Το πιο άχρηστο τμήμα ΑΕΙ (battle royale)

Hecticism

Νεοφερμένος

Ο Hecticism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα, σε αυτό το thread θα προσπαθήσουμε να βρούμε το πιο άχρηστο τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης για την αγορά εργασίας.
Δηλαδή, ποιο πτυχίο σου παρέχει την μικρότερη επαγγελματική αποκατάσταση και την χαμηλότερη μισθοδοσία!

Εδώ έχω επιλέξει τα top 5 τα οποία πιστεύω μπορούν να πάρουν αυτόν τον τίτλο, αν ξέρετε κανένα άλλο παρακαλώ γράψτε.

(χωρίς συγκεκριμένη σειρά)

1) ΕΚΠΑ Ιστορία και φιλοσοφία της επιστήμης
meme σχολή. Εδώ μαθαίνεις σε εύρος και όχι βάθος, κάνεις λίγο απ' όλα Ενδιαφέρον μεν αλλά στην Ελλάδα δεν πρόκειται να βρεις δουλεία πάνω σε αυτό
κάπου είχα διαβάσει μιμίδια τύπου "έχει αναζήτηση αυτός ο τομέας, πολυεθνικές εταιρίες ζητάνε επιστημονιολόγους" αλλά νομίζω ούτε και οι ίδιοι δεν πιστεύουν αυτά που γράφουνε.

2) Κοινωνιολογία ΕΚΠΑ/Παντείου
πραγματικά δεν έχω ιδέα που μπορείς να δουλέψεις με αυτό το πτυχίο
-Suicide hotline? Nope. ψυχολόγος πάει
-Σε φυλακές? Νah. Δεν έχεις δικαίωμα κοινωνικού λειτουργού.

3) Αεροδιαστημικής Εύβοιας
Μπορεί να ξαφνιάσει μερικούς αυτό, αλλά υπάρχει λόγος που η βάση εισαγωγής της σχολής είναι η ίδια η ΕΒΕ:
Σε αυτό το τμήμα θα κάνεις λίγο από μηχανική, λίγο από πληροφορική, λίγο από φυσική...
Άλλα στην τελική ούτε μηχανικός ουτε πληροφορικάριος ούτε τίποτα δεν βγένεις.

Με το πτυχίο αυτό η μόνη θέση που βρίσκεις στην SpaceX είναι να καθαρίζεις τις τουαλέτες.

4) Οργάνωσης και Διαχείρισης Αθλητισμού Πελοποννήσου
Δεν ξέρω γιατί αλλά στην Ελλάδα πάνε πολλά άτομα σε σχολές διοίκησης επιχειρήσεων, ήδη δεν έχει αποκατάσταση αυτός ο τομέας.
+ εδώ είναι σε μιά άκυρη σχολή ΚΑΙ μας βάζει και εξειδίκευση μόνο πάνω σε αθλητικές επιχειρήσεις! Triple combo πραγματικά.

Στον οδηγό σπουδών τους είχε μια λίστα σε τι μπορείς να δουλέψεις με αυτό το πτυχίο. Ό,τι έγγραφε ήταν ψιλό-απίθανο εκτός απο το
"στ) ως διοικητικά και οικονομικά στελέχη σε κάθε δημόσια και ιδιωτική επιχείρηση, με αντικείμενο εν όλω ή εν μέρει αθλητικές δραστηριότητες"
Φιλόλογοι στα ZARA, Διοικητές επιχειρήσεων στα intersport, a perfect balance.

5) Θεωρίας και Ιστορίας της Τέχνης
"Οι πτυχιούχοι του Θεωρίας και Ιστορίας της Τέχνης μπορούν να σταδιοδρομήσουν επαγγελματικά προσφέροντας τις γνώσεις τους και την επιστημονική τους πείρα σε χώρους όπως:
Μουσεία, Πινακοθήκες
Καλλιτεχνικά Ιδρύματα , Πολιτιστικά Κέντρα
Κριτικός Τέχνης
.... "
αχαχαχαχα
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κάτι είπες για κοινωνιολογία.. που να δεις και κοινωνική πολιτική, πολλές ντομάτες πέφτουν. Και επίσης πολιτικές επιστήμες και εκεί ζόρικα πολύ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάτι είπες για κοινωνιολογία.. που να δεις και κοινωνική πολιτική, πολλές ντομάτες πέφτουν. Και επίσης πολιτικές επιστήμες και εκεί ζόρικα πολύ
Α και κοινωνική ανθρωπολογία
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Συμφωνώ σε όλες εκτός από την 1) που είναι σχολάρα.

Αν μπορούσα να πήγαινα εκεί θα πήγαινα για πρώτο πτυχίο πριν το γυρίσω στη νομική.

Η επιστημονολογία είναι τρομερά ενδιαφέρον κλάδος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για εμένα βάλε κοινωνική ανθρωπολογία, μπδ που βγαίνουν πλέον και τα χαλίκια, και (unpopular opinion σίγουρα) πληροφορική.

Ωραίο θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hecticism

Νεοφερμένος

Ο Hecticism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν μπορούσα να πήγαινα εκεί θα πήγαινα για πρώτο πτυχίο πριν το γυρίσω στη νομική.

Η επιστημονολογία είναι τρομερά ενδιαφέρον κλάδος.
Ναι είναι ενδιαφέρον κλάδος, αν σε κάποιον του αρέσει η γνώση μπορεί να σπουδάσει εκεί σαν χόμπι για δεύτερο πτυχίο. Αλλά το θέμα μας εδώ είναι η επαγγελματική αποκατάσταση, με το χαρτί αυτό σκέτο δεν πιστεύω ότι θα μπορέσεις να βρεις μια αξιοπρεπή δουλειά.
Είπες για 1ο πτυχίο ΙΕΦ και μετά να το γυρίσεις στην νομική αλλά 4 χρονία δεν είναι και λίγα να ξοδέψεις σε κάτι που απλά είναι ενδιαφέρον, και μετά άλλα 4 για να αποκτήσεις επιτέλους επαγγελματικά δικαιώματα, νομίζω ανάποδα είναι το σοφό

(unpopular opinion σίγουρα) πληροφορική.
Είναι σίγουρα overrated καθώς σε κάθε άσχετο του λένε να πάει πληροφορική, αλλά αν το έχεις με το κλάδο 100% αξίζει. Δεν πρόκειται ούτε μια μέρα να μείνεις άνεργος σαν πχ software developer με πτυχίο πληροφορικής ΠΑΠΕΙ.
Στην Ελλάδα ειδικά υπάρχει μεγάλη αναζήτηση καλών πληροφορικάριων (όχι youtube tutorial developers ούτε IEK ομήρος graduates)
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω τι προσφέρει το τμήμα ωκεανογραφίας
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Φιλοσοφία σίγουρα λογικά, εαν και είναι ενδιαφέρον πτυχίο, και ίσως θεολογίας ;
Το 5ο στην λίστα πάντως δεν θα το υποτιμούσα τόσο.
 

Hecticism

Νεοφερμένος

Ο Hecticism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω τι προσφέρει το τμήμα ωκεανογραφίας
Απο τι ξέρω μπορείς να δουλέψεις στις ιχθυοκαλλιέργειες και πάνω σε mapping/data gathering για τους ωκεανούς. Σαν αποκατάσταση πιστεύω πως είναι κομπλέ επειδή είναι ένας αρκετά niche κλάδος, λίγοι έχουν τέτοια επαγγελματικά δικαιώματα

Φιλοσοφία σίγουρα λογικά, εαν και είναι ενδιαφέρον πτυχίο, και ίσως θεολογίας ;
φιλοσοφία/φιλολογία θα βρεις δουλειά αν ψάξεις σε κάνα φροντιστήριο (και αποδεχτείς έναν εξευτελιστικό μισθό), εδώ ψάχνουμε σχολές όπου είναι death sentence στην αποκατάσταση.
Για θεολογία όμως έχεις δίκαιο
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
φιλοσοφία/φιλολογία θα βρεις δουλειά αν ψάξεις σε κάνα φροντιστήριο (και αποδεχτείς έναν εξευτελιστικό μισθό), εδώ ψάχνουμε σχολές όπου είναι death sentence στην αποκατάσταση.
Αα, κατάλαβα τι εννοείς.
Για θεολογία όμως έχεις δίκαιο
Επίσης απο το 2ο πεδίο μπορώ να σκεφτώ κυρίως την γεωγραφία.
Βέβαια στην Ελλάδα και το πτυχίο μαθηματικού/φυσικού είναι death sentence, αλλά το εξαιρώ γιατί μπορούν να το γυρίσουν άνετα σε πληροφορική ή να δουλέψουν σε κανά φροντιστήριο.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,350 μηνύματα.
θεολογία - Θεωρώ θα έπρεπε - με κάποιον τρόπο - να ενσωματωθεί ως κατεύθυνση των ιστορικών , να βελτιωθεί και λίγο η ( σχεδόν ) ανύπαρκτη αποκατάσταση .

Κάτι αγροτικής ανάπτυξης , αειφορικής γεωργίας κτλ - δεν είναι αχρηστα αλλά είναι ημιτελείς γεωπονίες που δεν λαμβάνουν και φοιτητές . Δεν έχουν λόγο ύπαρξης
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,868 μηνύματα.
Ιερατικές σπουδές
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 245 μηνύματα.
Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου, πλέον δεν υπάρχει, έχει συγχωνευτει στο Τμήμα Γεωπονίας. Όσους αποφοίτους ξέρω εταιροαπασχολουνται καθώς δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα γεωπόνου.
Ίσως και η Θεολογία.

κάθε άσχετο του λένε να πάει πληροφορική, αλλά αν το έχεις με το κλάδο 100% αξίζει.
Αυτό είναι το κλειδί. Ξέρω παιδιά που περασαν στο Τμήμα στα Γιάννενα χωρίς να τους αρέσει και τα παράτησαν- ειναι και δύσκολη η συγκεκριμένη σχολή..
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Είναι σίγουρα overrated καθώς σε κάθε άσχετο του λένε να πάει πληροφορική, αλλά αν το έχεις με το κλάδο 100% αξίζει. Δεν πρόκειται ούτε μια μέρα να μείνεις άνεργος σαν πχ software developer με πτυχίο πληροφορικής ΠΑΠΕΙ.
Στην Ελλάδα ειδικά υπάρχει μεγάλη αναζήτηση καλών πληροφορικάριων (όχι youtube tutorial developers ούτε IEK ομήρος graduates)
Δεν υπάρχει νόημα αυτό το "σπούδασε πληροφορική" στο κάθε πικραμμένο που θέλει σόνι και καλά να προγραμματίσει.

ΗΜΜΥ πολύ καλύτερη σχολή και πιο αναγνωρισμένη από πολλές απόψεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φιλοσοφία σίγουρα λογικά, εαν και είναι ενδιαφέρον πτυχίο, και ίσως θεολογίας ;
Το 5ο στην λίστα πάντως δεν θα το υποτιμούσα τόσο.
Εαν το πας εντελώς ιστορικά, η μοντέρνα φιλοσοφία πρέπει να υπάγεται στη θεολογία καθώς οι πρώτες φιλοσοφικές μελέτες του καθαρώς νοούμενου δυτικού πολιτισμού διεξήχθησαν στα καθολικά μοναστήρια.

Όπως και να έχει, τρομεροί τομείς και οι δύο.

Αν δεν είχα τη κάψα να εξειδικευθώ υπερβολικά στο νόμο, θα τις επέλεγα.
 

Hecticism

Νεοφερμένος

Ο Hecticism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν υπάρχει νόημα αυτό το "σπούδασε πληροφορική" στο κάθε πικραμμένο που θέλει σόνι και καλά να προγραμματίσει.

ΗΜΜΥ πολύ καλύτερη σχολή και πιο αναγνωρισμένη από πολλές απόψεις.
Αν γνωρίζεις από πριν πως θα ασχοληθείς μόνο με λογισμικό δεν υπάρχει λόγος να πας ΗΜΜΥ και να φας 20 άκυρα μαθήματα φυσικής/μηχανικής. Αυτός που θέλει να προγραμματίσει θα απογοητευτεί καθώς καμία σχολή δεν σου μαθαίνει προγραμματισμό, πανεπιστήμιο πας για γνώσεις Computer Science και να έχεις κάτι να δείξεις στο βιογραφικό σου.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,216 μηνύματα.
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω τι προσφέρει το τμήμα ωκεανογραφίας
Δεν ξέρω τι αποκατάσταση έχει στην Ελλάδα αλλά ο αδελφός του νονού μου έχει τελειώσει το τμημα αυτο και είναι στην Αμερική σε ερευνητικό κέντρο τώρα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης απο το 2ο πεδίο μπορώ να σκεφτώ κυρίως την γεωγραφία.
Η αλήθεια ειναι ότι ακριβώς επειδή η γεωγραφία είναι μια μεγαααλη ομπρέλα αντικειμένων, με το πτυχίο μόνο δεν βρήκε ποτέ κάνεις δουλειά (εκτός των κονέ που είναι μια άλλη κουβέντα). Στην Ελλάδα η κυρία απορρόφηση ενός γεωγραφου είναι σε κάτι σχετικό με Γεωπληροφορικη και Τηλεπισκοπιση, αφήνοντας αυτούς που ασχολούνται με την ανθρωπογεωγραφία λίγο στην απέξω. Επειδη έχει και θεωρητικό κομμάτι (ανθρωπογεωγραφια) Αλλά και πιο εφαρμοσμένο (Φυσική γεωγραφία και Γεωπληροφορικη) δεν είναι ότι τα περνάς ανετα τα μαθήματα....Σαν μαθήματα έχουν άπειρες εργασίες τύπου από τα 46 μαθήματα τα 38 θα έχουν τουλάχιστον από 2 το κάθε ενα, αλλά όχι ασκησουλες 2σελιδες αλλά τύπου (μινι) paper ερευνητικά κυρίως στα μεγαλύτερα ετη...

Αυτά τα ξέρω γιατί σπουδάζει φίλος μου εκεί στο χαροκόπειο
 

epos

Νεοφερμένος

Η epos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Είναι σίγουρα overrated καθώς σε κάθε άσχετο του λένε να πάει πληροφορική, αλλά αν το έχεις με το κλάδο 100% αξίζει. Δεν πρόκειται ούτε μια μέρα να μείνεις άνεργος σαν πχ software developer με πτυχίο πληροφορικής ΠΑΠΕΙ.
Στην Ελλάδα ειδικά υπάρχει μεγάλη αναζήτηση καλών πληροφορικάριων (όχι youtube tutorial developers ούτε IEK ομήρος graduates)


Μόνο ΠαΠει?
 

Hecticism

Νεοφερμένος

Ο Hecticism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Τμήμα κοινωνικής θεολογίας αν έχετε το θεό σας δηλαδή
 

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Τμήμα κοινωνικής θεολογίας αν έχετε το θεό σας δηλαδή
Ξέρω άτομο απο Κοινωνική θεολογία με μάστερ Οικονομικό ΕΚΠΑ … 2500 € το μήνα … παντού υπάρχουν λύσεις εάν θες να προκόψεις αυτό να το θυμάστε 💪🏻🫶🏻
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ξέρω άτομο απο Κοινωνική θεολογία με μάστερ Οικονομικό ΕΚΠΑ … 2500 € το μήνα … παντού υπάρχουν λύσεις εάν θες να προκόψεις αυτό να το θυμάστε 💪🏻🫶🏻
Χίλια του μπράβο! Μόνο επιτυχίες του φχομαι
 

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 663 μηνύματα.
Βιβλιοθηκονομίας και Σλαβικών σπουδών θα τις βάζατε σε αυτήν την κατηγορία?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top