Τμήμα πληροφορικής Καστοριάς

Coconut201

Νεοφερμένος

Ο Coconut201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες δίνω ΑΟΘ και τώρα βλέπω σχολές αφού σύντομα βγαίνει και το μηχανογραφικό.

Θα ήθελα να περάσω σε ένα τμήμα πληροφορικής που ασχολείται περισσότερο με λογισμικό/software και προγραμματισμό και ως στόχο έχω να γίνω software engineer.

Έχω σκεφτεί το τμήμα καστοριάς αλλά το θέμα μου είναι πως δεν βρίσκω αρκετές κριτικές σε σχέση με τμήματα όπως CSD, ΑΠΘ, ΟΠΑ...

Γενικά, πιστεύω πως θα βγάλω περίπου 14κ-16κ μόρια.

Επίσης, φοβάμαι μήπως να μην είναι τόσο καλό τμήμα αφού είχε περίπου 9000 μόρια ως βάση το 2023, αλλά τα μαθήματα (εκτός από ηλεκτρονική-ηλεκτρονμαγνητισμό) μου αρέσουν (φυσικά, είναι ίδια με όλα τα άλλα τμήματα) και οι υποδομές φαίνονται μοντέρνες και περιποιημένες. Έχω ακούσει καλά λόγια και για την πόλη.

Έχει περάσει κανείς σ' αυτό το τμήμα να πει γνώμες;

Ευχαριστώ.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,447 μηνύματα.
Δεν έχω περάσει αλλά γνωρίζω 2 άτομα στην εταιρία που εργάζομαι που τελείωσαν αυτό το τμήμα (ο ένας όταν ήταν ΤΕΙ ακόμα). Ευχαριστημένοι ήταν με το τμήμα και στη δουλειά τους (Software Engineers) είναι αρκετά καλοί.
 

exw_to_plano

Νεοφερμένος

Ο exw_to_plano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες δίνω ΑΟΘ και τώρα βλέπω σχολές αφού σύντομα βγαίνει και το μηχανογραφικό.

Θα ήθελα να περάσω σε ένα τμήμα πληροφορικής που ασχολείται περισσότερο με λογισμικό/software και προγραμματισμό και ως στόχο έχω να γίνω software engineer.

Έχω σκεφτεί το τμήμα καστοριάς αλλά το θέμα μου είναι πως δεν βρίσκω αρκετές κριτικές σε σχέση με τμήματα όπως CSD, ΑΠΘ, ΟΠΑ...

Γενικά, πιστεύω πως θα βγάλω περίπου 14κ-16κ μόρια.

Επίσης, φοβάμαι μήπως να μην είναι τόσο καλό τμήμα αφού είχε περίπου 9000 μόρια ως βάση το 2023, αλλά τα μαθήματα (εκτός από ηλεκτρονική-ηλεκτρονμαγνητισμό) μου αρέσουν (φυσικά, είναι ίδια με όλα τα άλλα τμήματα) και οι υποδομές φαίνονται μοντέρνες και περιποιημένες. Έχω ακούσει καλά λόγια και για την πόλη.

Έχει περάσει κανείς σ' αυτό το τμήμα να πει γνώμες;

Ευχαριστώ.
Ανεξάρτητα από το πρόγραμμα σπουδών της σχολής, το γενικό επίπεδο των φοιτητών και των καθηγητών σε τέτοια τμήματα είναι χαμηλό.
Αν αφοσιωθείς στο αντικείμενό σου, προφανώς και θα γίνεις ένας καλός software engineer, αλλά μην περιμένεις να εκμεταλλευτείς τη σχολή για να ανοίξεις ακαδημαϊκές πόρτες ή να αποκατασταθείς επαγγελματικά.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,447 μηνύματα.
Ανεξάρτητα από το πρόγραμμα σπουδών της σχολής, το γενικό επίπεδο των φοιτητών και των καθηγητών σε τέτοια τμήματα είναι χαμηλό.
Αν αφοσιωθείς στο αντικείμενό σου, προφανώς και θα γίνεις ένας καλός software engineer, αλλά μην περιμένεις να εκμεταλλευτείς τη σχολή για να ανοίξεις ακαδημαϊκές πόρτες ή να αποκατασταθείς επαγγελματικά.

Όποια σχολή πληροφορικής και να τελειώσει κάποιος, δε θα εκμεταλλευτει τη σχολή για να αποκατασταθεί επαγγελματικά. Είτε Αθήνα, είτε Θεσσαλονίκη είτε Καστοριά, στις δουλειές ο εργοδότης δε θα δει βαθμό πτυχίου και που τελείωσες.
Θέλει να δει γνώσεις, ένα Github με πρακτική εμπειρία και εξάσκηση σε προγραμματισμό.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, ένας φίλος τελείωσε πληροφορική στα Γιάννενα, στη σχολή του δεν έκανε ούτε ένα μάθημα για React, ωστόσο με αυτό ασχολείται. Στη σχολή απέκτησε γενικές γνώσεις αλλά μετά μόνος του έμαθε.
Go ή swift (για Ios development) δεν κάνουν στις σχολές. Ωστόσο είναι γλώσσες με μεγάλη ζήτηση. Οπότε δεν έχει σημασία που τελείωσες. Java αντίστοιχα που κάνουν σε όλα τα τμήματα πληροφορικής, ίδιες γνώσεις έχουν όλοι πάνω κάτω. Μετά, ο καθένας κάθεται και ψάχνεται μόνος του, πχ με Spring Boot
 

exw_to_plano

Νεοφερμένος

Ο exw_to_plano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Όποια σχολή πληροφορικής και να τελειώσει κάποιος, δε θα εκμεταλλευτει τη σχολή για να αποκατασταθεί επαγγελματικά. Είτε Αθήνα, είτε Θεσσαλονίκη είτε Καστοριά, στις δουλειές ο εργοδότης δε θα δει βαθμό πτυχίου και που τελείωσες.
Θέλει να δει γνώσεις, ένα Github με πρακτική εμπειρία και εξάσκηση σε προγραμματισμό.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, ένας φίλος τελείωσε πληροφορική στα Γιάννενα, στη σχολή του δεν έκανε ούτε ένα μάθημα για React, ωστόσο με αυτό ασχολείται. Στη σχολή απέκτησε γενικές γνώσεις αλλά μετά μόνος του έμαθε.
Go ή swift (για Ios development) δεν κάνουν στις σχολές. Ωστόσο είναι γλώσσες με μεγάλη ζήτηση. Οπότε δεν έχει σημασία που τελείωσες. Java αντίστοιχα που κάνουν σε όλα τα τμήματα πληροφορικής, ίδιες γνώσεις έχουν όλοι πάνω κάτω. Μετά, ο καθένας κάθεται και ψάχνεται μόνος του, πχ με Spring Boot
Προφανώς, οι ικανότητες, η εμπειρία και το portfolio είναι καθοριστικοί παράγοντες στην εύρεση εργασίας, όμως αυτό είναι τελείως διαφορετικό θέμα. Ο παραπάνω έχει τους ενδοιασμούς του για το αν το τμήμα πληροφορικής της Καστοριάς είναι αντάξιο των άλλων τμημάτων πληροφορικής της χώρας.

Το τμήμα της Καστοριάς, όπως και τα υπόλοιπα πρώην ΤΕΙ, είναι κατώτερο σε επίπεδο εγκαταστάσεων, εργαστηριακού εξοπλισμού, ποιότητας φοιτητών και καθηγητών από τα πιο δημοφιλή τμήματα πληροφορικής. Δεν υπάρχει αμφιβολία.
Εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να καλλιεργήσει τις γνώσεις και τις δεξιότητές του ποικιλοτρόπως, αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι μπορεί να φοιτήσει σε ένα καλό πανεπιστήμιο κάνοντας παράλληλα και τα παραπάνω.

Πέρα από το κομμάτι της εργασίας, θα δυσκολευτεί αρκετά να κάνει μεταπτυχιακό/διδακτορικό σε οποιοδήποτε αξιοπρεπές πανεπιστήμιο του εξωτερικού έχοντας πτυχίο από ένα πρώην ΤΕΙ, που σχεδόν κανείς δεν γνωρίζει την ύπαρξή του.
 

Coconut201

Νεοφερμένος

Ο Coconut201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... Ποιο πανεπιστήμιο τότε πιστεύετε ότι αξίζει να περάσω με 14-16κ μόρια; Τα πρώην ΤΕΙ δηλαδή δεν αξίζουν;

Επίσης, να αναφέρω πως είμαι από Κέρκυρα και έχουμε ένα εδώ με μικρή βάση αλλά θα ήθελα να πάω σε ένα άλλο μέρος για προσωπικούς/οικογενειακούς λόγους (μεγάλη ιστορία).

Προσωπικά, ήδη ασχολούμαι με τον προγραμματισμό από την αρχή της Γ' λυκείου (python κυρίως) ως hobby.
 

exw_to_plano

Νεοφερμένος

Ο exw_to_plano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... Ποιο πανεπιστήμιο τότε πιστεύετε ότι αξίζει να περάσω με 14-16κ μόρια; Τα πρώην ΤΕΙ δηλαδή δεν αξίζουν;

Επίσης, να αναφέρω πως είμαι από Κέρκυρα και έχουμε ένα εδώ με μικρή βάση αλλά θα ήθελα να πάω σε ένα άλλο μέρος για προσωπικούς/οικογενειακούς λόγους (μεγάλη ιστορία).

Προσωπικά, ήδη ασχολούμαι με τον προγραμματισμό από την αρχή της Γ' λυκείου (python κυρίως) ως hobby.
Εστίασε στο ΑΟΘ ώστε να γράψεις τον μεγαλύτερο δυνατό βαθμό και κάνεις αργότερα την έρευνά σου για τις διάφορες σχολές πληροφορικής. Δεν χρειάζεται να τα σκέφτεσαι τώρα αυτά.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Παιδιά επειδή και εγώ σκέφτομαι να δηλώσω Κέρκυρα. Υπάρχει κάποιος που έχει κανέναν γνωστό ή ξέρει κάτι παραπάνω; Γιατί έχω ψάξει για "κριτικές" και δε βρίσκω πουθενα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,061 μηνύματα.
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες δίνω ΑΟΘ και τώρα βλέπω σχολές αφού σύντομα βγαίνει και το μηχανογραφικό.

Θα ήθελα να περάσω σε ένα τμήμα πληροφορικής που ασχολείται περισσότερο με λογισμικό/software και προγραμματισμό και ως στόχο έχω να γίνω software engineer.

Έχω σκεφτεί το τμήμα καστοριάς αλλά το θέμα μου είναι πως δεν βρίσκω αρκετές κριτικές σε σχέση με τμήματα όπως CSD, ΑΠΘ, ΟΠΑ...

Γενικά, πιστεύω πως θα βγάλω περίπου 14κ-16κ μόρια.

Επίσης, φοβάμαι μήπως να μην είναι τόσο καλό τμήμα αφού είχε περίπου 9000 μόρια ως βάση το 2023, αλλά τα μαθήματα (εκτός από ηλεκτρονική-ηλεκτρονμαγνητισμό) μου αρέσουν (φυσικά, είναι ίδια με όλα τα άλλα τμήματα) και οι υποδομές φαίνονται μοντέρνες και περιποιημένες. Έχω ακούσει καλά λόγια και για την πόλη.

Έχει περάσει κανείς σ' αυτό το τμήμα να πει γνώμες;

Ευχαριστώ.
Ωραια η καστορια με τα νερα της ,με τα χιονακια της ..τσιλλ πολη , αγαπανε φοιτητες ... καλες καθαρες εγκαταστασεις.. λιγοι φοιτητες καλο μαθημα ..γενικα καλη ζωη.
Αλλα ρε παιδι μου με 10 καθηγητες για θεωρια και εργαστηρια, ποσα αντικειμενα να καλυψεις ? λιγοι δεν ειναι?
Ενταξει τα μαθηματικα εχουν το μαθηματικο τμημα και το καλυπτουν απο εκει.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 811 μηνύματα.
Παιδιά επειδή και εγώ σκέφτομαι να δηλώσω Κέρκυρα. Υπάρχει κάποιος που έχει κανέναν γνωστό ή ξέρει κάτι παραπάνω; Γιατί έχω ψάξει για "κριτικές" και δε βρίσκω πουθενα
Καλησπέρα, έχω έναν συνάδελφο που αποφοίτησε από εκεί, μου έχει πει γενικά ότι είναι λίγο μπάχαλο η σχολή και δεν ενδιαφέρονται ιδιαίτερα οι καθηγητές. Ο ίδιος λόγω προσωπικής ενασχόλησης και αγάπης για το αντικείμενο βέβαια είναι πολύ καλός (συνέβαλε και το υπόβαθρο που πήρε από τη σχολή παρά τα αρνητικά της). Αυτά από τα λεγόμενά του, η εμπειρία του κάθε ανθρώπου συνήθως είναι διαφορετική όμως. Αν υπάρχει και κανάς απόφοιτος στο φόρουμ θα βοήθαγε σίγουρα. Καλό χαμηλόβαθμο τμήμα από όσο γνωρίζω από γνωστούς είναι οι Μηχανικοί Πληροφορικής και Επικοινωνιακών Συστημάτων στη Σάμο. Έχε υπόψιν και αυτό :)
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Τόσο χάλια; Επειδή φοβάμαι πως δε πιάνω Θεσσαλονίκη (γιατί το χαζό μου μυαλό λέει ότι θα ανεβουν οι βάσεις χιχι😪) το σκέφτομαι για 2η επιλογή. Τώρα μόλις διάβασα ότι είναι καλό τμήμα βέβαια με εξοπλισμό κτλπ κτλπ. Βέβαια όντως η εμπειρία του κάθε ατόμου είναι διαφορετική ποτέ δε ξερεις
 

Coconut201

Νεοφερμένος

Ο Coconut201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τόσο χάλια; Επειδή φοβάμαι πως δε πιάνω Θεσσαλονίκη (γιατί το χαζό μου μυαλό λέει ότι θα ανεβουν οι βάσεις χιχι😪) το σκέφτομαι για 2η επιλογή. Τώρα μόλις διάβασα ότι είναι καλό τμήμα βέβαια με εξοπλισμό κτλπ κτλπ. Βέβαια όντως η εμπειρία του κάθε ατόμου είναι διαφορετική ποτέ δε ξερεις
Κοίτα εγώ έχω αρκετούς γνωστούς (φοιτήτες/απόφοιτους/καθηγητές) και λένε πως είναι ένα από τα καλύτερα. Δεν έχω ακούσει πολλά αρνητικά.

Έναν καθηγητή τον είχα κιόλας στο γυμνάσιο.
Οι καθηγητές γενικά απ' ό,τι έχω ακούσει δεν έχουν ελλείψεις στα μαθήματα.

Ο εξοπλισμός όντως είναι αρκετά μοντέρνος όπως είπες.

Τώρα, μάλλον έχει να κάνει με τον καθένα αν θα του αρέσει η σχολή ή όχι... Αλλά γενικά πιστεύω είναι μια αξιοσημείωτη σχολή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top