Τουρισμού Κέρκυρα - γνώμες

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η jimis2001 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλημέρα συμφορουμίτες,
Ο αδερφός μου έδωσε φέτος, ενδιαφέρεται για τουριστικά και με τα μόριά του περνάει μόνο Πάτρα και νησιά. Έψαχνα να βρω γνώμες κυρίως από φοιτητές για το νέο τμήμα Τουρισμού της Κέρκυρας μιας και είναι το πιο κοντινό σε εμάς, κατά πόσο αξίζει σαν τμήμα σε σχέση με τα άλλα τουριστικά στα νησιά. Για εμένα οι ανησυχίες μου είναι πιο πολύ στο ότι είναι καινούργιο και δεν έχει πολλούς καθηγητές οπότε έχω αμφιβολίες πώς είναι από θέμα οργάνωσης. Επίσης φαίνεται ότι πολλοί φοιτητές δεν μένουν στο τμήμα, πέρυσι έγιναν 30 μόνο αιτήσεις για την υποχρεωτική πρακτική τους, ενώ το τμήμα παίρνει 120 άτομα κάθε χρόνο. Αυτό ίσως και να σχετίζεται με το ότι είναι αρκετά δύσκολο να βρεις σπίτι στην Κέρκυρα, ακόμα και οι εστίες κλείνουν για το καλοκαίρι. Οποιαδήποτε άποψη, γνώμη πληροφορία είναι καλοδεχούμενη, καλά αποτελέσματα στους υποψήφιους και καλό καλοκαίρι!
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Σπουδάζω στο Οικονομικής και Διοίκησης Τουρισμού στη Χίο.
Οπότε, αν ενδιαφέρετε και για το συγκεκριμένο και σκέφτεται να το δηλώσει, θα σας δώσω πληροφορίες, για της Κέρκυρας δεν γνωρίζω δυστυχώς.
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η jimis2001 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Σπουδάζω στο Οικονομικής και Διοίκησης Τουρισμού στη Χίο.
Οπότε, αν ενδιαφέρετε και για το συγκεκριμένο και σκέφτεται να το δηλώσει, θα σας δώσω πληροφορίες, για της Κέρκυρας δεν γνωρίζω δυστυχώς.
Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την πρόταση, είχα διαβάσει το post που έκανες για τη σχολή σου πριν λίγους μήνες και μου έκανε καλή εντύπωση. Το τουριστικό της Κέρκυρας φέρει να είναι το ίδιο, μικρό και συγκεντρωμένο, τα μαθήματα είναι λίγο διαφορετικά αλλά η οργάνωση αναμένω να είναι παρόμοια. Πιστεύω ότι και οι δύο σχολές είναι αξιόλογες αλλά αν υπάρχει κάποιος που πήγε στο τμήμα της Κέρκυρας ίσως να με διαψεύσει. Πάντως το δηλώνουμε πιο κάτω εξαιτίας της απόστασης. Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι σε αυτό το τμήμα.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την πρόταση, είχα διαβάσει το post που έκανες για τη σχολή σου πριν λίγους μήνες και μου έκανε καλή εντύπωση. Το τουριστικό της Κέρκυρας φέρει να είναι το ίδιο, μικρό και συγκεντρωμένο, τα μαθήματα είναι λίγο διαφορετικά αλλά η οργάνωση αναμένω να είναι παρόμοια. Πιστεύω ότι και οι δύο σχολές είναι αξιόλογες αλλά αν υπάρχει κάποιος που πήγε στο τμήμα της Κέρκυρας ίσως να με διαψεύσει. Πάντως το δηλώνουμε πιο κάτω εξαιτίας της απόστασης. Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι σε αυτό το τμήμα.
Τελεια, χαίρομαι που βοήθησα έστω και έτσι.
Τα μαθήματα πρέπει να είναι λίγο περισσότερο τουριστικοξενοδοχειακα και εστιασμένα στο διοικητικό σκέλος με οχι τόσα οικονομικόλογιστικα όπως η δική μου φαντάζομαι.
Σε ευχαριστώ πολυ!
Καλή επιτυχία και να μας πεις που πέρασε τελικά!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top