Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,101 μηνύματα.
παιζει να ειμαι ο μονος που βαρεθηκε το 1984 στις 20 πρωτες σελιδες :look:
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
παιζει να ειμαι ο μονος που βαρεθηκε το 1984 στις 20 πρωτες σελιδες :look:
Γενικά συμβαίνει αυτό. Π.χ. εγώ τρεις φορές προσπάθησα να ξεκινήσω τον έρωτα στα χρόνια της χολέρας, τρεις φορές βάρεσα ενέσεις στις πρώτες 100 σελίδες και το παράτησα. Δε μιλάνε όλα τα βιβλία με τον ίδιο τρόπο στον καθένα, άσχετο αν αντικειμενικά κάποια είναι καλογραμμένα ή θίγουν πραγματικά σημαντικά θέματα με καινοτόμο ας πούμε τρόπο.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 986 μηνύματα.
1000016215.png

(Μου μενει να γραψω άλλο ενα μαθημα την άλλη Δευτέρα και είπα να ξεκινήσω το διάβασμα από τώρα, τουλάχιστον για σήμερα :loltooth:)
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 986 μηνύματα.
View attachment 134073
(Μου μενει να γραψω άλλο ενα μαθημα την άλλη Δευτέρα και είπα να ξεκινήσω το διάβασμα από τώρα, τουλάχιστον για σήμερα :loltooth:)
:star::star::star::star:/5

Ωραίο λογοτεχνικό βιβλίο με φιλοσοφικά στοιχεία κυρίως μηδενισμού.

Το βιβλίο αφηγείται την ιστορία ενός νεαρού Άνδρα, χωρίς να γνωρίζουμε πολλά για εκείνον από τις πρώτες σελίδες καταλαβαίνουμε ότι είναι ένας άνδρας γεμάτο απάθεια. Δεν πιστεύει στον Θεό, δεν πιστεύει σε καμία αξία και σε κανένα συναίσθημα όπως η αγάπη. Από την στιγμή που πέθανε η μητέρα του μέχρι το τέλος ο πρωταγωνιστής δείχνει μόνο απάθεια και το βιβλίο όπως και οι χαρακτήρες που εμφανίζονται επικεντρωνονται σε αυτό το γεγονός και μετα απο το δεύτερο κομμάτι μέχρι και η ίδια η κοινωνια. Μέχρι το τέλος παραμένει στα μάτια μας ως ένας ξένος


τώρα πίσω στο διαβασμα για το τελευταίο μάθημα και επανέρχομαι μετά απο δύο εβδομάδες με το βιβλίο Homo deus ή ο ανθρωπος θεος του γνωστου συγγραφεα Χαραρι
1000016250.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top