Τμήμα Διοίηκησης επιχειρήσεων

eirininaki

Νεοφερμένος

Η eirininaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Γνωρίζει κάποιος αν το τμήμα διοίκησης επιχειρήσεων στη Χίο είναι καλό τμημα και γενικά για τη ζωή στο νησί.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Γνωρίζει κάποιος αν το τμήμα διοίκησης επιχειρήσεων στη Χίο είναι καλό τμημα και γενικά για τη ζωή στο νησί.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλο ειναι ...ολα τα τμηματα του αιγαιου ειναι καλα.
Εχει καλη πληροτητα απο καθηγητες (16...πιο πολυ απο εκπα και πολλα αλλα) για περιφερειακο τμημα και συγκενικες σχολες γυρο του ( ναυτιλιακα ,τουριστικα , μηχανικων διοικησης).
Καλες εγκαταστασεις 3000 τμ σε νεοκλασικο κτηριο με κηπους και δεντρα.

1724273328444.png

Μεγαλη και νεα φοιτητικη εστια 180 δωματια ( 1,5 φορες του οπα).

Για την ζωη δεν ξερω, δεν πηγα ποτε χιο μονο στο λιμανι.. ( τοπος διακοπων ειναι) αν ειναι τα ιδια με τα ομορα μυτιληνη και σαμο ειναι εξαιρετικη και δεν θα θες να φυγεις

 

eirininaki

Νεοφερμένος

Η eirininaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, η αλήθεια είναι ότι αρχικά σκεφτόμουν για μεταγραφη σε Πάτρα ή Αιγάλεω αλλά το πρόγραμμα σπουδών στο Αιγαίο μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον από τα αναφερόμενα. Επίσης, νομίζω πως στις συγκεκριμένες πόλεις η σχολή ήταν προην ΤΕΙ και μετατράπηκε σε ΑΕΙ αν και πλέον αυτό δεν έχει καμία σημασία.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, η αλήθεια είναι ότι αρχικά σκεφτόμουν για μεταγραφη σε Πάτρα ή Αιγάλεω αλλά το πρόγραμμα σπουδών στο Αιγαίο μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον από τα αναφερόμενα. Επίσης, νομίζω πως στις συγκεκριμένες πόλεις η σχολή ήταν προην ΤΕΙ και μετατράπηκε σε ΑΕΙ αν και πλέον αυτό δεν έχει καμία σημασία.
οκ παρακαλω
Η πατρα ηταν ανεκαθεν πανεπιστημιο ( και σκανδαλωδες) ...το αιγαλεω εγινε το 2018 πανεπιστημιο απο τει (μακαρι να εισουν εκει των 45 καθηγητων).
δηλαδη πας αμα θες με 4+ μοριακια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eirininaki

Νεοφερμένος

Η eirininaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ακόμα τη σκέφτομαι τη μεταγραφή.... θέλω να δω και μια το μέρος από κοντά. Επιπλέον γνωστοί μου, μου λένε καλά λόγια για το πανεπιστήμιο Αιγαίου, για τους καλούς καθηγητές που έχει και ότι όντως γίνεται μάθημα καθώς δεν υπάρχουν συχνές καταλήψεις. Απλά σκέφτομαι ότι στην αρχή θα μου αρέσει γιατί θα είναι κάτι διαφορετικό αλλά για τέσσερα χρόνια δεν ξέρω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Ακόμα τη σκέφτομαι τη μεταγραφή.... θέλω να δω και μια το μέρος από κοντά. Επιπλέον γνωστοί μου, μου λένε καλά λόγια για το πανεπιστήμιο Αιγαίου, για τους καλούς καθηγητές που έχει και ότι όντως γίνεται μάθημα καθώς δεν υπάρχουν συχνές καταλήψεις. Απλά σκέφτομαι ότι στην αρχή θα μου αρέσει γιατί θα είναι κάτι διαφορετικό αλλά για τέσσερα χρόνια δεν ξέρω
Οι γνωστοι σου λενε καλα πραματα... και καλο μαθημα και ηρεμια και καλη φοιτητικη ζωη.. αλλα και θελει και χρημα... και θα πλενεις μονη σου τα Τ σιρτ'ς και θα μαγειρευεις ριζοτα....οι χιωτες φημίζονται για την τιμιοτητα τους αλλα οχι για την γαλαντομοσυνη τους ( σπαγκοραμενοι νοικοκυραιοι).
Το ΠΑΔΑ ειναι πιο απροσωπο ..τεραστια σχολη.. πιο πολλες επιλογες .. πιο πληρες... πιο κουραστικο ...αλλα εινα αθηνα και πιο φτηνο
Ειχαμε ενα κοριτσι εδω με μακρια μαλλια των τουριστικων..αλλα που ειναι να μας πει..?εφυγε
Ε και εγω εβαλα μια κοριτσαρα εκει γιατι ηθελε η χιωτισα η μανα της και τωρα θα της κανω μετεγγραφη παδα.
 

eirininaki

Νεοφερμένος

Η eirininaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στην Αθήνα τα ενοίκια είναι πολύ πιο ακριβά από τα σπίτια που έχω δει στη Χίο τα οποία είναι και καλής ποιότητας. Σίγουρα η Αθήνα έχει πολλές επιλογές και ευκαιρίες. Αλλά όπως μου λέει μια γνωστή μου για σπουδές πας όχι για διασκέδαση κτλ τα γνωστά της φοιτητικής ζωής αν σε ενδιαφέρει μόνο η Αθήνα πας και έτσι ( έχει απόλυτο δίκιο).
Πάντως και Πάτρα που κοιτάω δεν είναι άσχημα απλά το πρόγραμμα σπουδών της Χίο μου αρέσει περισσότερο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Στην Αθήνα τα ενοίκια είναι πολύ πιο ακριβά από τα σπίτια που έχω δει στη Χίο τα οποία είναι και καλής ποιότητας. Σίγουρα η Αθήνα έχει πολλές επιλογές και ευκαιρίες. Αλλά όπως μου λέει μια γνωστή μου για σπουδές πας όχι για διασκέδαση κτλ τα γνωστά της φοιτητικής ζωής αν σε ενδιαφέρει μόνο η Αθήνα πας και έτσι ( έχει απόλυτο δίκιο).
Πάντως και Πάτρα που κοιτάω δεν είναι άσχημα απλά το πρόγραμμα σπουδών της Χίο μου αρέσει περισσότερο.
ωχ...νομιζα οτι εισαι αθηναια...η αθηνα θα σε ξεσκισει στα εξοδα και στο χρονο μετακινησης... μεταξυ πατρας και χιου ...ψηφίζω χιο για όλα.
Οχι δεν πας μονο για σπουδες θελεις να ζησεις ταυτοχρονα... ειδαλως εισαι εκτος φυσιολογικου.
 

eirininaki

Νεοφερμένος

Η eirininaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Όχι δεν είμαι από Αθήνα...
Ναι η αλήθεια είναι ότι θέλω να ζήσω και λιγο φοιτιτικη ζωη (αφού λένε πως είναι από τα καλύτερα χρόνια της ζωής του ανθρώπου)
Φίλοι μου που σπουδάζουν Πάτρα καλά λόγια μου λένε αν και η φοιτιτικη ζωή διαφέρει κατά πολυ από αυτά που φανταζόμαστε, τα ενοίκια κυμαίνονται σε διάφορες τιμές ωστόσο υπάρχουν πολλές επιλογές.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Όχι δεν είμαι από Αθήνα...
Ναι η αλήθεια είναι ότι θέλω να ζήσω και λιγο φοιτιτικη ζωη (αφού λένε πως είναι από τα καλύτερα χρόνια της ζωής του ανθρώπου)
Φίλοι μου που σπουδάζουν Πάτρα καλά λόγια μου λένε αν και η φοιτιτικη ζωή διαφέρει κατά πολυ από αυτά που φανταζόμαστε, τα ενοίκια κυμαίνονται σε διάφορες τιμές ωστόσο υπάρχουν πολλές επιλογές.
ε τι να πω ...αμα θες πατρα... πατρα
προταση ..παρε το λεωφορειο και πηγανε πατρα να δεις τι παιζει .
παρε το καραβι 6-8 ωρες ειναι καθημερινα και πηγαινε χιο να δεις.

5 χρονια θα φας εκει αξιζει.
 

eirininaki

Νεοφερμένος

Η eirininaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι ούτε εγώ η ίδια ξέρω τι θέλω 😅🤣 γι' αυτό ψάχνομαι τώρα τελευταία και ρωτάω.
Αν και πιστεύω ότι όταν κάνεις-βρεις αυτο που αγαπάς εστιάζεις σ αυτό και όχι τόσο στα τριγύρω ( το λέω αυτό στον εαυτό μου για παρηγοριά🙃)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι ούτε εγώ η ίδια ξέρω τι θέλω 😅🤣 γι' αυτό ψάχνομαι τώρα τελευταία και ρωτάω.
Αν και πιστεύω ότι όταν κάνεις-βρεις αυτο που αγαπάς εστιάζεις σ αυτό και όχι τόσο στα τριγύρω ( το λέω αυτό στον εαυτό μου για παρηγοριά🙃)
καλα μη τρελαίνεσαι.. δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες... μοριακια μετεγγραφης εχεις?
καλα μετρησε τα,,, θα τα πουμε το βραδυ τωρα παω για υπνο ...θα κανουμε και το τεστ αληθειας.
 

eirininaki

Νεοφερμένος

Η eirininaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χχχαχα
Ναι έχω
Οκ θα τα πούμε
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Χχχαχα
Ναι έχω
Οκ θα τα πούμε
λοιπον καλημερα
Αν εχεις 6 μορια μετεγγραφης το παιζεις οπως σ'αρεσει μεταξυ πατρας και χιου ...βλεπεις και κανεις.
Παμε τωρα να κανουμε τεστ κρυφης θελησης οπως το ειπε το κοριτσι η @Reader
παιρνεις χαρτι και στυλο
κανεις μια στηλη αριστερα με παραμτρους ...οτι σχετικο σου κατευει
αλλα να βαθμολογεις μονο θετικα
πχ
ευκολια προσβασης στο σπιτι
αν η μαμα θα ερχεται ευκολα (ή δεν την θελω την μαμα)
καραβι η λεωφωρειο
πως ερχονται τα ταπερακια ...τα πλοια εχουν καταψυξη και ψυξη τα λεωφορια οχι.
κοστος ζωης
κοστος σπιτιου ( στην χιο μπορει να παρεις κανενα καλαθι μανταρινια και πορτοκαλια αλλα για στυψιμο...στην πατρα κανενα λουκουμακι)
ευκολια καθημερινης συναντησης με φοιτητες... εγω αθηνα πρεπει να πληρωσω για να τους δω.
τι σημαινει ο φοιτητης για την εκει κοινωνια.. ? ειναι vip ή για τον κουβα με το χρημα
μαγαζια με φτηνο καφε και πανσετες κρασακι ...φοιτητικα.
προγραμμα σπουδων
εγκαταστασεις
προσβαση στη σχολη ( 2+ ωρες θελω εγω)
ποσοτητα καθηγητων
εργαστηρια( καλα δεν εχεις)
και οτι αλλο σκεφτεις
Διπλα μια στηλη πατρα και παραδιπλα χιος και βαζεις αυθορμητα βαθμους.
ο μεγαλυτερος στην σουμα κερδιζει..
Αυτα καλυτερα να το κανεις αφου πας βολτα εκει.
Η αγνοια ειναι μητηρ αποτυχιας και η τολμη μετα κωλοφαρδίας μητηρ επιτυχιας.

Και λεμε τωρα γιατι δεν κανεις ενα 6% για διπλα στην σχολη μηχανικων οικονομιας και διοικησης ετσι να εξασκησεις τον ζημαρουλη σου και να εχεις και σιγουρη δουλεια και εξελιξη.
Και εκει ολα τα παιδια του 4ου ειναι....ιδια μυαλα εχεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eirininaki

Νεοφερμένος

Η eirininaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Θα το κάνω αυτό που μου είπες και θα δω. Για την άλλη σχολη που μου είπες δεν το εχω ψάξει καθόλου και δεν το είχα σκεφτεί καν θα δω πρόγραμμα σπουδών κτλ.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες και τις συμβουλές σου!!!
 

eirininaki

Νεοφερμένος

Η eirininaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
λοιπον καλημερα
Αν εχεις 6 μορια μετεγγραφης το παιζεις οπως σ'αρεσει μεταξυ πατρας και χιου ...βλεπεις και κανεις.
Παμε τωρα να κανουμε τεστ κρυφης θελησης οπως το ειπε το κοριτσι η @Reader
παιρνεις χαρτι και στυλο
κανεις μια στηλη αριστερα με παραμτρους ...οτι σχετικο σου κατευει
αλλα να βαθμολογεις μονο θετικα
πχ
ευκολια προσβασης στο σπιτι
αν η μαμα θα ερχεται ευκολα (ή δεν την θελω την μαμα)
καραβι η λεωφωρειο
πως ερχονται τα ταπερακια ...τα πλοια εχουν καταψυξη και ψυξη τα λεωφορια οχι.
κοστος ζωης
κοστος σπιτιου ( στην χιο μπορει να παρεις κανενα καλαθι μανταρινια και πορτοκαλια αλλα για στυψιμο...στην πατρα κανενα λουκουμακι)
ευκολια καθημερινης συναντησης με φοιτητες... εγω αθηνα πρεπει να πληρωσω για να τους δω.
τι σημαινει ο φοιτητης για την εκει κοινωνια.. ? ειναι vip ή για τον κουβα με το χρημα
μαγαζια με φτηνο καφε και πανσετες κρασακι ...φοιτητικα.
προγραμμα σπουδων
εγκαταστασεις
προσβαση στη σχολη ( 2+ ωρες θελω εγω)
ποσοτητα καθηγητων
εργαστηρια( καλα δεν εχεις)
και οτι αλλο σκεφτεις
Διπλα μια στηλη πατρα και παραδιπλα χιος και βαζεις αυθορμητα βαθμους.
ο μεγαλυτερος στην σουμα κερδιζει..
Αυτα καλυτερα να το κανεις αφου πας βολτα εκει.
Η αγνοια ειναι μητηρ αποτυχιας και η τολμη μετα κωλοφαρδίας μητηρ επιτυχιας.

Και λεμε τωρα γιατι δεν κανεις ενα 6% για διπλα στην σχολη μηχανικων οικονομιας και διοικησης ετσι να εξασκησεις τον ζημαρουλη σου και να εχεις και σιγουρη δουλεια και εξελιξη.
Και εκει ολα τα παιδια του 4ου ειναι....ιδια μυαλα εχεται.
Ξέρεις μήπως στις μεταγραφές και συγκεκριμένα με τη βάση μεταγραφής αν θα μου ανοίγει και οικονομικων επιστημών σχολές ή μόνο τις διοίκησης;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Ξέρεις μήπως στις μεταγραφές και συγκεκριμένα με τη βάση μεταγραφής αν θα μου ανοίγει και οικονομικων επιστημών σχολές ή μόνο τις διοίκησης;
Ναι καλη ερωτηση
Στις λιστα μετεγγραφων θα σου ανοιξει μονο τις αντιστοιχες σχολες της διοικησης επιχειρησεων και απο αυτες μονο εκεινες που καλυπτεις τον κοφτη 2750.. ( μορια σου +2750 = βαση σχολης στοχος ή και παραπανω απο αυτη)
Οποτε η απαντηση ειναι οχι τις οικονομικες.
1724445493938.png


Γιατί στη σελίδα που καλούμαι να επιλέξω τα αντίστοιχα Τμήματα με το Τμήμα φοίτησής μου, δεν εμφανίζονται όλα τα αντίστοιχα Τμήματα όπως προβλέπει η 69980/Z1/22-06-2023 (B' 4002) Υ.Α. των αντιστοιχιών?
Σύμφωνα με τον νόμο 4692/2020 (ΦΕΚ 111/Α'/2020) άρθρα 75 και 78 ) άρθρα 75 και 78 για όλα τα Τμήματα που συμπεριλαμβάνονται σε κάποια ομάδα αντιστοιχιών, διαμορφώνεται βάση μετεγγραφής. Η βάση μετεγγραφής ορίζεται για κάθε Τμήμα, ανά έτος και κατηγορία επιλογής υποψηφίων ως εξής: Βάση Τμήματος όπως διαμορφώθηκε από τις Πανελλαδικές Εξετάσεις το έτος επιτυχίας σας, για την κατηγορία σας - 2750 μόρια. Για να έχετε δικαίωμα να υποβάλετε αίτηση μετεγγραφής σε αντίστοιχο Τμήμα, θα πρέπει το σύνολο των μορίων που συγκεντρώσατε για την εισαγωγή σας στο Τμήμα ΑΕΙ/ΑΕΑ μέσω των Πανελλαδικών Εξετάσεων, να είναι μεγαλύτερο ή ίσο της διαφοράς Βάσης μετεγγραφής Τμήματος-2750. Μόνο τα Τμήματα για τα οποία καλύπτετε την προϋπόθεση της βάσης μετεγγραφής, εμφανίζονται στη λίστα με αντίστοιχα Τμήματα. Το Πληροφοριακό Σύστημα των Μετεγγραφών, στις πτυσσόμενες λίστες με τα αντίστοιχα Τμήματα, θα σας εμφανίζει μόνο αυτά για τα οποία πληροίται η παραπάνω συνθήκη

Στην λιστα μετακινησεων θα σου ανοιξει εκεινες του 4ου που πιανεις την αυτουσια βαση τους ( χωρις προσαυξηση 2750)...και οικονομικες λοιπον... και τις εχεις δηλωμενες στο μηχανογραφικο και δεν ειναι χιο.

Γιατί στις λίστες με τα Τμήματα προς Μετακίνηση δεν βλέπω όλα τα Τμήματα του ίδιου Επιστημονικού Πεδίου με το Τμήμα φοίτησής μου?
Στις λίστες με τα Τμήματα προς μετακίνηση περιλαμβάνονται μόνο τα Τμήματα του ίδιου επιστημονικού πεδίου με το Τμήμα Τρέχουσας φοίτησης σας, που είχατε συμπεριλάβει στο Μηχανογραφικό δελτίο και για τα οποία η βάση μετακίνησης (βάσης Τμήματος όπως διαμορφώθηκε για την κατηγορία που συμμετείχατε στις πανελλαδικές Εξετάσεις τη χρονιά εισαγωγής σας) είναι μικρότερη ή ίση από τα μόρια που συγκεντρώσατε στις Πανελλαδικές Εξετάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eirininaki

Νεοφερμένος

Η eirininaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλημέρα!
Δεν πειράζει η αλήθεια είναι ότι διάλεξα διοικηση γιατί δεν μου φαίνεται τόσο θεωρητικό όσο των οικονομικών, απλά είδα το οικονομικό Βόλου και είχε ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Καλημέρα!
Δεν πειράζει η αλήθεια είναι ότι διάλεξα διοικηση γιατί δεν μου φαίνεται τόσο θεωρητικό όσο των οικονομικών, απλά είδα το οικονομικό Βόλου και είχε ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών.
Ναι ετσι ειναι ...η διοικηση επιχειρησεων ειναι πιο γεματο προγραμμα.
Μελετησε το οικονομικο του απθ και θα καταλαβεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top