Το επάγγελμα του Συγγραφέα τεχνικών κειμένων (Technical Writing)

Hased Babis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μπάμπης Παπαθανασίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Τρείς ερωτήσεις για αυτό το επάγγελμα μου ήρθαν τώρα.

  1. Μπορώ με πτυχίο Επικοινωνίας να δουλέψω σε αυτό τον τομέα;
  2. Πέρα από ΜΜΕ που αλλού μπορώ να δουλέψω;
  3. Λόγω της ιδιαίτερης φύσης του επαγγέλματος, είναι καλοπληρωμένο;
υπ' όψιν είμαι Tech-junkie και Car-junkie.

@Samael @GeorgePap2003
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,461 μηνύματα.
Τρείς ερωτήσεις για αυτό το επάγγελμα μου ήρθαν τώρα.

  1. Μπορώ με πτυχίο Επικοινωνίας να δουλέψω σε αυτό τον τομέα;
  2. Πέρα από ΜΜΕ που αλλού μπορώ να δουλέψω;
  3. Λόγω της ιδιαίτερης φύσης του επαγγέλματος, είναι καλοπληρωμένο;
υπ' όψιν είμαι Tech-junkie και Car-junkie.

@Samael @GeorgePap2003

Χρειάζεσαι τεχνικές γνώσεις που ένα πτυχίο επικοινωνίας δε θα στις παρέχει.
Με το AI σε λίγα χρόνια θα εξαφανιστεί αυτό το επάγγελμα πιστεύω.
Ήδη στην δουλειά μου, σε εταιρία με software, χρειάστηκε κάποιες φορές να γράψω documentations. Έβαλα τις πληροφορίες που ήθελα στο chat-gpt, μου έβγαλε ένα καλούσικο αποτέλεσμα, το έστρωσα μετά και ήταν έτοιμο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Τρείς ερωτήσεις για αυτό το επάγγελμα μου ήρθαν τώρα.

  1. Μπορώ με πτυχίο Επικοινωνίας να δουλέψω σε αυτό τον τομέα;
  2. Πέρα από ΜΜΕ που αλλού μπορώ να δουλέψω;
  3. Λόγω της ιδιαίτερης φύσης του επαγγέλματος, είναι καλοπληρωμένο;
υπ' όψιν είμαι Tech-junkie και Car-junkie.

@Samael @GeorgePap2003
Θα πρότεινα να το ψάξεις λίγο παραπάνω διότι σε αυτό το οποίο αναφέρεσαι δεν είσαι δημοσιογράφος στην ουσία όπως το έχεις αντιληφθεί. Σίγουρα χρειάζεσαι εξαιρετικές γλωσσικές ικανότητες όπως και σχετική εμπειρία στον τομέα στον οποίο θα εργαστείς. Το καλοπληρωμένο θα το άφηνα στην άκρη, και θα εστίαζα στο οτι είναι μια πολύ απαιτητική δουλειά που χρειάζεται τρομερή προσοχή στην λεπτομέρεια, γνώση νομοθεσίας και τρομερή υπευθυνότητα.

Αυτό που πρέπει να τονίσω είναι οτι θα χρειαστείς ειδική άδεια για να εργαστείς. Το πιο κλασικό παράδειγμα είναι τα project που άπτονται στο πεδίο των διπλωματούχων μηχανικών(π.χ. μελέτες/χαρακτηρισμοί/διενέργεια ελέγχων τα οποία όλα περιλαμβάνουν σύνταξη τεχνικών εκθέσεων). Και φυσικά και άλλοι τομείς όπως η χημεία, η ιατρική κτλπ.

Οπότε οχι το πτυχίο επικοινωνίας δεν αρκεί για τέτοιες δουλειές καθώς θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ προπτυχιακό στο αντίστοιχο πεδίο πάνω στο οποίο κάνεις technical writing(μηχανικού,χημικού,γιατρού κτλπ.).

Εσένα αυτό που σε ενδιαφέρει βάσει όσων λες εμπίπτει περισσότερο δημοσιογραφία που προσανατολίζεται σε θέματα τεχνολογίας. Εντελώς διαφορετικό πράγμα. Ως προς αυτό ενδεχομένως το προπτυχιακό Επικοινωνία μαζί με ένα καλό μεταπτυχιακό να μπορεί να σε βοηθήσει να πετύχεις αυτό που θες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top