Τμήμα Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ

Σταμάτης του '05

Νεοφερμένος

Ο Σταμάτης του '05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα κόσμε! Σχεδόν σίγουρα περνάω σε αυτό το τμήμα. Γνωρίζει κάποιος τις προοπτικές που έχει το συγκεκριμένο; Μπορεί κανείς να ασχοληθεί με την πληροφορική/προγραμματισμό αφότου αποφοιτήσει; (Δεν αγαπώ τον προγραμματισμό ούτε με εμπνέει,ρωτάω διότι γνωρίζω τι ακούγεται σχετικά με την "εξαιρετική" αποκατάσταση που έχουν τα τμήματα πληροφορικής)
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ο @Samael ειναι νομίζω στην συγκεκριμενη οποτε μπορει να σου δωσει καλες πληροφοριες
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.
Καλησπέρα κόσμε! Σχεδόν σίγουρα περνάω σε αυτό το τμήμα. Γνωρίζει κάποιος τις προοπτικές που έχει το συγκεκριμένο; Μπορεί κανείς να ασχοληθεί με την πληροφορική/προγραμματισμό αφότου αποφοιτήσει; (Δεν αγαπώ τον προγραμματισμό ούτε με εμπνέει,ρωτάω διότι γνωρίζω τι ακούγεται σχετικά με την "εξαιρετική" αποκατάσταση που έχουν τα τμήματα πληροφορικής)
Καταρχάς ευχαριστώ την Unboxholics για την αναφορά .
Κατά δεύτερον , καλησπέρα Στέφανε . Θα ήθελες να μας πεις τι ακριβώς θα σε ενδιέφερε ;
Οφείλω να σημειώσω πάντως πως μπορείς να ασχοληθείς με την πληροφορική και μάλιστα σε υψηλό επίπεδο . Η σχολή δίνει καλές βάσεις γενικά . Οπότε ακόμα και εαν δεν εμβαθύνεις προς αυτή την κατεύθυνση , θα μπορείς πάντα με σχετική ευκολία να μάθεις οτι χρειάζεται καθώς το συγκεκριμένο αντικείμενο , όπως και σχεδόν όλες οι σχολές μηχανικών , δίνουν πολύ στέρεες βάσεις σε βασικές επιστήμες ( πάνω στις οποίες βασίζεται και η πληροφορική ) . Επισημαίνω όμως το εξής :

Ανεξάρτητα με τι θα ασχοληθείς , θα χρειαστεί να μάθεις προγραμματισμό . Προσοχή δεν λέω να κάτσεις να μάθεις τα πάντα περί software αλλά και στην πιο τεχνική/χαρντγουερική δουλειά του πεδίου θα δεις οτι το να μπορείς με άνεση να γράφεις έστω ένα script έχει ατελείωτη αξία . Ομοίως , όσοι πάνε software ως ημμυ και δεν προσπαθήσουν να μάθουν βασικά περί hardware , να μπορούν δηλαδή σε ένα lab να λειτουργήσουν με άνεση , θα δουν επίσης οτι θα είναι τρομερά περιορισμένοι .

Αυτό το λεω για να σε ενθαρρύνω απο νωρίς να μην απορρίψεις κανέναν απο τους δύο κλάδους . Τουλάχιστον στο πεδίο μας , και απο όσα έχω δει προσωπικά ως τώρα , αυτός που θα έχει την μεγαλύτερη αξία και ευελιξία θα είναι αυτός που θα γνωρίζει σε ένα καλό extent και τους δύο κόσμους . Είναι το λεγόμενο software development μεν , αλλά όχι με σκοπό την εφαρμογή αλλά το hardware . Αλλά για να στο πάω ένα βήμα ακόμα παρακάτω , σε άλλα πεδία όπως τα ηλεκτρονικά ισχύος , τα οποία περιέχονται σε οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς απο το κινητό σου και τον υπολογιστή σου ως αεροπλάνα , λεΐζερ , επιστημονικό εξοπλισμό , πυρηνικούς αντιδραστήρες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο , ακόμα και εκεί μπορείς να επωφεληθείς απο βασικές γνώσεις προγραμματισμού . Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι υπάρχει ένας βασικός κορμός γνώσεων που συνδέονται . Τον μαθαίνεις δηλαδή γιατί οτιδήποτε και εαν κάνεις στην συνέχεια θα σου είναι χρήσιμος ( οπότε και για αυτό αξίζει να αφιερώσεις χρόνο να τον μάθεις ) .

Κάποια στιγμή όταν βρω χρόνο ίσως κάτσω να γράψω ένα πιο εκτενές κείμενο σχετικά με το αντικείμενο . Πάρα αυτά προς το παρών θα σου αναφέρω ενδεικτικά , πως το τμήμα έχει τρεις τομείς :

Ενέργεια
Ηλεκτρονική & υπολογιστικά συστήματα
Τηλεπικοινωνίες

Είναι αδύνατο να απαριθμήσω μια προς μια όλες τις εφαρμογές του κάθε τομέα . Λογικά δεν σε ενδιαφέρουν τα υπολογιστικά συστήματα , οπότε θα αναφέρω την ενέργεια η οποία πιθανώς να σε ενδιαφέρει περισσότερο :

Ενέργεια : Μελετάει οτιδήποτε αφορά την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας , την μεταφορά , την διανομή , την χρήση και ακόμα και την επεξεργασία της ( ναι το σήμα φέρει ενέργεια , αλλά και η ενέργεια μπορεί να αντιμετωπιστεί ως σήμα και ως εκ τούτου να το επεξεργαστείς ) . Οπότε μπορούμε να μιλάμε για πράγματα όπως οι τεχνολογίες μπαταριών , θερμοδυναμική , ανανεώσημες πηγές ενέργειας , μετασχηματιστές , ηλεκτρικές μηχανές ( γεννήτριες και κινητήρες ) και οχήματα , ηλεκτρονικά ισχύος , συστήματα υψηλών τάσεων ( με εφαρμογές απο τα δίκτυα ηλεκτρικής ενέργειας ως αντιδραστήρες , πειράματα φυσικής όπως στο CERN , βελτίωση της αεροδυναμικής αεροσκαφών και πολλά πολλά άλλα ) , συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας ( απο το δίκτυο εως τροφοδοσία οχημάτων κτλπ. ) . Ακόμα πιο exotic πράγματα αφορούν τρένα βασισμένα σε υπεραγωγούς ( maglev ) , μεταφορά ενέργειας με υπεραγώγιμα καλώδια , κινητήρες βασισμένοι σε υπεραγωγούς ( πρόσφατα σχετικά υπάρχουν μεγάλες εταιρίες της αεροβιομηχανίας που κάνουν έρευνες για ηλεκτρικά αεροπλάνα αλλά και πλοία ) . Πολύ ενδιαφέρον έχει και το κομμάτι της πυρηνικής σύντηξης όπου η κεντρική ιδέα είναι οτι δημιουργούν πλάσμα αναπτύσσοντας μεγάλες θερμοκρασίες και το περιορίζουν στον χώρο με τεράστιους μαγνήτες που μπορούν να τους διαρρέεουν ακόμα και 45 kA . Φυσικά τα περισσότερα απο αυτά εδώ στην Ελλάδα γιοκ . Αλλά προσπαθώ να σου δώσω ένα overview και για το τι γίνεται στην έρευνα σε αυτό τον τομέα παγκοσμίως . Εαν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά όμως , τότε υπάρχουν και πιο down to earth επιλογές όπως ηλεκτρολόγος σε πλοία ή στην βιομηχανία που μπορείς να βγάζεις καλά χρήματα , ή φυσικά η δουλειά του μελετητή ηλεκτρολόγου που κάνεις μελέτες ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων , φωτισμού κ.α.

Εξαιρετικός τομέας , δυστυχώς όμως σε όλα τα πανεπιστήμια το καθηγητικό προσωπικό είναι άξεστο . Τώρα εαν σε ενδιαφέρουν οι τηλεπικοινωνίες( που είναι και ο τομέας εξειδίκευσης μου ) , μου λες και σου γράφω παραπάνω πράγματα περί αυτής της κατεύθυνσης . Έχει τόσο ισχυρό επίπεδο θεωρητικής πληροφορικής όσο και φυσικής αυτός ο τομέας .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Σταμάτης του '05

Νεοφερμένος

Ο Σταμάτης του '05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο που αφιερώνεις, ειλικρινά.

Αρχικά, για να καταλάβεις λίγο την θέση μου, θα σου επισημάνω πως δεν με ενδιαφέρει τρέλα κάποιο αντικείμενο, ίσως επειδή δεν το έχω συναντήσει ακόμα. Όμως προτίμησα αυτό το τμήμα καθώς πιστεύω πως οι προοπτικές εξελίξεις είναι πολλές και, διαφορετικές(το καταλαβαίνει κανείς και από τις κατευθύνσεις που προσφέρει το τμήμα). Οπότε, δεν θα αποκλείσω κανένα τομέα, ούτε της ηλεκτρονικής, μέχρι να δω περί τίνος πρόκειται.

Άρα, το ιδανικό για μένα θα ήταν να μάθω για κάθε κατεύθυνση και γενικότερα για το αντικείμενο. Θα εκτιμούσα δηλαδή κάθε πληροφορία που μπορείς να μου δώσεις.

ΥΓ. Με τα τωρινά(!) δεδομένα, δεν χρειάζεσαι υπογραφή μηχανικού(δηλαδή πτυχίο από πολυτεχνική σχολή) ώστε να πραγματοποιήσεις ηλεκτρολογικές μελέτες;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο που αφιερώνεις, ειλικρινά.

Αρχικά, για να καταλάβεις λίγο την θέση μου, θα σου επισημάνω πως δεν με ενδιαφέρει τρέλα κάποιο αντικείμενο, ίσως επειδή δεν το έχω συναντήσει ακόμα. Όμως προτίμησα αυτό το τμήμα καθώς πιστεύω πως οι προοπτικές εξελίξεις είναι πολλές και, διαφορετικές(το καταλαβαίνει κανείς και από τις κατευθύνσεις που προσφέρει το τμήμα). Οπότε, δεν θα αποκλείσω κανένα τομέα, ούτε της ηλεκτρονικής, μέχρι να δω περί τίνος πρόκειται.

Άρα, το ιδανικό για μένα θα ήταν να μάθω για κάθε κατεύθυνση και γενικότερα για το αντικείμενο. Θα εκτιμούσα δηλαδή κάθε πληροφορία που μπορείς να μου δώσεις.

ΥΓ. Με τα τωρινά(!) δεδομένα, δεν χρειάζεσαι υπογραφή μηχανικού(δηλαδή πτυχίο από πολυτεχνική σχολή) ώστε να πραγματοποιήσεις ηλεκτρολογικές μελέτες;
Πεδίο με προοπτικές είναι , αλλά εαν μπεις μόνο για αυτό να είσαι σίγουρος οτι θα είναι εξαιρετικά επίπονο . Αλλά ναι , επί της αρχής πιστεύω οτι το σκεπτικό είναι σωστό , είναι ένα απο τα πεδία που μπορείς να βρεθείς σε πάρα πολλά διαφορετικά αντικείμενα . Θεωρώ βασικά οτι θα ήταν σχεδόν αδύνατο να μην βρεις ούτε ένα πράγμα που να σου κινήσει το ενδιαφέρον με τον έναν ή τον άλλο τρόπο .

Σχετικά με την ερώτηση τώρα περί της υπογραφής , είσαι σωστός . Τουλάχιστον για τώρα έτσι έχουν τα πράγματα . Εαν και πολλούς δεν τους περιορίζει αυτό γιατί εργάζονται σε γραφεία που κάποιος άλλος βάζει την υπογραφή και εκείνοι κάνουν την μελέτη .

Όσον αφορά τώρα στις κατευθύνσεις , θα σου πρότεινα να κάνεις τον κόπο να δεις τα μαθήματα της κάθε κατεύθυνσης και εαν βρεις κάτι που να σου κινεί το ενδιαφέρον , να με ρωτήσεις παραπάνω . Το λέω γιατί θα μπορούσα θεωρητικά να γράφω μέρες ατελείωτες καθώς οι εφαρμογές είναι άπειρες , αλλά αυτό αφενός θα σε μπέρδευε περισσότερο , και αφετέρου θα ήταν στόχος χωρίς τέλος για εμένα .
 
Top