κανεις 4% και τοτε σιγουρα θα μπεις ιωαννινα ή κρητη και μετα μετεγγραφη οπου μπορεις και θελεις και με την αναλογη αναγνωριση μαθηματων.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.
Παρόμοια εμπειρία εδώ:

Δεν πέρασα πρώτη επιλογή, έγραψα 14.500 από Θετική. Κώλωσα να ξαναδώσω πανελλήνιες (γιατί αν όντως ήθελα να κυνηγήσω αυτό που μου άρεσε έπρεπε να αλλάξω και κατεύθυνση), έβγαλα τη σχολή και κυνηγάω όνειρα μακρινά.

Το Παιδαγωγικό (και δη των Ιωαννίνων) είναι μια γελοία σχολή με την έννοια ότι είναι πολύ εύκολη η βαθμολόγηση >7 σε μαθήματα. Θα την βγάλεις ΚΥΡΙΟΣ σε 4 χρόνια (το χημικό έχει Μ.Ο. αποφοίτησης στα 5.5 έτη mind you), θα έχεις ένα χαρτί για να κινείσαι και μετά ψάξου αν όντως τότε το έχεις καύλα να δώσεις κατατ για να μπεις όπου θες.

Αυτά στα λέω γιατί ξέρω το παιδαγωγικό. Εαν περνούσες πχ. γεωπονίας κλπ. θα σου έλεγα ξαναδώσε αλλά το Παιδαγωγικό είναι πανεύκολο και δεν θα το μετανιώσεις. Στα συν προσωπικά συγκαταλέγω ότι είναι τίγκα στις κορασίδες οπότε θα περάσεις και καλύτερα από την ψωλαρία των θετικών σχολών που είναι εμετική.

Επίσης το να ξαναδώσεις πανελλήνιες τρίτη φορά το θεωρώ αυτοκτονικό λόγω χαμηλού ηθικού που σίγουρα θα έχεις βλέποντας τα ίδια πράγματα για τρίτη φορά χωρίς να κάνεις και τίποτα άλλο στη καθημερινή ζωή σου.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,254 μηνύματα.
Όπως έχω ξαναγράψει σε αντίστοιχα θρεντ πιθανότατα ήδη ξέρεις τι θέλεις να κάνεις απλά είτε δεν το έχεις συνειδητοποιήσει πλήρως είτε θέλεις να πάρεις "έγκριση" και από κάποιον άλλον. Το μόνο που θα πω, χωρίς φυσικά να θέλω να σε αποτρέψω, είναι ότι το να ξαναδίνεις είναι αρκετά ψυχοφθόρο, περισσότερο από όσο νομίζεις αυτή την στιγμή. Η επιλογή είναι δική σου.

Καλή τύχη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.
Όπως έχω ξαβαγράψει σε αντίστοιχα θρεντ ήδη ξέρεις τι θέλεις να κάνεις απλά είτε δεν το έχεις συνειδητοποιήσει πλήρως είτε θέλεις να πάρεις "έγκριση" και από κάποιον άλλον. Το μόνο που θα πω, χωρίς φυσικά να θέλω να σε αποτρέψω, είναι ότι το να ξαναδίνεις είναι αρκετά ψυχοφθόρο, περισσότερο από ό,τι νομίζεις αυτή την στιγμή. Η επιλογή είναι δική σου.

Καλή τύχη
Οι πανελλήνιες γενικότερα είναι κόλαση που πραγματικά ο κόσμος δεν αντιλαμβάνεται την έκτασή της.

Για ένα έτος να κάνεις διάβασμα fulltime είναι εμετικό, ιδίως εαν είσαι 18 χρονών. Από την μια κράζω το ΑΕΙ μου, αλλά από την άλλη με τίποτα δεν θα ξαναέδινα πανελλήνιες εαν ήθελα αλλαγή καριέρας κλπ. Ένα εκατομμύριο φορές καλύτερα μεταπτυχιακό/κατατακτήριες παρά ξανα πανελλήνιες στο τίποτα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,677 μηνύματα.
Άλλο ένα σεντόνι, περιμένοντας γνώμη, κυρίως από παιδιά που έχουν βρεθεί στην ίδια θέση. Ήμουν παιδί από υγείας, έδωσα δεύτερη φορά πανελλήνιες και συγκέντρωσα αισίως 15300 ( φυσική σε ψάχνουμε), στοχεύοντας για χημικό, το οποία και έχασα (Φιλάκια Κρήτη). Φτιάχνοντας το μηχανογραφικο, απέκλεισα τις επιλογές του γεωπονικου και των μηχανικών βιοιατρικης, αν και τις είχα στο μυαλό μου, γνωρίζοντας ότι στο εργασιακό κομμάτι, δε θα μου άρεσε καθόλου και έτσι με παρότρυνση καθηγητών, δήλωσα παιδαγωγικο, όπου και πέρασα μακριά από την πόλη μου. Ζήτησα μεταγγραφη, αλλα δεν την πήρα. Και ρωτάω τώρα, αξίζει να πάω σε μια σχολή, που οκ, σα δουλειά θεωρώ πως θα μου άρεσε, αλλά δε ξέρω αν με καλύπτει κιολας 100%, καθώς ήμουν επιστήμες υγείας, θα ήθελα να ασχοληθώ σε αυτή τη ζωή με χημεία και Βιολογία.
Αξίζει λοιπόν να "μεταναστεύσω " σε αλλη πολη για το παιδαγωγικο, ή να προσπαθήσω και με μια τρίτη φορά πανελληνιες, δίνοντας τα όλα, κυρίως ψυχικα;
Υ.Γ. Ναι, αν με ρωτάτε, ξέρουν όλοι ότι θα πάω στην πόλη που πέρασα μέσα στις επόμενες μέρες, και με έχει πιάσει ειλικρινά φοβερό άγχος για το πως θα ακουστει η "τριτη φορα", αν αυτό αποφασίσω.
Ειλικρινά βοήθεια.
Άφησες τους βιοιατρικούς μηχανικούς για παιδαγωγικό ενώ ήθελες χημικό ; Νομίζω αρκετά λάθος κίνηση. Νταξ το γεωπονικό το καταλαβαίνω, αλλά όχι και να πας στο παιδαγωγικό που ουδεμία σχέση έχει με αυτό που ήθελες, καθώς δεν ανήκει καν στην ίδια ομπρέλα επιστημών.

Τέλος πάντων. Με ένα μεγάλο ναι, θα πω και εγώ ο,τι σίγουρα αξίζει να προσπαθήσεις πάλι.
Ρεαλιστικά τώρα...εσύ γουστάρεις να δώσεις τρίτη φορά και να προσπαθήσεις ; Εαν ναι, σταματάς να το σκέφτεσαι επιτόπου το πως θα ακουστεί και να αγχώνεσαι για αυτό. Επιτόπου όμως. Εφόσον εσένα σε χαροποιεί αυτό το πράγμα, τέλος ό,τι και να σου πουν ή όπως και να ακουστεί στον καθένα. Εαν αρχίσεις να κάνεις αυτό που θέλουν οι άλλοι απο τέτοια ηλικία, μέχρι τα 30 θα έχεις τρελαθεί, στο υπογράφω. Δικό σου είναι το μέλλον,εσύ αποφασίζεις !
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Κάνε αυτό που θες εσύ και μην υπολογίζεις τους άλλους
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,911 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες γενικότερα είναι κόλαση που πραγματικά ο κόσμος δεν αντιλαμβάνεται την έκτασή της.

Για ένα έτος να κάνεις διάβασμα fulltime είναι εμετικό, ιδίως εαν είσαι 18 χρονών. Από την μια κράζω το ΑΕΙ μου, αλλά από την άλλη με τίποτα δεν θα ξαναέδινα πανελλήνιες εαν ήθελα αλλαγή καριέρας κλπ. Ένα εκατομμύριο φορές καλύτερα μεταπτυχιακό/κατατακτήριες παρά ξανα πανελλήνιες στο τίποτα.

Ελα γινεσαι υπερβολικος τωρα...
Εαν εβγαλες μαθηματικο ιωαννινων, κατ εμε μια απο τις δυσκολοτερες σχολες στην Ελλαδα τουλαχιστον στην εποχη μου, δεν θα επρεπε να φοβασαι τις πανελληνιες.

Ναι ξερω σαπια εκθεση, αλλα μαθηματικα/φυσικη πανελληνιων ειναι παιχνιδακι για την σημερινη "Θετικη", εαν ηθελες ΗΜΜΥ ας πουμε.

Στη θεματοθετρια θα ελεγα τωρα αυτο που ειπε κι ο @γιαννης να παει στη σχολη της και να κανει απανωτα 10% 5% πώς σκτ τα εχουν κανει πλεον και εαν περασει, μετεγγραφη για τοπο μονιμης κατοικιας.
Εαν οχι, να κατσει εκει που ειναι και να προαπαθησει να βγαλει εναν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΑΘΜΟ (ιδανικα πανω απο 9) οπως λεει ο @Panzer. Θα μας ευγνωμονει στο μελλον.

Σε δευτερο χρονο, εαν εξακολουθει να επιθυμει χημικο, να το προσπαθησει αφου τελειωσει το παιδαγωγικο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.
Εαν εβγαλες μαθηματικο ιωαννινων, κατ εμε μια απο τις δυσκολοτερες σχολες στην Ελλαδα τουλαχιστον στην εποχη μου, δεν θα επρεπε να φοβασαι τις πανελληνιες.
"Φοβάμαι" τον βαθμό αποστήθισης που ζητείται στις πανελλήνιες από οποιαδήποτε κατεύθυνση/σχολή. Δεν μπορώ να παπαγαλίσω με την έννοια ξεκινάω από την παράγραφο 1 του βιβλίου και καταλήγω στην 9 χωρίς να σπάσω το λόγο του κειμένου. Είναι και λίγο στη φύση μου τα πράγματα να τα βλέπω σφαιρικά και όχι micromanagement σε βαθμό πανελληνίων. Τώρα το πώς έβγαλα το μαθ ιωαν είναι άλλο. Συν ότι Χημεία και Φυσική πάντα μού ήταν απεχθή. Λάτρευα τον Καθαρό Λόγο (με την Καντιανή έννοια) των μαθηματικών.
μαθηματικα/φυσικη πανελληνιων ειναι παιχνιδακι για την σημερινη "Θετικη", εαν ηθελες ΗΜΜΥ ας πουμε.
Συμφωνώ απόλυτα. Απλά για το δικό μου πεδίο το δεύτερο πτυχίο δεν παίζει τόσο ρόλο εκτός εαν θες επαγγελματικά δικαιώματα, οπότε απλά δεν θα έδινα ούτε πανελη ούτε κατατ. Εαν πχ ως μαθηματικός ήθελα να ασχοληθώ με την τεχνητή νοημοσύνη (που κατά μια έννοια το κάνω ήδη) θα έκανα καπάκι μεταπτυχιακό/διδακτορικό για αυτό, δεν θα πήγαινα πχ. σε τμήμα πληροφορικής για 2ο πτυχίο.

Γενικότερα οι κατατακτήριες/πανελλήνιες ξανα έχουν νόημα να πας από έναν επαγγελματικό κλάδο σε άλλο. Πχ. εαν κάποιος θέλει από βιολόγος να το γυρίσει γιατρός προφανώς και θα πάει να ξανασπουδάσει. Αν όμως ένας μικροβιολόγος θέλει να γίνει (λέω γω) μοριακός γενετιστής, προφανώς δεν θα πάει βιολογικό αλλά θα αλλάξει αυτό που λέμε το research focus του μέσω μεταπτυχιακού διδακτορικού κλπ. Στο εξωτερικό είναι πολύ σύνηθες να βλέπεις φυσικούς (θεωρητικούς πχ) με πρώτο πτυχίο στα οικονομικά, στη μηχανική, στα μαθηματικά κλπ.

Εαν οχι, να κατσει εκει που ειναι και να προαπαθησει να βγαλει εναν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΑΘΜΟ (ιδανικα πανω απο 9) οπως λεει ο @Panzer.
Το λέω γιατί ξέρω τι εστί παιδαγωγικό (πάντα με την καλή έννοια, μαγκιά του όπως στα 4 χρόνια έχει πτυχίο ΑΕΙ και ας είναι νυχοκοπτικής). Τυχαίνει και μια πρώην μου ήταν φοιτήτρια στο ΠΤΔΕ Ιωαννίνων και πήγαινα αρκετά συχνά σε παρακολουθήσεις/εργαστήρια/σεμινάρια φορ φαν.

Ήταν φάση παίζω με πλαστελίνες, τους πήγαιναν για εξορμήσεις σε παιδικούς σταθμούς/νηπιαγωγεία τους άφηναν να μιλάνε με τα παιδιά και όταν γυρνούσαν σπίτι τούς έλεγαν γράψτε μια αναφορά 150 λέξεις ξέρω γω. Εννοείται τα μισά τους μαθήματα τα περνάνε χωρίς εξέταση, αλλά με εργασίες+παρακολούθηση+παρουσίαση. Και έτσι περνούσαν μαθήματα με 8-9. Και όλα αυτά ενώ εμείς οι αρχιμαλάκες οι μαθηματικοί διαβάζαμε Τοπολογία και Μιγαδική Ανάλυση για 4η φορά.

Εαν ο θεματοθέτης περνούσε -λέω τώρα- Γεωπονικό/ΒΕΤ κλπ. θα ήμουν 100% με τις πανελλήνιες ξανά γιατί αυτά τα τμήματα είναι για γερά στομάχια. Παιδαγωγικό; Πφ. Δωρεάν διακοπές 4 χρόνια σε τμήματα ΜΟΝΟ με κορίτσια. Καμία σχέση με τις θετικές σχολές που είναι οτχ.

Σε δευτερο χρονο, εαν εξακολουθει να επιθυμει χημικο, να το προσπαθησει αφου τελειωσει το παιδαγωγικο.
Ε ναι μωρέ σε 4 χρόνια θα είναι και φρέσκος εαν θέλει να ξανασκεφτεί πώς θα μπει κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,973 μηνύματα.
Δεν είναι δα ότι έγραψες 10.000 μόρια να σου πω άστο δεν παίζει. Έγραψες 15.300. Συνέχισε να προσπαθείς λέω εγώ. Ότι θέλεις θα κάνεις στην τελική, ότι και να σου πούμε εμείς αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να είμαι σε ένα τμήμα που δεν μου αρέσει καν για 4 χρόνια, και ας είναι πανεύκολο. Πιο πολύ σαν χάσιμο χρόνου μου φαίνεται εμένα.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ασχετο: απο του χρονου αλλαζουν και οι αντιστοιχιες στα Γεωπονικα ΑΕΙ, ερχεται τελος του μηνα η τροπολογια.
Θα μπορει καποιος να ζητησει μεταγραφη Καλαματα, Γεωπονια Αθηνας, ΑΠΘ κτλ..
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 850 μηνύματα.
Ασχετο: απο του χρονου αλλαζουν και οι αντιστοιχιες στα Γεωπονικα ΑΕΙ, ερχεται τελος του μηνα η τροπολογια.
Θα μπορει καποιος να ζητησει μεταγραφη Καλαματα, Γεωπονια Αθηνας, ΑΠΘ κτλ..
Αραγε παιζει ν' αλλαξουν και για τους Μηχανικους Υπολογιστωνε? :hmm:
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Οτι ηταν τει και εγινε αει θα γινει ναι,φετος εγιναν για τους μηχανικους μηχανολογους απο οτι ειδα.
Εγω εκανα χαζομαρα βεβαια,εβγαλα 14.200 περνουσα γεωπονικο αθηνας αλλα ηθελα να παω γεωπονικο καλαματας οπου και πηγα.
Ειναι πολυ καλα αλλα θελω αν μπορεσω του χρονου με την αντιστοιχια να κυνηγησω τελικα να ερθω αθηνα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 850 μηνύματα.
Οτι ηταν τει και εγινε αει θα γινει ναι,φετος εγιναν για τους μηχανικους μηχανολογους απο οτι ειδα.
Που ακριβως το ειδες αυτο? Οι μηχανολογοι απ οτι βλεπω μια χαρα χωρισμενοι ειναι και φετος...

1668636032651.png
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Οι μηχανολογοι μηχανικοι εξισωθηκαν τον ιουλιο αλλα ειχαν βγει νωριτερα οι αντιστοιχιες,λογικα του χρονου θα μπορεις να κανεις.
Ολες οι σχολες 5ετιας θα εξισωθουν,θεμα χρονου ειναι.
Θα ψαξω να βρω την αναρτηση κ θα στην στειλω.
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Εάν ξαναδώσεις δεν σημαίνει ότι θα γράψεις και παραπάνω, ακόμα και αν συνειδητά δώσεις τον καλύτερο εαυτό σου. Εγώ Βιολογικό ήθελα αλλά ξέρω ότι από τη Γεωπονία θα μπορούσα να κάνω αυτό που θέλω με ένα μεταπτυχιακό. Το Παιδαγωγικό ουδεμία σχέση δεν έχει με θετικές επιστήμες ή επιστήμες υγείας και απορώ πώς το έβαλες ως επιλογή. Και εμένα μου είπαν να το βάλω επειδή "είναι εύκολη σχολή, καλό επάγγελμα για γυναίκα" αλλά ποιός ο λόγος όταν δεν το θές; Κάνε καλύτερα 10%, πέρνα είτε Χημικό Καβάλα, είτε ακόμα και Βιοιατρικών ΔΙΠΑΕ και στο μέλλον σίγουρα θα μπορέσεις να κάνεις κάτι πάνω σε τομέα που σε ενδιαφέρει, ειδικά στο εξωτερικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ασχετο: απο του χρονου αλλαζουν και οι αντιστοιχιες στα Γεωπονικα ΑΕΙ, ερχεται τελος του μηνα η τροπολογια.
Θα μπορει καποιος να ζητησει μεταγραφη Καλαματα, Γεωπονια Αθηνας, ΑΠΘ κτλ..
Αφού ακόμα δεν έχουν ίδια μαθήματα. Στο Γεωπονικό ΑΠΘ δε υπάρχει ολόκληρη κατεύθυνση που δεν υπάρχει σε κανένα άλλο. Θα πρέπει να αλλάξουν το πρόγραμμα σπουδών τα άλλα τμήματα για να γίνουν αντίστοιχα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top