Τμήματα Μαθηματικών

Iliana in sky

Νεοφερμένος

Η Iliana in sky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μπερδεύτηκα..σε ποιο έτος πας τώρα;;
Αν σου αρέσει η σχολή σου,προσπάθησε!! Λένε ότι στο πρώτο έτος προσαρμόζεσαι! Από τη στιγμή που λες ότι δεν διάβασες κιόλας,δεν είναι παράλογο που δε πέρασες τα μαθήματα! Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ!! Τώρα,λοιπόν που θα ξεκινήσεις,βάλε στόχο να διαβάζεις! Αν όχι μέσα στην εβδομάδα τότε τα σαββατοκύριακα. Διάβαζε αυτά που κάνατε μέσα στην εβδομάδα και βγάζε σιγά σιγά την ύλη σε κάποια από τα μαθήματα που χρωστάς!
Κι εγώ στην ίδια θέση με σένα βρίσκομαι!! 4 μαθήματα! Όμως,έχω σκοπό από το 2ο έτος να κάνω αυτά που σου είπα παραπάνω!! :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Κρητικός

Νεοφερμένος

Ο Ο Κρητικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Μπερδεύτηκα..σε ποιο έτος πας τώρα;;
Αν σου αρέσει η σχολή σου,προσπάθησε!! Λένε ότι στο πρώτο έτος προσαρμόζεσαι! Από τη στιγμή που λες ότι δεν διάβασες κιόλας,δεν είναι παράλογο που δε πέρασες τα μαθήματα! Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ!! Τώρα,λοιπόν που θα ξεκινήσεις,βάλε στόχο να διαβάζεις! Αν όχι μέσα στην εβδομάδα τότε τα σαββατοκύριακα. Διάβαζε αυτά που κάνατε μέσα στην εβδομάδα και βγάζε σιγά σιγά την ύλη σε κάποια από τα μαθήματα που χρωστάς!
Κι εγώ στην ίδια θέση με σένα βρίσκομαι!! 4 μαθήματα! Όμως,έχω σκοπό από το 2ο έτος να κάνω αυτά που σου είπα παραπάνω!! :) :) :)

Ναι και εγω θέλω να το κάνω αυτο! Αλλά θα ήθελα να περάσω κ αυτή την εξεταστική 2-3 μαθήματα κ σε ένα απο αυτά κποπηκα ενώ είχα διαβάσει.
Θα μπω τώρα 2ο έτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana in sky

Νεοφερμένος

Η Iliana in sky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αααα είμαστε στην ίδια θέση! Ναι,το έπαθα κι εγώ αυτό..ενώ διάβασα για ένα μάθημα,κόπηκα! ενώ σε κάποιο που δεν ήλπιζα πολύ,ενώ το είχα διαβάσει το πέρασα!! Μην ανησυχείς! Από εδώ και πέρα πρόγραμμα και προσαρμογή!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ειναι πολυ πιθανο να κοπεις σε μαθημα που εχεις διαβασει, κανεις δεν σου εγγυαται την επιτυχια (και συνηθως το ιδιο μαθημα θα το περασεις τη 2η ή την 3η φορα με πολυ λιγοτερο διαβασμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τη στήριξή της στη μεταρρύθμιση του μεταναστευτικού εξέφρασε η συνήγορος του πολίτη του δήμου Νέας Υόρκης, Λετίσια Τζέημς. Τόνισε τα εξής: "Χρειαζόμαστε περισσότερους ΄Ελληνες στη Νέα Υόρκη. Χρειαζόμαστε επιστήμονες μαθηματικούς και εκπαιδευτικούς που μπορούν να προσφέρουν με την εμπειρία και τον επαγγελματισμό τους για να αναπτυχθεί το πνευματικό υπόβαθρο της πόλης". Σπεύσατε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Λένω το Τμήμα είναι ...από τις τελευταίες επιλογές των μαθητών, μη κοροϊδευόμαστε. Θα είναι αστείο, τώρα να το γυρίσουν όλοι σε σπουδές Μαθηματικών. Πουλάει η ξεφτίλα για τα Μαθηματικά ή τη Φυσική με τις βάσεις κάθε χρόνο. Διότι πολύ απλά, τα Μαθηματικά δεν είναι μια συμβατική επιστήμη όπως φαίνεται από το πρόγραμμα σπουδών. Η Ελληνική κοινωνία δείχνει τις προτιμήσεις της και τις "πανελλαδικές" αξίες της χρόνια τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δίκιο έχεις αν και εγώ είμαι της "θεωρητικής" και δεν ξέρω καλά τα δρώμενα του χώρου σας. Είναι γεγονός πάντως ότι στις πανελλαδικές οι σχολές δηλώνονται με τα κριτήρια "σχολές με γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση" ή "σχολές με κοινωνικό κύρος". Κανένας ή τέλος πάντων ελάχιστοι ρωτούν τον εαυτό τους τι είναι αυτό που τους ενδιαφέρει τόσο πολύ ώστε να περάσουν μια ζωή ασχολούμενοι με αυτό και όχι μόνο να μην το βαρεθούν αλλά και να τους κάνει χαρούμενους η ενασχόληση μαζί του.Δε βαριέσαι, αυτά τα πράγματα δεν προβλέπεται να αλλάξουν. Τουλάχιστον εγώ μετά από κάποιες προσπάθειες που έκανα διαπίστωσα ότι δεν είναι εύκολα αντιληπτή μια διαφορετική φιλοσοφία των πραγμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,164 μηνύματα.
Σίγουρα. :hmm: Απλά είναι το όλο θέμα με την Γ/θμια εκπαίδευση στη χώρα μας λάθος. Υπάρχουν αρκετές εμμονές και προκαταλήψεις αντίθετες ως προς την παραγωγή πολιτισμού σε κάθε επίπεδο. Δεν ξέρω αν όντως υπάρχουν "σχολές με γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση ή σχολές με κοινωνικό κύρος" ή αν είναι μέρος του μικρόκοσμου των μαθητών του λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά είναι το όλο θέμα με την Γ/θμια εκπαίδευση στη χώρα μας λάθος. Υπάρχουν αρκετές εμμονές και προκαταλήψεις αντίθετες ως προς την παραγωγή πολιτισμού σε κάθε επίπεδο.

Συμφωνώ απόλυτα. Δυστυχώς όμως λίγα πράγματα μπορούμε να κάνουμε γιαυτό αναγκαζόμαστε να ακολουθούμε το ρεύμα του ποταμού προκειμένου να πετύχουμε αυτά που θέλουμε. Τουλάχιστον ας προσπαθήσει όποιος ενδιαφέρεται πέρα από αυτά που μας επιβάλλουν, να καλλιεργήσει τον εαυτό του και να "θεραπεύσει" το νου και την ψυχή του. Πιστεύω πως όποιος θέλει πραγματικά, θα τη βρει την άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πιστεύεται μπορεί να τελειώσει κάποιος στην ώρα του το μαθηματικό με φυσιολογικό διάβασμα?
Επειδή ακούγονται πάρα πολλά για το μαθηματικό-φυσικό ,είναι όντος τόσο δύσκολα ή οι φοιτητές είναι κακοί ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πιστεύεται μπορεί να τελειώσει κάποιος στην ώρα του το μαθηματικό με φυσιολογικό διάβασμα?
Επειδή ακούγονται πάρα πολλά για το μαθηματικό-φυσικό ,είναι όντος τόσο δύσκολα ή οι φοιτητές είναι κακοί ?:hmm:

Το "φυσιολογικό" μάλλον είναι για τον καθένα διαφορετικό.
Προσωπικά πιστεύω ότι κάθε πρόγραμμα μπορεί να ολοκληρωθεί στην ώρα του, αρκεί ο εκάστοτε φοιτητής να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του και φυσικά να έχει κάποια ευχέρεια ως προς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Το "φυσιολογικό" μάλλον είναι για τον καθένα διαφορετικό.
Προσωπικά πιστεύω ότι κάθε πρόγραμμα μπορεί να ολοκληρωθεί στην ώρα του, αρκεί ο εκάστοτε φοιτητής να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του και φυσικά να έχει κάποια ευχέρεια ως προς αυτό.

Δεν ξέρω πόση ώρα θεωρείτε φυσιολογική για το διάβασμα στο πανεπιστήμιο ,εγώ Β λυκείου είμαι ακόμα :whistle:
φυσιολογικό διάβασμα εννοώ κάτι ενδιάμεσο ούτε 1 ώρα αλλά όχι και 8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
εγω φιλε μου στοχευω να παω στο μαθηματικο και θεωρω οτι θελει διαβασμα πολυ,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
εγω φιλε μου στοχευω να παω στο μαθηματικο και θεωρω οτι θελει διαβασμα πολυ,

Ειδικά με 4 σχολές ταυτόχρονα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
εγω φιλε μου στοχευω να παω στο μαθηματικο και θεωρω οτι θελει διαβασμα πολυ,

Που το ξέρεις, έχεις κανέναν γνωστό??Βασικά αυτό που δεν ξέρω είναι εάν πρέπει να έχεις τρέλα με τα μαθηματικά για να τελειώσεις την οποία εγώ δεν την έχω, απλά μου αρέσουν και θα ήθελα να επεκτείνω τις γνώσεις μου , κανένας φοιτητής-απόφοιτος μαθηματικού καμία ιδέα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
Ειδικά με 4 σχολές ταυτόχρονα....

φιλε αν ημουν σε 4 σχολες ταυτοχρονα τωρα θα μουν πλουσιος,οποτε μην λεμε οτι θελουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
ναι μολις τελειωσεις το πτυχιο μαθηματικων
θα πεις δεν γαμιεται ας παω και μαθηματικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
φιλε αν ημουν σε 4 σχολες ταυτοχρονα τωρα θα μουν πλουσιος,οποτε μην λεμε οτι θελουμε.

Έτσι εξηγείται που ψάχνεις 4η σχολή για να μπεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIORGIO20

Νεοφερμένος

Ο GIORGIO20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κοιτάτε παίδες...Έτυχα σε μιά συζήτηση μεγάλης παρέας κάποτε, και ηταν κάτι κοπέλες του Μαθηματικού που διαμαρτύρονταν για μαθήματα του 2ου ετους γιατι τους έκοψαν με 4..και όταν ρωτήσαμε πόοσο διάβασαν...η απάντηση ήταν ότι ανοιξαν βιβλίο στην εξεταστική....πρώτη φορά..Κατάλαβες φίλε μου;! Σε 3 ημέρες θες να περάσεις μάθημα στο μαθηματικό..Μάλιστα, αλλά αυτά νμζω τα κανουν σε παιδαγωγικές και νηπιαγωγων...Μπορεί να μην είναι θεωρητική σχολή, που το διάβασμα είναι απλή εξάσκηση της ικανότητας της μνήμης, και πράγματι γι αυτό να είναι αυξημένης δυσκολίας, αλλά όσο κι αν το κάνεις άν δεν διαβαζεις να εγκλιματιστεις στο εξάμηνο και επιπλέον δεν πατας σε αμφιθεατρα και διαλέξεις, ε δεν...Χωρίς να σημαινει ότι αν τα κανεις, ειτε κατι απο αυτα ειτε και τα δυο, θα αποδωσεις τελεια, γιατι ειναι σχολή που απαιτει κριτικη σκεψη, μυαλο και ικανότητες που αποκτας με τη θέληση και με τον καιρο..αλλά τουλάχιστον, περνάς μαθήματα, κι αυτός είναι ΚΑΝΟΝΑΣ στην οποια σχολή: Πέρνα μαθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Κοιτάτε παίδες...Έτυχα σε μιά συζήτηση μεγάλης παρέας κάποτε, και ηταν κάτι κοπέλες του Μαθηματικού που διαμαρτύρονταν για μαθήματα του 2ου ετους γιατι τους έκοψαν με 4..και όταν ρωτήσαμε πόοσο διάβασαν...η απάντηση ήταν ότι ανοιξαν βιβλίο στην εξεταστική....πρώτη φορά..Κατάλαβες φίλε μου;! Σε 3 ημέρες θες να περάσεις μάθημα στο μαθηματικό..Μάλιστα, αλλά αυτά νμζω τα κανουν σε παιδαγωγικές και νηπιαγωγων...Μπορεί να μην είναι θεωρητική σχολή, που το διάβασμα είναι απλή εξάσκηση της ικανότητας της μνήμης, και πράγματι γι αυτό να είναι αυξημένης δυσκολίας, αλλά όσο κι αν το κάνεις άν δεν διαβαζεις να εγκλιματιστεις στο εξάμηνο και επιπλέον δεν πατας σε αμφιθεατρα και διαλέξεις, ε δεν...Χωρίς να σημαινει ότι αν τα κανεις, ειτε κατι απο αυτα ειτε και τα δυο, θα αποδωσεις τελεια, γιατι ειναι σχολή που απαιτει κριτικη σκεψη, μυαλο και ικανότητες που αποκτας με τη θέληση και με τον καιρο..αλλά τουλάχιστον, περνάς μαθήματα, κι αυτός είναι ΚΑΝΟΝΑΣ στην οποια σχολή: Πέρνα μαθήματα!

οκ ευχαριστώ για την απάντηση ,από ότι καταλαβαίνω με ένα νορμάλ διάβασμα καθημερινά βγαίνει σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top